Tak i nie. Istnieją pewne ramy, ale każde dziecko i maluch jest indywidualne. Prowadzi to do różnego ukierunkowania rozwoju lub do pominięcia pewnych etapów.
W zależności od wieku i etapu rozwoju, istnieją różne sposoby, aby to zrobić zarówno dla umiejętności motorycznych brutto i drobnych.
Porozmawiaj o tym z lekarzem. On lub ona może udzielić Ci bardziej szczegółowych informacji.
Rozwój motoryczny u niemowląt i maluchów wymaga wiele energii: aby dziecko nauczyło się ruchów, musi zajść wiele różnych procesów. Istnieje przegląd mniej więcej tego, kiedy dzieci powinny posiadać jakie umiejętności. Jednak odpowiedni rozwój jest indywidualny i zależy od różnych okoliczności.
[button]Pozwól dziecku trenować umiejętności motoryczne za pomocą kostki motorycznej[/button]
Spis treści
1. są to ważne ruchowe kamienie milowe w 1. roku życia
Zaraz po urodzeniu dziecko nie potrafi się jeszcze skupić, a dopiero rok później zaczyna mówić i stawia pierwsze kroki. W międzyczasie odbywa się wiele ważnych etapów rozwojowych, z których wszystkie wymagają dużo energii: umiejętności motoryczne można rozwijać tylko poprzez powtarzanie, trening i konsekwencję oraz zapamiętywać je w taki sposób, że stają się automatyczne. Możesz dokładnie zobaczyć, jak to działa w tym filmie:
1.1 Pierwsza ćwiartka jest silnie refleksyjna
Aby przeżyć, dziecko potrzebuje pewnych odruchów, takich jak odruch ssania, odruch szukania, odruch chwytania i odruch zaciskania. Typowe etapy rozwoju dziecka oznaczają, że pod koniec tej fazy potrafi ono otworzyć ręce i próbuje podnieść głowę, kiedy kładzie się je na brzuchu. Zaczyna również kopać.
1.2 Drugi trymestr przynosi przyspieszenie rozwoju
Między czwartym a szóstym miesiącem życia dziecko zaczyna wchodzić w silne interakcje z otoczeniem: reaguje na mowę, uśmiecha się do znajomych osób i uczy się świadomie chwytać. Odpuszczanie jest jednak na początku nadal trudne, o czym z bolesnego doświadczenia wiedzą długowłose mamy.
Z drugiej strony poprawia się koordynacja ręka-oko: dziecko sięga po rzeczy, które wkłada bezpośrednio do buzi. W tej fazie możesz już zachęcać jego drobne zdolności motoryczne za pomocą ekscytujących zabawek.
Uwaga: rosnąca zdolność do interakcji oznacza, że dziecko potrzebuje więcej uwagi.
1.3 Trzeci kwartał charakteryzuje się ruchem
Dziecko stało się maluchem i uczy się siedzieć. Również lokomocja staje się interesująca: foki i próby raczkowania wskazują, że nadzór rodzicielski będzie coraz bardziej stresujący. Dziecko przestawia przedmioty z jednej ręki na drugą i staje się lepsze w obracaniu się z brzuszka na plecy i odwrotnie.
Rada: Gdy tylko dziecko potrafi samodzielnie siedzieć, można spróbować sprawdzić, czy jest gotowe na karmienie uzupełniające.
1.4 Czwarty kwartał przynosi drastyczne zmiany
Gdytylko dziecko bezpiecznie siedzi, zwykle na poważnie zabiera się za zadanie lokomocji: Chce być w stanie samodzielnie dotrzeć do pewnych punktów lub chwytać ekscytujące rzeczy. Uczy się raczkować, fokusować lub ślizgać po podłodze w pozycji siedzącej – niektóre nawet pomijają jeden lub dwa z tych etapów.
Niektóre dzieci już w wieku dziesięciu miesięcy podciągają się na meble i krótko utrzymują się na chwiejących się nogach. Inne potrzebują z tym trochę więcej czasu. Dzieci chwytają swój sippy cup i uczą się samodzielnie pić. Zaciskają też w pięści łyżeczkę, choć nauka jedzenia nie jest pozbawiona trudności. W wieku około roku dzieci mogą odważyć się na pierwsze kroki, a na czworakach schody stają się dla nich bardzo interesujące.
