Maniery w rodzinie: zasady pełnej szacunku współpracy

Maniery w rodzinie podlegają ciągłym zmianom. Klasyczne zasady etykiety, jakie były jeszcze powszechne w czasach naszych rodziców czy dziadków, należą do przeszłości. Ale co z grzecznymi manierami w rodzicielstwie? Czy istnieją zasady etykiety, które do …

Maniery w rodzinie: zasady pełnej szacunku współpracy

Umgangsformen in der Familie
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Maniery w rodzinie: zasady pełnej szacunku współpracy
Co należy rozumieć przez maniery?

Maniery oznaczają już oczywiste „proszę” i „dziękuję”. Nauka dobrych manier w rodzinie jest ważnym elementem wychowania.

Jak ważne są zasady etykiety w dzisiejszym społeczeństwie?

Wiele zasad etykiety, które były uważane za oczywiste we wcześniejszych czasach, nie ma już dziś zastosowania. Niemniej jednak, uzgodniliśmy pewne zasady etykiety i manier, które funkcjonują jak niepisane prawa.

O czym my jako rodzice powinniśmy zawsze pamiętać?

Ci, którzy dają dobry przykład, muszą ustalić mniej zasad, ponieważ dziecko automatycznie kieruje się zachowaniem swoich rodziców.

Maniery w rodzinie podlegają ciągłym zmianom. Klasyczne zasady etykiety, jakie były jeszcze powszechne w czasach naszych rodziców czy dziadków, należą do przeszłości.

Ale co z grzecznymi manierami w rodzicielstwie? Czy istnieją zasady etykiety, które do dziś są aktualne? W naszym artykule przyglądamy się manierom w rodzinie i dajemy wskazówki, jak daleko można je ustalić.

[button]Dalsze lektury dla rodziców, wychowawców i dzieci[/button]

1. swobodne zachowanie nie jest rezygnacją z dobrych manier

Bergsteiger hilft anderem Bergsteiger
Rozwaga i wzajemne wsparcie to ważne wartości nawet we współczesnym świecie.

Według badań 77 % ankietowanych jest uprzejma nawet wtedy, gdy ich odpowiednik tak naprawdę na to nie zasługuje. Dobre maniery są więc nadal rozpowszechnione w nowoczesnym społeczeństwie.

Jednak wraz z ciągłymi zmianami obyczajów społecznych do głosu dochodzą inne wartości. Na maniery z przeszłości pozostało już niewiele miejsca. Dziś na przykład dla młodego pokolenia jest raczej niezwykłe, aby przytrzymać drzwi otwarte dla kobiety, podczas gdy maniery społeczne oczekiwały tego jeszcze pokolenie wcześniej. Tak więc to od definicji dobrych manier i grzeczności zależy, czy zachowanie między ludźmi uległo pogorszeniu.

Dobrą wiadomością dla wszystkich wątpiących, którzy zastanawiają się, czy etykieta jest rozpowszechniona wśród dzieci, jest to, że określenie „Ehrenmann” (człowiek hon oru) lub „Ehrenfrau” (kobieta hon oru) przeszło długą drogę wśród dzieci i młodzieży i ostatecznie zostało wybrane przez odpowiednich ekspertów jako Młodzieżowe Słowo Roku 2018.

2. maniery w rodzinie – bądź wzorem dla swoich dzieci

Zettel mit Floskeln für die Umgangsformen in der Familie
Stań za tym, co mówisz

Dzień dobry” czy „proszę” nie są bynajmniej częścią codziennego życia każdej rodziny. Jeśli tylko od początku będziecie dla swoich dzieci dobrym wzorem do naśladowania, a „dziękuję” będzie częścią waszego własnego języka, większość dzieci nie będzie miała trudności z przyswojeniem sobie tego zachowania.

Nie wystarczy jednak przyjąć pewnych manier w rodzinie tylko ze względu na dzieci. Dzieci bardzo szybko zauważają, czy coś jest naprawdę zamierzone, czy też „przepraszam” zostało wypowiedziane bez sensu.
Zwróćcie więc uwagę na własne formy grzecznościowe i postarajcie się przyzwyczaić dzieci do tego, że dzięki „dziękuję” i „proszę ” osiągają więcej, a rozmówca jest z tego zadowolony.

