Percepcja dotykowa: Jak wspierać zmysł dotyku u dzieci

[button] Tutaj znajdziesz polecane zabawy dotykowe dla dzieci [/button]. Skóra, o powierzchni około 2 m², jest największym organem ludzkiego ciała. Tym bardziej dziwi więc fakt, że percepcja dotykowa odgrywa u dzieci tylko stosunkowo niewielką rolę. …

Percepcja dotykowa: Jak wspierać zmysł dotyku u dzieci

taktile Wahrnehmung
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Percepcja dotykowa: Jak wspierać zmysł dotyku u dzieci
Co rozumie się pod pojęciem percepcji dotykowej?

Percepcja dotykowa opisuje proces, w którym możemy postrzegać rzeczy za pomocą zmysłu dotyku. Szczególnie w pierwszych latach życia niezwykle ważne są ćwiczenia wspierające percepcję dotykową u dzieci.

Jakie gry i ćwiczenia są odpowiednie do wspierania tego procesu?

Zebraliśmy tutaj serię różnych ćwiczeń wspierających percepcję dotykową.

Jak można wspierać percepcję dotykową w życiu codziennym?

Zachęcaj swoje dzieci do postrzegania dotykowego w codziennym życiu i wykorzystuj codzienne zdarzenia, takie jak wycieranie stołu lub ugniatanie ciasta na pizzę, aby bardziej zaangażować się w zmysł dotyku.

[button] Tutaj znajdziesz polecane zabawy dotykowe dla dzieci [/button].

Skóra, o powierzchni około 2 m², jest największym organem ludzkiego ciała. Tym bardziej dziwi więc fakt, że percepcja dotykowa odgrywa u dzieci tylko stosunkowo niewielką rolę.

A przecież to właśnie bodźce dotykowe przybliżają nas do naszego otoczenia. W naszym artykule chcielibyśmy pokazać, co wszystko mieści się pod pojęciem percepcji dotykowej i w jakim stopniu można wspierać zmysł dotyku u dzieci.

1. znaczenie percepcji dotykowej jest niedoceniane

Babyhände im Gras
Niemowlęta badają otoczenie na swój sposób

Nasz układ dotykowy jest niezwykle wyrafinowany i sprawny. Dość automatycznie nasze ciało reaguje na ucisk, jak i ból, a przy zmianie temperatury sprawia, że skóra poci się lub marznie.

Oprócz biernej percepcji sensorycznej, to jednak przede wszystkim aktywne wykorzystanie naszego zmysłu dotyku jest zaniedbywane w codziennym życiu.

Szczególnie u dzieci eksploracja otoczenia jest wciąż bardzo ściśle związana ze zmysłem dotykowym. Niemowlęta po urodzeniu mają jeszcze stosunkowo słaby wzrok i mają problemy z chwytaniem przedmiotów.

Ponieważ jednak dla przetrwania niezbędne jest jak najszybsze odnalezienie piersi matki, usta służą jako pierwszy ośrodek percepcji dotykowej.

Dlatego też różne przedmioty są początkowo często badane językiem. W trakcie rozwoju coraz większego znaczenia nabierają jednak dłonie i stopy.

Z wiekiem jednak percepcja dotykowa często schodzi na dalszy plan, ponieważ wzrasta znaczenie widzenia. Wiele szczegółów dotyczących przedmiotu można jednak poznać tylko poprzez intensywne dotykanie rękami, stopami lub językiem.

Mały wgląd w badania dotyczące percepcji dotykowej można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

Wskazówka: Używaj dotyku, aby okazać bliskość i przywiązanie. Zwłaszcza młodsze dzieci komunikują się w ten sposób zamiast używać języka.

2. gry wspierają percepcję dotykową dzieci

Dla wielu małych dzieci w przedziale U3, które uczęszczają do przedszkola lub żłobka, zmysł dotyku nie zdążył się jeszcze w pełni rozwinąć. Najlepiej, jeśli do osiągnięcia tych celów wykorzystasz proste gry.

W przypadku prawie wszystkich zabaw z zakresu percepcji dotykowej prawdą jest, że zmysł wzroku musi być wyłączony. Dlatego obowiązkowa jest opaska na oczy.

2.1 Dotykanie przedmiotów

Kastanie in Kinderhänden
Prawie wszystkie przedmioty wywierają na dzieciach pewną fascynację.

Zabawa ta jest szczególnie przydatna w grupie. Prowadzący dostaje różne przedmioty i przynosi je w pudełku tak, aby nikt nie mógł zajrzeć do środka.

Teraz wszystkie dzieci siedzą w kole i muszą podać przedmiot za plecami, nie odwracając się. Celem gry jest wyczucie rękami jak największej ilości przedmiotów.

Gra działa podobnie z zamkniętym, nieprzezroczystym pudełkiem, do którego dzieci mogą włożyć swoje ręce i muszą szukać określonego przedmiotu.

Odpowiednimi przedmiotami są na przykład:

  • Figurki Playmobil
  • Zabawkowe samochody
  • Owoce
  • Klocki konstrukcyjne

Wskazówka: Możesz również stworzyć pamięć dotykową z dwoma identycznymi przedmiotami.

2.2 Rozpoznawanie rysunków wstecznych

Nie tylko popularną zabawą z filtrem słonecznym jest wyczuwanie palcami namalowanych rysunków.

Można wybrać litery lub proste symbole. W ten sposób dzieci muszą skupić się na malowaniu, jak również biernie próbować śledzić dotknięcia i je interpretować.

