Osteopatia dziecięca jest holistyczną metodą rozwiązywania dysfunkcji i blokad, które prowadzą do dolegliwości fizycznych.
Tytuł zawodowy osteopaty nie jest chroniony, więc np. fizjoterapeuci mogą nazywać się osteopatami, jeśli ukończyli tylko weekendowy kurs. Dlatego należy zwracać uwagę na chronione oznaczenie „Diplomierter Osteopath”.
Większość pediatrów i osteopatów zaleca leczenie w przypadku zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego, zaburzeń trawienia, nieprawidłowości neurologicznych oraz niewyjaśnionych bólów głowy i brzucha.
Kiedy dzieci przychodzą na świat, czasami cierpią na wady postawy wynikające z ich położenia w łonie matki. Mogą one wpływać na całe ciało. Osteopatia dla dzieci polega na uwalnianiu blokad w celu przywrócenia dobrego samopoczucia.
Zabiegi osteopatyczne mogą być wykonywane nie tylko u dorosłych, ale także u niemowląt i dzieci. Jakie jednak dolegliwości można złagodzić i jak przebiega leczenie u osteopaty?
[button]Dalsze czytanie o osteopatii dziecięcej[/button]
Spis treści
1. osteopatia jest holistyczną metodą leczenia
W dzisiejszych czasach wielu lekarzy i osteopatów pracuje ręka w rękę. Niektórzy eksperci żądają nawet, aby każde dziecko po urodzeniu poddać ocenie osteopatycznej, aby móc bezpośrednio rozpoznać dysfunkcje.
Osteopatia należy do dziedziny medycyny alternatywnej i została założona ponad 140 lat temu przez amerykańskiego lekarza Andrew Taylora Stilla.
Po śmierci trójki swoich dzieci zaczął on analizować strukturę ciała. Czyniąc to, odkrył, że wszystkie części ciała, takie jak mięśnie, ścięgna, więzadła i nerwy, są ze sobą powiązane i dlatego konieczna jest terapia holistyczna.
Termin osteopatia składa się z greckich słów osteon (kość) i pathos (cierpienie). Celem wszystkich zabiegów jest więc rozpoznanie dysfunkcji w organizmie i skuteczne ich leczenie. Pacjent jest traktowany jako całość, dlatego osteopatia dla dzieci jest holistyczną formą medycyny.
Leczący osteopata używa jedynie swoich rąk, aby uwolnić napięcia i blokady. Całe leczenie powinno być całkowicie bezbolesne. Zamiast tylko leczyć objawy, celem jest stymulowanie samoleczących sił organizmu.
W międzyczasie osteopatia stała się na całym świecie szczególnie łagodną metodą leczenia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Zabiegi osteopatyczne dzielą się zasadniczo na trzy obszary:
- Osteopatia ciemieniowa: obejmuje ona cały układ mięśniowo-szkieletowy człowieka. Za pomocą różnych technik można usunąć zaburzenia funkcjonalne mięśni, stawów, kości i powięzi.
- Osteopatia wisceralna: Ten obszar zajmuje się narządami wewnętrznymi. Osteopata może poprawić ruchomość narządów za pomocą kilku ruchów ręką.
- Osteopatia czaszkowa(kraniosacralna): Tak zwana terapia kraniosacralna to zabieg, który skupia się na głowie, szyi, kręgosłupie, przeponie i miednicy. Napięcie tkanek można zmniejszyć poprzez lekki ucisk palcami.
2. zabiegi osteopatyczne mogą uwolnić blokady
Jeśli odwiedzisz praktykę osteopatyczną z dzieckiem, osteopata najpierw weźmie wywiad medyczny, aby dowiedzieć się, jakie problemy są w centrum uwagi. Poprzez zadawanie pytań dotyczących ciąży i porodu, osteopata może dowiedzieć się, co mogło spowodować dolegliwości.
Następnie przeprowadzane jest badanie wstępne. Podczas tego badania osteopata ogląda wszystkie tkanki. Czuje, czy i w jakim stopniu można znaleźć blokady. Dłońmi uciska odpowiednie punkty, aby rozluźnić blokady.
2.1 Korekta wad postawy u niemowląt
Dziecko jest jeszcze bardzo wrażliwe i dlatego zawsze powinno być traktowane delikatnie. Z reguły wyszkoleni osteopaci są szczególnie delikatni, więc używają tylko niewielkiego nacisku, aby usunąć zakłócenia.
Każda sesja trwa około 30 do 60 minut, a treść jest zawsze indywidualnie dostosowana do dolegliwości danego dziecka. W przypadku niemowlaka często wystarczy jedna do dwóch sesji, aby rozwiązać problem.