Uwaga: Dzieci, które są bardzo nieśmiałe, zasadniczo powinny również mówić „dziękuję”, ale nie należy ich do tego zmuszać, aby niepotrzebnie nie zwiększać presji i nie wywoływać w ten sposób reakcji buntu.

2.1 Nie kłócić się przy dzieciach

W toku życia raz po raz dochodzi do nieporozumień, które czasem kończą się ostrą kłótnią. Czasami nasze nerwy są napięte jak bęben i zdarza się, że wkładamy w usta słowa, których być może nasze dzieci nie powinny usłyszeć.

Starajcie się mieć jak najmniej kłótni i rozwiązywać swoje konflikty w taki sposób, aby dzieci tego nie zauważyły. Jeśli już dojdzie do kłótni przy dzieciach, porozmawiajcie o niej krótko i przeproście za swoje zachowanie. W ten sposób pokażecie, że wasze zachowanie nie może służyć jako wzór do naśladowania w tym przypadku.

2.2 Wykorzystanie wspólnego posiłku do wymiany

Obiad lub kolacja to idealny czas, kiedy cała rodzina może się spotkać. Wykorzystajcie ten czas razem. Usiądź prosto przy stole, odłóż smartfon na bok i nie rozmawiaj z pełnymi ustami.

Jeśli Twoje dziecko nie przestrzega tych zasad, zwróć się bezpośrednio do niego z tym zachowaniem. Staraj się jednak zachować spokój i obiektywizm. Przyjmowanie krytyki nigdy nie jest łatwe, a staje się trudniejsze tylko wtedy, gdy jest ona skażona wyrzutami.

Kilka wskazówek jak wyrobić w dziecku nawyk dobrych manier znajdziesz w tym filmie na YouTube:

2.3 Szacunek nie zna wieku

Gespräch zwischen Vater und Sohn
Szanuj siebie nawzajem, niezależnie od tego, ile masz lat

Wiele osób chciałoby, aby dzieci i młodzież wykazywały się większym szacunkiem wobec starszych. Nie jest to jednak ulica jednokierunkowa. Jeśli czegoś oczekujesz, musisz być również gotowy, aby coś dać.

Dlatego zawsze pokazuj swoim dzieciom, że je cenisz i szanujesz. Życzenia dziecka są również ważne i ma znaczenie, jeśli przypadkowo nadepniesz na starannie zbudowany przez dziecko zamek z piasku. Nawet jeśli nie było to złą intencją, to teraz decyduje się, w jakim stopniu szanujecie i cenicie swoje dziecko.

Jeśli wspólnie odbudujecie zamek i przeprosicie, dziecko przyzwyczai się do tych pozytywnych manier w rodzinie . Przy okazji oszczędzisz sobie wiele krzyku i złości.

Rada: Im przyjaźniejsi jesteście wobec siebie, tym łatwiejsze będzie życie rodzinne. Rygorystyczność i szorstkość często prowadzą tylko do wyzywających reakcji, które zatruwają związek.

3) Maniery wewnątrzrodzinne są podstawą zachowania w społeczeństwie.

Włączcie do swojego wychowania podstawowe wartości takie jak zaufanie i szacunek, wasze dzieci nauczą się nie tylko stosować je w domu, ale także okazywać w społeczeństwie.

Wykorzystaj codzienne sytuacje, aby nauczyć swoje dzieci o manierach w społeczeństwie. Na przykład, niech dzieci zamówią lody i upewnią się, że podziękowały. To samo dotyczy sytuacji, gdy dzieci dostają plasterek przy ladzie z serem lub cieszą się z bułki do schrupania w piekarni.

Z życzliwością i szacunkiem wobec innych ludzi życie jest o wiele łatwiejsze – nie tylko dla innych, ale także dla siebie.

4 Dalsze lektury dla rodziców, wychowawców i dzieci

Artykuły powiązane