- Zaplanuj swój powrót do pracy po urlopie wychowawczym odpowiednio wcześnie, aby dać pracodawcy możliwość dostosowania się do Twojego powrotu.
- Powrót do pracy to duże dostosowanie, zwłaszcza po długim okresie urlopu. Praca na pół etatu może ułatwić to przejście.
- Po powrocie do pracy masz prawo do pracy o takiej samej wartości. Jeśli poprzednia praca nie jest już dostępna, nadal nie możesz otrzymać mniejszego wynagrodzenia
[button]Kup poradnik o ponownym wejściu do pracy[/button]
Urlop rodzicielski to wspaniała okazja, aby poświęcić czas własnemu dziecku i po kilku miesiącach lub latach wrócić do starej pracy.
Ale czy rzeczywiście jest to możliwe w każdej firmie? Co powrót do pracy po urlopie wychowawczym oznacza dla mojej kariery? I kiedy muszę złożyć wniosek do pracodawcy?
W naszym poradniku dowiesz się, jakie prawa Ci przysługują, ale także jak ponowny powrót do pracy po urlopie wychowawczym wpływa na Ciebie osobiście.
Spis treści
1. odpowiednio wcześnie złóż wniosek o ponowne przyjęcie po urlopie wychowawczym

Okres około porodu jest objęty urlopem macierzyńskim dla wszystkich matek, aby zapewnić zdrowie dziecka jak i matki. Obejmuje on ostatnie osiem tygodni przed porodem i pierwsze dwanaście tygodni po nim. W praktyce jednak okres ten nie jest wystarczający, aby po nim czasowo zrezygnować z dziecka. Dla większości kobiet urlop wychowawczy następuje więc niemal automatycznie.
Aby dać pracodawcy możliwość dostosowania się do planowanego czasu wolnego i w razie potrzeby poszukania na pewien czas zastępstwa, należy już przed rozpoczęciem planowanego urlopu rodzicielskiego porozmawiać o swoim ewentualnym powrocie po urlopie rodzicielskim.
Szczególnie w przypadku ważnych stanowisk i w mniejszych firmach Twoja nieobecność będzie oznaczała niemałą zmianę w funkcjonowaniu.
Jeśli chcesz wrócić do pracy wcześniej niż planowano, może to być trudne. Generalnie możesz się o to ubiegać, ale pracodawca musi się na to zgodzić. Tylko w wyjątkowych przypadkach możliwe jest przywrócenie do pracy bez zgody szefa.
Jeśli natomiast w trakcie planowanego urlopu wychowawczego zorientujesz się, że jest on nieco krótszy, możesz złożyć wniosek o jego przedłużenie. Pamiętaj jednak, że wniosek musisz złożyć co najmniej siedem tygodni przed końcem urlopu rodzicielskiego.
Jeśli dziecko ma już trzy lata, należy przestrzegać okresu 13 tygodni. Również w tym przypadku pracodawca musi się jednak zgodzić.
Odmowa musi być jednak zawsze uzasadniona.
2 Przegląd praw dotyczących planowanego powrotu do pracy po urlopie rodzicielskim
Rok czasu na dziecko:
Według danych Institut der deutschen Wirtschaft Köln e.V. coraz więcej matek korzysta z urlopu wychowawczego w pierwszym roku życia dziecka i wraca do pracy w drugim roku.
Po powrocie nie ma Pani prawa do dawnej pracy, ale musi Pani otrzymać ofertę pracy o takiej samej wartości. W żadnym wypadku zatem po powrocie do pracy nie otrzymają Państwo mniej pieniędzy. Może się jednak zdarzyć, że Państwa biuro będzie zajęte w innym miejscu i będą Państwo musieli znosić inne warunki pracy.
Zależy to jednak w dużej mierze od umowy o pracę. Jeśli Twoja umowa jest bardzo napięta, możesz spodziewać się, że zostaniesz umieszczony na podobnym stanowisku. Wielu pracodawców dba jednak o to, aby umowa o pracę była jak najszersza, aby nie było trudności z przeniesieniem w ramach firmy.

