Stanowi ona podstawę możliwości swobodnego poruszania się i jest potrzebna do wszystkich procesów ruchowych.
Mimo że trudno jest podzielić percepcję głębi na poszczególne punkty, to jednak istnieją cztery punkty, dzięki którym znaczenie percepcji kinestetycznej staje się jasne.
Jeśli nie ma zaburzeń percepcyjnych, można doskonalić percepcję kinestetyczną w sposób zabawowy. Kilka ćwiczeń można znaleźć tutaj.
Przez percepcję kinestetyczną rozumiemy zdolność do nieświadomego sterowania poszczególnymi ruchami na podstawie otoczenia, czyli krótko mówiąc percepcję ruchu.
Z naszego artykułu dowiesz się, co kryje się za tą nieco mglistą definicją, w jakim stopniu należy wspierać percepcję kinestetyczną oraz jakie gry i ćwiczenia są do tego odpowiednie.
Spis treści
1. percepcja kinestetyczna wydaje się naturalna
Aby dzieci mogły raczkować i chodzić, ich percepcja musi funkcjonować na tyle dobrze, że pozycja w przestrzeni w stosunku do własnego ciała jest prawidłowo oceniana.
Nawet jeśli z czasem wydaje się to oczywiste, to na przykładzie ruchu widać stosunkowo dobrze, że do osiągnięcia tego celu potrzebne jest złożone współdziałanie mięśni, ścięgien, więzadeł, a także poszczególnych zmysłów. Jeśli tylko jedno ogniwo tego łańcucha nie funkcjonuje prawidłowo, poczucie ruchu zostaje zaburzone.
Percepcja kinestetyczna nie obejmuje jednak tylko wykorzystania zmysłu wzroku przy pomocy ciała, ale dotyczy wszystkich doświadczeń zmysłowych, do których niezbędna jest interakcja kilku czynników.
Aby móc na przykład podskoczyć, należy prawidłowo ocenić pozycję w przestrzeni, tak aby mięśnie napięły się dokładnie w odpowiednim momencie. Tylko w ten sposób możliwe jest uniesienie się z ziemi, a następnie bezpieczne wylądowanie.
Na tym filmie na YouTube można dokładnie zobaczyć, co dzieje się w głowie podczas postrzegania:
2. klasyfikacja percepcji kinestetycznej
Istnieje niezliczona ilość różnych doświadczeń, w których percepcja kinestetyczna ma elementarne znaczenie. Z grubsza obszar ten można podzielić na cztery podkategorie:
- Zmysł pozycji: ten obszar obejmuje położenie stawów względem siebie. Bez otwierania oczu jesteśmy w stanie wyczuć, w jakiej pozycji znajdują się nasze ręce i nogi. W związku z tym już zautomatyzowane sekwencje ruchów są możliwe również z zamkniętymi oczami.
- Zmysł ruchu: Zmysł ruchu umożliwia dzieciom klasyfikację prędkości, jak również dokładnej pozycji ruchu bez konieczności uciekania się do innych zmysłów. Na przykład możliwe jest rzucenie lotki do celu.
- Poczucie siły: Oprócz dokładnego ruchu, to przede wszystkim dozowanie własnej siły jest dla dzieci wielkim wyzwaniem. Zwłaszcza malowanie i rysowanie pokazują, jak niewielka siła mięśni jest potrzebna do wykonania rysunku.
- Zmysłnapięcia: Kontrola intensywności napięcia mięśni pozwala nam świadomie rozluźnić lub zahartować mięśnie tak, aby np. zamortyzować uderzenie.
Percepcja dotykowo-kinestetyczna rozszerza ten zakres o wrażenia na skórze, takie jak ciepło i zimno czy ból i ucisk.
3. możliwości wspierania percepcji kinestetycznej u dzieci
Dzieci powinny dokonywać wielu różnych percepcji zmysłowych, aby doskonalić swoją percepcję kinestetyczną.
