Site icon I-love-you.pl

Umiejętności wzrokowo-ruchowe: Dlatego dobra koordynacja oko-ręka jest kluczowa dla Twojego dziecka

Visuomotorik
Jaka jest wartość dodana wczesnego wsparcia?

Wczesne wspomaganie pomaga dzieciom wyrównać deficyty lub rozwinąć doskonałą sprawność.

Jakie są wyzwania w obszarze motoryki wzrokowej?

Szczególnie trudne są zmiany nad wyimaginowaną linią środkową, jak również jednoczesna lub niezależna koordynacja obu rąk. Jeśli jednak występują poważne problemy w ogóle, zaburzenia zdolności wzrokowo-motorycznych są oczywiste.

Co to jest funkcja wzrokowo-ruchowa?

Prawdopodobnie jesteś bardziej zaznajomiony z umiejętnościami visuomotorycznymi pod pojęciem koordynacji ręka-oko. Umiejętności visuomotoryczne poprawiają się stopniowo w trakcie rozwoju.

[button]Znajdź odpowiednie zeszyty ćwiczeń do treningu motoryki wzrokowej[/button]

Obszar motoryki wzrokowej obejmuje koordynację oko-ręka. Rozwija się ona u dzieci stopniowo, ale jest warunkiem koniecznym do wykonywania niemal wszystkich ruchów w życiu codziennym.

W naszym artykule pokazujemy, dlaczego koordynacja wzrokowo-ruchowa jest tak ważna i jakie ćwiczenia możesz zastosować, aby wspierać ją u swojego dziecka.

1. umiejętności wzrokowo-ruchowe są ważnym elementem rozwoju

Piłki zapewniają sposób na doskonalenie umiejętności z zakresu motoryki wzrokowej.

Niemowlęta muszą najpierw powoli nauczyć się wykonywać celowe ruchy. Podczas gdy w pierwszych miesiącach życia odgrywa to jeszcze bardzo ograniczoną rolę, koordynacja oko-ręka staje się coraz ważniejsza.

Gdy dzieci potrafią już aktywnie po coś sięgać, obracać przedmiot w dłoni i trzymać go, wymaga to złożonego współdziałania oczu i palców.

Zgodnie z definicją, motoryka wzrokowa jest podobszarem umiejętności sensomotorycznych. Stanowi on, że tak powiem, połączenie między percepcją wzrokową a następującymi po niej ruchami fizycznymi.

Ponieważ koordynacja oko-ręka poprawia się stopniowo, nie zawsze łatwo jest rozpoznać, czy szybkość wzrokowo-ruchowa jest wystarczająca.

Istnieją jednak liczne ćwiczenia, które pomagają dzieciom poprawić percepcję na wczesnym etapie.

Uwaga:Na wszystkie badania U należy chodzić z dzieckiem. Zawsze przeprowadzany jest krótki test dotyczący motoryki wzroku.
W ten sposób można wcześnie wykryć ewentualne opóźnienia lub zaburzenia.

2. konkretne przykłady – gdzie dzieci potrzebują dobrej motoryki wzrokowej

Aby dzieci mogły swobodnie poruszać się w przestrzeni i oceniać własne ciało, muszą zawsze mieć oko na otoczenie.
Następuje stała korekta pozycji własnego ciała, aby utrzymać równowagę i zawsze móc reagować na zmiany w ruchu.

Mózg tworzy interfejs pomiędzy percepcją wzrokową poprzez oczy i odpowiednią koordynacją rąk.

Problemy często stają się szczególnie widoczne, gdy dzieci rozpoczynają naukę w szkole. Najpóźniej w tym momencie staje się konieczne, aby dzieci potrafiły trzymać ołówek i śledzić ruchy wzrokiem, aby nauczyć się pisać. Podobszar umiejętności grafomotorycznych zajmuje się wyraźnie tym tematem.

Dobra zręczność jest potrzebna do nawlekania sznurka korali
.

Ale dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa jest potrzebna nie tylko podczas pisania, ale w wielu różnych sytuacjach:

Jak widać z tej krótkiej listy przykładów, motoryka wzrokowa wpływa na niemal wszystkie dziedziny życia. W życiu codziennym, w grach czy nawet w sporcie konieczne jest dobre, a przede wszystkim szybkie połączenie tego, co widać, z reakcją fizyczną.

Uwaga: Jeśli ruchy podczas łapania piłki, uderzania kijem lub rysowania i pisania wydają się chropowate, wskazuje to na niedostateczne zdolności wzrokowo-motoryczne.

3. ćwiczenia, dzięki którym można wspierać sprawność wzrokowo-ruchową.

Istnieje wiele różnych sposobów, za pomocą których można promować umiejętności wzrokowo-ruchowe w przedszkolu lub nawet w domu.

Szczególnie ważne jest, aby ćwiczenia nie były zbyt podobne, ale stanowiły wyzwanie dla różnych umiejętności koordynacji ręka-oko.

W kolejnych wierszach chcielibyśmy krótko przedstawić kilka podstawowych ćwiczeń:

Dobra koordynacja oko-ręka jest ważna nie tylko w sporcie.

Proste gry zręcznościowe, takie jak Jenga czy Mikado, również mogą poprawić zdolności motoryczne wzroku.

O tym, jak skomplikowana może być jednoczesna koordynacja obu rąk, można przekonać się na tym krótkim filmie na YouTube:

Kilka darmowych arkuszy do promowania motoryki wzrokowej można znaleźć tutaj.

4. zaburzenia koordynacji wzrokowo-ruchowej

Słaba koordynacja wzrokowo-ruchowa jest często zauważalna podczas rysowania i pisania.

Uderzające jest to, że zaburzeniom motoryki wzrokowej często towarzyszą inne zaburzenia w nauce. Ogólnie rzecz biorąc, upośledzenie zdolności wzrokowo-ruchowych wskazuje, że przetwarzanie w móżdżku nie funkcjonuje prawidłowo lub funkcjonuje zbyt wolno.

Chociaż deficyty w zakresie umiejętności wzrokowo-ruchowych nie zawsze można wyrównać za pomocą ćwiczeń, terapia zajęciowa pomaga w jak najwcześniejszym wykryciu problemów i ukierunkowanym przeciwdziałaniu.
Zanim jednak udamy się do terapeuty zajęciowego, należy wykluczyć wadę wzroku.

Jeśli problemy ujawniają się dopiero w momencie rozpoczęcia nauki w szkole, często mamy do czynienia z komponentem psychologicznym, który przeszkadza dziecku w nauce czytania i pisania. W tym momencie warto skonsultować się z psychologiem, aby zapobiec trwałym problemom w nauce.

Rada: Jeśli zauważysz jakieś nieprawidłowości, najlepiej najpierw porozmawiać z pediatrą. Dzięki temu szybko wyjaśni się, czy zdolności dziecka mieszczą się jeszcze w normie, czy też należy rozważyć zastosowanie środka terapeutycznego.

5. odpowiednie zeszyty ćwiczeń do treningu motoryki wzrokowej

Exit mobile version