Zespół nagłej śmierci niemowląt: przyczyny, czynniki ryzyka i wskazówki dotyczące zapobiegania

Zespół nagłej śmierci niemowląt przeraża wielu świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego, skoro istnieje możliwość, że dziecko umrze bez ostrzeżenia. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są czynniki ryzyka, dlaczego dziecko nie powinno spać w pozycji …

Zespół nagłej śmierci niemowląt: przyczyny, czynniki ryzyka i wskazówki dotyczące zapobiegania

Kerzen zur Trauer
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Zespół nagłej śmierci niemowląt: przyczyny, czynniki ryzyka i wskazówki dotyczące zapobiegania
Dlaczego dochodzi do zespołu nagłej śmierci niemowląt?

Przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowląt nie są jeszcze jasne. Istnieją jednak pewne aspekty, które zwiększają prawdopodobieństwo.

Kiedy prawdopodobieństwo wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt jest największe?

Prawie żadne dziecko w Niemczech nie umiera na zespół nagłej śmierci niemowląt po pierwszym roku życia. Większość dzieci umiera w pierwszych miesiącach życia. Tutaj wyjaśniamy, jak można zapobiec zespołowi nagłego zgonu niemowląt.

Jaki wpływ na prawdopodobieństwo ma palenie podczas ciąży?

Palenie papierosów zwiększa ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt 3 do 4 razy. Szczególnie problematyczny jest ostatni trymestr ciąży.

Zespół nagłej śmierci niemowląt przeraża wielu świeżo upieczonych rodziców. Nic dziwnego, skoro istnieje możliwość, że dziecko umrze bez ostrzeżenia. W naszym poradniku dowiesz się, jakie są czynniki ryzyka, dlaczego dziecko nie powinno spać w pozycji leżącej i jak długo może występować śmierć łóżeczkowa.

[button]Dla poszkodowanych: książki o radzeniu sobie z żałobą[/button]

1. zespół nagłej śmierci niemowląt – przewidywanie jest niemożliwe

Sudden Infant Death Syndrome
W ostatnich latach ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt znacznie zmalało.

Z pewnością żaden rodzic nigdy nie zakłada, że jego własne dziecko może umrzeć. Niemniej jednak co roku zdarzają się przypadki, w których dzieci umierają pozornie bez żadnych wcześniej rozpoznawalnych objawów.

Zasadniczo wszystkie dzieci już bezpośrednio po urodzeniu mają różne odruchy, które chronią je przed niespodziewanymi wydarzeniami. Dzięki temu np. nie dochodzi do zatrzymania oddychania, a serce jest zawsze zaopatrywane w wystarczającą ilość tlenu.

Jeśli jednak dojdzie do zespołu nagłej śmierci niemowląt, to prawdopodobnie właśnie te systemy kontroli zawodzą. Dochodzi do drastycznego spadku ciśnienia krwi lub zbyt dużego wzrostu stężenia CO² we krwi, przez co w zamian za to dostępna jest zbyt mała ilość tlenu.

Mimo że przyczyny tego zjawiska nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione, doświadczenia ostatnich lat pokazują, że w międzyczasie na SIDS umiera znacznie mniej dzieci.
Według statystyk w 1991 roku na SIDS zmarło 18 na 10.000 chłopców i 13 na 10.000 dziewczynek, podczas gdy w 2013 roku było to tylko 2 chłopców i 2 dziewczynki.

2 Przyczyny i założenia.

schwangere Frau raucht
Każdy papieros wpływa na zdrowie dziecka

Jak dotąd lekarzom i naukowcom nie udało się znaleźć jednoznacznych przyczyn śmierci dziecka na zespół nagłej śmierci niemowląt.

Istnieją jednak czynniki, które jak wykazano, zwiększają ryzyko:

  • Predyspozycje genetyczne: Ze względu na uderzające nagromadzenie zespołu nagłej śmierci niemowląt u rodzeństwa, uzasadnione jest założenie, że geny mają wpływ na wadliwe mechanizmy bezpieczeństwa w organizmie, którego nie należy lekceważyć.
  • Palenie tytoniu: Każda przyszła mama powinna powstrzymać się od palenia dla dobra swojego nienarodzonego dziecka. Drastycznie wzrasta nie tylko ryzyko wystąpienia licznych wad rozwojowych, ale także zespołu nagłej śmierci niemowląt. Nie należy lekceważyć negatywnego wpływu nikotyny, zwłaszcza w ostatnim trymestrze i u niemowląt.
  • Pozycja leżąca: Unikaj pozwalania dziecku na spanie w pozycji leżącej. Przez długi czas istniało błędne przekonanie, że dzieci mniej się duszą w pozycji leżącej, ale dziś udowodniono, że jest odwrotnie. Jeśli dzieci nie obudzą się mimo zbyt małej ilości tlenu we krwi, umrą we śnie z głową w poduszce lub na materacu.
  • Choroby: Układ odpornościowy dzieci rozwija się nadal wraz z wiekiem. W pierwszej fazie życia zdrowie jest szczególnie zagrożone.
    Jeśli więc pojawiają się silne infekcje, wzrasta ryzyko, że zawiodą mechanizmy kontrolne w organizmie, które faktycznie funkcjonują.

