Kary dla dzieci: Jak pokazać dziecku granice

Kary dla dzieci to delikatna kwestia w wychowaniu dzieci. Ale jak powinni zachować się rodzice, gdy ich dzieci po raz kolejny testują swoje granice? W naszym artykule przyjrzymy sięzaletom i wadom kar dla dzieci. Otrzymacie …

Kary dla dzieci: Jak pokazać dziecku granice

Mutter schimpft mit Kind
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Kary dla dzieci: Jak pokazać dziecku granice
Czy kary są nadal zgodne z duchem czasu?

Ostatecznie zależy to od wybranego przez Ciebie stylu wychowania. Jednak niektóre kary należą do przeszłości i są obecnie karalne.

Jak reagować konsekwentnie w wychowaniu?

Jeśli stosuje się kary dla dzieci, powinny być one związane z okazją i natychmiastowe.

Czy w ogóle należy karać dziecko?

To zależy od Państwa decyzji. Jednak zebranie wszystkich zalet i wad kar dla dzieci może pomóc w podjęciu decyzji.

Kary dla dzieci to delikatna kwestia w wychowaniu dzieci. Ale jak powinni zachować się rodzice, gdy ich dzieci po raz kolejny testują swoje granice? W naszym artykule przyjrzymy sięzaletom i wadom kar dla dzieci. Otrzymacie Państwo przegląd różnych porad wychowawczych, abyście mogli sami zdecydować, w którym kierunku pedagogicznym podążać.

[button]Dalsza literatura na ten temat[/button]

1. społeczeństwo się zmienia

Junge bekommt Ohrfeige
Bicie w wychowaniu dzieci to już przeszłość

Jeszcze nie tak dawno temu karanie dzieci było na porządku dziennym. Nawet kary cielesne były uzasadnione w kontekście wychowania dzieci. Najpóźniej od czasu wprowadzenia regulacji prawnych wszyscy rodzice powinni być świadomi, że w dziedzinie wychowania nie ma absolutnie żadnego miejsca na przemoc. Jeżeli wobec dzieci stosowana jest przemoc, to ma ona negatywny wpływ na ich rozwój.

Poza tym istnieją jednak duże różnice indywidualne w zakresie akceptacji kar. Podczas gdy niektóre style wychowawcze jednoznacznie karzą trudne zachowania, zwolennicy umiarkowanych stylów wychowawczych postrzegają kary jako problematyczne.

Ogólnie rzecz biorąc, przy karaniu dzieci należy stosować następujące zasady:

  • Przemoc fizyczna jest zabroniona (patrz również § 1631 ust. 2 BGB).
  • Przemoc psychiczna w postaci krzyczenia na dziecko lub braku szacunku ma podobny skutek jak przemoc fizyczna.
  • Raz zawarte porozumienia nie mogą później stracić ważności z powodu kary.

Bardzo surowe spojrzenie na kary dla dzieci można zobaczyć w poniższym filmie na YouTube:

2. dostosowanie kar do wieku

Małe dzieci potrzebują zasad i wartości, które dają im wsparcie. W pierwszych miesiącach i latach życia to jednak przede wszystkim zaufanie i przywiązanie powinny wyznaczać świat dziecka.

Mutter bestraft ihr Kind
Dostosuj kary do wieku

Generalnie im dziecko jest starsze, tym częściej należy brać pod uwagę kary. Już w fazie defiance dzieci próbują dowiedzieć się, gdzie są granice rodziców. Dzieci, które są przyzwyczajone do tego, że na początku dostają wszystko, muszą powoli, ale skutecznie przyzwyczajać się do tego, że życie we wspólnocie polega na dawaniu i braniu.
Nie zawsze można narzucić własną wolę, nawet jeśli kończy się to krzykiem, płaczem i szaleństwem.

Jako rodzice, bądźcie konsekwentni i nie pozwalajcie swoim dzieciom na jakiekolwiek zachowania. Dzieci potrzebują granic, które pomogą im odnaleźć drogę.
Bez zasad dzieci są zdezorientowane i często rozpaczliwie szukają granic. W wielu przypadkach dzieci próbują dowiedzieć się, czy możliwe jest zrobienie rodzicom na złość i wyznaczenie granic.