Czy to w domu, w przedszkolu, czy w żłobku, wszędzie można promować percepcję kinestetyczną.
Sport poprawia przede wszystkim zdolności motoryczne, a raz wyuczone wzorce ruchowe zostają utrwalone.
Na przykład dzieci, które mają dobry zmysł równowagi i balansu są w stanie bezpiecznie poruszać się na trampolinie, nawet jeśli nigdy wcześniej tego nie próbowały.
Raz zapamiętane informacje gwarantują poprawę percepcji również w innych obszarach.
Aby trenować różne umiejętności i rozwijać poczucie siły, napięcia i szybkości, wypróbuj następujące gry:
3.1 Freeze
W tej zabawie ruchowej dzieci muszą biegać dziko. Jak tylko muzyka się zatrzyma, dzieci pozostają w swojej aktualnej pozycji.
3.2 Slow Motion
Wykonywanie ruchu w zwolnionym tempie, czyli bardzo powoli, wymaga dobrego zrozumienia sekwencji ruchu i bardzo wyraźnie pokazuje, w którym obszarze dzieci muszą się jeszcze poprawić. Na przykład, nieczysty ruch rzucania piłką może być skorygowany.
3.3 Rysunki z powietrza
Poproś dzieci o rysowanie prostych figur w powietrzu za pomocą rąk lub stóp. Poprawia to połączenie między wewnętrzną wyobraźnią a wykonaniem ruchu.
3.4 Ruch zwierząt
Każde dziecko w grupie dostaje do wyboru po kolei, które zwierzę wszystkie dzieci mają naśladować. Kiedy skacze jak żaba lub skrada się jak drapieżny kot, różne zmysły są wystawione na próbę.
Rozszerz zadanie o aspekt językowy, pozwalając wszystkim dzieciom naśladować także odgłosy zwierząt.
3.5 Plecami do siebie
W tej zabawie dzieci mają za zadanie usiąść tyłem do siebie i razem wstać bez użycia rąk. Wymaga to precyzyjnej koordynacji sił z partnerem. Dlatego czasem wymagane jest większe, czasem mniejsze napięcie.
3.6 Czucie rzeczy
Wypełnij nieprzezroczyste pudełko różnymi przedmiotami codziennego użytku i pozwól dzieciom dowiedzieć się, czym one są, czując je.
Wskazówka: Plac zabaw oferuje wiele możliwości wspierania percepcji dzieci. Na przykład maluchy mogą się wspinać, ślizgać, huśtać i ćwiczyć równowagę na bujanym koniku.
4. Rozpoznawanie zaburzeń percepcji kinestetycznej
Ponieważ dzieci rozwijają się bardzo różnie i czasami możliwe są znaczne skoki rozwojowe, zdiagnozowanie zaburzeń percepcji kinestetycznej nie zawsze jest łatwe.
Ogólnie rzecz biorąc, dzieci, u których percepcja kinestetyczna jest tylko słabo rozwinięta, mają tendencję do niezdarnego zachowania. Stosunkowo często upadają, częściej mają zadrapania i niezgrabnie się poruszają.
Trudno jest im prawidłowo sklasyfikować własne położenie w przestrzeni. Ponadto dzieci z zaburzoną percepcją mają duże trudności z naśladowaniem zachowania.
W zależności od tego, jak wyraźne są zaburzenia percepcyjne, cierpi również mowa. W większości przypadków zaburzona jest funkcja motoryczna języka, co skutkuje nieczystą wymową.
Uwaga: Jeśli masz wrażenie, że percepcja kinestetyczna Twojego dziecka jest zaburzona, porozmawiaj z pediatrą o możliwych opcjach terapii. Wizyta u terapeuty zajęciowego lub logopedy może czasem bardzo dobrze wyrównać deficyty.
Więcej o związku między percepcją kinestetyczną a problemami z mową możecie przeczytać w tym tekście ze Szpitala Uniwersyteckiego w Erlangen.
5 Dalsze informacje na temat percepcji kinestetycznej
No products found.