Choroby robaczkowe u dzieci nie są rzadkością, także biorąc pod uwagę fakt, że jaja robaków można znaleźć w piaskownicy lub na opadłych owocach.
Tasiemce i glisty mogą powodować choroby jelitowe, podobnie jak glisty. Jednak objawy, a także robaki mają różny wygląd.
Kuracja odrobaczająca w połączeniu z podwyższonymi środkami higienicznymi pozwoli Ci wraz z dzieckiem szybko uporać się z chorobą wywołaną przez robaki.
Kiedy choroby robaczywe dotykają dzieci, prawdopodobnie w pierwszej chwili drżą na widok obrazków lub prawdziwych robaków, które znajdują się w kale dziecka. Robaki? W dziecku? Mimo że wiele gatunków robaków zostało pozbawionych miejsca do rozmnażania ze względu na warunki higieniczne, w Europie nadal istnieją gatunki, na przykład tak zwane pinwormy, które są nadal powszechne. Natomiast w regionach tropikalnych występuje znacznie więcej gatunków robaków i chorób robaczkowych.
Większość zakażeń robakami u Państwa dzieci to niegroźne choroby jelitowe. Jeśli dziecko zachoruje, należy udać się do pediatry. Mogą Państwo mieć jednak problem z rozpoznaniem choroby wywołanej przez robaki, ponieważ klasyczne objawy – utrata apetytu, nudności, wzdęcia, biegunka, bóle brzucha, problemy ze snem i słaba koncentracja – mogą mieć u dzieci wiele przyczyn i wskazywać na chorobę jelit o innym podłożu. Poniższe informacje pokazują, jak można rozpoznać choroby robaczkowe u dzieci.
[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]
Spis treści
1. pasożyty wywołujące choroby robaczkowe u dzieci osiedlają się w jelicie
Uwaga: ponowne zarażenie
Do wielokrotnego zakażenia robakami dochodzi po prostu przez to, że dziecko drapie się np. po pupie. Jaja robaków mogą gromadzić się pod paznokciami (rada: krótko obcinaj paznokcie). Po krótkim czasie jaja te trafiają z powrotem do jamy ustnej. Lekarze nazywają tę formę infekcji „analno-oralną”.
Zakażenie pasożytem może dotknąć dziecko wszędzie tam, gdzie spędza ono dużo czasu. Na przykład jaja robaków mogą znajdować się w piasku na placu zabaw, na ziemi, na owocach, które spadły z drzewa i na warzywach. Larwy robaków mogą też czaić się na surowym mięsie. Jaja są następnie przenoszone przez usta. Dziecko wkłada jajo robaka do ust, a sam robak rozwija się następnie w ciele dziecka.
Patrząc na tę drogę jaj robaków do organizmu dziecka, staje się również jasne, jaka musi być najlepsza forma zapobiegania: Higiena i edukacja na temat nie wkładania rąk do ust, co jest dość trudne, zwłaszcza w przypadku dziecka. Wskazówka dla badaczy: Informacyjny przegląd najważniejszych pytań i odpowiedzi na temat chorób wywołanych przez robaki u dzieci jest dostępny online w Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej.
2. objawy różnią się w zależności od rodzaju robaka: bezpośrednie porównanie pinwormów i tasiemców
Pinwormy i ich jaja są połykane doustnie, czyli przez usta. Stają się robakami dopiero w organizmie dziecka, a dokładniej w przewodzie pokarmowym. Tasiemce są rzadsze, bo przenoszą się głównie przez surowe mięso i zakażone zwierzęta, które są głaskane przez dzieci. Tasiemce mogą rozwinąć się w robaka tylko w jelicie cienkim dziecka. Robaki płuca dosłownie podróżują po całym organizmie: z jelita do wątroby, z wątroby do płuc, z płuc do jelita.
2.1 Robaki wywołują swędzenie
Możesz rozpoznać zakażenie pinwormami, znane w żargonie technicznym jako oxyuria, jeśli Twoje dziecko skarży się na silne swędzenie pupy lub jeśli Twoje dziecko często drapie okolice porów. Podążaj za tą wskazówką i dokładnie zbadaj pupę i kał dziecka. Jeśli widzisz małe, białe robaki, które mają około dwóch do trzech milimetrów długości, udaj się do pediatry.
