- Dla wielu par efekt sterylizacji jest bezpieczną, a przede wszystkim wygodną metodą antykoncepcji.
- Choć z definicji sterylizację można odwrócić, pary powinny mieć świadomość, że szanse na powodzenie ciąży po odwróconej sterylizacji są bardzo niskie.
- Koszty zabiegu muszą być pokryte przez samą parę. Tylko w przypadku, gdy istnieje medyczny powód, sterylizacja może być zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego.
Sterylizacja mężczyzny lub kobiety jest logicznym wnioskiem dla niektórych par, gdy pragnienie posiadania dzieci zostało spełnione lub w ogóle nie istniało. Należy zauważyć, że istnieją znaczące różnice między sterylizacją męską i żeńską – zarówno w zakresie procedury, jak i kosztów.
W tym poradniku wyjaśniamy różnice między sterylizacją męską i żeńską, jakich skutków ubocznych można się spodziewać i kiedy koszty mogą być pokryte przez kasę chorych.
Spis treści
1. sterylizacja jest bezpieczną metodą antykoncepcji, nie powodującą późniejszych kosztów
Sterylizacja: koszty
Z reguły trzeba liczyć się z ceną od 500 do 1000 euro.
Czy kastracja dla mężczyzn, czy sterylizacja dla kobiet, nie ma bezpieczniejszej metody antykoncepcyjnej. Po wykonaniu operacji nie ma comiesięcznych kosztów antykoncepcji, jak w przypadkupigułki, IUD czy prezerwatyw. Jedyną wadą niestosowania prezerwatywy jest możliwość przeniesienia chorób przenoszonych drogą płciową. Należy być świadomym tego ryzyka, zwłaszcza jeśli jest się singlem. Ale z reguły sterylizacja jest opcją tylko dla par, które osiągnęły pewien wiek i zakończyły już swoje pragnienie posiadania dzieci.
To, czy za sterylizację trzeba zapłacić samemu, zależy od przyczyny sterylizacji. W przypadku kobiety sterylizacja może być pokryta przez system ubezpieczeń zdrowotnych, jeśli np. nie toleruje ona innych metod antykoncepcyjnych. W przypadku mężczyzny (a także kobiety) to samo dotyczy sytuacji, gdy istnieją medyczne powody, dla których zabieg sterylizacji powinien zostać przeprowadzony. Ale ile to kosztuje? To, ile kosztuje sterylizacja, zależy w większości przypadków od kliniki/praktyki, w której zabieg jest wykonywany. Kobiety płacą zwykle od 500 do 1000 euro, w przypadku mężczyzn trzeba liczyć się z kwotą od 400 do 600 euro.
2 To, czy naprawdę nie chcesz już nigdy zajść w ciążę, jest czymś, co należy dokładnie przemyśleć.

Odwrócenie sterylizacji jest teoretycznie możliwe zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn, jednak gwarancja płodności (zwłaszcza w przypadku kobiet) jest bardzo mała. Sterylizacja u młodej kobiety w wieku np. 18 lat nie jest więc wskazana – lekarze zwykle robią to automatycznie, co prowadzi do tego, że wiele młodych kobiet (również często przed 30 rokiem życia) zleca z tego powodu zabieg za granicą.
Często niedoceniane jest również znaczenie sterylizacji. Oczywiście podaje się przez to definicję bezpiecznej antykoncepcji, ale życzenia i pomysły w życiu szybko się zmieniają. Każdy, kto w wieku 27 lat nie znalazł jeszcze partnera na całe życie i w związku z tym nie może z całą pewnością wykluczyć chęci posiadania dzieci, powinien zatem bardzo uważnie rozważyć sterylizację. Nawet jeśli często można ją odwrócić za pomocą dzisiejszych metod, szansa na powodzenie ponownego zajścia w ciążę po niej jest bardzo niska – nie wspominając o bólu i ryzyku związanym z zabiegiem.
3. Sterylizacja jest obecnie rutynowa, tak że możliwa jest operacja w warunkach ambulatoryjnych.
Sterylizacja trwa zazwyczaj maksymalnie pół godziny. Chociaż zabieg wymaga dużej precyzji, stał się dla lekarzy rutynową operacją. W zależności od samopoczucia, zwykle więc zabieg przeprowadzany jest w trybie ambulatoryjnym w gabinecie lekarskim lub w klinice dziennej. Procedura sterylizacji męskiej lub żeńskiej wygląda następująco:
Dla mężczyzny | W przypadku kobiety |
---|---|
Przez laparoskopię lub przez nacięcie osłonek powrózka nasiennego i moszny (to ostatnie nie wymaga zakładania szwów). | Najczęściej wykonuje się to przez laparoskopię. |
Oba nasieniowody są przecinane, sklerotyzowane lub zamykane klipsem. | Jajowody poddaje się sklerotyzacji, przecięciu lub zamknięciu. |