2. Tak przebiega rozwój motoryczny w niemowlęctwie
Kiedy Twoje dziecko rozpoczyna naukęstania i chodzenia w wieku około 13-15 miesięcy, będzie potrzebowało Twojej pomocy: Promowaniu dziecka na tym etapie prawie zawsze towarzyszy ból pleców. W drugim roku życia dziecko zaczyna chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym i może już trzymać np. kredkę woskową. Ma silną chęć eksploracji i nie ma pojęcia o niebezpieczeństwach, dlatego dom zabezpieczony przed dziećmi jest absolutnie konieczny.
Od trzeciego roku życia można też mocniej wspierać rozwój motoryki brutto dziecka: Po tym, jak większość z nich jest już dość szybka na własnych nogach w wieku około osiemnastu miesięcy, zabawki takie jak Bobby-Cars, a później także rowerki biegowe, stają się teraz interesujące. Zapewniają one nowy sposób poruszania się i ćwiczą inne mięśnie oraz zmysł równowagi.
3 Wiek przedszkolny niesie ze sobą wiele udoskonaleń
Wprzedszkolu wspierane są zarówno drobne, jak i grube umiejętności motoryczne: Dzieci malują i rysują, wycinają kontury dziecięcymi nożyczkami, brykają i wspinają się na placu zabaw, jeżdżą na hulajnogach lub bawią się dmuchanymi piłkami. w wieku przedszkolnym dzieci, których zmysł równowagi jest wystarczająco dobrze wyćwiczony, mogą również zacząć jeździć na rowerach. Samodzielnie wchodzą po schodach, potrafią stanąć na jednej nodze, podskakiwać i łapać piłkę.
4. co robić, gdy rozwój ruchowy dziecka jest zaburzony?
Przede wszystkim należy bardzo wyraźnie zaznaczyć, że niemowlęta i dzieci to nie maszyny, które niewolniczo śledzą miesięczne dane w tabelach dotyczących średniego rozwoju. Dzieci to indywidualne istoty, które rozwijają się w swoim własnym tempie. Często można zauważyć pewną tendencję: Niektóre dzieci mają wolniejszy rozwój motoryczny, ale wcześnie zaczynają mówić, lub odwrotnie.
Jeśli występuje opóźnienie rozwojowe w jednym lub drugim zakresie, nie musi to być rzeczywiste zaburzenie rozwoju. Na przykład infekcja, podczas której maluch musi walczyć z gorączką, może cofnąć jego postępy w podciąganiu się na meblach o kilka tygodni. Nie jest to jednak powód do zmartwień.
Jeśli rzeczywiście występują zaburzenia w rozwoju ruchowym, lekarz stwierdzi to podczas badań U, które przeprowadza się w stosunkowo bliskich odstępach czasu w okresie dzieciństwa. Przeprowadza on testy sprawdzające, czy dziecko lub maluch potrafi wykonać wszystkie czynności, które są normalne. Jeśli w poszczególnych punktach tak nie jest, nie ma powodów do niepokoju.
Dopiero w przypadku poważnych odchyleń lub dalszych oznak zaburzeń rozwojowych lekarz przeprowadza kolejne badania. W razie potrzeby zaleci terapię i udzieli wskazówek, jak można konkretnie wspierać dziecko. W ten sposób można złagodzić skutki zaburzeń rozwojowych.
Wskazówka: Orientacyjnie dziecko powinno siedzieć najpóźniej w wieku 10 miesięcy, a chodzić w wieku 20 miesięcy – do tego czasu wszystko jest w granicach.
5. kostki motoryczne w dużych i małych rozmiarach
- Z pętlą motoryczną, grą przyporządkowującą, grą wtykową i przesuwną, kołami zębatymi i zdejmowaną pokrywą
- Możliwość gry z pięciu stron dla urozmaiconej zabawy
- Wspomaga rozpoznawanie kolorów i kształtów oraz zdolności motoryczne
- Nowoczesna kolorystyka w pastelowych, modnych kolorach
- Wymiary: 19 x 17 x 18 cm
- Kostka składa się z pięciu powierzchni z dwiema pętlami motorycznymi, zabawą w kształcie slajdów, przesuwnymi biryntem, obrotowymi klapami i grą zębatą
- Dzięki kostce motorycznej w zabawny sposób trenuje zręczność, motorykę precyzyjną oraz wspiera koordynację ręka-oko
- Zabawka motoryczna w stylu arktycznym pobudza wyobraźnię i trenuje postrzeganie kształtów i kolorów
- Dzięki zdejmowanej pokrywie kostkę motoryczną można schować, oszczędzając miejsce
- ok. 18 x 15 x 25 cm