2.2 Tasiemce powodują ból brzucha
Zakażenie tasiemcami, które nazywane są również glizdami, objawia się innymi symptomami: ból brzucha jest w tym przypadku jednym z najczęstszych objawów. Również apetyt dziecka jest dość mieszany: zarówno utrata apetytu, jak i spadek wagi, a także zachcianki to typowe objawy. Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko mogło zarazić się tasiemcem, lepiej udaj się do pediatry. Nawet jeśli dziecko wydala już części robaków, leczenie jest konieczne. Tasiemce mogą urosnąć do dziesięciu metrów długości i pozostać w jelicie cienkim Twojego dziecka.
3. leki przeciwko chorobom robaczkowym u dzieci
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma robaki, udaj się do pediatry. On za pomocą „wymazu z taśmy” sprawdzi, czy na pupie Twojego dziecka znajdują się jaja robaków. Najpóźniej będą one na pewno widoczne pod mikroskopem. Badanie stolca i badanie krwi są również normalne, jeśli podejrzewasz chorobę robakową.
Jeśli pediatra postawi diagnozę choroby robaczkowej, dziecko otrzyma leki. Soki i tabletki powodują, że robaki giną w organizmie. Następnie są one wydalane. Jakie lekarstwo jest podawane, zależy od rodzaju robaków. To z kolei decyduje o tym, jak długo trwa leczenie lub czy trzeba je powtórzyć po kilku dniach.
Uwaga: Nie zaleca się samodzielnego wyboru leków. Porozmawiajcie z pediatrą o tym, który lek jest odpowiedni dla danego rodzaju robaków i wieku dziecka.
Leki homeopatyczne mogą być co najwyżej uzupełnieniem. Siarka, Silicea i Artemisia cina mogą być pomocne. Teucrium marum sprawdza się jako środek łagodzący świąd. Istnieją również domowe sposoby na zarażenie robakami – na przykład kiszona kapusta w postaci soku lub na surowo. Kiszona kapusta musi być jednak spożywana przed śniadaniem. To, jaką formę terapii wybierzesz, zależy od Ciebie.
4. Wysokie standardy higieniczne przeciwko chorobom robaczkowym u dzieci
Podwyższone standardy higieny są ważne dla zapewnienia sukcesu leczenia farmakologicznego. Jest to szczególnie konieczne, aby uniknąć zarażenia otoczenia, siebie lub rodzeństwa. Te zasady higieny obowiązują bardziej rygorystycznie w przypadku zakażeń robakami u dzieci:
- Noszone ubrania dziecka z chorobą robaczkową należy wyprać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza. Jest to obowiązkowe w przypadku bielizny, a wskazane w przypadku innych elementów odzieży.
- Codzienna zmiana ręczników, pościeli jest obowiązkowa dla dzieci z chorobą robaczycą. Oznacza to dla Państwa więcej prania, ale także szansę, że choroba wywołana przez robaki nie będzie się rozprzestrzeniać.
- W przypadku pupy dziecka konieczne są specjalne środki higieniczne. Wspieraj dziecko w podcieraniu pupy, nawet jeśli jest już w stanie zrobić to samodzielnie.
- Podczas rodzinnego zakażenia robakami nie można wystarczająco często myć rąk. Po wyjściu do toalety, przed jedzeniem i po zabawie w ogrodzie to prawie zbyt rzadko.
- Zabawki należy regularnie myć płynem do mycia naczyń i pod ciepłą wodą.
- Jeśli masz zwierzęta domowe, lepiej jest również regularnie je odrobaczać. Do tego celu służą środki dostępne bez recepty w aptece.
Rada: Jeśli Twoje dziecko ma robaki, może mieć sens samodzielne przeprowadzenie kuracji odrobaczającej – jako środek zapobiegawczy. Porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem rodzinnym. Ale uwaga: kobiety w ciąży i matki karmiące piersią nie mogą stosować kuracji odrobaczającej.
5 Więcej informacji na temat zdrowia dziecka
- Soldner, Georg (Author)