Gorączka często pojawia się, gdy organizm zmaga się z procesami zapalnymi. Podwyższona temperatura zapewnia wtedy zabicie wirusów i bakterii.
Chłodniejsza woda stymuluje współczulny układ nerwowy, który podnosi ciśnienie krwi, aktywuje przemianę materii i pogłębia oddech. Kiedy okłady osiągają temperaturę ciała, włącza się również przywspółczulny układ nerwowy.
Zgodnie z zaleceniami większości lekarzy, okłady na łydki nie nadają się dla dzieci w celu obniżenia gorączki do około 18-24 miesiąca życia. Ale i po tym czasie należy koniecznie skonsultować się z pediatrą.
Ponieważ układ odpornościowy niemowląt i maluchów wciąż się rozwija, chorują one na przeziębienia znacznie częściej niż dorośli. Gorączka nie należy do rzadkości. Podnosząc temperaturę ciała, organizm próbuje zabić wirusy i bakterie. Wtakim przypadku wielu rodziców zadaje sobie pytanie, kiedy należy udać się do lekarza.
Okłady na łydki są często stosowane w celu obniżenia gorączki u dzieci. Chłodne, wilgotne tkaniny mogą nieco obniżyć temperaturę ciała. Jednak podczas stosowania okładów szybko mogą wkradać się błędy, które mają negatywne skutki. Dlatego w tym artykule chcielibyśmy wyjaśnić Wam, jak prawidłowo stosować okłady na łydki i kiedy raczej należy się bez nich obejść.
[button] Kup okłady na łydki dla dzieci [/button]
Spis treści
1. kompres z łydki jako domowy środek przeciw gorączce
Większość rodziców ma wrażenie, że ich dzieci stale chorują. Jeśli w jednym gospodarstwie domowym mieszka kilkoro dzieci, przypadki zachorowań często następują po sobie, przez co zawsze ktoś zmaga się z dolegliwościami. Według amerykańskiej specjalistki dr Meg Fisher, dzieci poniżej drugiego roku życia mogą mieć od czterech do dziesięciu infekcji układu oddechowego rocznie. Mogą one, ale nie muszą, występować razem z gorączką.
Okłady z łydek są od dziesięcioleci sprawdzonym domowym środkiem na obniżenie gorączki. Dzieje się tak często, gdy organizm zmaga się z procesami zapalnymi. Podwyższona temperatura zapewnia wtedy zabicie wirusów i bakterii.
Z tego powodu gorączka jest w zasadzie bardzo ważna dla naszego zdrowia. O ile temperatura od 37,6°C do 38,4°C jest jedynie podwyższoną temperaturą, o tyle dzieci z temperaturą 38,5°C lub wyższą mają gorączkę. Jeśli jest to wysoka gorączka (od 39°C), często konieczne jest zastosowanie środków obniżających gorączkę. W celu obniżenia gorączki można podać odpowiednie leki. Ale również okłady na łydki mogą obniżyć temperaturę nawet o jeden stopień.
Uwaga: Nawet jeśli 1-letnie dzieci często mają gorączkę, zawsze może się za nią kryć poważna choroba. Dlatego zawsze przed podjęciem jakichkolwiek działań na własną rękę należy najpierw skonsultować się z lekarzem.
2 Okład na łydki dla dzieci – właściwy sposób wykonania
Czy gorączka jest niebezpieczna?
Większość rodziców wpada w popłoch i niepokój, gdy ich dziecko ma gorączkę. W większości przypadków są one jednak bezpodstawne, gdyż jest to niezwykle pożyteczna reakcja obronna. Ostrożność zalecana jest jednak w przypadku wystąpienia drgawek gorączkowych, utrzymującej się gorączki lub odwodnienia. W takich przypadkach należy pamiętać o konsultacji z lekarzem.
Jeśli chcesz stosować kompresy na gorączkę, powinieneś upewnić się, że są one stosowane prawidłowo. Tylko wtedy mogą rozwinąć swoją pełną skuteczność.
Zasadniczo, kompresy na łydki mają zapewnić chłodzenie. Nie oznacza to jednak, że woda powinna być zimna. Zamiast tego należy używać letniej wody.
W najlepszym przypadku temperatura wody jest o około jeden do dwóch stopni niższa od temperatury ciała dziecka.
