Faza defiance u dzieci: Wiek, proces i pomocne wskazówki dla rodziców

Twoje dziecko nagle rzuca się na podłogę z krzykiem w supermarkecie? Gratulacje!!! Twoje dziecko jest w środku fazy defiance, która czasami może być bardzo wyczerpująca i nerwowa. Ponieważ w tej fazie dzieci rozwijają swoją własną …

Faza defiance u dzieci: Wiek, proces i pomocne wskazówki dla rodziców

Kind schreit
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Faza defiance u dzieci: Wiek, proces i pomocne wskazówki dla rodziców
W jakim okresie ma miejsce faza defensywna?

W wieku około dwóch lat dzieci zaczynają rozwijać swoją własną wolę. Ta tak zwana faza defensywna może trwać w niektórych przypadkach do szóstego roku życia.

Dlaczego faza defiansu jest tak ważna dla rozwoju?

Faza defiansu jest bardzo ważna dla dzieci, ponieważ w tym czasie uczą się one dochodzić swoich interesów. Muszą jednak również nauczyć się, jak radzić sobie z negatywnymi uczuciami, stresem i frustracją.

Jak mogę wspierać moje dziecko w tej fazie?

Możesz wspierać swoje dziecko w tej fazie poprzez okazywanie mu zrozumienia i pocieszanie go. Można uniknąć wielu napadów złości, ustalając zasady i uporządkowaną rutynę dnia.

Twoje dziecko nagle rzuca się na podłogę z krzykiem w supermarkecie? Gratulacje!!! Twoje dziecko jest w środku fazy defiance, która czasami może być bardzo wyczerpująca i nerwowa. Ponieważ w tej fazie dzieci rozwijają swoją własną wolę, którą chcą jak najczęściej egzekwować.

W tym artykule chcielibyśmy dać Ci kilka porad wychowawczych dotyczących fazy defiansu. Wyjaśniamy, jak długo trwa faza, które zachowania są normalne i dlaczego ta faza jest szczególnie ważna dla dalszego rozwoju twojego dziecka.
[button]Rekomendacja redaktora: Poradniki na temat fazy defiansu[/button]


1. faza defiance osiąga swój szczyt między drugim a trzecim rokiem życia

Agresja u dzieci

Kanadyjscy naukowcy przedstawili niedawno badania, w których badano agresywność nastolatków w ciągu pierwszych 13 lat życia. Stwierdzili oni, że dzieci są najbardziej agresywne w wieku około 3,5 roku. W zależności od okoliczności rodzinnych, ta agresywność może również prowadzić do przemocy fizycznej w okresie dojrzewania.

Wychowanie dzieci w większości przypadków nie jest łatwe. Szczególnie trudne staje się jednak, gdy dzieci osiągają wiek, w którym za wszelką cenę chcą narzucić swoją wolę. W tym czasie następuje zmiana z niemowlęcia w malucha.

Kiedy jednak rodzice mogą spodziewać się rozpoczęcia tej fazy i jak długo zazwyczaj trwa? W naukach pedagogicznych faza defiancka nazywana jest również fazą autonomii. Zgodnie z definicją, faza defiance odnosi się do fazy w rozwoju malucha, w której jego własna wola jest odkrywana i jego własne życzenia są stawiane na pierwszym planie.

Podczas gdy zachowanie niektórych dzieci zmienia się już w wieku dwóch lat, inne dzieci wchodzą w fazę defiance dopiero w wieku trzech lub czterech lat. Nie można też dokładnie przewidzieć czasu trwania. To, kiedy faza się kończy, różni się znacznie w zależności od dziecka. U większości dzieci faza defiansu kończy się najpóźniej w wieku sześciu lat.

Często faza defensywna osiąga swój szczyt między drugim a trzecim rokiem życia.

2 Faza autonomii jako ważny etap w rozwoju

Junge hebt die Arme in die Luft
Upominanie się o własne interesy daje dzieciom pewność siebie.

Faza defiance charakteryzuje się tym, że dziecko zaczyna postrzegać siebie jako osobę niezależną. Uświadamia sobie, że ma własne potrzeby i może podejmować własne decyzje. Prowadzi to do coraz większej chęci usamodzielnienia się i wypróbowania różnych rzeczy.

Ponieważ jednak dziecko musi podporządkować się regułom matki i/lub ojca, złość z powodu braku możliwości dochodzenia własnych interesów może wymknąć się spod kontroli. Dzieci nie rozumieją, dlaczego rodzice ciągle im to uniemożliwiają.

Tantry są więc wywoływane przez fakt, że dziecku nie wolno realizować własnych potrzeb lub musi ono robić rzeczy, które nie odpowiadają jego własnym interesom. Krzycząc, kopiąc, uderzając daje rodzicom do zrozumienia, że nie zgadza się z ich decyzją. Wewnętrzna złość tak bardzo przytłacza dzieci, że nie potrafią już nad sobą zapanować.

