Uzależnienie od mediów dotyczy w takim samym stopniu dziewcząt i chłopców. Jednak rodzaj korzystania z mediów znacznie się różni. Również przyczyny są różne w zależności od dziecka.
Intensywne zaangażowanie w media ma miejsce w coraz młodszym wieku, przez co potencjał uzależnienia znacznie wzrasta.
Osoby dotknięte uzależnieniem od mediów coraz bardziej zaniedbują swoje inne życie. Gry komputerowe czy znajomi z Facebooka stopniowo stają się jedynym celem życia.
Media cyfrowe mają duży urok wśród dzieci i młodzieży. W przeciwieństwie do wcześniejszych czasów, zachowania konsumenckie bardzo się zmieniły i nawet do pracy w szkole dzieci nie mogą się obejść bez komputera. Ale czy to oznacza, że dziecko jest uzależnione od mediów? W żadnym wypadku nie należy od razu zabierać dzieciom smartfonów. Ważne jest jednak, aby przyjrzeć się temu bliżej. W naszym tekście pokazujemy, kiedy eksperci zaczynają mówić o uzależnieniu od mediów i w jakim stopniu można rozpoznać objawy u dzieci i młodzieży, aby móc wcześnie podjąć środki zaradcze.
[button]Dalsza lektura na temat uzależnienia od mediów u dzieci[/button]
Spis treści
1. uzależnienie od mediów u dzieci – pojęcie trudne do uchwycenia
Dla wielu osób trudno wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego w kieszeni. W domu dostępne są pecety i laptopy, byle tylko nie była to konsola przed telewizorem.
Jesteśmy więc otoczeni przez różne media niemal o każdej porze dnia i nocy. Jest więc całkiem logiczne, że dzienna konsumpcja wciąż rośnie i zwykle trudno ją zmierzyć.
O ile czas korzystania w domu można jeszcze stosunkowo dobrze kontrolować, to w innych okolicznościach staje się to znacznie trudniejsze.
Kiedy dzieci i młodzież patrzą na swoje smartfony, będąc poza domem, rodzice zazwyczaj tego nie zauważają.
Trzeba jednak czegoś więcej niż tylko nadmiernego korzystania z komputera czy smartfona, by móc mówić o uzależnieniu od mediów u dzieci. Granica jest jednak płynna, więc zachowanie z pogranicza może szybko stać się uzależnieniem.
Termin uzależnienie od mediów obejmuje szerokie spektrum. Zjawisko to odnosi się do podobszarów uzależnienia od komputera, uzależnienia od gier i uzależnienia od Internetu, ale także do nadmiernej konsumpcji telewizji czy permanentnego czatowania.
W tym krótkim filmie dla dzieci można zobaczyć, jak poważne mogą być skutki uzależnienia od mediów:
Uwaga: Jednoznaczna statystyka dotycząca uzależnienia od mediów jest trudna do określenia ze względu na płynną granicę. Szacuje się jednak, że problem dotyczy nawet 300 tys. dzieci i młodzieży w wieku od 12 do 17 lat.
2. oznaki rozpoznawania uzależnienia od mediów
Uzależnienie od gier komputerowych:
W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła sklasyfikować uzależnienie od gier komputerowych jako chorobę.
Więcej szczegółów na temat definicji można znaleźć bezpośrednio na stronie WHO.
Nie ma jednoznacznego standardowego testu, za pomocą którego można określić objawy uzależnienia od mediów. Niemniej jednak istnieją sygnały alarmowe, które powinieneś obserwować.
Jeśli z poniższego testu wynika, że kilka punktów dotyczy Twojego dziecka, mów otwarcie o problemie i szukaj pomocy:
- nadmierne korzystanie z mediów cyfrowych (kilka godzin dziennie; zwykle wzrasta)
- rosnąca utrata kontroli (wiele dzieci nie zdaje sobie sprawy, ile czasu tak naprawdę spędza przed komputerem, konsolą czy smartfonem)
- brak kompensacji w realnym życiu (rosnący brak zainteresowania kontaktami społecznymi, a także niecyfrowymi hobby)
- Częste spory w rodzinie o długość używania
- wahania nastroju w zależności od sukcesów lub porażek w świecie cyfrowym (zwłaszcza w przypadku gier komputerowych)
- małe zainteresowanie komunikacją z rodziną
- nieużywanie mediów cyfrowych prowadzi do nerwowości i agresji
- ciągłe korzystanie z mediów cyfrowych pomimo zmęczenia, głodu, pragnienia lub napięcia
Szczególnie jeśli wystąpi kilka objawów tego krótkiego testu, nie należy zwlekać z szukaniem profesjonalnej pomocy w walce z uzależnieniem od mediów.
