- Pozytywny test na ojcostwo – co teraz? W najlepszym przypadku pozytywny wynik testu na ojcostwo jest ulgą dla wszystkich zainteresowanych i daje pewność, że domniemany ojciec jest również prawdziwym ojcem. Jednak pozytywny wynik testu na ojcostwo skutkuje również zobowiązaniami ze strony ojca, na przykład poprzez płacenie alimentów.
- Jeśli test na ojcostwo nie zostanie zlecony przez sąd, można go zamówić prywatnie w aptece lub anonimowo przez internet. Koszty zaczynają się od około 150 euro.
- To, kiedy test na ojcostwo jest możliwy, zależy od okoliczności. Jeśli doszło do przestępstwa, które doprowadziło do ciąży, odpowiednie testy są możliwe już od 9 tygodnia ciąży. W przeciwnym razie trzeba czekać do czasu po porodzie.
Nie zawsze każdy ma stuprocentową pewność, czy dziecko jest rzeczywiście jego własnością. Test na ojcostwo może dać pewność nie tylko ojcu, ale w ostateczności także matce i dziecku. Taki test na ojcostwo może mieć jednak daleko idące konsekwencje – zwłaszcza dla dziecka, jeśli ojciec nie jest przecież ojcem i wszystkie obowiązki z jego strony nie muszą być już wypełniane.
W tym poradniku informujemy o tym, jakie są możliwości przeprowadzenia testu, na jakie punkty prawne trzeba zwrócić uwagę i jakie koszty mogą się pojawić.
Spis treści
1. od kiedy można przeprowadzić test na ojcostwo zależy od metody badawczej
Test na ojcostwo nie może być przeprowadzony bez lekarza
Próbki do testu na ojcostwo (zorganizowanego przez władze publiczne) muszą być zawsze pobrane w neutralnym miejscu (np. u lekarza).
W rzeczywistości możliwe jest ustalenie ojcostwa już w 9 tygodniu ciąży. Procedurę tę przeprowadza się jednak tylko wtedy, gdy doszło do przestępstwa z paragrafów od 176 do 179. Jest to możliwe poprzez pobranie próbki DNA w łonie matki, ale wiąże się też z pewnym ryzykiem poronienia. Potajemne przeprowadzenie testu w czasie ciąży lub nawet sfałszowanie testu jest karalne.
Kiedy jednak możliwe jest legalne wykonanie testu na ojcostwo w celach prywatnych? Jeśli chcesz uznać ojcostwo lub masz wątpliwości po porodzie, czy dziecko rzeczywiście jest Twoje, test na ojcostwo teoretycznie można przeprowadzić zaraz po porodzie za oświadczeniem matki o wyrażeniu zgody.
W tym celu można np. kupić test na potwierdzenie ojcostwa w aptece lub zamówić go anonimowo przez internet. Taki test jest stosunkowo tani, zaczyna się od około 150 euro, ale pilnie wymaga zgody matki (i dziecka, jeśli jest już pełnoletnie).
Dostępne są następujące rodzaje testów:
Prenatalny (przed urodzeniem) | Test na rodzeństwie | Test na DNA matki |
---|---|---|
Możliwe do wykonania od 9 tygodnia ciąży.
Uwaga: istnieje ryzyko poronienia. |
Możliwy poprzez DNA. | Przeprowadza się np. w przypadku podejrzenia, że dzieci po urodzeniu zostały podmienione w szpitalu. |
Dozwolone przez sądy w Niemczech tylko w przypadku przestępstw. | Więcej czasu i wysiłku wymaga przeprowadzenie testu w laboratorium, dlatego jest droższy. | Może służyć jako potwierdzenie po przeprowadzeniu sztucznego zapłodnienia. |
2. w teście na ojcostwo różne próbki mogą ustalić ojcostwo
O ile badanie prenatalne obejmuje np. badanie poprzez płyn owodniowy lub badanie DNA w przypadku rodzeństwa poprzez grupę krwi, o tyle istnieją inne procedury, dzięki którym możliwe jest uznanie ojcostwa poprzez pozytywny wynik testu.
