Upośledzenie umysłowe u dzieci: Przyczyny i objawy wyjaśnione

Niepełnosprawność intelektualna u dzieci jest wyzwaniem w kilku aspektach: dla samego dziecka i dla rodziców. Niezależnie od tego, czy już w czasie ciąży pojawiły się podejrzane czynniki sugerujące niepełnosprawność intelektualną, czy też po raz pierwszy …

Upośledzenie umysłowe u dzieci: Przyczyny i objawy wyjaśnione

geistig behindertes Kind
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Upośledzenie umysłowe u dzieci: Przyczyny i objawy wyjaśnione
Jakie są przyczyny upośledzenia umysłowego?

Trudno jest wyjaśnić upośledzenie umysłowe u dzieci według jakiegoś schematu. Chociaż istnieją przyczyny niektórych upośledzeń, trudno jest oszacować, jak naprawdę będzie się rozwijać dziecko z upośledzeniem umysłowym.

Jak rozpoznać niepełnosprawność intelektualną u dziecka?

Rozpoznawanie niepełnosprawności umysłowej u dzieci nie jest łatwe. Szczególnie interpretacja objawów u niemowląt bywa trudna i wymaga uważnej obserwacji. Jeśli dzieci mają objawy, to można to stwierdzić po wolniejszym rozumieniu tekstu i trudnościach w nauce.

Jak rodzice radzą sobie z tą sytuacją?

Jeśli zaakceptujesz, że masz niepełnosprawne dziecko, możesz poświęcić swoją energię na wspieranie dziecka – także na uzyskanie jak najlepszej pomocy, aby dziecko mogło żyć i działać jak najbardziej niezależnie.

Niepełnosprawność intelektualna u dzieci jest wyzwaniem w kilku aspektach: dla samego dziecka i dla rodziców. Niezależnie od tego, czy już w czasie ciąży pojawiły się podejrzane czynniki sugerujące niepełnosprawność intelektualną, czy też po raz pierwszy musieliście zmierzyć się z kwestią posiadania dziecka z niepełnosprawnością intelektualną z powodu opóźnienia rozwojowego – niepełnosprawność intelektualna u dzieci jest i pozostanie sytuacją wyjątkową. Co to oznacza merytorycznie, jakie niesie skutki i jaką ważną rolę odgrywasz w pomocy dziecku z niepełnosprawnością intelektualną, pokazuje ten poradnik.

[button]Poradnik dla rodziców, specjalistów i osób wspierających integrację[/button]

1. niepełnosprawność umysłowa u dzieci

Geistige Behinderungen bei Kindern
Jeśli dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie, potrzebne jest specjalne wsparcie. Nie ma terapii

Diagnoza „niepełnosprawność intelektualna” przyprawia wielu rodziców o zawrót głowy. I chociaż znanych jest wiele rodzajów niepełnosprawności intelektualnej u niemowląt i dzieci, lekarz może dać ci jedynie przybliżone pojęcie o tym, jak prawdopodobnie będzie się rozwijać twoje dziecko. Zanim jednak to nastąpi, ważne jest, aby rozpoznać, czy dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie. Poniższa lista pokazuje, jakie są tego oznaki:

1.1 Rozpoznawanie objawów niepełnosprawności intelektualnej u dziecka. Oto jak to działa

  • Dziedziczne lub genetyczne przyczyny upośledzenia umysłowego u niemowląt można wykryć już w łonie matki. Porozmawiaj ze swoim ginekologiem o odpowiednich badaniach, jeśli w Twojej rodzinie występują takie predyspozycje.
  • Badania przesiewowe noworodków mogą powiedzieć Ci, czy Twoje dziecko ma zaburzenia metaboliczne lub cierpi na chorobę tarczycy. Te dysfunkcje, nieleczone, mogą przerodzić się w upośledzenie umysłowe.
  • Badania dziesięciu U zapewniają odpowiednio wczesne wykrycie opóźnień rozwojowych u dziecka. Od U1 do U9 bada się i sprawdza zaburzenia metaboliczne, hiper- i hipofunkcje oraz zaburzenia rozwojowe.
  • Rozpoznanie objawów upośledzenia umysłowego u dziecka jest bardzo trudne. Jeśli uwaga jest skupiona na dominujących cechach, porównywanie przedmiotów jest utrudnione, a koncentracja szybko spada, mogą to być oznaki i objawy niepełnosprawności intelektualnej u dziecka.

1.2 Rozpoznawanie objawów niepełnosprawności intelektualnej u dzieci. Jak to działa

  • Typowymi objawami u dzieci z niepełnosprawnością intelektualną są spowolnione procesy myślowe. Odpowiedź regularnie zajmuje dużo czasu.
  • U dzieci występują takie symptomy jak słaby rozwój umiejętności językowych, zarówno w zakresie słownictwa jak i gramatyki. Nawet dalsze ćwiczenia językowe, takie jak kategoryzacja na supergrupy, szybko stają się przeszkodą nie do pokonania.
  • Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną często mają duże trudności z realizacją jasnych planów działania. Sekwencje działań są dla nich trudne do zapamiętania. Często nie rozpoznają własnych błędów.
  • Dzieci z niepełnosprawnością intelektualną silnie reagują na wzorce komunikacji niewerbalnej. Zachowanie dystansu fizycznego jest dla nich często trudne, w zależności od stopnia i rodzaju niepełnosprawności.

