Kinezjologia dla dzieci: wskazówki jak uwolnić blokady za pomocą ćwiczeń

W najlepszym przypadku rozwój dziecka przebiega nieskomplikowanie i bez problemów. W niektórych przypadkach jednak w trakcie dzieciństwa pojawiają się problemy behawioralne, którym towarzyszą zaburzenia snu, lęki lub napady złości. Kinezjologia oferuje kilka pomocnych metod, które …

Kinezjologia dla dzieci: wskazówki jak uwolnić blokady za pomocą ćwiczeń

Kinesiologie-für-Kinder-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Kinezjologia dla dzieci: wskazówki jak uwolnić blokady za pomocą ćwiczeń
Czym jest kinezjologia?

Kinezjologia jest koncepcją leczenia medycyny alternatywnej.

W jakim stopniu stosowanie takich metod jest przydatne dla mojego dziecka?

Poddziedzina edu-kinestetyki zajmuje się głównie problemami z koncentracją i nauką u dzieci i młodzieży.

Jak skuteczna jest ta terapia?

Skuteczność terapii jest kontrowersyjna i nie została jeszcze naukowo potwierdzona.

W najlepszym przypadku rozwój dziecka przebiega nieskomplikowanie i bez problemów. W niektórych przypadkach jednak w trakcie dzieciństwa pojawiają się problemy behawioralne, którym towarzyszą zaburzenia snu, lęki lub napady złości. Kinezjologia oferuje kilka pomocnych metod, które sprzyjają redukcji stresu i ułatwiają codzienne życie.

W naszym poradniku wyjaśniamy, na czym polega kinezjologia i w czym pomaga. Pokazujemy też kilka ćwiczeń, które z łatwością możesz wykonać w domu.
[button]Kup książki o kinezjologii dla dzieci online[/button]

1. kinezjologia poprawia samopoczucie i wydolność organizmu

rennende Kinder
Terapia ma na celu przywrócenie równowagi przepływu energii.

Słowo kinezjologia składa się z greckich słów oznaczających ruch i nauczanie. Jest to koncepcja leczenia medycyny alternatywnej z dziedziny terapii ciała. Za twórcę terapii uważa się amerykańskiego Amerykanina George’a Josepha Goodhearta.

W ramach kinezjologii istnieją różne podejścia, które skupiają się na różnych obszarach. Szczególnie rozpowszechnione są dziś następujące warianty:

  • Kinezjologia stosowana: opiera się głównie na ręcznym badaniu mięśni; podstawą jest tzw. test mięśniowy; stosowana głównie w przypadku chorób przewlekłych, zespołów bólów głowy oraz problemów ze stawami i plecami.
  • Touch for Health: składa się głównie z tradycyjnych elementów chińskich; akupresura jest stosowana do uwalniania blokad i poprawy przepływu energii.
  • Edu-Kinestetik lub Brain-Gym: jest stosowany głównie w edukacji; zajmuje się trudnościami w nauce i nadpobudliwością; problemem są zaburzenia równowagi w przepływie energii; celem jest poprawa zdolności uczenia się i rozwiązanie problemów z koncentracją.

2. zatory mogą powodować problemy behawioralne

Lernschwierigkeiten schreiendes Kind
Blokady mogą objawiać się poprzez różne problemy behawioralne.

Wielu rodziców jest na straconej pozycji, gdy ich dzieci nagle wykazują problemy z zachowaniem i mają kłopoty w szkole. W niektórych przypadkach dziecko jest po prostu obciążone blokadą, której samo nie potrafi rozwiązać. Jest więc zdane na pomoc specjalistów. Dziecko jednak aktywnie uczestniczy w leczeniu.

Zarówno praktycy alternatywni, jak i lekarze oferują ten rodzaj terapii. Jednak kasy chorych zazwyczaj nie pokrywają kosztów, ponieważ zabieg nie jest metodą uznaną w medycynie. Tutaj możesz znaleźć terapeutów, którzy oferują takie terapie w Twojej okolicy.

