Zazwyczaj dzieci w tym wieku mają wzrost od 117 do 120 cm przy wadze od 20 do 21 kg. Istnieją jednak znaczne różnice w szczególności w wysokości, ponieważ geny odgrywają ważną rolę.
Dobrze rozwinięte słownictwo, podstawowe rozumienie logiki i mnóstwo ciekawości sprawiają, że dzieci łatwo odnajdują się w szkole podstawowej.
Niestety, małe dzieci coraz rzadziej bawią się na świeżym powietrzu, więc umiejętności motoryczne często rozwijają się w sposób niewystarczający. Z wiekiem te braki stają się coraz trudniejsze do wyrównania.
W wieku 6 lat wiele się dla dziecka zmienia. Uczęszczanie do przedszkola to już przeszłość, a w szkole maluchy muszą stawić czoła nowym wyzwaniom.
Pokazujemy, jak wygląda typowy rozwój dziecka 6-letniego, jakie umiejętności są normalne i w jakim stopniu można pomóc dziecku w opanowaniu nawet trudnych etapów.
[button]Poradnik dla rodziców dzieci ze szkoły podstawowej[/button]
Spis treści
1. wysokość i waga w wieku 6 lat
W wieku 6 lat dziewczynki ważą zazwyczaj 20 kg przy wzroście około 117 cm. Chłopcy w tym wieku są tylko nieznacznie wyżsi – 120 cm i mają średnią wagę około 21 kg. Jest to jednak tylko średnia bezwzględna.
W zależności od tego, czy dziecko ma właśnie mały skok wzrostowy, czy też dopiero nadejdzie, wzrost może się szybko zmienić. Ważniejsza od rozmiaru, który prawie nigdy nie staje się problemem podczas rozwoju, jest odpowiednia waga dla danej wielkości ciała.
Dlatego zawsze upewnij się, że Twoje dziecko nie jest zbyt grube, ponieważ ten problem zwykle znacznie nasila się w okresie dojrzewania, prowadząc do wielu, czasem poważnych, problemów zdrowotnych.
Jeśli interesuje Cię coś więcej niż tylko typowy rozwój wzrostu i wagi dzieci w Niemczech, to tutaj znajdziesz wyczerpujące informacje Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
2. Dziecko musi umieć siedzieć spokojnie w wieku 6 lat
Umiejętność koncentracji przez dłuższy czas zajmuje dużo czasu. W przedszkolu rzadko trzeba siedzieć nieruchomo i tylko podążać za wyjaśnieniami.
Jednak, aby nadążyć w szkole podstawowej i dowiedzieć się, jak działa nauka, umiejętność ta ma elementarne znaczenie.
Dlatego też często w ostatnim roku przedszkola istnieją specjalne grupy, w których dzieci są specjalnie przygotowywane do wymagań szkoły.
Niemniej jednak rodzice mogą oczywiście zachęcać do tego również w domu, pozostawiając dzieci same sobie, aby wykonywały indywidualne zadania.
Do 6 roku życia dzieci powinny być w stanie zaakceptować reguły i kontrolować własne emocje (przynajmniej w miarę możliwości).
Umiejętność interpretowania uczuć innych dzieci i odpowiedniego reagowania pomaga w nawiązywaniu przyjaźni i w dotarciu do szkoły.
Dlatego nie wspieraj dziecka tylko w obszarze poznawczym, ale zadbaj o to, by dziecko potrafiło otwarcie podchodzić do ludzi i było pewne siebie.
Różnice indywidualne oczywiście pozostaną, ale żadne dziecko nie powinno bać się wypowiadać w klasie.
Wskazówka: Krótkie rozstania są ważne, aby dzieci nie były już przytłoczone w czasie szkolnym. Dlatego od czasu do czasu przyprowadzajcie dzieci do przyjaciół i członków rodziny, a na noc zostawiajcie dziecko u dziadków.
3 Umiejętności poznawcze dziecka 6-letniego
Pierwszy chłopak lub dziewczyna:
Często dzieci, które uczęszczają do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w tym czasie zakochują się po raz pierwszy. Mimo, że ta miłość zazwyczaj nie trwa długo, pamiętaj, aby poważnie traktować uczucia dziecka.
Jeśli dziecko nie słucha lub często kłamie, zachowanie to może być związane z nagłym rozbudzeniem ambicji. Niektóre dziewczynki reagują sukowato, gdy przegrywają. Chłopcy czasami stają się bezczelni lub nawet agresywni.
W tym momencie nie należy przesadzać, ale reagować.
Ambicja i chęć wygrania meczu lub bycia najlepszym w klasie są w porządku. Nie dotyczy to jednak sytuacji, gdy jest to wymuszone w nieuczciwy sposób, a ambicja staje się problemem.
Dlatego pozwól dziecku celowo przegrywać w grach, aby trenować tę umiejętność.
Ogólnie rzecz biorąc, gry są doskonałym sposobem na promowanie różnych umiejętności poznawczych. Szczególnie obszary.
- koncentracji,
- radzenia sobie z zasadami,
- kontrolowania własnych uczuć,
- współdziałania
- jak również komunikacji
ułatwiają dzieciom radzenie sobie w codziennym życiu szkolnym.
Chociaż rozwój dzieci w wieku 6 lat różni się znacznie, to jednak istnieją pewne podstawy, które każde dziecko powinno opanować.
Dotyczy to na przykład następujących rzeczy:
- śledzenia dłuższych narracji bez przerw
- opanowania gramatyki (w miarę możliwości) w normalnym użyciu języka
- umiejętność natychmiastowego powtarzania nowych słów
- umiejętność napisania własnego imienia
- zapamiętywania kilku rzeczy (około 4 do 5) w tym samym czasie
- dokonywanie logicznych powiązań
- umiejętność liczenia do co najmniej 20, a jeszcze lepiej do 100
4. sprawność motoryczna wielu dzieci pozostawia wiele do życzenia.
Rozumienie świata, zadawanie wielu pytań i podchodzenie do innych ludzi z otwartym umysłem – to cechy, które są bardzo ważne i znajdują się na pierwszym miejscu w głowach większości rodziców.
Z kolei w zakresie umiejętności motorycznych często pojawiają się problemy w kilku obszarach.
Wiele dzieci nie potrafi jeszcze zawiązać butów czy utrzymać równowagi na jednej nodze.
Dlatego ćwicz z dzieckiem jak najwcześniej, aby nawet skomplikowane ruchy, takie jak jazda na rowerze czy koordynacja na rolkach, nie były problematyczne.
Włączaj dużo ruchu do codziennego życia i stawiaj dziecku w wieku 6 lat wyzwania w różnych dziedzinach.
Choć miło jest, jeśli Twoje dziecko potrafi już bardzo dobrze jeździć na rowerze, niekorzystne jest, jeśli nie potrafi bezpiecznie złapać piłki z niewielkiej odległości.
Dlatego graj w wiele gier na świeżym powietrzu, które wymagają różnych aspektów ruchu.
Wskazówka: Dobry obraz ciała w znacznym stopniu przyczynia się do zdrowej pewności siebie, która nie jest związana tylko ze sportem.
5. poradnik dla rodziców dzieci ze szkoły podstawowej
- Heueck-Mauß, Doris (Author)
- Yamada, Kobi (Author)