Wskazówka: Im wcześniej ma miejsce profilaktyka, tym łatwiej jest opanować uzależnienie od mediów.
3) przyczyny i skutki uzależnienia od mediów
Pomimo licznych badań, nadal nie ma jednoznacznych dowodów na przyczyny uzależnienia od mediów. Raczej istnieje wiele różnych czynników, które mogą sprzyjać uzależnieniu od mediów.
Na przykład niektóre dzieci cierpią na brak pewności siebie i uzyskują poczucie mocy podczas grania w internetowe gry fabularne lub nawet na czatach. Są rozpoznawane i chwalone, podczas gdy w prawdziwym życiu to się nie zdarza. Niektóre dzieci szukają kontaktu lub starają się unikać konfliktów rodzinnych.
W większości przypadków dochodzi jednak do połączenia wielu różnych czynników, które dopiero w sumie zapewniają uzależnienie dziecka lub nastolatka od mediów.
Skutki uzależnienia od mediów są nie tylko zauważalne społecznie, ale także zmieniają struktury mózgu.
W medycynie, zwłaszcza w dziedzinie neurologii i psychiatrii, wykazano, że ośrodek nagrody uwalnia dopaminę, gdy doświadcza się wirtualnych sukcesów. Jeśli jednak te się nie zmaterializują lub gdy komputer nie jest w zasięgu ręki, pojawia się niedobór i nastrój się obniża. Dzieci i młodzież stają się więc coraz bardziej uzależnione od tego rodzaju poczucia szczęścia.
Uwaga: W przypadku silnego uzależnienia od mediów terapia jest tak samo konieczna jak w przypadku innej choroby, np. narkomanii.
Jeśli jednak rodzice odpowiednio wcześnie rozpoznają u dziecka zaburzone zachowania związane z korzystaniem z mediów, dzieci zwykle radzą sobie bez terapii. Jeśli natomiast macie Państwo trudności z egzekwowaniem zasad lub nie możecie zbliżyć się do dziecka, skorzystajcie z ofert pomocy.
Poradnię w swojej okolicy można znaleźć tutaj.
4. ważne pytania i odpowiedzi
Czy chłopcy częściej niż dziewczynki są dotknięci uzależnieniem od mediów?
Badania pokazują, że nie ma prawie żadnych różnic między płciami, jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzonych zachowań związanych z korzystaniem z mediów.
Jednak dziewczynki znacznie częściej korzystają z mediów społecznościowych, natomiast chłopcy większość czasu spędzają na graniu w gry komputerowe.
Czy po tym czasie mogę ograniczyć konsumpcję mediów?
Egzekwowanie zakazów jest zazwyczaj stosunkowo trudne. Zwłaszcza w przypadku młodych ludzi osiągasz w ten sposób stosunkowo niewiele.
Dlatego spróbuj taktyki dywersyjnej, wykonując czynności, podczas których dzieci nie mogą korzystać ze smartfona, a i tak odniosą sukces. Dobrym pomysłem jest na przykład wizyta w ogrodzie wspinaczkowym.
Jak działa terapia uzależnienia od mediów?
Najpierw osoby dotknięte tym problemem dowiadują się, jakie skutki wywołuje ich uzależnienie. Kolejnym krokiem jest rozpoznanie i pokonanie problematycznych zachowań.
Przede wszystkim ważne jest, aby dać dzieciom i młodzieży perspektywę w realnym świecie, aby media coraz bardziej traciły na atrakcyjności.
5 Dalsze lektury na temat uzależnienia od mediów u dzieci
- Loh, Jan van (Author)