Wskazówka: Jeśli przypuszczenie, że Twoje dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie potwierdzi się, musisz od tej pory zadbać o dwie rzeczy: Wsparciem dziecka i zachowaniem swojego zdrowia, które jest co najmniej równie ważne. Regularnie wygospodaruj czas na to najważniejsze zadanie – na przykład w ramach kuracji matka-dziecko.

2. zakres niepełnosprawności: co oznacza u dziecka niepełnosprawność intelektualna?

Termin ten, który na pierwszy rzut oka zwykle budzi przerażenie, jest przede wszystkim zbiorczym określeniem bardzo różnych schorzeń i stopni niepełnosprawności. Z reguły dziecko z niepełnosprawnością intelektualną ma współczynnik inteligencji poniżej pewnego progu i dlatego jest w stanie radzić sobie w życiu codziennym tylko w sposób dostosowany do wieku. W żargonie technicznym rozróżnia się stopnie ciężkości: lekki, umiarkowany, ciężki i bardzo ciężki. Największy odsetek (85%) grupy dzieci z niepełnosprawnością intelektualną stanowi niepełnosprawność w stopniu lekkim.

Niepełnosprawność intelektualna jest zauważalna już u dziecka – jako opóźnienie rozwojowe. Wszystkie rzeczy, których może nauczyć się dziecko, są dla dziecka z niepełnosprawnością intelektualną znacznie trudniejsze lub prawie niemożliwe. Szczególnie w rozwoju językowym niepełnosprawność intelektualna uwidacznia się u dziecka. Niemowlę lub dziecko z niepełnosprawnością intelektualną poznaje znaczenie słów i gramatykę późno i tylko z trudem. Wszystkie procesy uczenia się są u dziecka z niepełnosprawnością intelektualną opóźnione.

Oprócz opóźnionej zdolności uczenia się mogą rozwinąć się również nieprawidłowości w zachowaniu. Tiki, zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne lub zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi często rozwijają się równolegle z niepełnosprawnością intelektualną u dziecka.

Ta rodzina ujawnia w filmie, jak może wyglądać codzienne życie z dzieckiem z niepełnosprawnością intelektualną:

3. przyczyny niepełnosprawności intelektualnej: dlaczego dziecko jest niepełnosprawne intelektualnie?

Alkohol und Nikotin in der Schwangerschaft Nie zawsze można wyjaśnić przyczyny niepełnosprawności intelektualnej. Jednak nikotyna i alkohol w czasie ciąży mogą spowodować trwałe uszkodzenie dziecka.

Nawet jeśli to pytanie budzi w Tobie zrozumiały niepokój, to i tak nie zawsze uzyskasz na nie prawidłową odpowiedź. Przyczyny upośledzenia umysłowego u dzieci są zbyt różnorodne i niejasne. Dobre 30 procent przypadków, w których dziecko rodzi się z niepełnosprawnością intelektualną, jest niezgłębionych.

Istnieją jednak namacalne i możliwe do udowodnienia przyczyny, które mogły wystąpić już w łonie matki. Zaburzone podziały komórkowe, infekcje i szkodliwe wpływy, takie jak nikotyna i alkohol, mogą spowodować upośledzenie umysłowe u dziecka. Zaburzenia metaboliczne, uszkodzenia związane z porodem, niedobory i infekcje w pierwszych miesiącach i latach życia mogą również powodować opóźnienie umysłowe u dzieci.

4 Właściwy sposób postępowania z niepełnosprawnością intelektualną. Dlaczego chodzi o promocję zamiast terapii?

Upośledzenie umysłowe u dzieci to nieodwracalne szkody, których ani Ty, ani specjalista nie jesteście w stanie wyleczyć. Można jednak szukać odpowiednich środków wsparcia, aby móc wpływać na konsekwencje upośledzenia umysłowego u dzieci. Chodzi tu przede wszystkim o wspieranie i wzmacnianie umiejętności i zdolności, które z pewnością są dostępne.

Ważną kwestią w tym kontekście jest wczesna interwencja. Ta forma wsparcia dostępna jest w specjalnych placówkach wczesnej interwencji. Również zwykłe placówki, które opiekują się dziećmi z upośledzeniem umysłowym w „grupach integracyjnych” mogą zapewnić wczesną interwencję. Jednak Ty, jako rodzic, również musisz zająć się oferowaniem dziecku bodźców, aby mogło i chciało się rozwijać mimo ograniczeń. Działaj indywidualnie, zamiast kierować się podręcznikiem. Serce rodziców będzie najlepszym nauczycielem.

Rada: Korzystaj z możliwości, jakie daje wymiana z innymi rodzicami innych dzieci z niepełnosprawnością intelektualną. Na stronie intakt.info znajdziesz liczne adresy i punkty kontaktowe oraz dobre samopoczucie, że nie jesteś sam z tematem.

5. poradnik dla rodziców, specjalistów i animatorów integracji

Artykuły powiązane