Wczesne wspomaganie pomaga dzieciom wyrównać deficyty lub rozwinąć doskonałą sprawność.
Szczególnie trudne są zmiany nad wyimaginowaną linią środkową, jak również jednoczesna lub niezależna koordynacja obu rąk. Jeśli jednak występują poważne problemy w ogóle, zaburzenia zdolności wzrokowo-motorycznych są oczywiste.
Prawdopodobnie jesteś bardziej zaznajomiony z umiejętnościami visuomotorycznymi pod pojęciem koordynacji ręka-oko. Umiejętności visuomotoryczne poprawiają się stopniowo w trakcie rozwoju.
[button]Znajdź odpowiednie zeszyty ćwiczeń do treningu motoryki wzrokowej[/button]
Obszar motoryki wzrokowej obejmuje koordynację oko-ręka. Rozwija się ona u dzieci stopniowo, ale jest warunkiem koniecznym do wykonywania niemal wszystkich ruchów w życiu codziennym.
W naszym artykule pokazujemy, dlaczego koordynacja wzrokowo-ruchowa jest tak ważna i jakie ćwiczenia możesz zastosować, aby wspierać ją u swojego dziecka.
Spis treści
1. umiejętności wzrokowo-ruchowe są ważnym elementem rozwoju
Niemowlęta muszą najpierw powoli nauczyć się wykonywać celowe ruchy. Podczas gdy w pierwszych miesiącach życia odgrywa to jeszcze bardzo ograniczoną rolę, koordynacja oko-ręka staje się coraz ważniejsza.
Gdy dzieci potrafią już aktywnie po coś sięgać, obracać przedmiot w dłoni i trzymać go, wymaga to złożonego współdziałania oczu i palców.
Zgodnie z definicją, motoryka wzrokowa jest podobszarem umiejętności sensomotorycznych. Stanowi on, że tak powiem, połączenie między percepcją wzrokową a następującymi po niej ruchami fizycznymi.
Ponieważ koordynacja oko-ręka poprawia się stopniowo, nie zawsze łatwo jest rozpoznać, czy szybkość wzrokowo-ruchowa jest wystarczająca.
Istnieją jednak liczne ćwiczenia, które pomagają dzieciom poprawić percepcję na wczesnym etapie.
Uwaga:Na wszystkie badania U należy chodzić z dzieckiem. Zawsze przeprowadzany jest krótki test dotyczący motoryki wzroku.
W ten sposób można wcześnie wykryć ewentualne opóźnienia lub zaburzenia.
2. konkretne przykłady – gdzie dzieci potrzebują dobrej motoryki wzrokowej
Aby dzieci mogły swobodnie poruszać się w przestrzeni i oceniać własne ciało, muszą zawsze mieć oko na otoczenie.
Następuje stała korekta pozycji własnego ciała, aby utrzymać równowagę i zawsze móc reagować na zmiany w ruchu.
Mózg tworzy interfejs pomiędzy percepcją wzrokową poprzez oczy i odpowiednią koordynacją rąk.
Problemy często stają się szczególnie widoczne, gdy dzieci rozpoczynają naukę w szkole. Najpóźniej w tym momencie staje się konieczne, aby dzieci potrafiły trzymać ołówek i śledzić ruchy wzrokiem, aby nauczyć się pisać. Podobszar umiejętności grafomotorycznych zajmuje się wyraźnie tym tematem.
.Ale dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa jest potrzebna nie tylko podczas pisania, ale w wielu różnych sytuacjach:
- Obsługa smartfona
- Robienie kanapek
- Jazda na hulajnodze lub rowerze
- Gra w tenisa stołowego
- Gra w koszykówkę
- Nawlekanie naszyjnika z pereł
- Układanie puzzli
Jak widać z tej krótkiej listy przykładów, motoryka wzrokowa wpływa na niemal wszystkie dziedziny życia. W życiu codziennym, w grach czy nawet w sporcie konieczne jest dobre, a przede wszystkim szybkie połączenie tego, co widać, z reakcją fizyczną.
