Przemoc w rodzinie: jak chronić się przed przemocą

Przemoc w rodzinie nie należy do rzadkości, ale często jest tematem tabu. Często ofiarami przemocy w rodzinie są kobiety lub przemoc o charakterze psychicznym lub fizycznym skierowana jest przeciwko dzieciom. Jeśli w rodzinie występuje przemoc, …

Przemoc w rodzinie: jak chronić się przed przemocą

Schläge in der Familie
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Przemoc w rodzinie: jak chronić się przed przemocą
Ile osób doświadcza przemocy w rodzinie?

133 080 osób doświadczyło w 2016 roku przemocy domowej i również zgłosiło to zdarzenie. 109 000 z tych osób stanowiły kobiety.

Czy przemoc w rodzinie występuje częściej w gorących punktach?

Przemoc, do której dochodzi w rodzinie lub związku partnerskim, jest zazwyczaj niezależna od pochodzenia społecznego i klasy społecznej. Zatem kobiety, które w pierwszej kolejności należą do grona ofiar, nie są ofiarami przemocy wyłącznie w środowisku hotspotów społecznych.

Czy dzieci zawsze adaptują zachowania swoich rodziców?

Rodzice muszą zrozumieć, że dzieci często odzwierciedlają zachowania rodziców. Jeśli komunikujesz się ze swoimi dziećmi w ostrym tonie, w dłuższej perspektywie kształcisz również dzieci do krzyku i wrzasku.

Przemoc w rodzinie nie należy do rzadkości, ale często jest tematem tabu. Często ofiarami przemocy w rodzinie są kobiety lub przemoc o charakterze psychicznym lub fizycznym skierowana jest przeciwko dzieciom. Jeśli w rodzinie występuje przemoc, trudno jest znaleźć jej przyczynę. Niniejszy przewodnik pokazuje, jakie są formy przemocy domowej i do kogo mogą się zwrócić osoby dotknięte tym problemem.

[button]Literatura na temat przemocy w rodzinach[/button]

1. przemoc w rodzinie jest zjawiskiem powszechnym

Gewalt in der Familie
Szczególnie kobiety są często ofiarami przemocy w rodzinie. Muszą się chronić i szukać pomocy

Skala przemocy domowej jest uderzająca, co podkreśla Federalne Ministerstwo ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży, podając statystyki online: Według tych statystyk co czwarta kobieta doświadcza przemocy seksualnej lub fizycznej – przynajmniej raz w życiu. W 80 procentach przypadków kobiety są ofiarami tak zwanej „intymnej przemocy partnerskiej”. Ponad połowa tych przypadków należy do kategorii „przemoc w rodzinie”, ponieważ w tych przypadkach kobiety żyją w jednym gospodarstwie domowym z osobą stosującą przemoc.

Statystyki przestępczości z 2016 roku pokazują te liczby:

  • 133 080 osób doświadczyło w 2016 roku przemocy domowej i również zgłosiło to zdarzenie. 109 000 z tych osób stanowiły kobiety.
  • Najczęstszymi aktami przemocy wobec kobiet było proste uszkodzenie ciała z zamiarem (69 700 przypadków), groźby (16 700 przypadków), niebezpieczne uszkodzenie ciała (11 900 przypadków), przypadki stalkingu (7 600 przypadków) i nieumyślne spowodowanie śmierci/zabójstwa (357 przypadków).
  • Ofiarami napaści seksualnych i gwałtów są prawie wyłącznie kobiety. W przypadkach stalkingu i gróźb są one ofiarami w 90 procentach przypadków.

Rada: Aby pomóc kobietom, które padły ofiarą przemocy w rodzinie, utworzono telefon pomocy. Pod numerem 08000-116 016 przez całą dobę, jak również przez cały rok można skontaktować się z osobą kontaktową, która oferuje bezpłatne i anonimowe doradztwo i pomoc. Ponadto istnieje wiele regionalnych ośrodków interwencyjnych, które udzielają porad w przypadkach przemocy w rodzinie, a także podejmują działania profilaktyczne.

Film ten przedstawia trening antyagresyjny, który ma służyć również profilaktyce:

2. przemoc w rodzinie nie wynika z określonych czynników ryzyka

Wiele statystyk na temat „przemocy w rodzinie” zgadza się co do jednego: przemoc, do której dochodzi w rodzinie lub związku partnerskim, jest w większości przypadków niezależna od pochodzenia społecznego i klasy społecznej. Tak więc kobiety, które w pierwszej kolejności należą do grona ofiar, są ofiarami przemocy nie tylko w środowisku punktów zapalnych w społeczeństwie, ale także w średnich i wyższych warstwach społecznych i edukacyjnych. Kluczowymi punktami, które często można było zidentyfikować w okresie poprzedzającym akt przemocy, były zamiary separacji w związku, jak również doświadczenia przemocy w przeszłości.