Jeśli przed urlopem wychowawczym miałaś już pracę na pół etatu, możesz nadal pracować na pół etatu. Jeśli masz pracę na cały etat, masz możliwość przejścia na pracę w niepełnym wymiarze godzin. Nie dzieje się to jednak automatycznie.
Masz jednak możliwość pracy w niepełnym wymiarze godzin podczas urlopu wychowawczego, pod warunkiem, że.
- pracujesz w przedsiębiorstwie od co najmniej sześciu miesięcy
- przedsiębiorstwo zatrudnia więcej niż 15 pracowników,
- odpowiednio wcześnie złożysz dokładny wniosek (z planowanym tygodniowym czasem pracy, który musi wynosić od 15 do 30 godzin).
Uwaga: Taki wniosek może być odrzucony tylko z pilnych przyczyn operacyjnych.
3. utrzymywać kontakt podczas urlopu wychowawczego

Aby powrót do pracy po urlopie wychowawczym nie był problematyczny, należy dołożyć starań, aby pozostać w kontakcie ze współpracownikami.
Na przykład od czasu do czasu wpadaj do firmy i pytaj o nowości.
Porozmawiaj też z szefem o tym, że nie zapomina o Tobie i wykorzystaj okazjonalne spotkania, aby raz na jakiś czas pojawić się w firmie.
Jeśli jednak niekoniecznie planujesz zostać u obecnego pracodawcy, warto poświęcić czas na dokształcanie. Jednak dofinansowanie jest w tym przypadku mało prawdopodobne, więc będziesz musiał sam sfinansować szkolenie.
Być może jednak obecny pracodawca ucieszy się z Twojego pomysłu i wesprze Twój projekt.
4. wskazówki dotyczące przygotowania do powrotu do pracy po urlopie wychowawczym
Nie obawiaj się powrotu do pracy. Szczególnie po dłuższej nieobecności mało który szef oczekuje, że z dnia na dzień zastąpisz kogoś innego.

Aby jednak prywatnie przygotować się do powrotu do pracy, weź sobie do serca poniższe wskazówki:
- Omów wszystkie szczegóły ze swoim partnerem.
- Napisz listę rzeczy do zrobienia.
- Wyjechać na urlop przed planowanym powrotem do pracy po urlopie wychowawczym.
- Zorganizuj dla dziecka miejsce w przedszkolu lub żłobku.
- Zaplanuj wystarczająco dużo czasu na pracę. Na początku może być ona nieco bardziej stresująca.
Jak może wyglądać w praktyce powrót do pracy po urlopie rodzicielskim, możesz zobaczyć w tej wideorelacji z doświadczenia:
5. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQ

Czy powinienem umieścić urlop wychowawczy w CV?
Tak, ale bądź przygotowany na pytania. Nie każdemu pracodawcy koniecznie spodoba się dłuższy urlop wychowawczy. Dlatego nie umieszczaj go w centrum zainteresowania swojego CV, ale spróbuj przekonać ich swoimi innymi kwalifikacjami.
Jak można podzielić urlop wychowawczy?
W zasadzie cały urlop rodzicielski można podzielić na trzy okresy. W celu dokładnego wyliczenia możesz skorzystać z kalkulatora urlopu rodzicielskiego.
Czy mogę złożyć wypowiedzenie bezpośrednio po urlopie wychowawczym?
Masz możliwość zrezygnowania z pracy w trakcie lub po zakończeniu urlopu rodzicielskiego. Obowiązuje specjalny okres wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące do końca urlopu rodzicielskiego. Jeśli jednak zakończysz pracę w trakcie urlopu rodzicielskiego, obowiązują Cię zwykłe okresy wypowiedzenia określone w umowie o pracę.
Czy podczas urlopu wychowawczego zachowam prawo do urlopu?
Tak, prawo do urlopu pozostaje w pełni nienaruszone. Jeśli złożysz wypowiedzenie, pracodawca zawsze musi wypłacić pozostały urlop.
6. kup przewodnik po powrocie do pracy
- Richter, Julia (Author)
- Pierbattisti-Spira, Sara (Author)
- Hofer, Larissa (Author)