Uwaga: Jeśli ruchy podczas łapania piłki, uderzania kijem lub rysowania i pisania wydają się chropowate, wskazuje to na niedostateczne zdolności wzrokowo-motoryczne.
3. ćwiczenia, dzięki którym można wspierać sprawność wzrokowo-ruchową.
Istnieje wiele różnych sposobów, za pomocą których można promować umiejętności wzrokowo-ruchowe w przedszkolu lub nawet w domu.
Szczególnie ważne jest, aby ćwiczenia nie były zbyt podobne, ale stanowiły wyzwanie dla różnych umiejętności koordynacji ręka-oko.
W kolejnych wierszach chcielibyśmy krótko przedstawić kilka podstawowych ćwiczeń:
- Łapanie piłki:
Zacznij ostrożnie i powoli, rzucając dziecku piłkę z niewielkiej odległości. Po osiągnięciu sukcesu możesz stopniowo zwiększać odległość, a także szybkość.
Jeśli rzucisz mniej dokładnie w określone miejsce, zwiększy to trudność bezpiecznego złapania piłki.
Staje się to nieco łatwiejsze, gdy piłkę można złapać obiema rękami. Jednak znacznie trudniej jest złapać piłkę słabą ręką zamiast silną. - Nożyczki jako narzędzie treningowe:
W drodze do bezpiecznej pozycji ołówka, dzieci powinny nauczyć się jak najdokładniej ciąć nożyczkami. Podczas wspólnego wykonywania rzemiosła upewnij się, że zwiększasz poziom trudności tylko powoli, aby skupić się na zabawie. - Narysuj ósemkę:
To ćwiczenie można wykonać zarówno na stojąco, jak i na leżąco. Celem jest narysowanie ósemki w powietrzu zarówno w przód jak i w tył jedną lub obiema nogami. Możesz też spróbować narysować ósemkę rękami, dłońmi lub tylko pojedynczymi palcami.
Ważne jest, aby osiągnąć sekwencję ruchów, która jest tak płynna, jak to tylko możliwe.
Proste gry zręcznościowe, takie jak Jenga czy Mikado, również mogą poprawić zdolności motoryczne wzroku.
O tym, jak skomplikowana może być jednoczesna koordynacja obu rąk, można przekonać się na tym krótkim filmie na YouTube:
Kilka darmowych arkuszy do promowania motoryki wzrokowej można znaleźć tutaj.
4. zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej
Uderzające jest to, że zaburzeniom motoryki wzrokowej często towarzyszą inne zaburzenia w nauce. Ogólnie rzecz biorąc, upośledzenie zdolności wzrokowo-ruchowych wskazuje, że przetwarzanie w móżdżku nie funkcjonuje prawidłowo lub funkcjonuje zbyt wolno.
Chociaż deficyty w zakresie umiejętności wzrokowo-ruchowych nie zawsze można wyrównać za pomocą ćwiczeń, terapia zajęciowa pomaga w jak najwcześniejszym wykryciu problemów i ukierunkowanym przeciwdziałaniu.
Zanim jednak udamy się do terapeuty zajęciowego, należy wykluczyć wadę wzroku.
Jeśli problemy ujawniają się dopiero w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, często mamy do czynienia z komponentem psychologicznym, który przeszkadza dziecku w nauce czytania i pisania. W tym momencie warto skonsultować się z psychologiem, aby zapobiec trwałym problemom w nauce.
Rada: Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, najlepiej najpierw porozmawiać z pediatrą. Dzięki temu szybko wyjaśni się, czy zdolności dziecka mieszczą się jeszcze w normie, czy też należy rozważyć zastosowanie środka terapeutycznego.
5. odpowiednie zeszyty ćwiczeń do treningu motoryki wzrokowej
- Schaffert, Jeffrey (Author)
- Piccardi, Laura (Author)