Uwaga: Oprócz tych liczb zapisanych w statystykach istnieje wielka niewiadoma: liczba niezgłoszonych przypadków. Jest to liczba przypadków, które miały miejsce, ale nie zostały ujęte w żadnych oficjalnych statystykach.

3 Przemoc w rodzinie ma różne oblicza

Przemoc w rodzinie może mieć wiele twarzy. Te studia przypadków pokazują, jaka forma zapobiegania jest możliwa i jak najlepiej reagować na poszczególne sytuacje:

3.1 Przemoc między rodzeństwem, wobec rodziców i wobec dzieci

Psychische Gewalt
Głośna wrogość ze strony rodziców wpływa na duszę dziecka i ma to późne skutki dla dziecka.

Przemoc w rodzinie obejmuje bardzo różne rodzaje przypadków. Przemoc w rodzinie może oznaczać , że rodzice stosują przemoc wobec dzieci, że rodzeństwo jest wobec siebie agresywne, a także, że dzieci są agresywne wobec swoich rodziców . Wszystkie te przypadki są przykładami przemocy w rodzinie, której nie wolno tolerować w żadnym z przypadków.

To prawda, że dzieci i rodzina są nie tylko największym darem w życiu, ale czasami także największym wyzwaniem w życiu. Każdy członek rodziny nosi w sobie uczucia: miłość i radość, ale także agresję i złość. Różnica polega jednak na tym, że kontrola nad tym emocjonalnym światem zmienia się z wiekiem i staje się bardziej sterowalna.

Przyczyny wybuchu przemocy wśród dzieci mogą…

  • …być przemoc fizyczna i przemoc słowna w wychowaniu, ponieważ dzieci uczą się w relacjach z rodzicami i z zachowań rodziców. Ma to konsekwencje dla dzieci i ich własnych zachowań.
  • …wynikać z niezrozumienia ról w rodzinie, ponieważ rodzice za bardzo chcą być postrzegani jako „przyjaciele”, nie mając wypracowanej koncepcji wychowawczej, która pokazuje pozytywny autorytet

Rada: Rodzice muszą zrozumieć, że dzieci często odzwierciedlają zachowania rodziców. Jeśli komunikujesz się ze swoimi dziećmi w ostrym tonie, na dłuższą metę wychowujesz również dzieci do krzyku i wrzasku.

3.2 Nadużycia, maltretowanie i zaniedbania: Przemoc może mieć różne stopnie nasilenia

Maltretowanie może być psychiczne i fizyczne. Przemoc fizyczna, która może być formą przemocy wobec dzieci, ale także wobec kobiet, jest bardziej rozpoznawalna. Natomiast znęcanie się psychiczne jest znacznie mniej oczywiste – ani dla ofiar, ani dla osób trzecich, które mogłyby interweniować i pomóc.

  • Przemoc fizyczna jest doświadczana przez dziecko poprzez uderzenia, popychanie, ale także poprzez potrząsanie i duszenie. Przemoc psychiczna jest doświadczana przez dziecko poprzez zniewagi , odrzucenie, umniejszanie i poniżanie.
  • Znęcanie się często następuje po karach. Niebezpieczeństwo polega głównie na płynnym przejściu oraz na bezpośredniej i długotrwałej szkodzie dla dziecka: Przemoc fizyczna rani ciało dziecka i jego godność, jak również w dłuższej perspektywie psychikę dziecka.
  • Zaniechanie niezbędnej opieki nad dzieckiem może przerodzić się w zaniedbanie. Przyczyny należy rozpatrywać w sposób zróżnicowany, ponieważ brak opieki może wynikać z braku empatii, z braku wiedzy, ale także ze stanowczej intencji.
  • Wykorzystywanie (seksualne) jest formą przemocy seksualnej, która koncentruje się na aktach seksualnych, do których dochodzi wbrew woli dziecka. Często dziecko nie jest w stanie ocenić, co się dzieje, ze względu na swój etap rozwoju. Jednak konsekwencje dla dzieci mogą być daleko idące, jeśli wykorzystywanie ma charakter psychologiczny.

4. literatura na temat przemocy w rodzinie

No products found.

Artykuły powiązane