Chłodniejsza woda stymuluje współczulny układ nerwowy, który zwiększa ciśnienie krwi, aktywuje metabolizm i pogłębia oddychanie. Kiedy okłady osiągną temperaturę ciała, przywspółczulny układ nerwowy wkracza do akcji, zapewniając relaks i złagodzenie bólu.
W tym filmie znajdziesz również krótkie wyjaśnienie, jak prawidłowo stosować okłady na łydki:
2.1 Stosować odpowiednie ściereczki
Jeśli chcesz zrobić dziecku okłady na łydki, powinnaś zawsze używać ściereczek, które są wykonane z naturalnych włókien. W ten sposób można mieć pewność, że są one wystarczająco przepuszczalne dla powietrza i wilgoci. Nadają się do tego ściereczki z bawełny, wełny lub lnu.
Zasadniczo chusty składają się z trzech różnych warstw:
- wilgotnej bawełnianej tkaniny, która leży bezpośrednio na skórze
- suchej tkaniny, która nieco zachodzi na skórę, oraz
- grubej tkaniny, która przykrywa całość.
Pierwszą ściereczkę należy zanurzyć w letniej wodzie i nieco ciaśniej owinąć wokół łydek, tak aby przylegała do nich. Następna ściereczka powinna być nieco większa i przede wszystkim sucha. Teraz owijamy ją na pierwszą ściereczkę, aby wchłonęła nadmiar płynu. Jako wierzchnią warstwę można zastosować grubą wełnianą lub frotową ściereczkę.
Ponieważ łydki dziecka są jeszcze bardzo małe i cienkie, to często nie obniżają one znacznie temperatury ciała. W tym przypadku można jednak zastosować wilgotne body lub kamizelki. Należy jednak pamiętać, aby przed ich użyciem skonsultować się z pediatrą.
Wskazówka: Aby zwiększyć efekt kojący, możesz zastosować również dodatki, np. ocet.
2.2 Regularnie zmieniaj okłady na łydki
To,jak często należy zmieniać okłady, zależy od tego, jak wysoka jest gorączka u dziecka. Okłady należy pozostawić, aż staną się ciepłe dla ciała. Zwykle dzieje się to po około 15 do 20 minutach.
Jeśli gorączka jest wysoka, okłady mogą być ciepłe już w momencie zawijania drugiej nogi. W takim przypadku sensowne jest powtórzenie procedury. Dotyczy to również sytuacji, gdy dziecko nie czuje się jeszcze lepiej, a gorączka jeszcze nie spadła. Należy jednak robić krótkie przerwy między zawijaniem.
Uwaga: Podczas stosowania okładów na łydki należy zawsze obserwować dziecko. Gdy tylko zauważysz, że dziecko źle się czuje lub odczuwa dyskomfort, np. zawroty głowy, natychmiast zdejmij chustę.
3. Jeżeli Twoje dłonie i stopy są zimne, nie używaj owijek na łydki w ogóle.
Zgodnie z zaleceniami większości lekarzy, okłady na łydki nadają się jedynie dla dzieci w wieku od około 18 do 24 miesięcy w celu obniżenia gorączki. Ale nawet po tym czasie należy zdecydowanie skonsultować się z pediatrą, w jakim zakresie można stosować okłady na łydki.
Ważne jest, aby zawsze przed użyciem zmierzyć temperaturę ciała dziecka. W ten sposób można optymalnie dostosować wodę do temperatury. Jeśli stosujesz okłady w przypadku gorączki, dziecko powinno pozostać w łóżku przez około pół godziny przed i po.
Mimo że okłady na łydki mają zwykle pozytywne działanie, nigdy nie wolno ich stosować, jeśli dziecko ma zimne stopy lub dłonie. Świadczy to o tym, że organizm gromadzi całe ciepło i energię w środkowej części ciała, aby zwalczyć stan zapalny.
Z tego powodu okłady powinny być stosowane tylko wtedy, gdy ciało dziecka jest ciepłe. Dreszcze to również znak, że gorączka rośnie i na początku nie należy podejmować żadnych działań w celu jej obniżenia.
Nie należy również stosować ściereczek wykonanych z włókien syntetycznych. Nie mogą one wchłonąć powietrza ani wilgoci, przez co może dojść do nagromadzenia ciepła.
4. kupujcie owijki na łydki dla dzieci
No products found.