Stawianie granic nie musi oznaczać karania dzieci. Jednak przy braku jakichkolwiek konsekwencji dzieciom zwykle trudno jest odróżnić zachowanie, które jest tolerowane, od tego, które w rzeczywistości nie jest w porządku.

3 Jasne zasady jako skuteczne drogowskazy

Familienregeln auf Holzschablone
Stwórz indywidualne zasady rodzinne

Aby postępować jak najbardziej rozsądnie i nie musieć zbyt często uciekać się do kar dla dzieci, odpowiednie są stałe reguły rodzinne, których wszyscy członkowie rodziny powinni przestrzegać w równym stopniu.

Nie należy próbować nakładać kary za każdy drobiazg. Właściwie każdy poradnik rodzicielski zwraca uwagę na to, że kary nie powinny stać się regułą. Rozsądne kary są zawsze w umiarkowanej proporcji do naruszenia zasad. W ramach wspólnych zasad rodzinnych można również określić konsekwencje za ich nieprzestrzeganie.

Rada: Jeśli dzieci same pracowały nad tymi zasadami, znacznie łatwiej jest im się do nich stosować.

3.1 Pozostań konsekwentny

Mutter sitzt mit wütender Tochter auf der Couch
Bądź konsekwentny, nawet gdy jest to trudne

Kiedy już wydasz karę, należy ją egzekwować. Puste groźby i niekonsekwentne zachowania rodziców prowadzą do tego, że dzieci nie będą traktować zasad poważnie i za każdym razem będą je ponownie atakować.

Dlatego przed wymierzeniem kary upewnij się, że jest ona realistyczna i możliwa do wyegzekwowania. Być może poniższy przykład typowej sytuacji na placu zabaw brzmi znajomo:
Dziecko nie słucha matki, a ta mówi „Jeśli jeszcze raz to zrobisz, pójdę do domu bez ciebie”. Ta scena powtarza się kilka razy, gdy dziecko beztrosko kontynuuje.

Zagrożona kara nie jest traktowana poważnie. Jeśli więc nie jesteś gotów czegoś przestrzegać, to również nie groź.

Rada: Jeśli dziecko marudzi przy kasie w supermarkecie, bo chce słodyczy, to sensowne jest, by następnym razem nie zabierać go na zakupy. Jeśli jednak nie masz innego wyjścia, nie strasz tego, ale poszukaj alternatywnych rozwiązań.

3.2 Znajdź umiarkowane kary

Nie zawsze wszystko musi być idealne. Reguły można też trochę naciągnąć, a ich łamanie nie musi być karane konsekwencjami. Niemniej jednak od czasu do czasu należy pokazać dziecku, gdzie jesteś skłonny do kompromisu, a gdzie jesteś skończony.

Chaos im Kinderzimmer
Upewnij się, że istnieje wyraźny związek między niewłaściwym zachowaniem a karą.

Zanim zostanie wymierzona kara, zagrozić konsekwencją. W ten sposób dajesz dziecku możliwość przemyślenia i zmiany swojego zachowania.
Jeśli jednak dzieciom należy się kara, weźcie sobie do serca poniższe wskazówki:

  • Kara powinna byćszybka, jeśli to możliwe nawet natychmiastowa: „Ponieważ nie posprzątałeś dzisiaj swojego pokoju, nie pójdziemy do zoo w przyszłym tygodniu” ignoruje komponent czasowy. Nie ma więc kary w danym momencie. W młodym wieku dzieci nie są jeszcze w stanie powiązać kary, która nastąpi później, z niewłaściwym zachowaniem. „Ponieważ nie posprzątałeś swojego pokoju i musiałem to zrobić za ciebie, niestety nie mamy teraz czasu, aby pójść do kina”, z drugiej strony, stworzyłoby bezpośredni związek czasowy.
  • Każda kara musi być logicznie powiązana z naruszeniem zasady: Staraj się ustalać kary związane z okazjami. Jeśli dziecko gra zbyt długo na komputerze, skróć odpowiednio czas w kolejnych dniach. Jeśli dziecko rzuca zabawkami, natychmiast je usuń. W ten sposób dzieci uczą się, że każde naruszenie zasad ma swoje konsekwencje.
  • Wyraźnie zaznacz, że kara jest winą Twojego dziecka: Staraj się odnieść bezpośrednio do niewłaściwego zachowania, aby dziecko było w stanie uświadomić sobie związek między działaniem a konsekwencją.

