Niemowlęta uczą się obracać samodzielnie, więc zazwyczaj nie trzeba im pomagać. Jednak podstawowym warunkiem jest to, że dziecko potrafi podnieść główkę i utrzymać ją samodzielnie.
Większość dzieci zaczyna obracać się z brzuszka na plecy w wieku około trzech do czterech miesięcy. Natomiast obracanie się z pozycji leżącej na brzuchu jest znacznie trudniejsze, dlatego większość z nich opanowuje to dopiero w wieku od pięciu do siedmiu miesięcy.
Wielu rodziców martwi się, gdy ich dziecko nie obraca się. W takim przypadku może być konieczne aktywne zachęcanie dziecka do obracania się. W tym celu jak najczęściej baw się z dzieckiem w pozycji leżącej, aby wzmocnić mięśnie.
Kiedy niemowlęta przychodzą na świat, są całkowicie uzależnione od pomocy rodziców. Dopiero w kolejnych tygodniach i miesiącach uczą się krok po kroku koordynować swoje własne ciało. Dla wielu rodziców jest to więc wielka chwila, gdy ich dziecko po raz pierwszy obraca się samodzielnie.
Co jednak, jeśli dziecko się nie obraca? Czy to powód do zmartwień? Wyjaśniamy, kiedy dziecko powinno być w stanie samodzielnie przejść z pozycji leżącej do pozycji leżącej i najpóźniej z powrotem. Ponadto otrzymasz wskazówki, jak skłonić dziecko do obracania się.
[button]Odpowiednie piłki fizjoball do treningu z dzieckiem[/button]
Spis treści
1. warunkiem koniecznym do wykonania skrętu jest samodzielna postawa głowy
Uwaga: Niebezpieczeństwo wypadku
Gdy tylko dziecko jest w stanie samodzielnie się obracać, ryzyko wypadku znacznie wzrasta. Nierzadko zdarza się, że dziecko spada z przewijaka lub z łóżka. Dlatego upewnij się, że zawsze masz dziecko na oku.
Dla rodziców moment narodzin to jedna z najpiękniejszych chwil w życiu. Po raz pierwszy możesz trzymać swoje dziecko w ramionach i dać całą swoją miłość. Jednak zaraz po urodzeniu dziecka rodzice stają również przed bardzo dużą odpowiedzialnością.
Noworodek potrzebuje Waszego pełnego wsparcia w kolejnych tygodniach i miesiącach, ponieważ nie jest w stanie ani samodzielnie się poruszać, ani jasno się wypowiadać. Dopiero w trakcie rozwoju nabywa autonomię, która niesie ze sobą również pewną niezależność.
Samodzielne obracanie się to bardzo duży krok w rozwoju dziecka. Ten ruch jest podstawą późniejszego siedzenia, raczkowania i chodzenia. Jeśli Twoje dziecko obraca się samodzielnie, to jest to pierwszy kamień milowy lokomocji.
Dziecko jest w stanie obrócić się dopiero wtedy, gdy potrafi samodzielnie utrzymać głowę. Dzieje się tak dlatego, że aby obrócić się z brzucha na plecy i z powrotem, głowa musi być uniesiona. Większość niemowląt podnosi głowę po raz pierwszy w pozycji leżącej. Po tym następuje wypchnięcie górnej części ciała do góry poprzez podparcie ramion: tzw. mini push-up.
Pierwszy obrót następuje wtedy często przypadkowo i niezamierzenie. Dziecko uczy się jednak tego, że coraz częściej próbuje obrócić się na brzuch.
2 Różnice pomiędzy poszczególnymi dziećmi mogą być bardzo duże.
W dzisiejszych czasach uwielbiamy porównywać etapy rozwoju naszych dzieci. Jeśli chłopiec sąsiadki w tym samym wieku potrafi już siedzieć, wywiera to niesamowitą presję.
