Wrażliwość i jej wpływ na więź rodzic-dziecko

Wrażliwość to coś więcej niż tylko termin, odnosi się również do koncepcji autorstwa Mary Ainsworth. Informujemy o wpływie wrażliwości w odniesieniu do więzi rodzic-dziecko i wyjaśniamy, jakie inne czynniki są ważne dla bezpiecznego przywiązania między …

Wrażliwość i jej wpływ na więź rodzic-dziecko

Mutter und Kind liegend lachend auf dem Bett
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Wrażliwość i jej wpływ na więź rodzic-dziecko
Co to znaczy wraż liwość?

Zgodnie z definicją, wrażliwość może być postrzegana jako zdolność do odpowiedniego reagowania na życzenia dzieci. W zależności od tego, jak mocna jest wrażliwość, wpływa to na bezpieczeństwo więzi między rodzicami a dziećmi.

Jakie aspekty wrażliwości należy brać pod uwagę?

Zgodnie z koncepcją wrażliwości, cztery filary: percepcja, interpretacja, odpowiednia reakcja i natychmiastowe działanie są kluczowe dla bezpiecznej i głębokiej więzi rodzic-dziecko.

Jaki jest cel koncepcji wrażliwości?

Celem koncepcji wrażliwości jest rozwinięcie przez dzieci zdolności do samoregulacji. Poprzez swoje wrażliwe zachowanie kładziesz fundamenty, aby dziecko nauczyło się radzić sobie z własnymi uczuciami.

Wrażliwość to coś więcej niż tylko termin, odnosi się również do koncepcji autorstwa Mary Ainsworth.

Informujemy o wpływie wrażliwości w odniesieniu do więzi rodzic-dziecko i wyjaśniamy, jakie inne czynniki są ważne dla bezpiecznego przywiązania między dziećmi a ich opiekunami.

[button]Dalsze czytanie na temat wrażliwości i przywiązania[/button]

1. wrażliwość – zdolność do rozpoznawania potrzeb

ein Baby liegt dick eingepackt in einem Kinderwagen
Nie zawsze łatwo jest prawidłowo sklasyfikować emocje dzieci.

W pierwszych tygodniach i miesiącach życia niemowlę potrzebuje jedzenia, a przede wszystkim czułości fizycznej. Szczególnie nieznane sytuacje szybko przerażają niemowlęta i wymagają od rodziców jak najszybszej reakcji.

Mary Ainsworth bada właśnie to zjawisko w swojej koncepcji wrażliwości matczynej.

Zgodnie z definicją, wrażliwość może być postrzegana jako zdolność do odpowiedniego reagowania na życzenia dzieci. W zależności od tego, jak silna jest wrażliwość, wpływa to na bezpieczeństwo więzi między rodzicami a dziećmi.

Mimo że definicja ta pierwotnie odnosiła się wyłącznie do relacji matka-dziecko, można ją łatwo przenieść także na relację ojciec-dziecko.

Ponieważ język nie ma jeszcze znaczenia dla niemowląt, muszą one próbować komunikować się w inny sposób. Osoby, które najprawdopodobniej zaspokajają potrzeby dziecka na tym poziomie, służą jako bezpieczna przystań dla dzieci, dzięki czemu można zbudować silną więź.

Rada: Wsłuchaj się w swoje uczucia i oceniaj zachowanie dziecka jak najbardziej wszechstronnie, aby stać się bardziej wrażliwym.

2. aspekty wrażliwości w skrócie

Zgodnie z koncepcją wrażliwości, cztery filary są kluczowe dla bezpiecznej i głębokiej więzi rodzic-dziecko:

Vater schaut nach seinem Kind im Kinderwagen
Poświęcaj dziecku dużo uwagi
  • Postrzeganie:
    Przede wszystkim matki i ojcowie muszą dostrzegać potrzeby dziecka. Nie zawsze łatwo jest rozpoznać sygnały niewerbalne i zauważyć zmiany w zachowaniu. Dlatego szczególnie ważne jest, aby odnieść się jak najbliżej do własnego dziecka.
  • Interpretacja:
    Rozpoznawanie sygnałów dziecka to jedno, ale ich prawidłowa interpretacja to znacznie trudniejsze zadanie. Jeśli na ogół wykazujesz niewielkie zainteresowanie dzieckiem, będziesz miał problemy z prawidłową interpretacją wysyłanych sygnałów.
    Jeśli jednak w tym momencie dojdzie do błędnej oceny, następujące po niej zachowania nie sprzyjają bezpiecznemu przywiązaniu. Ważne jest również, aby interpretacja potrzeb dziecka była niezależna od jego własnego, aktualnego nastroju.P
  • Właściwa reakcja:
    Oprócz głodu i pragnienia oraz pełnej pieluszki niemowlęta i maluchy często szukają ochrony i bezpieczeństwa, gdy odczuwają strach, lub chcą eksplorować otoczenie, jeśli przeważa w nim ciekawość. Przestraszone niemowlę niewiele może zrobić z zabawką, natomiast dziecko, które jest chętne do zwiedzania, niekoniecznie ucieszy się z przytulenia.
  • Natychmiastowe działanie:
    Aby zrozumieć, że ich wysyłane sygnały rzeczywiście odniosły skutek, reakcja powinna być jak najszybsza. Długie oczekiwanie utrudnia dzieciom powiązanie ich życzenia z ewentualnym nawet dokładnym spełnieniem potrzeby.


3. Nauka wrażliwego zachowania – tak to działa

Nie należy lekceważyć wrażliwości:

Według badań amerykańskich, wrażliwość bliskich opiekunów ma większy wpływ na bezpieczne przywiązanie niż rodzaj opieki nad dzieckiem.

Każda matka, ojciec i wychowawca musi się wiele nauczyć w kontaktach z dziećmi. Wrażliwość nie jest czymś, co przychodzi naturalnie. Emocjonalne zrozumienie potrzeb innych ludzi rozwija się raczej przez całe życie.

Szczególnie ważnym czynnikiem w stawaniu się bardziej wrażliwym jest czas. Im więcej czasu poświęcasz dziecku, czy to swojemu własnemu, czy dziecku w przedszkolu, tym szybciej rozwijasz wyczucie tego, co najlepiej zrobić, kiedy i jak.

Nie bój się popełniać błędów. Ostatecznie każde dziecko jest inne i kocie rady zawsze prędzej czy później osiągną swoje granice. Wykorzystaj więc swój instynkt, aby jak najtrafniej interpretować sygnały dzieci.

Im starsze dzieci, tym bardziej musisz upewnić się, że Twoje dziecko rozumie, że nie każde życzenie może być spełnione natychmiast. W pierwszych miesiącach życia jest to jednak zbędne. W tej fazie nie ma czegoś takiego jak nadmiar miłości i bliskości.

Celem koncepcji czułości jest to, że dzieci powoli, ale skutecznie rozwijają umiejętność samoregulacji. Poprzez swoje czułe zachowanie kładziecie Państwo fundament, że tak powiem, dla dziecka, aby nauczyło się radzić sobie z własnymi uczuciami.

Wskazówka: Oprócz umiejętności bycia wrażliwym, w dziedzinie psychologii, pedagogiki i wczesnego rozwoju dziecka decydującą rolę odgrywa chęć zrozumienia dziecka.
Nawet osoby, które mają skłonność do mniejszej empatii, mogą być dobrymi matkami lub ojcami.

4 Dalsze lektury na temat wrażliwości i przywiązania



Artykuły powiązane