Uwaga: Kary nie powinny być wymierzane w złej intencji. Stanowią one jedynie element edukacyjny. Dlatego udzielając kary, staraj się zachować obiektywizm i spokój.

3.3 Kary w okresie dojrzewania

Kind schaut entsetzt auf die Uhr
Nie zawsze złym zamiarem jest, gdy dziecko się spóźnia.

Mało jest sensownych kar dla nastolatków, ponieważ trudno jest kontrolować przestrzeganie zasad. Jeśli dziecko spóźnia się na imprezę, to zakaz wychodzenia z domu przez najbliższy weekend nie ma większego sensu.

Zamiast tego porozmawiajcie ze sobą. Postaw pytanie, dlaczego Twoje dziecko wróciło późno do domu. Postaraj się wyjaśnić swój punkt widzenia i zaznacz, że dziecko powinno zadzwonić do ciebie, jeśli niespodziewanie się spóźni. W ten sposób nie będziesz musiał się martwić. Często kary kończą się sprowokowaniem zachowania jeszcze bardziej w przyszłości.
Jako mali buntownicy, nastolatki pokazują wam, że jako rodzice nie macie już władzy.

Konflikty należy rozwiązywać bezpośrednio i otwarcie. Dajcie dziecku możliwość wypowiedzenia się i nie reagujcie pochopnie. Zwykle w ten sposób można znaleźć kompromis, z którym obie strony mogą żyć.

4 Zalety i wady karania dzieci

W poniższym zestawieniu znajdziesz najważniejsze zalety i wady kar dla dzieci:

  • Dzieci uczą się przestrzegania granic
  • bez zasad dzieciom brakuje czasem niezbędnego wsparcia
  • poważne błędy są łatwiejsze do usankcjonowania
  • Właściwie dozowane kary mogą być bardzo skuteczne w uświadamianiu dzieciom ich niewłaściwego zachowania.
  • Często trudno jest znaleźć odpowiednie kary.
  • Częste karanie prowadzi do pogorszenia relacji.
  • Dzieci nie dostrzegają niewłaściwego zachowania mimo karania
  • kary mogą być odbierane jako upokorzenie
  • z czasem skuteczność kar maleje

Stosuj kary co najwyżej umiarkowanie i dbaj o to, by ogólnie zachowywać się konsekwentnie, by być dla dziecka wzorem do naśladowania.

5 Dalsze lektury na ten temat

Bestseller No. 3
Eid Mubarak Pudełka na prezenty Ramadan Pudełka na smakołyki Pudełka na upominki Ramadan Kareem Pudełka na ciasta Eid artykuły imprezowe Drukowane kartonowe pudełko dla dzieci, muzułmańskie dekoracje
  • ✨DOBRA JAKOŚĆ: Wykonane z grubego i wytrzymałego kartonu pudełka na smakołyki Ramadan są wystarczająco mocne, aby pomieścić słodycze, czekoladę i smakołyki.
  • ✨ŁATWE W UŻYCIU: Pudełka prezentowe Eid Mubarak są łatwe w montażu. W razie potrzeby można je również ponownie otworzyć i ponownie zamknąć, bez uszkodzenia pudełka.
  • ✨Piękne wzory: Zdobione klasycznymi elementami islamskimi, takimi jak meczet, półksiężyc i latarnia, pudełka Eid Goodies nadają tradycyjną atmosferę, a kolor jest nowoczesny i stylowy.
  • ✨PRAKTYCZNE: Pudełka na torty Ramadan Kareem doskonale nadają się do porcji świątecznych. Idealnie nadaje się do umieszczenia w nim domowych wypieków, babeczek i tradycyjnych islamskich smakołyków.
  • ✨OPAKOWANIE ZAWIERA: Otrzymasz zestaw 12 kartonowych pudełek upominkowych Eid Mubarak w 2 kolorach (niebieskim i fioletowym).

Artykuły powiązane