Zaburzenia integracji sensorycznej: przyczyny, diagnoza i leczenie

W dzisiejszych czasach rodzice coraz częściej konsultują się z lekarzami lub terapeutami, ponieważ ich dziecko wykazuje nieprawidłowości w zachowaniu lub można rozpoznać u niego problemy związane z rozwojem. Jeśli dzieci wykazują nieprawidłowości w obszarze przetwarzania …

Zaburzenia integracji sensorycznej: przyczyny, diagnoza i leczenie

Junge hat sensorische integrationsstoerung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Zaburzenia integracji sensorycznej: przyczyny, diagnoza i leczenie
Czym jest integracja sensoryczna?

Integracja sensoryczna to proces, w którym informacje sensoryczne są porządkowane i łączone w mózgu. Jeśli w tym obszarze występują zaburzenia, informacje nie mogą być przetwarzane prawidłowo.

Jak rozpoznać zaburzenie integracji sensorycznej?

Dzieci, które cierpią na zaburzenia integracji sensorycznej mają problemy z dostosowaniem swojego zachowania do sytuacji. Objawia się to np. wrażliwością na hałas, deficytami motorycznymi lub trudnościami z dotykiem.

W jaki sposób leczy się to zaburzenie?

Terapia integracji sensorycznej jest terapią holistyczną, która ma na celu poprawę zdolności sensorycznych.

W dzisiejszych czasach rodzice coraz częściej konsultują się z lekarzami lub terapeutami, ponieważ ich dziecko wykazuje nieprawidłowości w zachowaniu lub można rozpoznać u niego problemy związane z rozwojem. Jeśli dzieci wykazują nieprawidłowości w obszarze przetwarzania sensorycznego, może to wskazywać na zaburzenia integracji sensorycznej. Jeśli w tym obszarze występują zaburzenia, może to prowadzić do znacznych upośledzeń.

W poniższym artykule poinformujemy Państwa o tym, jak rozpoznawać i interpretować objawy zaburzenia integracji sensorycznej oraz jak je leczyć.

[button]Dalsze czytanie na temat zaburzeń integracji sensorycznej[/button]

1. zaburzenie integracji sensorycznej jest spowodowane błędem przetwarzania w mózgu

Funktionsbereiche des Gehirns
Integracja sensoryczna to zdolność do przetwarzania i porządkowania percepcji zmysłowych.

Wzrok, słuch, węch, smak, dotyk – te pięć zmysłów pomaga ludziom w postrzeganiu otoczenia. Jest jednak znacznie więcej zmysłów, które dostarczają naszemu mózgowi informacji o własnym ciele i otoczeniu. Nawet w najprostszych czynnościach rolę odgrywa kilka zmysłów jednocześnie.

U niemowląt, które dopiero co przyszły na świat, zmysły te muszą się jeszcze rozwinąć w ciągu pierwszych lat życia. Według definicji amerykańskiej terapeutki zajęciowej Anny Jean Ayres, integracja sensoryczna to„proces neurologiczny, który organizuje wejście sensoryczne z własnego ciała i ze środowiska i umożliwia nam efektywne wykorzystanie ciała w środowisku„.

Poprzez systemy sensoryczne informacje są odbierane, przetwarzane i łączone w mózgu, dzięki czemu możemy działać odpowiednio. Jednak w przypadku zaburzeń integracji sensorycznej, dane sensoryczne nie mogą być prawidłowo przetwarzane. Na przykład, jeśli dziecko nie odbiera bodźców proprioceptywnych, nie wie, w jakiej pozycji znajduje się jego ciało.

Podczas gdy normalnie wszystkie informacje sensoryczne są przetwarzane automatycznie i nieświadomie, dzieci cierpiące na zaburzenia integracji sensorycznej muszą się na nich aktywnie skupić.

Przyczyny zaburzeń w postrzeganiu mogą być zarówno wrodzone, jak i wywołane przez środowisko. Na przykład infekcje podczas ciąży lub brak tlenu po urodzeniu mogą spowodować zaburzenia przetwarzania.

Ponieważ zaburzenie integracji sensorycznej nie wiąże się z uszkodzeniem mózgu, tomografia komputerowa i EEG są zazwyczaj nie do odróżnienia.

2. problemy występują w różnych obszarach percepcyjnych

Terapia autyzmu

Im wcześniej zostanie zdiagnozowany autyzm, tym większe szanse na umożliwienie dzieciom prowadzenia jak najbardziej samodzielnego życia dzięki specjalnej terapii. Szczególnie znane są dwa programy terapeutyczne TEACCH (Treatment and Education of Autistic and related Communication handicapped Children) oraz ABA (Applied Behaviour Analysis).

Jeśli dziecko cierpi na zaburzenia integracji sensorycznej, to na odpowiednie informacje reaguje albo za bardzo (hiper), albo za mało (hipo) lub jest zdezorientowane (dys). Prowadzi to do tego, że z powodu nadmiernych lub niedostatecznych reakcji dzieci nie są w stanie odpowiednio reagować na sytuacje.

