Wsparcie jest wszechobecne i nie zna czasu rozpoczęcia. Jednak im młodsze jest Twoje dziecko, tym wsparcie powinno być bardziej zróżnicowane.
Zachęcając dziecko, pamiętaj, że mniej może czasem oznaczać więcej, ponieważ naturalna ciekawość cierpi pod zbyt dużą presją.
Zwłaszcza zachęcanie do zabawy jest łatwe do wprowadzenia. Graj z dzieckiem w gry na koncentrację, takie jak memory. Jeśli chcesz trenować motorykę małą, wspieraj malowanie i rysowanie, prace ręczne lub zabawę w Mikado.
Zachęcanie dzieci jest dziś modne bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ale czy rzeczywiście jest to konieczne? Jak duże wsparcie ma sens, a w którym momencie wsparcie jest raczej nadmiernym obciążeniem?
W naszym poradniku przyglądamy się różnym sposobom wspierania rozwoju fizycznego i psychicznego. Dowiesz się, które umiejętności można poprawić poprzez naukę i dlaczego wspólny czas jest tak ważny dla dziecka.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]
Spis treści
1. pielęgnowanie dzieci – wczesny start toruje drogę
Nauka jest ważna w każdym wieku. Niemowlęta i maluchy są z gruntu ciekawe i chcą się dowiedzieć więcej o otaczającym je świecie. Nie trzeba wiele, aby wykorzystać ten potencjał.
Rodzice nie powinni się obawiać, że zbytnio obciążą swoje dziecko. Dzieci są bardzo otwarte i nieuchronnie potrzebują rozwoju w niemal wszystkich dziedzinach. Jednak niektóre rzeczy wymagają po prostu trochę czasu, a przede wszystkim cierpliwości. Dlatego nie należy oczekiwać konkretnych celów w określonym czasie. Niektóre dzieci bardzo wcześnie gaworzą, ale stosunkowo późno uczą się mówić poprawnie. Inne dzieci na początku z trudem wypowiadają słowa, które później bardzo szybko przekształcają się w złożone zdania.
Jeśli chcecie Państwo wspierać swoje dzieci w sposób ukierunkowany, powinniście zwrócić uwagę na poniższe wskazówki:
- Istnieje wiele różnych metod wspierania dzieci. Wiele z nich prowadzi do celu.
- Zadbaj o to, aby nauka odbywała się w formie zabawy. W przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo, że Twoje potomstwo w młodym wieku wykształci w sobie niechęć do nauki.
- Im młodsze jest dziecko, tym szersze powinno być spektrum wsparcia.
- Nie promuj tylko umiejętności poznawczych, ale zwróć uwagę na dobry rozwój fizyczny.
- Zabawy powinny być dostosowane do wieku. Dzieci uczą się również wiele z pozornie bezsensownych gier.
W tym filmie na YouTube możesz zobaczyć, jakie są metody, aby konkretnie promować swoje dziecko i dlaczego jest to czasami dość wątpliwe:
https://www.youtube.com/watch?v=SkdLWBP9wNc
Rada: Szeroki zakres tematów daje dzieciom możliwość swobodnego rozwoju i odkrywania własnych zainteresowań. W ten sposób już w młodym wieku można zbudować zdrową pewność siebie.
2 Opinie na temat wczesnej edukacji są różne
W świecie zawodowym wiele się od nas oczekuje. Nic więc dziwnego, że wielu dorosłych chce zapewnić swoim dzieciom jak najłatwiejszy start w późniejszym życiu. Wątpliwości budzi jednak to, czy wczesne wsparcie w przedszkolu lub jeszcze wcześniej rzeczywiście przyczynia się do tego, że dzieci mają później łatwiej.
Wielu badaczy uważa obecnie, że ogromny wysiłek i pieniądze przeznaczane na wsparcie najmłodszych dzieci są po prostu zbędne. O wiele ważniejsze jest, aby dzieci rozwijały się podczas swobodnej zabawy.
Bez żadnych reguł i wskazówek z zewnątrz dzieci muszą nauczyć się komunikować z innymi, wymieniać pomysły, rozwiązywać konflikty i nawiązywać przyjaźnie. Powstają ich własne zasady, które dla osób postronnych są mało zrozumiałe, ale które dzieci są świadome. Wspólnie odkrywają różne rzeczy, wspierają się nawzajem i uczą się wymieniać pomysłami. Ruch stanowi dużą część zabaw dziecięcych. Dzięki temu mózg dziecka może się optymalnie rozwijać.
Nie oznacza to jednak, że nie należy specjalnie wspierać dzieci, jeśli są słabe punkty. Jednak swobodny rozwój i zabawa powinny mieć najwyższy priorytet.