W ramach aktualnych badań prowadzonych przez Państwowy Instytut Wczesnej Edukacji (IFP) bada się rozwój ruchowy dzieci w pierwszych dwóch latach życia. Możesz zobaczyć tymczasowe wyniki tutaj. Ale nawet jeśli istnieje okno czasowe dla poszczególnych kamieni milowych, każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie.
Większość dzieci potrafi już obrócić się z brzuszka na plecy w wieku około 3 miesięcy. Ponieważ jednak do odwrotnego obrotu potrzeba znacznie więcej mięśni, większości dzieci udaje się obrócić na brzuszek dopiero średnio w wieku około 7 miesięcy. Raczej rzadko zdarza się, aby potrafiły to zrobić w wieku 5 miesięcy.
Podczas gdy niektórzy rodzice muszą ćwiczyć obracanie się z dzieckiem, u innych dzieci działa ono samo. Wiek, w którym dziecko potrafi się obracać jest bardzo różny w zależności od dziecka. Wynika to głównie z faktu, że rozwój jest bardzo różny. W wieku 6 miesięcy tylko połowie dzieci udaje się obrócić na plecy.
Nie martw się więc, jeśli Twoje dziecko trochę się spóźnia. W większości przypadków maluchy nagle robią bardzo duży skok w rozwoju. Czasami konieczne jest również, abyś nieco pomogła swojemu dziecku.
Badanie U5, które przeprowadza się między szóstym a ósmym miesiącem życia, obejmuje również kontrolę ruchową. Podczas tego kursu można poprosić pediatrę o poradę, jeśli pojawią się problemy w tym zakresie.
Powinieneśnaprawdę martwić się tylko wtedy, gdy Twoje dziecko ma już 8 miesięcy i jeszcze nie zaczęło się obracać. W tym przypadku zdecydowanie powinieneś zobaczyć pediatrę. Może to wskazywać na zaburzenia w tym przypadku.
Uwaga: Niektóre dzieci nawet pomijają kamień milowy, jakim jest obracanie się. Oznacza to na przykład, że zaczynają foczyć lub raczkować od razu w wieku 7 miesięcy.
3. wspierać dziecko w zabawie
Rodzice mogą wspierać zdolności dziecka w każdy sposób, aktywnie pomagając dziecku w nauce czegoś.
Jak już wspomniano, mięśnie pleców, brzucha i ramion odgrywają ważną rolę, jeśli chodzi o obracanie się. Dlatego ważne jest, aby zawsze zachęcać dziecko do aktywnego używania tych mięśni. Dobrym sposobem na to jest zabawa z dzieckiem, gdy znajduje się ono w pozycji leżącej. Na przykład trzymaj zabawki tak, aby dziecko mogło je dosięgnąć tylko wtedy, gdy się porusza.
Nawet jeśli nie jest konieczne ćwiczenie obracania się, istnieje kilka prostych ćwiczeń, które możesz wykorzystać, aby skłonić dziecko do obracania się – i to w zabawny sposób.
- Kołysanie: Połóż się na plecach i zegnij nogi. Teraz połóż dziecko na swoich dolnych nogach, brzuchem do dołu i twarzą do Ciebie. Teraz kołysz się bardzo delikatnie, poruszając dolnymi nogami w górę i w dół.
- Kołysaniena piłce physioball: Umieść dziecko w pozycji leżącej na małej piłce do ćwiczeń. Teraz delikatnie kołysz dziecko w lewo, w prawo, z przodu i z tyłu. Te ruchy wymagają od dziecka trochę pracy, dzięki czemu mięśnie są kwestionowane. Kolejną zaletą jest to, że więź i zaufanie są również wzmocnione.
Za każdym razem, gdy dziecku coś się udaje, powinnaś okazywać radość i entuzjazm. Jest to najlepszy sposób na zasygnalizowanie dziecku, że dokonało czegoś wielkiego. Poprzez to potwierdzenie dziecko będzie potem próbowało wykonywać te ruchy coraz częściej.