Podczas gdy dzieci z zaburzeniami percepcji proprioceptywnej mają problemy z odczuwaniem ciała i różnymi sekwencjami ruchów, zaburzenia percepcji dotykowej wyrażają się poprzez niespokojne, nerwowe zachowania, jak również zachowania obronne przy zbliżaniu się. Problemy bardzo rzadko występują tylko w jednym obszarze. W większości przypadków dotknięte dzieci wykazują objawy z różnych obszarów percepcji.

Przy zaburzeniach integracji sensorycznej mogą wystąpić następujące objawy:

W niemowlęctwie:

  • Defensywność przy dotyku lub zmianie pozycji
  • Zaburzenia snu
  • problemy ze ssaniem i połykaniem
  • częsty płacz, czasem ataki krzyku

W wieku przedszkolnym lub szkolnym:

  • temperament burzliwy
  • Niepokój i nadpobudliwość
  • Zachowania obronne przy dotknięciu
  • Niepokój, ataki paniki i nerwowe zachowanie
  • Odrzucanie niektórych pokarmów
  • Problemy z kontrolą ruchu
  • niezamierzone wpadanie na inne dzieci lub przedmioty
  • częste potykanie się
  • zapominalstwo
  • unikanie pewnych sytuacji

Ta lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca. Lista ma na celu jedynie dać Ci poczucie objawów, które mogą towarzyszyć zaburzeniom integracji sensorycznej.

Wiele dzieci cierpiących na zaburzenia integracji sensorycznej jest przytłoczonych ciągłym przeciążeniem bodźcami. Konsekwencją tego przeciążenia mogą być trudności w nauce i koncentracji, a także zaburzenia zachowania, takie jak autyzm czy ADHD.

3. diagnoza odbywa się poprzez ukierunkowane obserwacje i standaryzowane testy.

Ergotherapeutin beobachtet einen Jungen bei einer Aufgabe
Za pomocą obserwacji klinicznych terapeuta może postawić ukierunkowaną diagnozę.

W wielu przypadkach rodzice zauważają, kiedy ich dziecko zachowuje się w sposób rzucający się w oczy i jest inne niż pozostałe dzieci. Wielu z nich nie znajduje jednak sensownego wyjaśnienia dla tego zachowania, więc zwykle konsultują się z pediatrą. Ponieważ jednak nie ma specyficznych cech dla tego zaburzenia, wielu rodziców zostaje oznaczonych jako nadopiekuńczy i ponownie odesłanych do domu.

Dlatego lepiej jest zabrać dziecko do terapeuty zajęciowego lub psychologa dziecięcego, jeśli czujecie, że coś jest nie tak. Za pomocą ukierunkowanej obserwacji, kwestionariusza percepcji i różnych standaryzowanych testów, terapeuci terapii zajęciowej mogą zidentyfikować deficyty sensoryczne.

Celem nie jest znalezienie przyczyn zaburzeń integracji, ale odkrycie problemów w przetwarzaniu percepcji, aby móc je skutecznie leczyć.

Najlepszą metodą leczenia jest terapia integracji sensorycznej.

Kind bei der Ergotherapie
Terapia SI polega na usprawnieniu umiejętności sensorycznych dziecka

Nie wszystkie dzieci koniecznie potrzebują terapii. W niektórych przypadkach wystarczy, jeśli rodzice działają w sposób wspierający i rozumiejący. Małe zmiany w codziennym życiu mogą zrobić dużą różnicę.

Niektóre dzieci potrzebują jednak pomocy i wsparcia ze strony wyszkolonych specjalistów. Terapia integracji sensorycznej, w skrócie terapia SI, opiera się na doświadczeniach terapeutki zajęciowej Jean Ayres.

Celem terapii jest trening percepcji zmysłowej. Różne obszary percepcji można poprawić poprzez ukierunkowane bodźce. Rodzaj terapii jest indywidualnie dopasowany do danego dziecka.

Terapia zajęciowa skupia się na ćwiczeniach i zabawach, które oferują dziecku wiele różnych doświadczeń zmysłowych.
W centrum uwagi znajdują się ćwiczenia wspierające rozwój:

  • dotyku i wrażliwości dotykowej
  • wrażliwości
  • równowaga

Wśród dostępnych materiałów znajdują się huśtawki, maty gimnastyczne i drabinki do wspinaczki. Doświadczenie pokazuje, że im więcej zabawy ma dziecko podczas terapii, tym lepsze są efekty nauki.

Nawet dziś skuteczność terapii integracyjnej budzi kontrowersje. Terapeutka zajęciowa i psycholog Elisabeth Söchting zdołała jednak udowodnić na podstawie przeglądu badań, że terapia ta przyniosła pozytywne efekty w 85% badań.

Więcej informacji na temat terapii integracji sensorycznej można znaleźć tutaj:

5. dalsza literatura dotycząca zaburzeń integracji sensorycznej



Artykuły powiązane