Tiki u dzieci zazwyczaj występują tylko przez krótki czas i same znikają.
Najrozsądniej jest po prostu zignorować zachowanie dziecka.
Leczenie farmakologiczne nie jest zazwyczaj konieczne ani skuteczne w przypadku tików.
Tiki u dzieci mogą objawiać się na wiele różnych sposobów. Nagłe powtarzające się mruganie oczami czy drgawki u dzieci to momenty, które wprawiają w panikę wielu rodziców.
Często jednak nie ma powodów do obaw. Ale co właściwie uważa się za zaburzenie tikowe u dzieci i jakie są jego przyczyny? W naszym artykule przyglądamy się tikom u dzieci i wyjaśniamy, jak można je leczyć i czy terapia jest konieczna.
[button]Dalsze czytanie o ciężkich zaburzeniach tikowych[/button]
Spis treści
1. tiki u dzieci są w większości przypadków nieszkodliwe
Choć szok wielu rodziców jest często wielki, gdy pojawiają się tiki, rzadko kiedy faktycznie jest powód do niepokoju.
Ale co właściwie rozumiemy przez tik? Tik jest nieświadomą czynnością kompulsywną. Przypuszczalną przyczyną jest zaburzenie metabolizmu w mózgu.
Jednak charakter różnych zaburzeń tikowych u dzieci czasami znacznie się od siebie różni.
Na przykład zaburzenie tikowe objawia się u dzieci w postaci przewracania oczami lub mrugania oczami, ale istnieje również tik kaszlu, dlatego przeczyszczanie gardła u dzieci zawsze trwa przez dłuższy czas.
W większości przypadków tiki dotyczą mięśni twarzy i głowy. Rzadziej występują nagłe i niekontrolowane ruchy nóg lub rąk, ale zdarzają się.
U niektórych dzieci występują również tiki językowe, polegające na tym, że np. częściej powtarzają jakieś słowo lub nagle głośno się odzywają.
Tik czy tik?
Oba terminy są używane synonimicznie. Z medycznego punktu widzenia poprawna jest jednak pisownia z C.
Ogólnie rzecz biorąc, tik u chłopców występuje częściej niż u dziewczynek. Jeśli jednak jest to tik przejściowy, to po pewnym czasie objawy ustępują. Zazwyczaj tiki u dzieci występują kilka razy w ciągu jednego dnia.
Okres ten ogranicza się zwykle do kilku miesięcy. W przypadku krótkotrwałych faz, które nie trwają dłużej niż 4 tygodnie, lekarze nie mówią jeszcze o zaburzeniu tikowym.
Uwaga: Tiki nerwowe występują u około 10 do 12% wszystkich dzieci w okresie szkoły podstawowej, ale tylko przejściowo. Jednym z najbardziej znanych zaburzeń tikowych u dzieci jest zespół Tourette’a, który jednak występuje tylko u około 0,3 do 0,9% wszystkich dzieci.
2. ignorowanie zaburzeń tikowych
Jeśli u dzieci pojawia się częste mruganie oczami lub inny tik, niepokoi to wielu rodziców. Zakłopotanie często prowadzi do tego, że rodzice próbują specjalnie leczyć tiki. Jeśli jednak jest to tylko chwilowy tik, próba odzwyczajenia dziecka od niego nie jest konieczna, a nawet przynosi efekt przeciwny do zamierzonego.
Nie zwracając uwagi i po prostu ignorując rzucające się w oczy zachowanie, osiągniemy znacznie więcej niż zwracając szczególną uwagę na tiki motoryczne u dzieci.
Rzekomo dobre pomysły i rady oraz kary stwarzają tylko dodatkową presję, aby zaburzenie tikowe mogło się pogłębić.
Zwłaszcza stres często pogarsza objawy. Dlatego należy szczególnie starać się o relaks i dać dziecku trochę więcej czasu.
Nawet jeśli czasami trudno jest nie zwracać uwagi na mimowolne tiki, to w większości przypadków ta metoda pomaga stosunkowo dobrze.
Uwaga: W przypadku bardzo rzucających się w oczy tików lub silnego nagromadzenia ataków należy skonsultować się z lekarzem. Jeśli wyjaśnione zostały neurologiczne przyczyny tików, zwykle wystawia się skierowanie do psychologa dziecięcego.
