- Punktacja Apgar to wartość, która jest określana za pomocą prostego testu i mówi, w jakim stanie zdrowia jest dziecko bezpośrednio po urodzeniu.
- Test Apgar przeprowadza się 1, 5 i 10 minut po urodzeniu. Często po kilku minutach następuje poprawa wartości.
- Test Apgar jest pierwszą kontrolą dziecka. Nie zastępuje on jednak badań kontrolnych, ani nie pozwala wykluczyć niektórych chorób.
Bezpośrednio po urodzeniu lekarze i położne przeprowadzają u dziecka ocenę w skali Apgar: jest to pierwsza kontrola dziecka, która powinna dostarczyć informacji o stanie zdrowia dziecka.
W tym przewodniku wyjaśniamy, jakie wartości są sprawdzane w skali Apgar u dziecka i jak oblicza się wynik.
Spis treści
1. system punktacji Apgar u dziecka prowadzony jest od 1952 roku
Przejrzysty schemat daje poczucie bezpieczeństwa
Dzięki jasnemu systemowi punktacji, test Apgar nie pozostawia miejsca na różne interpretacje.
Punktacja Apgar dla niemowląt została opracowana przez anestezjologa Virginię Apgar w 1952 roku i jest stosowana do dziś. Sprawdza ona różne wartości, które mają ułatwić sprawdzenie stanu zdrowia noworodka zaraz po urodzeniu i w razie potrzeby umożliwić podjęcie bezpośredniego działania. Wartości te obejmują 5 następujących czynników:
- wygląd noworodka na podstawie koloru skóry (niebieskawy czy zdrowy różowy kolor skóry?)
- puls lub bicie serca (normalny rytm, spadki?)
- Ton podstawowy lub napięcie mięśniowe, które pokazuje, jak bardzo dziecko jest ruchliwe.
- Oddech (czy dziecko oddycha równomiernie lub czy w ogóle oddycha?)
- Odruchy (czy dziecko reaguje na dotyk?)
W tym systemie za każdą wartość przyznawane są punkty, które można znaleźć w tabeli, która jest ogólnie obowiązująca dla wszystkich. W ten sposób punktacja Apgar dla dziecka nie jest przybliżoną prognozą, ale jasnym określeniem według jednolitego wzoru, który jest zrozumiały dla wszystkich.
2. dziesięć punktów w skali Apgar to ocena doskonała
W przypadku skali Apgar, za każdą wartość przyznawane są punkty. Mieszczą się one w przedziale od 0 do 2. Tak więc w najlepszym przypadku noworodek może osiągnąć 10 punktów, co oznacza, że pierwsza kontrola dziecka wskazuje na bardzo dobry stan.
Poniżej znajduje się lista znaczenia całkowitej liczby punktów według skali Apgar:
Apgar score 8-10 | Apgar score 4-7 | Apgar score 0-3 |
---|---|---|
Bardzo dobry stan dziecka. | Umiarkowany stan zdrowia noworodka. | Słaby stan zdrowia. |
Umieszczony z powrotem przy matce po wykonaniu testu Apgar. | Czasami do poprawy punktacji wystarcza krótkotrwała podaż tlenu lub delikatny masaż. | Dziecko jest wentylowane, otrzymuje ciepło lub nawet jest reanimowane w nagłych przypadkach. |
Należy jednak pamiętać, że ta pierwsza kontrola nie może zastąpić żadnych dalszych badań! Jest to tylko pierwsze wrażenie stanu zdrowia! W niektórych przypadkach lekarze mówią o zaburzeniach regulacji. Dzieje się tak wtedy, gdy wartość jest poniżej 7. Często już pierwsze środki, takie jak dodatkowy tlen lub delikatny masaż, są wystarczające, aby ułatwić noworodkowi start w życie.
3. punktacja Apgar nie jest stosowana dla wszystkich dzieci
Tak praktyczny jak szybki test jest, nie może być stosowany do wszystkich dzieci. Na przykład wartości przedwczesnych narodzin często nie są wystarczająco rozstrzygające, więc test nie jest nawet używany. Ponadto, jeśli podano silny lek, wartości mogą się zmienić do tego stopnia, że test nie ma znaczenia. Dlatego test przeprowadza się tylko wtedy, gdy na świat przychodzą dzieci, które mają normalną wagę i nie urodziły się przedwcześnie.
Zalety i wady testu Apgar
- Pierwsza, szybka kontrola pozwalająca określić stan zdrowia dziecka i w razie potrzeby móc podjąć natychmiastowe działania.
- Jest jednolity, dzięki czemu wartości są zawsze takie same – niezależnie od tego, czy test przeprowadza doświadczona położna, czy lekarz.
- Nie może być wykonywany u wcześniaków.
- Nie zastępuje badań kontrolnych.
- Nie może wykryć lub wykluczyć wielu chorób.
4. ważne pytania i odpowiedzi
Jak często wykonuje się ocenę w skali Apgar u dziecka po urodzeniu?
.
Badanie przeprowadza się po 1 minucie, 5 minutach i 10 minutach po porodzie. Jednym z powodów jest to, że wiele wartości poprawia się po kilku minutach i tak np. dzieci, które po 1 minucie miały słabe wartości, po 10 minutach zregenerowały się już na tyle, że wszystko jest OK.
Z drugiej strony szybkie badanie ma tę zaletę, że lekarze czy położne mogą bezpośrednio interweniować, jeśli coś jest nie tak. Szczególnie w przypadku niedostatecznego zaopatrzenia w tlen może to być kluczowe!
Czy wynik Apgar może nam coś powiedzieć o zespole Downa?
Nawet jeśli wszystkie wyniki są w normie, nie wyklucza to, że dziecko ma zespół Downa. Punktacja Apgar określa jedynie aktualny stan zdrowia według pewnego schematu.
Uwaga: Choroby takie jak zespół Downa, które nie mają wpływu na wartości, nie mogą być sprawdzone ani wykluczone. Natomiast niepełnosprawność można czasem wykryć (w pewnych okolicznościach) – ale nie zawsze.