W większości przypadków kobiety z fałszywą ciążą mają takie same objawy jak przy prawdziwej ciąży – dlatego myślą, że spodziewają się dziecka.
W większości przypadków za fałszywą ciążę odpowiadają przyczyny psychologiczne, ale zdarzają się również okoliczności fizyczne lub związane z chorobą, które sugerują ciążę.
Ginekolog może szybko i jednoznacznie stwierdzić, czy mamy do czynienia z prawdziwą ciążą, czy nie.
Fałszywa ciąża niesie ze sobą większość objawów prawdziwej ciąży. W związku z tym kobietom trudno jest ją rozpoznać przed udaniem się do lekarza. Dowiedz się tutaj, jak objawia się fałszywa ciąża, co za nią stoi i jak należy leczyć dotkniętą nią osobę.
[button]Sprawdź się za pomocą testu ciążowego[/button]
Spis treści
1. To są oznaki fałszywej ciąży
Objawy fałszywej ciąży są właściwie łudząco podobne do objawów ciąży: Po pierwsze, kobieta nie ma miesiączki. Już sam ten fakt jest dla większości kobiet przekonującym znakiem. Po tym następuje kilka rzekomo pewnych objawów ciąży, jak np.
- wahania nastroju
- Zachcianki/zwiększony apetyt
- Uczucie napięcia w piersiach
- ból pleców
- zmęczenie
- Tuczący się brzuch
- poranne mdłości i wymioty
Niektóre kobiety zgłaszają również produkcję mleka przedciążowego, rzekome ruchy dziecka, a nawet pierwsze skurcze. Krótki przegląd objawów i podłoża fałszywej ciąży można poznać w tym filmie:
2. oto czynniki wyzwalające fałszywą ciążę
.W większości przypadków silne pragnienie posiadania dzieci jest czynnikiem wyzwalającym fałszywą ciążę: kobieta tak bardzo chce zajść w ciążę, że jej mózg stymuluje organizm do produkcji dużej ilości estrogenów i progestyny. Ciało dostosowuje się – w ślad za umysłem – do dziecka. Tutaj takie objawy jak rosnący brzuch są doprowadzane nieświadomie: Na przykład kobieta zmienia dietę i trochę przybiera na wadze, albo połyka więcej powietrza. Nie robi tego celowo; jest szczerze przekonana, że jest w ciąży.
Innym, choć rzadszym, czynnikiem wyzwalającym może być paniczny lęk przed ciążą. W tym przypadku mózg i psychika są tak zaabsorbowane tą kwestią, że ciało, w normalnym stanie zdrowia, w końcu wykazuje fałszywą ciążę: to, czego kobieta się obawiała, wydaje się mieć miejsce.
W kilku przypadkach fałszywa ciąża (lub domniemanie bycia w ciąży) ma również przyczyny fizyczne. Na przykład, torbiel może spowodować, że kobieta nie będzie miała okresu, a łagodne guzy mogą spowodować opuchnięcie brzucha. Wzdęcia lub zatrzymanie wody mogą również prowadzić do zwiększenia obwodu brzucha.
3 Jak rozpoznać fałszywą ciążę
Kobieta, u której występują odpowiednie objawy, może jedynie przypuszczać, że jest w ciąży – ale dopiero pozytywny test daje jej pewność. Nie uzyskuje jej jednak w przypadku ciąży fałszywej. Ponieważ istnieją różne czynniki, które mogą zafałszować wynik domowego testu ciążowego, wskazana jest szybka wizyta u ginekologa.
Lekarz przeprowadzi kompleksowe badanie: USG dopochwowe wykaże, czy w macicy zagnieździło się jajo. Badanie krwi określi również, czy w organizmie obecny jest hormon ciążowy HCG. Jeśli tak nie jest, ciąża jest fałszywa. U niektórych kobiet po takiej diagnozie objawy ustępują, ale inne nie chcą w to uwierzyć i wolą zmienić lekarza.