Zwłaszcza w przypadku małych dzieci za rysunki powinien odpowiadać wychowawca lub rodzic, ponieważ dzieciom wciąż dość trudno jest precyzyjnie rysować palcami tak, aby inne dziecko mogło to faktycznie rozpoznać.

2.3 Nie zapomnij o stopach – boso po drodze

Kind und Erwachsener auf einem Barfußpfad
Wyruszcie razem w podróż odkrywczą

Gołe stopy to świetny sposób na odkrywanie różnych powierzchni. Wykorzystaj okazje w domu lub w przedszkolu, aby zapoznać dzieci z licznymi strukturami.

Odpowiedz na następujące pytania:

  • Jak się czują płytki w porównaniu z laminatem, dywanem czy korkiem?
  • Czy przyjemnie jest chodzić po leśnym podłożu? Czy trawa łaskocze między stopami?
  • Jak zmienia się piasek w wodzie?

W tym momencie odpowiednie są wycieczki na szlaki bosych stóp, których jest coraz więcej.

2.4 Poprawa percepcji dotykowej za pomocą języka

Rosyjski chleb, czyli popularne ciasteczka w kształcie liter, jest idealny do rozpoznawania liter przy zasłoniętych oczach.

Czas jest ograniczony, ponieważ w ustach litera szybko rozpuszcza się na swoje składniki.

2.5 Plastelina, zapałka i piasek – największe dla małych dzieci

Daj dzieciom możliwość jak najwcześniejszego zapoznania się z różnymi konsystencjami. Oprócz piasku, w tym momencie nadaje się również plastelina lub pianka do golenia.

Ważne jest, aby dzieci poznały wiele różnych substancji. Z reguły wspiera to nie tylko percepcję dotykową, ale także ćwiczy percepcję wzrokową i zmysł węchu.

Jednak zawsze staraj się ustawić ostrość.

3. percepcję dotykową można łatwo poprawić w życiu codziennym

Kind und Erwachsener rollen Teig aus
Pozwól dzieciom pomagać w gotowaniu i pieczeniu.

Jednak nie zawsze muszą to być konkretne gry, aby rzucić wyzwanie zmysłowi dotyku. Nawet w codziennych czynnościach dzieci mogą nauczyć się intensywniej odbierać różne bodźce i skupić się na fakturze powierzchni, nacisku czy temperaturze.

Wykorzystaj na przykład następujące możliwości promowania percepcji dotykowej:

  • Ugniatajciasto na pizzę lub ciasto, aby uzyskać wyczucie mieszania składników i potrzebnego nacisku.
  • Rozwieszaj lub składaj pranie, aby dzieci mogły poznać różne tkaniny zarówno w postaci mokrej, jak i suchej.
  • Pomóż w pracach ogrodowych, aby zrozumieć różne podłoża i ich wytrzymałość (piasek, drewno, metal, kamień itp.).

4. zaburzenia percepcji dotykowej – za mało lub za dużo bodźców

Haptyka – stosunkowo nowa dziedzina badań:

W laboratorium haptyki na Uniwersytecie w Lipsku badacze stale podejmują nowe pytania dotyczące tematów samodotyku, jak również w odniesieniu do przerw w ruchu w kontekście wykrywania obiektów.
O szczegółach badań można dowiedzieć się tutaj.

Niektóre dzieci cierpią na upośledzenie percepcji w obszarze dotyku. Zasadniczo objawia się to nadmiernymi wymaganiami wynikającymi z przeciążenia bodźcami lub niedostateczną percepcją.

W przypadku przeciążenia sensorycznego wiele dzieci odczuwa dotyk i kontakt z różnymi przedmiotami jako nieprzyjemny. Ze względu na intensywną reakcję organizmu dzieci unikają pewnych rodzajów zabaw, które są szczególnie ważne dla odczuwania.

Dzieci zachowują się dokładnie odwrotnie, gdy bodźce z otoczenia docierają do nich tylko w osłabionej formie. Praktycznie szukają wtedy formy dotyku. Zaburzenie to często staje się problematyczne, gdy towarzyszy mu obniżone poczucie bólu.
Z powodu niskiej świadomości wpływów zewnętrznych wiele dzieci ma tendencję do zachowań żywiołowych i częściej naraża się na urazy.

Rada: W obu przypadkach terapia ukierunkowana może pomóc w nauczeniu dzieci świadomości percepcji dotykowej. Takich zaburzeń nie da się jednak wyleczyć.

4. gry dotykowe dla dzieci

Bestseller No. 2
Bestseller No. 3
Janod - Memory Touch Recognition Game - Educational Family Game - For children from the Age of 3, J05318
  • Prosta i zabawna zabawa: bardzo zabawna gra, która jest odpowiednia dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Cel gry: Znajdź jako pierwszy cztery elementy podane na karcie do gry, dotykając ich. Zwróć jednak uwagę na część "pułapki": każdy, kto wybierze kość, musi włożyć wszystkie swoje kawałki z powrotem do torby i zacząć od nowa. Zabawa gwarantowana! Opcja dla najmłodszych: po prostu wyciągamy formę i jeśli jest ona przedstawiona na mapie, kładziemy na nim część
  • Edukacyjna: ta gra jest idealna do rozwijania zmysłu dotyku i motoryki precyzyjnej dziecka, zachęca go do pracy nad obserwacją i koncentracją
  • Zawartość: 21 elementów z drewna, jedna bawełniana torba, pięć kart do gry
  • Od dwóch do pięciu graczy
  • Idealne rozwiązanie dla dzieci w wieku od trzech do sześciu lat

Artykuły powiązane