Terapia jest rzadko konieczna
Jeśli tiki występują u dzieci, nie zaszkodzi udać się do psychologa lub psychiatry. Zanim jednak pójdzie się tą drogą, należy uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilka miesięcy.
Jeśli tiki nie znikną, jeśli zaobserwujesz zmieniające się tiki u dzieci lub jeśli masz wrażenie, że Twoje dziecko cierpi na to zachowanie, nie powinieneś zwlekać z konsultacją z psychologiem dziecięcym.
Szczególnie w przypadku tików przewlekłych, trwających dłużej niż rok, zalecana jest terapia. Głównym celem jest wyjaśnienie mimowolnego zachowania. W ten sposób często można zmniejszyć nagromadzoną presję.
W drugim etapie dzieci uczą się lepiej rozpoznawać i kontrolować tiki. W zależności od zaburzenia pewne ruchy mogą pomóc bezpośrednio przeciwdziałać wystąpieniu tiku.
Proces ten wymaga trochę czasu i dobrej kontroli ciała. Jednak również w ten sposób można wyleczyć przewlekłe tiki u dzieci.
Rada: Zaburzenia tikowe u dzieci rozwijają się często między 6 a 14 rokiem życia. Najpóźniej w okresie dojrzewania objawy zwykle ulegają poprawie lub całkowicie zanikają.
Dlatego nawet w przypadku przewlekłych tików nie należy tracić nadziei.
4 Zespół Tourette’a – poważne zaburzenie tikowe
Wiele dzieci, na których zdrowie wpływa zespół Tourette’a, cierpi również na ADHD. W przeciwieństwie do prostych tików, w zespole Tourette’a te często występują w seriach. Ponadto ruchy dotyczą większych obszarów. Możliwe są na przykład nagłe uderzenia lub kopnięcia.
Oprócz tików ruchowych wiele dotkniętych dzieci wyraża się również w sposób werbalny. Jednak w przypadku zespołu Tourette’a istnieją również duże różnice indywidualne.
Podczas gdy u niektórych pacjentów tiki są bardzo wyraźne, inne dzieci cierpią na zespół Tourette’a tylko w niewielkim stopniu.
Z czasem objawy z reguły ulegają poprawie. Wynika to głównie z efektu treningu w zakresie tłumienia procesów mimowolnych.
W przeciwieństwie do innych chorób, objawy często poprawiają się w okresie dojrzewania. Zdarzają się jednak również osoby dorosłe, które cierpią na napady przez całe życie.
W większości przypadków objawy nasilają się pod wpływem stresu, dlatego częścią leczenia są ukierunkowane ćwiczenia relaksacyjne i mechanizmy kontroli.
Wskazówka: Szczególnie w przypadku łagodniejszych form można osiągnąć znaczny sukces poprzez leczenie psychoterapeutyczne.
5. Ważne pytania i odpowiedzi – FAQs
Czy istnieją leki na tiki u dzieci?
Z reguły nie stosuje się leków. Są one konieczne tylko w ciężkich przypadkach, ale nie mogą zwalczyć przyczyny.
Chodzi więc tylko o stłumienie lub złagodzenie objawów.
Czy kwiaty Bacha mogą być stosowane przeciwko tikom u dzieci?
Kwiaty Bacha są lekiem homeopatycznym. Ponieważ ostatecznie nie jest do końca jasne, jak dokładnie rozwijają się tiki, w zasadzie nie można zrobić nic złego podając je.
Nie ma żadnych skutków ubocznych, o które należałoby się martwić. Z drugiej strony, nie ma jednoznacznych dowodów na to, czy i w jakim stopniu kwiaty Bacha rzeczywiście pomagają złagodzić lub wyeliminować tiki.
Gdzie mogę znaleźć osobę kontaktową, jeśli moje dziecko cierpi na tiki?
Niemieckie Towarzystwo Neurologiczne oferuje pacjentom na swojej stronie internetowej możliwość znalezienia odpowiednich specjalistów oraz grup samopomocy. Tutaj można przejść bezpośrednio do odpowiedniego działu.
Specjalną pomoc oraz dalsze informacje na temat choroby Tourette’a znajdą Państwo na stronie internetowej Tourette-Gesellschaft e.V., którą znajdą Państwo tutaj.
6. dalsza literatura na temat ciężkich zaburzeń tikowych
- Döpfner, Manfred (Author)
- Müller-Vahl, Kirsten R. (Author)
- Döpfner, Manfred (Author)