Mimo że faza defiance jest bardzo stresującym i nerwowym czasem dla rodziców, faza ta jest ogromnie ważna dla rozwoju dziecka. Poprzez uporczywe próby dochodzenia swoich interesów uczy się ono, że w życiu trzeba być wytrwałym i walczyć o spełnienie własnych pragnień.

Ponieważ ze względu na swoje możliwości nie są jeszcze w stanie zaspokoić własnych potrzeb, automatycznie uczą się radzić sobie ze stresem i frustracją. W tych momentach ważne jest opanowanie własnych uczuć, co ma ogromne znaczenie dla interakcji społecznych.

Uwaga: Nie kryje się za tym żadna zła wola, gdy dzieci chcą dopiąć swego. One również często są przytłoczone gniewem, który nagle na nie spada.

3. Wskazówki, jak radzić sobie z napadami złości

Kiedy zaczynają się napady złości, wielu rodziców jest w rozterce, jak zareagować. Boją się, że zrobią coś złego lub zawsze pogorszą okoliczności.

W dalszej części artykułu chcielibyśmy udzielić wskazówek, jak najlepiej przejść przez fazę buntu i jak uspokoić dziecko w czasie napadu złości. I zawsze pamiętaj: każda faza defiansu ma w pewnym momencie swój koniec.

Wskazówka: Jeśli potrzebujesz pomocy w wychowaniu, możesz oczywiście zawsze zwrócić się do poradni wychowawczych lub rodzinnych.

3.1 Okaż zrozumienie i cierpliwość

Wskazówka do książki: Mały niepokorny smok

Książka dla dzieci „Der kleine Trotzdrache” (Mały wyzywający smok) autorstwa Patricii Mennen opowiada o małym smoku Defiance, który musi jeszcze nauczyć się radzić sobie z uczuciami. W pięknej historii autorka opisuje, jak smokowi udaje się pozbyć swojej przekory.

To całkiem normalne, że dzieci mają napady złości podczas fazy defiance. W momencie, gdy złość bierze górę, nie mogą już myśleć jasno. Nie słuchają już i całkowicie poddają się uczuciu złości. Dlatego rozmowa z dzieckiem w tym momencie wcale nie pomaga. Zamiast tego należy poczekać, aż się uspokoi. Ponadto nie krzycz, lecz wyjaśnij sytuację jak najspokojniej.

Dzieci zazwyczaj czują się lepiej, gdy mają poczucie, że są traktowane poważnie i rozumiane. Dlatego należy poważnie traktować wolę dziecka, nawet jeśli oznacza to, że w niektórych momentach trzeba pójść na kompromis. Dobrym sposobem jest zaproponowanie alternatywnych rozwiązań, które są w porządku dla obu stron.

Pozwól dziecku jak najczęściej próbować nowych rzeczy. Wzmacnia to pewność siebie dziecka. Jeśli natomiast zabraniasz wszystkiego, w wielu przypadkach pogarsza to sytuację.

3.2 Odwrócenie uwagi zamiast kary

Mutter lenkt ihr Kind mit dem Smartphone ab
Dzieci zazwyczaj można odwrócić uwagę bardzo prostymi rzeczami.

Z czystej desperacji wielu rodziców reaguje na napady złości dziecka groźbami i karami. Choć jest to zrozumiałe, krzyki i kary znacznie pogarszają złość dziecka. Zamiast tego pomóż dziecku pozbyć się złości.

Inną opcją jest odwrócenie uwagi dziecka w tym momencie, aby złość mogła sama się rozproszyć. Poprzez ukierunkowane manewry rozpraszające, możesz odwrócić uwagę dziecka na coś innego.

3.3 Przejście przez fazę buntu dzięki zasadom i strukturze

Tantry często pojawiają się w sytuacjach, którym towarzyszy pośpiech i stres. Nadając codzienności twarde struktury i ustalając jasne zasady, można uniknąć sytuacji, w której dziecko będzie dodatkowo głodne, zmęczone lub przytłoczone.

Czas oczekiwania, presja czasu i stres z reguły już prowadzą do konfliktów. Jeśli dziecko jest w fazie buntu, to nawet małe rzeczy mogą stać się słomą, która złamie kręgosłup wielbłąda. Dlatego zawsze planuj wystarczająco dużo czasu, aby uniknąć gorączkowych sytuacji.

Ważne: Zasady powinny być przestrzegane przez wszystkich. Tylko w ten sposób Twoje dziecko nauczy się przestrzegać zasad obowiązujących w społeczeństwie.

W tym filmie otrzymasz więcej wskazówek, jak radzić sobie z fazą defiantu u dziecka:

4. rekomendacja redakcji: poradniki dotyczące fazy defiansu



Artykuły powiązane