W przypadku niemowląt i małych dzieci często dochodzi do wadliwego ułożenia i dysfunkcji spowodowanych ciążą i porodem. Gdy naczynia i nerwy są ściśnięte, często pojawiają się kolki, zaburzenia snu lub problemy ze ssaniem. Ponadto dzieci wyróżniają się tym, że z powodu bólu częściej płaczą.
Należy jak najwcześniej leczyć te wady postawy i dysfunkcje, aby nie opóźniały one rozwoju dziecka.
2.2 Zmniejszenie problemów z koncentracją i bólów głowy
Podczas gdy niektóre niemowlęta zmagają się z dolegliwościami fizycznymi zaraz po urodzeniu, u innych dzieci pojawiają się one dopiero z czasem. Maluchy lub dzieci w wieku szkolnym często skarżą się na migreny, bóle pleców i bóle brzucha.
W większości przypadków lekarze prowadzący nie mogą znaleźć przyczyny tych dolegliwości. Poprzez techniki manualne osteopata może rozluźnić napięcie mięśniowe i poprawić ruchomość narządów wewnętrznych. Już po kilku sesjach większość dzieci jest znacznie spokojniejsza i bardziej zrównoważona.
3. osteopatia dla dzieci – dlaczego wybór właściwego lekarza jest tak ważny
Osteopatia dziecięca to dziedzina medycyny alternatywnej, która dzięki działaniom marketingowym staje się coraz bardziej popularna. Nie ma jednak jednej definicji, czym jest osteopatia lub osteopatia dziecięca.
Ponadto, leczenie i skuteczność nie zostały jeszcze naukowo udowodnione. Istnieją jednak pewne badania, które sugerują, że leczenie osteopatyczne jest skuteczne w przypadku niektórych obrazów klinicznych. Jest to szczególnie prawdziwe w obszarze aplikacji ciemieniowej. Wielu pacjentów ma również dobre doświadczenia z tą holistyczną formą terapii.
Osteopaci są zazwyczaj lekarzami, którzy ukończyli dodatkowe szkolenie, aby móc nazywać się osteopatami. W Niemczech nie jest to jednak chroniony tytuł zawodowy, tak więc osteopatami mogą się na przykład nazywać również fizjoterapeuci lub osoby wykonujące zawody niemedyczne. Jedynym warunkiem jest posiadanie licencji Heilpraktikera.
Dlatego należy się upewnić, że osteopata posiada chroniony tytuł „Diplomierter Osteopath”. Niemieckie Towarzystwo Osteopatii Dziecięcej wspiera rodziców w znalezieniu odpowiedniego gabinetu, w którym mogą leczyć swoje dziecko. Można tu wpisać swój kod pocztowy, a zostaną wyświetleni odpowiedni osteopaci w Państwa okolicy.
Inne przydatne punkty kontaktowe to:
- BVO – Bundesverband Osteopathie e.V. (Federalne Stowarzyszenie Osteopatii).
- Verband Wissenschaftlicher Osteopathen Deutschlands e.V. (Stowarzyszenie Naukowych Osteopatów w Niemczech)
- VOD e.V. – Federalne Stowarzyszenie Osteopatów
4 Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi
Jakie koszty muszę ponieść w związku z leczeniem osteopatycznym?
Sesja terapeutyczna u osteopaty trwa zazwyczaj około 45 minut. Istnieje tabela opłat dla lekarzy niemedycznych, w której określone są zalecane maksymalne stawki. Nie jest to jednak obowiązkowe, więc ceny te mogą służyć jedynie jako wskazówka. Średnio sesja terapeutyczna kosztuje około 80 do 100 euro.
Czy koszty są pokrywane przez ubezpieczenie zdrowotne?
Ponieważ skuteczność terapii osteopatycznej nie została jeszcze naukowo udowodniona, leczenie to nie jest objęte ustawowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Niektóre prywatne kasy chorych pokrywają jednak koszty częściowo lub nawet całkowicie.
Czy osteopatia może mieć negatywne skutki dla niemowląt?
W celu wykluczenia poważnych schorzeń należy w przypadku dolegliwości u dziecka zawsze najpierw skonsultować się z lekarzem pediatrą. Tam można przedyskutować, na ile leczenie osteopatyczne ma sens.
Największym niebezpieczeństwem jest to, że trafisz na osteopatę, który nie przeszedł kompleksowego szkolenia. Dlatego, jak już wspomniano, należy szukać chronionego oznaczenia „Diplomierter Osteopath”.
5. dalsza literatura na temat osteopatii dziecięcej
- Ritter, Karin (Author)
- Ritter, Karin (Author)