Sterylizacja męska jest więc wykonywana bez operacji i zwykle tylko z krótkim znieczuleniem, a jej ryzyko jest mniejsze niż w przypadku zabiegu dla kobiet. Niemniej jednak nie należy lekceważyć ryzyka związanego z operacją, ani w przypadku mężczyzn, ani kobiet. Nawet jeśli doświadczenie pokazuje, że powikłania są rzadkie, nigdy niemożna całkowicie wykluczyć następujących zagrożeń:
- Uszkodzenie pęcherza moczowego lub jelita
- Zapalenie lub zakażenie
- Zrosty
Info: Wazektomia, co to jest? Wazektomia jest zabiegiem wykonywanym u mężczyzn, natomiast słowo sterylizacja jest najczęściej używane w odniesieniu do kobiet. Jednak znaczenie jest zawsze takie samo.
4. ważne pytania i odpowiedzi
4.1 Jak długo trwa zwolnienie lekarskie po sterylizacji?

Z reguły zwolnienie lekarskie obejmuje jeden tydzień. W przypadku powikłań lub silnego bólu po operacji możliwe jest zwykle przedłużenie do dwóch tygodni. Oczywiście zależy to również od wykonywanego zawodu. W przypadku czynności trudnych fizycznie, sensowne może być zwolnienie na 1-2 dni dłużej, ale zawsze należy to ustalić indywidualnie z lekarzem.
Większość kobiet, które miały laparoskopię, następnego dnia jest jak najbardziej sprawna, ale blizna może być zauważalna przy każdym ruchu. W każdym razie należy liczyć się z tygodniem!
4.2 Czy sterylizację można odliczyć od podatku?
Z reguły sterylizacji nie można odliczyć od podatku ze względu na jej prywatne znaczenie (ponieważ jest to antykoncepcja według własnego uznania). Sytuacja jest jednak inna, jeśli zabieg jest przydatny z medycznego punktu widzenia lub nawet konieczny. Przy odpowiednim wyjaśnieniu znaczenia interwencji, część kosztów można zaksięgować w ramach nadzwyczajnych obciążeń.
4.3 Czy mogę poddać się sterylizacji po cesarskim cięciu?
W zasadzie nawet w przypadku samego cięcia cesarskiego, po urodzeniu dziecka, można przedłużyć zabieg i przeprowadzić sterylizację bezpośrednio po nim. Jeśli planowane jest cesarskie cięcie, to zazwyczaj ta opcja jest również wspomniana w karcie informacyjnej.
Zalety i wady sterylizacji dla kobiet i mężczyzn
- Jest to bardzo bezpieczna metoda antykoncepcyjna.
- Nie ma kosztów następczych po zabiegu, dlatego sterylizacja jest tańsza na przestrzeni lat niż inne metody antykoncepcyjne.
- Jest szczególnie nieskomplikowana dla par, które są ze sobą od dłuższego czasu i zdecydowanie nie chcą już mieć dzieci. W ten sposób kwestia antykoncepcji zostaje wyeliminowana do końca ich życia.
- Nie chroni przed przenoszeniem chorób przenoszonych drogą płciową.
- W teorii można to odwrócić, ale w praktyce nie zawsze się to udaje. Szanse na powodzenie ponownego zajścia w ciążę po odwróconej sterylizacji nie są szczególnie wysokie.