Faza oralna u niemowląt: proces, czas trwania i wskazówki dla rodziców

Termin „faza oralna” pochodzi z psychologii głębi. W tej fazie niemowlęta używają swoich warg i języka do poznawania otoczenia. Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić, kiedy zaczyna się faza oralna, jak się objawia i jaka faza po niej …

Faza oralna u niemowląt: proces, czas trwania i wskazówki dla rodziców

Kind in oraler Phase nuckelt an Spielzeug
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Faza oralna u niemowląt: proces, czas trwania i wskazówki dla rodziców
Jakie są etapy rozwoju według Freuda?

Według Freuda rozwój dziecka dzieli się na różne fazy. Po fazie oralnej przychodzi faza analna, faza falliczna, faza latencji i faza genitalna.

Dlaczego maluchy wkładają wszystko do ust w określonym czasie?

Wargi i język to na początku najsilniejsze narządy zmysłów dziecka. Usta są więc dla dziecka najlepszym sposobem na odkrywanie i poznawanie otoczenia.

Na co rodzice powinni zwrócić uwagę podczas fazy ustnej dziecka?

Ponieważ w fazie oralnej dziecko wkłada do ust wszystko, przedmioty codziennego użytku mogą stać się zagrożeniem. Dlatego zaproponuj różnorodne zabawki.

Termin „faza oralna” pochodzi z psychologii głębi. W tej fazie niemowlęta używają swoich warg i języka do poznawania otoczenia. Poniżej chcielibyśmy wyjaśnić, kiedy zaczyna się faza oralna, jak się objawia i jaka faza po niej następuje.

[button]Więcej teorii Zygmunta Freuda[/button]

1. etapy rozwoju według Freuda

Schild mit der Aufschrift Psychologie
Zygmunt Freud jest twórcą psychoanalizy.

Zygmunt Freud, austriacki neurolog i psycholog głębi jest twórcą psychoanalizy i formatywnym myślicielem XX wieku. Twierdził, że wszystkie ludzkie działania są kierowane przez popędy, które działają podświadomie.

Aby osobowość człowieka mogła się ukształtować, ogromne znaczenie mają pierwsze lata życia. Tylko wtedy, gdy wszystkie fazy przejdą bez zakłóceń, człowiek może rozwinąć zdrową pewność siebie.

Według Freuda rozwój psychoseksualny dzieli się na pięć następujących faz:

  • faza oralna (od niemowlęcia do 2 roku życia)
  • faza analna (od 2 do 3 roku życia)
  • faza falliczna lub edypalna (od 3 do 5 roku życia)
  • faza utajona (od 5 do 11 roku życia)
  • faza genitalna/faza pokwitania (od 12 roku życia)

Wszystkie te fazy przebiegają kolejno i odpowiednio się na siebie nakładają.

Faza oralna jest pierwszą i jednocześnie najbardziej prymitywną fazą rozwoju psychoseksualnego. Cały obszar ust jest najważniejszym organem odniesienia. Dlatego dziecko zawsze używa ust do poznawania całego otoczenia. Faza ta jest szczególnie ważna dla dalszego rozwoju dzieci.

W wieku dwóch lat rozpoczyna się faza analna, która dotyczy głównie wydalania przez dzieci. Według Freuda, dzieci w tej fazie znajdują przyjemność w możliwości kontrolowania wydalania kału i moczu. Faza ta kończy się ponownie w wieku trzech lat.

W fazie fallicznej dzieci poznają własne narządy płciowe. Dlatego często można zaobserwować u dzieci 5-letnich, że uważnie przyglądają się sobie i są ogromnie zainteresowane własnym ciałem.

Następująca po niej faza latencji charakteryzuje się zastojem. W tym czasie rozwój seksualny dziecka prawie nie postępuje. Dopiero w fazie genitalnej seksualność budzi się na nowo.

Uwaga: Jeśli w jednej z tych faz wystąpią zaburzenia, to według Freuda może to prowadzić do konfliktów na całe życie.

W fazie oralnej niemowlęta badają wszystko za pomocą ust.

Baby nuckelt am Handy
Niemowlęta badają każdy przedmiot ustami

Kiedy w pierwszym roku do dwóch lat życia niemowlę dostaje w ręce jakiś przedmiot, natychmiast wkłada go do ust. W ten sposób dzieci uczą się, jakie są przedmioty w ich otoczeniu. Nawet podczas karmienia piersią lub ssania butelki używane są tylko usta.

Dziecko uczy się, że poprzez ten organ zmysłów może zaspokoić wszystkie swoje potrzeby, tj. bliskość, pragnienie i głód. Choć początkowo koncentruje się na przyjemności, po krótkim czasie niemowlęta zauważają, że zaspokojenie prowadzi do spokoju i odprężenia.