Według kinezjologii pomiędzy lewą a prawą półkulą mózgu dochodzi do blokady. Należy ją rozluźnić, aby mózg mógł znów prawidłowo pracować, a dziecko mogło się lepiej uczyć.

Następujące problemy i nieprawidłowości w zachowaniu mogą wystąpić, gdy w organizmie występuje blokada:

  • Bloki uczenia się
  • Trudności w nauce (dyskalkulia, trudności w czytaniu lub pisowni)
  • Agresja
  • Opóźnienia w rozwoju językowym
  • Nietolerancje pokarmowe/alergie
  • Upośledzenie zdrowia fizycznego
  • Objawy stresu i niepokoju
  • Zaburzenia snu i moczenie nocne


3. uwolnienie blokad za pomocą specjalnego treningu

Übungen gegen Angst
Różne ćwiczenia mogą złagodzić objawy.

Istnieje jednak kilka sposobów na przywrócenie dobrego samopoczucia. Pierwsza sesja rozpoczyna się od szczegółowej rozmowy na temat dolegliwości i problemów. Następnie przeprowadza się tak zwane testy mięśniowe. Tutaj fizjoterapeuta wywiera nacisk na poszczególne mięśnie, aby dowiedzieć się, czy są one w nierównowadze. Jeśli występuje blokada, mięsień nie może być uciskany. W takim przypadku stosuje się akupresurę lub głaskanie meridianów.

Szczególnie popularne są ćwiczenia gimnastyczne, ponieważ sprzyjają one koncentracji i mogą uwolnić blokady u dzieci. Ćwiczenia te można z łatwością wykonywać z dzieckiem w domu.
W dalszej części chcielibyśmy przedstawić Państwu dwa proste ćwiczenia:

  • Guziki mózgowe: W tym celu dziecko umieszcza wskazujący i środkowy palec jednej ręki na pępku. Teraz małe wgłębienia po lewej i prawej stronie obojczyka masuje się kciukiem, palcem wskazującym i środkowym drugiej ręki. Aby pobudzić obie strony mózgu, dziecko powinno zmienić ręce po około minucie. Ćwiczenie to pomaga w ponownym przebudzeniu się i osiągnięciu wewnętrznego spokoju.
  • Leżąca ósemka: Dziecko stoi rozluźnione i jednym palcem rysuje w powietrzu leżącą ósemkę. Ruch należy śledzić uważnie wzrokiem. To ćwiczenie sprzyja koncentracji i rozluźnia mięśnie oczu.

Uwaga: Nie wszystkie objawy można przypisać zaburzeniu równowagi mięśniowej lub zaburzonemu przepływowi energii. W zależności od diagnozy mogą być konieczne dalsze formy terapii.

4 Krytyka edu-kinestetyki

Taśma kinezjologiczna

Kinesiology tape to samoprzylepna taśma, którą nakłada się na skórę. Może ona również pomóc dzieciom i młodzieży w uwolnieniu napięcia i złagodzeniu bólu.

Choć metoda ta jest powszechnie stosowana, szczególnie obszar edu-kinestetyki budzi ogromne kontrowersje wśród naukowców. Są oni zdania, że jest to ewidentnie podejście ezoteryczne. Fizjologia i anatomia ludzkiego ciała są całkowicie pomijane. Symbolikę religijną natomiast przenosi się na procesy cielesne człowieka.

Krytycy zarzucają również, że skuteczność tego podejścia nie została potwierdzona naukowo. Do tej pory nie ma żadnego badania naukowego, które stwierdziłoby efekt ćwiczeń. Przede wszystkim, jak twierdzą, problematyczne jest to, że za przyczynę blokad w nauce uznaje się wyłącznie dysfunkcje fizyczne.

5. kup książki o kinezjologii dla dzieci online



Artykuły powiązane