Możesz zobaczyć osobiste doświadczenia osoby dotkniętej tym problemem w tym filmie na YouTube:

O terminie „ Zespół nagłejśmierci niemowląt”: Lekarze określają to tragiczne zdarzenie również jako SIDS (Sudden Infant Death Syndrome). Ponieważ występuje ono w pierwszych miesiącach życia, używa się również terminu Sudden Infant Death Syndrome (zespół nagłej śmierci niemowląt ).


3 Zespół nagłej śmierci niemowląt – ochrona własnego dziecka najlepiej jak potrafisz

Baby in einem bunten Schlafsack
Śpiworki dla niemowląt są bezpieczniejsze niż kołderki.

Niestety, nie ma 100% gwarancji, że dziecko nie umrze. Istnieją jednak środki ostrożności, które chronią dzieci najlepiej jak to możliwe w każdym wieku.

Ponieważ rozkład wieku dzieci umierających z powodu śmierci łóżeczkowej jest prawie całkowicie ograniczony do pierwszego roku życia, poniższe zalecenia odnoszą się szczególnie do tego wczesnego etapu życia:

  • Pozycja leżąca: Upewnij się, że kładziesz dziecko do snu na plecach. W tej pozycji bardzo trudno jest dziecku obrócić się na brzuch, co utrudnia oddychanie.
  • Przegrzanie: Lepsze od koca są śpiworki, dzięki którym można zapobiec zsuwaniu się koca przez głowę. Przede wszystkim jednak zadbaj o odpowiednią wentylację, aby dziecko nie było zbyt ciepłe i nie doszło do przegrzania organizmu.
    Chociaż niemowlęta potrzebują ciepła, 18°C w sypialni jest zupełnie wystarczające.
  • Poduszki i przytulanki: Wielu rodziców uważa, że zabierając ze sobą do łóżka przytulankę, robią dziecku przysługę. Niestety jednak zwiększa to ryzyko uduszenia się dziecka z powodu dodatkowych poduszek, przytulanek lub kocyków. Im więcej materiału znajduje się w łóżeczku, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko niechcący przykryje się nim zbyt mocno.
  • Optymalny materac: Specjalne materace są tak skonstruowane, aby dziecko mogło oddychać powietrzem, nawet jeśli oddycha w materac. Oznacza to, że powietrze jest wydalane i nie jest ponownie wdychane. Kupując materac dla dziecka, szukaj zatem dobrej wentylacji, odpowiedniej twardości (aby utrudnić przewracanie się) i niskiej zawartości szkodliwych substancji. Ponadto każdy materac przed użyciem powinien być wietrzony przez 24 do 48 godzin.

Rada: Karmienie piersią powoduje, że dzieci częściej budzą się w nocy. Dość automatycznie sen jest mniej głęboki i zmniejsza się ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt.

4 Ważne pytania i odpowiedzi

Baby liegt mit den Eltern im Bett
Każde dziecko powinno mieć swoje własne łóżko
Kiedy niebezpieczeństwo się kończy lub kiedy zmniejsza się ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci niemowląt?

Rozkład wieku pokazuje, że szczególnie wysokie ryzyko występuje krótko po urodzeniu oraz między drugim a czwartym miesiącem życia. SIDS prawie nigdy nie występuje po ukończeniu pierwszego roku życia.

Czy istnieją oznaki, które wskazują na zwiększone ryzyko?

Ponieważ dzieci zwykle mają trudności z obudzeniem się, szczególnie głęboki sen stanowi ryzyko. Inne oznaki możliwego ryzyka zespołu nagłej śmierci niemowląt to przerwy w oddychaniu lub blada twarz podczas snu.

Nie należy jednak w żadnym wypadku przeceniać tych objawów. Prawie wszystkie dzieci mają niezbędne wrodzone odruchy, które zapobiegają uduszeniu lub innym śmiertelnym zdarzeniom.

Czy moje dziecko powinno spać we własnym łóżku?

Tak, badania pokazują, że dzieci częściej umierają w łóżku rodziców. Niestety, dzieci mogą dostawać zbyt mało tlenu nawet na brzuszku mamy i udusić się.

Idealnie byłoby, gdyby dziecko miało swoje własne łóżko w Twojej sypialni. Daje to możliwość szybkiego działania w przypadku nietypowych odgłosów i ewentualnego uratowania dziecka.

Jak długo powinnam karmić dziecko piersią, aby zmniejszyć ryzyko SIDS?

Zalecany okres karmienia piersią to co najmniej 6 miesięcy. Idealnie jest jednak, jeśli karmisz dziecko piersią przez cały pierwszy rok życia.
Jednak od 6 miesiąca życia nic nie stoi na przeszkodzie, abyś karmiła piersią w pełni.

5. Dla osób dotkniętych chorobą: książki o radzeniu sobie z żałobą



Artykuły powiązane