Uwaga: Nie ma możliwości, abyś sama odróżniła fałszywą ciążę od ciąży!
4. te kroki są konieczne po postawieniu diagnozy
Fałszywa ciąża nie pojawia się bez przyczyny. Ważne jest, aby kobieta porozmawiała ze swoim lekarzem i w razie potrzeby zleciła dalsze badania. W każdym razie nie należy pozostawiać jej bez leczenia.
4.1 Jak lekarz zwalcza przyczyny fizyczne
Jeśli przyczyną fałszywej ciąży jest torbiel, guz lub ewentualnie nowotwór, należy usunąć ten czynnik wyzwalający. W tym celu ustala się go ponad wszelką wątpliwość podczas dokładnego badania. Leczenie przyjmuje wówczas formę leków lub operacji, w zależności od potrzeby. Wcześniej lekarz wyjaśnia w obszernej konsultacji, czy terapia wpłynie na szansę późniejszego zajścia w ciążę.
4.2 Przyczyny psychologiczne muszą być dokładnie wyjaśnione
Jeśli fałszywa ciąża jest spowodowana przyczynami psychologicznymi, kobieta, której to dotyczy (a w niektórych przypadkach także jej partner) potrzebuje profesjonalnej opieki. W przypadku silnego pragnienia posiadania dziecka oboje muszą nauczyć się radzić sobie ze stratą, ponieważ oczekiwali na dziecko i być może już ogłosili dobrą nowinę osobom z ich otoczenia.
Z pomocą terapeuty lub psychologa należy dowiedzieć się, co wywołało silne pragnienie (lub silny lęk). Jeśli kobieta ma już za sobą złe doświadczenia, takie jak poród martwego płodu lub poronienie, wydarzenie to może wymagać jeszcze odpowiedniego przetworzenia. Jednak lęk przed ciążą graniczący z paniką może być również wywołany np. tym, że kobieta jest podświadomie tak niezadowolona z relacji partnerskiej, że uznałaby dziecko za katastrofę.
Rada: Doradztwo w temacie sztucznego zapłodnienia może dać parom, które pragną mieć dzieci, pewną stabilizację.
5. W pewnych warunkach ludzie łatwiej zachodzą w fałszywą ciążę
W królestwie zwierząt fałszywe ciąże nie są wcale rzadkie, ale wśród ludzi w krajach uprzemysłowionych są coraz rzadsze. Wynika to głównie z faktu, że lekarze wykrywają je szybko i bezpiecznie. Co więcej, dla kobiet w bogatszych częściach świata ciąża nie jest już tak konieczna, jak na obszarach, gdzie kobiety definiuje przede wszystkim macierzyństwo.
Istnieją jednak okoliczności, w których kobiety mogą zajść w ciążę pozorną zupełnie niezależnie od otoczenia. Na przykład silne pragnienie posiadania dzieci może zostać spotęgowane przez poczucie straty, np. po śmierci kogoś bliskiego. A także, jeśli kobieta jest społecznie raczej odizolowana i samotna, pragnienie posiadania dziecka może się nasilić w taki sposób, że w efekcie powstaje fałszywa ciąża.
6) Czy fałszywa ciąża występuje u mężczyzn?
Fałszywa ciąża nie występuje u mężczyzn, jednak zespół Couvade’a występuje u niektórych mężczyzn, których żona jest aktualnie w ciąży. Wykazują oni w związku z ciążą podobne objawy jak ich żona: mają tendencję do mdłości i wymiotów, często boli ich głowa, cierpią na zmiany hormonalne i faktycznie często też mają obrzęknięty brzuch.
Te objawy wskazują, że jest to człowiek szczególnie empatyczny i współczujący. Przynajmniej tak zakłada wielu naukowców. Inni uważają, że omawiani mężczyźni mogą zrozumieć ciążę tylko wtedy, gdy sami jej doświadczą, że tak powiem. Zjawisko to nie zostało do końca wyjaśnione.