Wśród środków znajdują się na przykład następujące opcje:
- przez ślinę
- przez włosy (ale muszą być obecne korzenie)
- przez małe kawałki skóry
- przez nasienie
W zasadzie jakość tego badania nie jest gorsza niż badania DNA przez krew, ale zawsze istnieje ryzyko, że na próbkach znajdują się inne ślady DNA. Mogą one zatem sprawić, że wynik będzie fałszywy.
Zalety i wady testu na ojcostwo
- Jest renomowany i dlatego jest uznawany w sądzie, np. przy deklaracjach alimentacyjnych lub w przypadku wątpliwości po jednej ze stron mimo uznanego ojcostwa.
- Podstawa prawna mówi, że test na ojcostwo może być przeprowadzony w czasie ciąży tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki prawne (np. gwałt).
- Może podsycać nieufność między partnerami.
- Nie może być wykonany bez zgody wszystkich zainteresowanych stron, można kogoś zmusić tylko wtedy, gdy można uwiarygodnić w sądzie ciąg chronologiczny (np. gdy były partner wyjechał za granicę na długo przed poczęciem i dlatego nie może być ojcem).
- Bezpłatne jest tylko wtedy, gdy przeprowadza się je na wniosek organów władzy publicznej.
3. ważne pytania i odpowiedzi
3.1 Jak długo trwa wysłanie wyniku, jeśli mam test na ojcostwo?
W rzeczywistości uzyskanie testu w laboratorium jest bardzo krótkim procesem. Procedura wygląda następująco:
- Pobranie próbek
- Wysłanie tych próbek do laboratorium
- Wykonanie testu
- Zapłata za test (często możliwa w ratach, jeśli test został zlecony prywatnie, a nie przez sąd)
- Wynik z laboratorium
W rzeczywistości wynik testu na ojcostwo może być dostępny już po kilku dniach. Oferowane są również wyniki ekspresowe w ciągu 1-2 dni, które są wtedy oczywiście nieco droższe.
3.2 Czy istnieją również ograniczenia czasowe dotyczące testu na ojcostwo?
Jeśli para rozstaje się po 20 latach małżeństwa, a ojciec ma teraz płacić alimenty na małoletnie dziecko, często dochodzi do konfliktów między małżonkami, ponieważ ojciec ma teraz wątpliwości, czy koszty są rzeczywiście uzasadnione i czy oprócz niego nie było może w przeszłości innego mężczyzny, który mógłby być potencjalnym ojcem.
Zasadniczo, zgodnie z prawem, ojcostwo można zakwestionować w sądzie. Jest to możliwe w ciągu dwóch lat. Okres ten liczy się od momentu, gdy ojciec ma poważne wątpliwości co do swojego ojcostwa. Teoretycznie jednak istnieje możliwość przeprowadzenia testu na ojcostwo jeszcze po 10 latach lub nawet później, pod warunkiem, że wszystkie zainteresowane strony się na to zdecydują.
3.3 Co robić po uznaniu ojcostwa?
Test na ojcostwo nie zawsze musi być przeprowadzony. Na przykład w przypadku pary, która w momencie narodzin dziecka jest w związku małżeńskim, mąż zostaje automatycznie uznany za ojca. Jeśli mimo to chcesz kupić test na ojcostwo do samodzielnego wykonania, musisz sama za niego zapłacić (np. w aptece). W przypadku uznania ojcostwa (nawet bez dowodu) nie trzeba podejmować żadnych dalszych kroków.
Uwaga: Funkcja testu na ojcostwo nie musi zaistnieć nawet w przypadku uznania ojcostwa (bez ślubu) lub ustalenia tego faktu przez sąd.
3.4 Jeśli wykonuje się test DNA bez matki – jak to działa?
Rzeczywiście, test na ojcostwo można wykonać bez DNA matki. Wprawdzie prawdopodobieństwo dokładniejszego testu jest jeszcze większe przy matce, ale wspólne przeprowadzenie testu nie jest możliwe, np. gdy matka już nie żyje. W takim przypadku wystarczą dane DNA ojca i dziecka. Jeśli matka żyje, a dziecko jest niepełnoletnie, test na ojcostwo może być przeprowadzony tylko za jej zgodą.