Hiperkinetyczne zaburzenie zachowania społecznego jest zdefiniowane jako połączenie objawów ADHD z dodatkowym zaburzeniem zachowania społecznego.
Istnieje szereg różnych objawów, które można rozpoznać. Należą do nich brak koncentracji, duża impulsywność, brak kontroli, silne pobudzenie lub zachowania nieprzystosowawcze. Więcej szczegółów można znaleźć w rozdziale 2.
Przyczyny nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione. W przeszłości za główne czynniki wyzwalające uważano traumę z dzieciństwa i złe wychowanie, ale obecnie coraz częściej bierze się pod uwagę również czynniki biologiczne.
Hiperkinetyczne zaburzenie zachowań społecznych nie tylko wpływa na rozwój dzieci i młodzieży, ale często jest wielkim wyzwaniem dla całej rodziny.
Kiedy hiperkinetyczne zaburzenie zachowań społecznych jest zdiagnozowane u dzieci, jest mało prawdopodobne, aby było zaskoczeniem dla wielu rodziców ze względu na wcześniejsze oznaki. Jednak wczesne leczenie w dzieciństwie lub okresie dojrzewania może pomóc pacjentom w złagodzeniu objawów.[button]Dalsze czytanie dla rodziców, wychowawców i nauczycieli[/button]
Spis treści
1. istnieje więcej niż jedno hiperkinetyczne zaburzenie zachowania społecznego
Zakres zaburzeń hiperkinetycznych jest pogrupowany zgodnie z Międzynarodową Statystyczną Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). Samo zaburzenie hiperkinetyczne zachowań społecznych oznaczone jest jako F90.1.
W wielu przypadkach różne zaburzenia w obszarze emocji i zachowań społecznych występują już we wczesnym dzieciństwie. W niektórych przypadkach zaburzenia, zwłaszcza te o mniejszym nasileniu, stają się zauważalne dopiero w wieku młodzieńczym lub dorosłym.
Najbardziej znanymi formami tej grupy zaburzeń zachowania i emocji są ADD i ADHD.
ADHD bywa też nazywane zespołem hiperkinetycznym.
Zgodnie z definicją, hiperkinetyczne zaburzenie zachowania społecznego to kombinacja, w której.
- występują objawy ADHD,
- ale z dodatkowym zaburzeniem zachowań społecznych.
Wskazówka: Kliknij tutaj, aby zapoznać się z wersją ICD-10-WHO, gdzie oprócz hiperkinetycznego zaburzenia zachowania społecznego (F90.1) znajdziesz inne zaburzenia zachowania i emocji.
Krótki przegląd zaburzeń w tym obszarze możesz zobaczyć w tym filmie na YouTube:
2. objawy hiperkinetycznych zaburzeń zachowań społecznych
Dzieci cierpiące na hiperkinetyczne zaburzenia zachowań społecznych są przez większość rodziców określane jako trudne. Nic dziwnego, ponieważ krótki zakres uwagi, impulsywne działania, a także częste napady złości determinują codzienną rutynę.
Konkretnie, zaburzenie to obejmuje następujące objawy:
- Brak koncentracji:
Dzieci cierpią z powodu braku uwagi. Często nie wykonują zadań i rozpraszają się drobiazgami. Często jednak nie potrzeba nawet rozproszenia, aby dzieci zwróciły uwagę na coś nowego. - Wysoka impulsywność:
Wszystko musi się wydarzyć już teraz. Czekanie to coś, co doprowadza dzieci na skraj rozpaczy i wymaga wielu treningów. - Brak kontroli:
Jeśli coś nie idzie zgodnie z oczekiwaniami, skutkiem są napady złości i agresywne zachowania. Dzieciom bardzo trudno jest się ponownie uspokoić, gdy znajdą się w tym trybie. - Silny niepokój:
Wiele dzieci jest niespokojnych i potrzebuje ciągłego zajęcia. Ponieważ ich myśli nigdy nie stoją w miejscu, osoby dotknięte tą przypadłością są zazwyczaj spięte i nerwowe w stosunku do świata zewnętrznego. Nie bez powodu dzieci z zaburzeniem hiperkinetycznym są nadal często nazywane fidgety. - Niedostosowane zachowanie:
Agresja i przemoc wobec innych ludzi, niszczenie mienia lub masowy bunt przeciwko rodzicom lub społeczeństwu jako takim charakteryzują wzorzec zaburzenia.
Kradzieże, wagary, podpalenia lub dręczenie kolegów nie należą niestety do rzadkości.
Zachowania te często skutkują trudnymi relacjami z rodzicami i kolegami z klasy. W wielu przypadkach dzieci są poddawane ostracyzmowi ze strony innych dzieci lub karane przez rodziców, co niestety często prowadzi tylko do reakcji defensywnych.
Uwaga: Oprócz deficytuuwagi dzieci i młodzież dotknięte tą chorobą cierpią często na zaburzenia lękowe i zaburzenia snu, które czasami są zwalczane za pomocą alkoholu lub narkotyków, co jednak zazwyczaj prowadzi do eskalacji sytuacji.
3. przyczyny hiperkinetycznych zaburzeń zachowania społecznego
Przyczyny nie zostały jeszcze jednoznacznie wyjaśnione. Podczas gdy we wcześniejszych czasach za główne czynniki wyzwalające zaburzenia hiperkinetyczne uważano traumę z dzieciństwa i złe wychowanie, coraz częściej bierze się pod uwagę również czynniki biologiczne.
Zasadniczo każdy człowiek ma mniej lub bardziej wyrazisty temperament. Jednak u dzieci i młodzieży z hiperkinetycznym zaburzeniem zachowań społecznych kontrola impulsów jest zaburzona do tego stopnia, że logiczne decyzje są trudne do zrealizowania w praktyce.
Dzieci muszą zatem nauczyć się zapanować nad tym obszarem w szczególności. Edukacja musi być zatem już na wczesnym etapie dostosowana do potrzeb dziecka, aby przeciwdziałać takim zaburzeniom.
Niestety, często w środowisku rodzinnym, jak również w środowisku szkolnym występuje wiele napięć, przez co dzieci mają tendencję do wycofywania się lub buntowania.
Nie jest jednak jasne, dlaczego chłopcy są cztery do pięciu razy bardziej narażeni na hiperkinetyczne zaburzenia zachowań społecznych.
4 Wczesna terapia pomaga dzieciom prowadzić normalne życie
Liczne badania pokazują, że dzieci z problemami emocjonalnymi i społecznymi odnoszą znaczne korzyści z wczesnej terapii behawioralnej.
Leczenie farmakologiczne jest jednak rozważane tylko w wyjątkowych przypadkach. Zamiast tego dzieci i młodzież powinny nauczyć się, jak radzić sobie z uczuciami poprzez rozmowy.
Oprócz podejścia terapeutycznego, rodzice powinni starać się dać swoim dzieciom zdrową wiarę w siebie. Wymagaj czegoś i zachęcaj swoje dzieci w obszarach, w których są silne.
Ponadto dzieci potrzebują przede wszystkim zajęcia. Im bardziej są zajęte, tym lepiej potrafią się skupić na jakimś zadaniu, nawet przez nieco dłuższy czas.
Rada: Ponieważ nauka i zajęcia szkolne często wiążą się z trudnościami, sportowe hobby jest koniecznością.
5 Dalsze lektury dla rodziców, wychowawców i nauczycieli