Wskazówka: Dzieci są z natury ciekawskie. Staraj się wykorzystać właśnie tę cechę i nie przeszkadzać im poprzez niepotrzebny przymus. Być może Twoje dziecko uczy się w dziedzinie, której do tej pory nie brałeś pod uwagę.
3. metody wspierania dzieci – decyduje właściwa miara
Nasz mózg jest niezwykle silny i zdolny do przetwarzania bardzo wielu różnych bodźców i odpowiedniego rozwoju. Już w wieku przedszkolnym istnieją więc liczne metody wspierania uzdolnień dziecka.
Ponieważ jednak pamięć jest zbudowana w taki sposób, że raz usłyszana informacja jest szybko zapominana, ważne jest, aby włączać wiedzę do pamięci długotrwałej. Można to osiągnąć również poprzez powtarzanie, ale znacznie lepiej i skuteczniej poprzez podstawowe zrozumienie pewnych rzeczy.
Eksperymentowanie jest więc dobrym sposobem na propagowanie wiedzy dzieci. Dzieci łatwiej zapamiętują eksperymenty ze względu na ich specyfikę. Jednocześnie można wyjaśnić eksperyment i w ten sposób dać podstawę do zrozumienia tego, co się widzi.
W ten sposób unika się uporczywego zapamiętywania bez sensu i przyczyny, a dzieci są w stanie w przyszłości przenieść zdobytą wiedzę na inne fakty. Im bardziej inteligentne jest dziecko, tym bardziej jest chłonne i tym łatwiej przychodzi mu tworzenie połączeń.
Uwaga: Aby mózg mógł się dostatecznie rozwijać, potrzebuje również odpoczynku i relaksu. Tylko w ten sposób powstają nowe synapsy, które stopniowo przekształcają się w całą sieć.
4. inteligencja jest wszechstronna
W wielu rodzinach inteligencja jest mierzona ocenami. W rzeczywistości jednak inteligencja oznacza znacznie więcej niż spełnianie wymagań szkolnych.
Dzieci w wieku szkoły podstawowej, rozpoczynając naukę w szkole, są często na bardzo różnych poziomach rozwoju. Jednak różnica ta stopniowo się zmniejsza, tak że nawet dzieci o raczej umiarkowanych zdolnościach do tego momentu mogą się jeszcze znacznie poprawić, pod warunkiem, że nie straciły jeszcze chęci do nauki.
Oprócz szkoły, w której poszukiwane są głównie zdolności językowe, logiczne i matematyczne, istnieją różne obszary inteligencji, które nabierają znaczenia w późniejszym życiu.
Należą do nich np.
- inteligencja muzyczna
- inteligencja przestrzenno-wizualna
- inteligencja emocjonalna i społeczna
- inteligencja fizyczna
- inteligencja twórcza i praktyczna
Ta lista nie jest w żadnym wypadku wyczerpująca i ma jedynie na celu zilustrowanie, że istnieje więcej niż jedna forma inteligencji.
5 Jak wspierać swoje dzieci w codziennym życiu
Dzieci bez napędu:
Jeśli dzieci są leniwe, zawodzą i wydają się raczej apatyczne, może to wskazywać na hipotonię mięśniową.
Dzieci hipotoniczne potrzebują ukierunkowanego wsparcia i specjalnych terapii. Więcej o objawach można przeczytać tutaj.
Istnieją już różne kursy, w których można uczestniczyć dla niemowląt. Możesz wybrać pływanie dla niemowląt, grupy Pekip lub kursy językowe dla niemowląt.
Przy jednej lub dwóch imprezach tygodniowo dziecko z pewnością nie jest jeszcze przemęczone, dlatego nie ma nic złego w uczęszczaniu na jogę dla niemowląt, masaż dla niemowląt lub grupy dla raczkujących. Jednak przez większość czasu powinno mieć możliwość swobodnego zajmowania się sobą.
Dużo rozmawiaj z dzieckiem, słuchaj gier audio, układaj puzzle lub graj z dziećmi w gry pamięciowe, aby trenować ich pamięć. Nawet przy ciągłym powtarzaniu poszczególnych historii zawsze tworzą się nowe synapsy, więc nie trzeba ciągle nowych bodźców.
Staraj się trenować również umiejętności fizyczne, pozwalając dziecku balansować nad pniami drzew, grać w piłkę na łące, jeździć na rowerze lub na rolkach.
Od wieku szkolnego sport powinien poprawiać kondycję i umiejętności koordynacyjne. Jednocześnie dzieci rozwijają w sporcie doskonałe umiejętności pracy zespołowej i uczą się, jak radzić sobie zarówno ze zwycięstwem, jak i porażką.
Rada: Jeśli dziecko nie radzi sobie w szkole, nie wahaj się szukać korepetycji. Często są to tylko niewielkie braki, które można szybko wyrównać. Z wiekiem jednak przeciwdziałanie staje się trudniejsze, ponieważ brakuje podstaw.