Lęki nocne u dzieci i niemowląt: przyczyny i jak pomóc

Dzieci uruchamiają się, zaczynają płakać i niezwykle szybko oddychają – w tym przypadku może to być tzw. nocny terror. Rodzice często czują się w tej sytuacji przytłoczeni, ponieważ nie wiedzą, jak najlepiej zareagować. Ponieważ wielu …

Lęki nocne u dzieci i niemowląt: przyczyny i jak pomóc

kind liegt mit teddy im bett und schreit
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Lęki nocne u dzieci i niemowląt: przyczyny i jak pomóc
Jakie są objawy lęków nocnych?

Najczęstsze objawy to rosnący puls, zwiększona częstotliwość oddychania i pocenie się lub gęsia skórka. Dziecko również często mówi lub krzyczy podczas snu, a nawet może dziko rzęzić.

Co jest przyczyną lęków nocnych?

Chociaż do tej pory przeprowadzono wiele badań, naukowcy nadal nie są zgodni co do tego, dlaczego lęki nocne występują u dzieci. Niektórzy eksperci uważają, że wynika to z faktu, że mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty.

Jak długo trwają lęki nocne?

Wielu rodziców jest przerażonych, gdy ich dziecko ma nocny terror. Dobrą rzeczą jest to, że nie trwa on długo. W większości przypadków strach ustaje po dwóch do dziesięciu minutach.

Dzieci uruchamiają się, zaczynają płakać i niezwykle szybko oddychają – w tym przypadku może to być tzw. nocny terror. Rodzice często czują się w tej sytuacji przytłoczeni, ponieważ nie wiedzą, jak najlepiej zareagować.

Ponieważ wielu rodziców zastanawia się, czym są lęki nocne i kiedy mogą wystąpić u dzieci, chcielibyśmy poinformować Państwa o tym temacie w tym artykule.
[button]Rekomendacja redaktora: Muzyka do snu dla dzieci[/button]

1. lęki nocne są rodzajem zaburzeń snu

Lęki nocne a koszmary senne

Nocny terror bywa mylony z koszmarem sennym. Istnieją jednak zasadnicze różnice. Podczas gdy koszmar występuje w fazie REM, dzieci dostają nocnych strachów w fazie snu głębokiego. Ponadto, dziecko po koszmarze jest rozbudzone i reaguje. Niemiecki Zielony Krzyż podsumował tutaj najważniejsze różnice.

Lęki nocne, medycznie nazywane pavor nocturnus, są zaburzeniem snu, które może wystąpić zarówno u niemowlaka, jak i u malucha. Według Związku Zawodowego Lekarzy Pediatrów i Lekarzy Młodzieżowych, to zaburzenie snu dotyczy od 3% do 6% dzieci.

W większości przypadków lęki nocne występują około jednej do trzech godzin po zaśnięciu. Dzieci znajdują się w tym czasie w fazie non-REM, czyli w głębokim śnie.

Przy lękach nocnych szczególnie często występują następujące objawy:

  • dziecko mówi, krzyczy lub miota się dziko
  • zwiększa się puls
  • zwiększa się częstotliwość oddychania
  • pojawia się pocenie i gęsia skórka

Ponieważ dzieci zazwyczaj mają otwarte oczy, rodzice zakładają, że w tym momencie są obudzone. Tak jednak nie jest. Dzieci są pogrążone w głębokim śnie i nie reagują na mówienie do nich. Ponadto następnego dnia nie pamiętają, co się działo poprzedniej nocy.

Uwaga: Mimo że lęki nocne są zazwyczaj niegroźne, mogą spowodować, że dziecko będzie lunatykować. Dlatego upewnij się, że podejmujesz ważne środki ostrożności.

2. przyczyny są nadal w dużej mierze nieznane

müdes Mädchen reibt sich die Augen vor Müdigkeit
Dzieci, które cierpią z powodu braku snu, częściej mają nocne lęki.

Choć do tej pory przeprowadzono liczne badania, naukowcy wciąż nie są zgodni co do tego, dlaczego u dzieci pojawiają się lęki nocne. Niektórzy eksperci uważają, że dzieje się tak dlatego, że mózg dziecka nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Oznaczało to, że mózg dziecka nie nauczył się jeszcze płynnie przechodzić z głębokiego snu do snu sennego.

Inną przyczyną, według badaczy, jest niedobór snu. Może to być spowodowane tym, że dzieci w wieku od dwóch do trzech lat powoli rezygnują z drzemki lub z czasem kładą się spać później.