Jak tylko dziecko potrafi sięgać po przedmioty i trzymać je rączkami, są one zawsze przynoszone do ust. W ten sposób trenuje się koordynację ręka-oko.

Jednak faza oralna to również ekscytujący i ważny czas pod względem rozwoju. Dziecko uczy się, że rodzice, a zwłaszcza matka, są najważniejszymi postaciami przywiązania. Kształtuje się podstawowe zaufanie i nawiązuje się bliska więź z matką.

Jak długo trwa faza oralna nie można dokładnie przewidzieć. To, że czas trwania tej fazy może być bardzo różny, wynika głównie z faktu, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie.

W drugiej połowie pierwszego roku życia większość dzieci zaczyna również ząbkować. Oznacza to, że również wkładają do ust wiele przedmiotów i żują je, ponieważ w ten sposób można złagodzić ból.

Ponieważ dzieci chcą odkrywać wszystko w swoich ustach, lubią też wypluwać jedzenie. Jest to całkowicie normalne i nie należy temu zapobiegać.

Zabawny, ale mimo wszystko pouczający filmik na temat „fazy oralnej” można zobaczyć tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=ucthgU_z_GQ

3 Eksploracja może być niebezpieczna

Śmiertelne wypadki uduszenia wśród niemowląt

Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w 2014 roku z powodu zadławienia zmarło 15 niemowląt. W większości przypadków do zadławienia dochodzi z powodu aspiracji ciał obcych.

Wielu rodziców martwi się, że ich dziecko jest bardziej narażone na infekcje podczas fazy ustnej, ponieważ wszystkie przedmioty są wkładane do ust. Mimo że higiena jest w zasadzie bardzo ważna, nie należy wszystkiego cały czas myć i dezynfekować. Udowodniono, że zarazki i bakterie zapewniają wzmocnienie układu odpornościowego.

Jeśli środowisko dziecka jest zbyt sterylne, może to również wywołać alergie. To właśnie odkryli naukowcy z Marburga w badaniu z udziałem 812 dzieci. Jeśli dziecko dorasta na farmie, ryzyko rozwoju kataru siennego lub astmy jest tylko o połowę mniejsze.

Bardziej problematyczne są jednak przedmioty, które są trujące lub na których dziecko może zrobić sobie krzywdę.

Należą do nich przede wszystkim:

  • spiczaste lub ostre przedmioty
  • substancje toksyczne, takie jak środki czystości lub leki, papierosy lub alkohol
  • małe części, które można łatwo połknąć
  • kuweta dla kota, miska na jedzenie lub zabawki dla zwierząt

Należywięc zadbać o to, by otoczenie, do którego dziecko może dotrzeć, było bezpieczne. Dopóki maluchy nie są jeszcze mobilne, jest to zwykle stosunkowo łatwe. Jednak staje się to trudne, gdy niemowlęta zaczynają raczkować i chodzić. Od tego momentu należy ostrożnie usuwać wyżej wymienione przedmioty z zasięgu dziecka.

4. Wskazówki dotyczące wspierania fazy ustnej dziecka

ein kleines Mädchen verteilt das Essen auf dem gesamten Körper
Odkrywanie jedzenia może wielokrotnie stać się prawdziwym bałaganem podczas fazy oralnej.

W jamie ustnej znajduje się niezwykle duża liczba komórek nerwowych, które są pobudzane podczas poznawania różnych przedmiotów. Dzięki temu dziecko może odbierać wszystko bardzo intensywnie. Ma to pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Dlatego w żadnym wypadku nie należy zapobiegać chęci poznawania wszystkiego za pomocą warg i języka, ale w najlepszym wypadku rozsądnie wspierać.

Poniżej chcielibyśmy udzielić Państwu kilku wskazówek, jak można najlepiej wspierać fazę oralną dziecka:

  • Pozwól dziecku przeżywać jego chęć odkrywania, nie zabraniając mu poznawania różnych przedmiotów za pomocą ust.
  • Zawsze jednak upewnij się, że otoczenie jest tak czyste, jak to tylko możliwe. Nie oznacza to bynajmniej, że wszystko powinno być sterylne.
  • Oferuj odpowiednie jedzenie, które trenuje mięśnie żucia i języka dziecka.
  • Pozwól dziecku jeść palcami. Poprzez zbieranie poszczególnych kawałków uczy się chwytu pęsetowego. Faza przedustna charakteryzuje się przynoszeniem pokarmu do ust.
  • Zapewnij dziecku odpowiednie i zróżnicowane zabawki do chwytania, które mają różne faktury.
  • Jeśli Twoje dziecko ząbkuje, dobrym pomysłem są również pierścienie na ząbkowanie zawierające żel chłodzący lub wodę.

5 Więcej teorii Zygmunta Freuda

Die Traumdeutung
  • Freud, Sigmund (Author)
Drei Abhandlungen zur Sexualtheorie
20 Recenzje

Artykuły powiązane