Ale stres i ekscytujące wydarzenia w życiu dziecka mogą również prowadzić do zaburzeń snu w nocy. To również wyjaśnia, że w niektórych przypadkach nawet dzieci w wieku szkolnym nadal muszą zmagać się z nocnymi lękami.

Następujące warunki mogą również przyczynić się do wystąpienia lęków nocnych:

  • Spanie w nieznanym otoczeniu
  • Rodzinna historia występowania tego schorzenia
  • Choroby, którym towarzyszy gorączka
  • nowe leki
  • Nadmierna stymulacja spowodowana zbyt częstym korzystaniem z mediów

Jeśli lęki nocne występują co najmniej raz w tygodniu, należy skonsultować się z pediatrą, aby być po bezpiecznej stronie. W większości przypadków po tym będą przeprowadzone badania w laboratorium snu.

3. Zapewnijcie bezpieczeństwo i ochronę w przypadku lęków nocnych

Mutter tröstet ihren kleinen Jungen bei einem Nachtschreck
Zachowaj spokój i porozmawiaj z dzieckiem na ten temat
.

Rodzice, którzy po raz pierwszy doświadczają nocnego terroru u swojego dziecka, często są zaniepokojeni i nie wiedzą, jak zareagować. Z czystej desperacji często próbują potrząsnąć dzieckiem, aby je obudzić. Może to jednak doprowadzić do tego, że dziecko będzie zdezorientowane i zdezorientowane, a następnie będzie miało problemy z ponownym zaśnięciem.

Co jednak zrobić, gdy moje dziecko nagle zacznie głośno krzyczeć i wyć? Przede wszystkim należy za wszelką cenę unikać budzenia dziecka. Jeżeli uznamy, że jest to lęk nocny, należy uspokoić dziecko i zapewnić je, że jest bezpieczne i nic mu się nie stanie.

Upewnij się bezwzględnie, że dziecko nie może zrobić sobie krzywdy. Jeśli dziecko lunatykuje, delikatnie poprowadź je z powrotem w stronę łóżka.

Nie ma specyficznego leczenia lub leków, które mogą zapobiec lękom nocnym. Zaakceptuj to zaburzenie snu i nie próbuj z nim konwulsyjnie walczyć. Oczywiście nie oznacza to, że nie należy podejmować działań zapobiegawczych.

Jak najlepiej sobie z nimi radzić, jeśli Twoje dziecko cierpi na lęki nocne, możesz zobaczyć w poniższym filmie:

4. FAQ – najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Mutter mit ihrem kleinen Kind bei einer Ärztin
Jeśli lęki nocne występują regularnie, należy zlecić wyjaśnienie przyczyn pediatrze.
W jakim wieku mogą wystąpić lęki nocne u dzieci?

Lęki nocne występują zazwyczaj u dzieci w wieku od trzech do sześciu lat. Jednak mogą na nie cierpieć również niemowlęta. Jeśli dziecko ma lęki nocne, często bardzo głośno płacze. Jeśli Twoje dziecko nadal cierpi na lęki nocne w okresie przedpokwitaniowym, powinieneś skonsultować się z psychologiem dziecięcym, aby poznać ich przyczyny.

Jak długo trwają lęki nocne?

Wielu rodziców jest zaskoczonych, gdy ich dziecko ma nocny terror. Dobrą rzeczą jest to, że nie trwa on długo. W większości przypadków strach ustaje po dwóch do dziesięciu minutach. Po tym czasie dzieci z powrotem zasypiają samodzielnie.

Czy nocny terror jest niebezpieczny?

Jeśli lęki nocne występują tylko raz na jakiś czas, są zazwyczaj niegroźne i całkowicie nieszkodliwe. Jeśli natomiast dziecko gwiazdorzy często lub nawet każdej nocy, przyczyny zdecydowanie powinny zostać wyjaśnione z pediatrą. W niektórych przypadkach objawy te mogą być również padaczką.

Jak mogę zapobiec lękom nocnym?

Chociaż przyczyny nie są jeszcze w pełni poznane, istnieją pewne środki, które mogą zapobiec lękom nocnym. Przede wszystkim należy upewnić się, że dziecko dostaje wystarczająco dużo snu. Nawet w wieku dwóch lat niektóre dzieci nadal potrzebują regularnej drzemki, aby rozładować stres. Ponadto, rytuały na dobranoc mogą pomóc dziecku lub maluchowi uspokoić się i lepiej spać. Ważne jest również, aby Twoje dziecko miało jak najmniej stresu w życiu codziennym.

5. rekomendacja redakcji: muzyka na sen dla dzieci



Die 30 besten neuen Schlaflieder für Kinder
361 Recenzje

Artykuły powiązane