Nieco mniej niż połowa wszystkich dzieci chrapie od czasu do czasu. Około 9% dzieci i 6% niemowląt chrapie regularnie, każdej nocy.
Najczęstsze przyczyny to przeziębienia i infekcje, migdałki, powiększone migdałki podniebienne, alergie, otyłość i bezdech senny.
Chrapanie powoduje, że dzieci wielokrotnie budzą się w nocy, przez co ich sen jest trwale zaburzony. To z kolei może powodować, że dziecko w ciągu dnia jest m.in. zmęczone i niespokojne.
- Według różnych statystyk, prawie połowa wszystkich dzieci chrapie od czasu do czasu. Około 9% dzieci chrapie nawet każdej nocy.
- W większości przypadków za chrapanie odpowiedzialne są zbyt wąskie drogi oddechowe. Mogą one być spowodowane przez przeziębienia, migdałki, powiększone migdałki podniebienne lub alergie.
- Istnieje kilka środków zaradczych, które mogą pomóc na chrapanie u małego dziecka. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak chirurgiczne usunięcie migdałków lub migdałków.
Nie jest rzadkością, że dorośli chrapią od czasu do czasu. Badania wykazały jednak, że około 9% wszystkich dzieci chrapie każdej nocy. Jakie są jednak przyczyny i w jakim zakresie należy podjąć działania?
W naszym poradniku informujemy o temacie chrapania u dzieci. Wyjaśniamy, co powoduje chrapanie i jakie poważne konsekwencje może mieć to stałe oddychanie przez usta. Na koniec podpowiadamy, jakie proste środki zaradcze można zastosować w walce z chrapaniem.
[button]Zamów online poduszki antychrapiące[/button]
Spis treści
1. chrapanie występuje również u dzieci
Prawie każdy zna te irytujące dźwięki chrapania. W większości przypadków pochodzą one od partnera. Według badań przeprowadzonych przez Sleep Research Society, w sumie 60% mężczyzn i prawie 42% kobiet chrapie. W większości przypadków to chrapanie jest denerwujące, ale nieszkodliwe.
Zaskakujące jest jednak to, że prawie połowa wszystkich dzieci od czasu do czasu chrapie. W większości przypadków chrapanie dziecka jest jednak spowodowane przeziębieniami lub niegroźnymi infekcjami, które zwężają drogi oddechowe, ale po krótkim czasie same znikają.
Niektóre statystyki potwierdzają jednak, że około 9% dzieci i 6% niemowląt chrapie regularnie, każdej nocy. Powoduje to zaburzenia snu i sprawia, że dzieci w ciągu dnia czują się zmęczone i ospałe. Wielu rodziców obawia się więc, że chrapanie ma przyczyny patologiczne i negatywnie wpływa na zdrowie ich dziecka.
2. regularne chrapanie może świadczyć o wąskich drogach oddechowych lub powiększonych migdałkach.
Niemowlęta i maluchy często wydają głośne dźwięki podczas snu. Dzieje się tak głównie dlatego, że drogi oddechowe są jeszcze bardzo wąskie, a fałd błony śluzowej w gardle nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. Na szczęście problem ten z czasem sam ustępuje.
Zasadniczo chrapanie u dzieci świadczy o tym, że w drogach oddechowych występują zaburzenia. Dzieje się tak na przykład w przypadku przeziębienia. Zatkany nos powoduje, że organizm przestawia się na oddychanie ustami, co skutkuje dźwiękami chrapania.
Ale powiększone migdałki, potocznie zwane polipami, również mogą być przyczyną objawów. Migdałki znajdują się w górnej części gardła i są odpowiedzialne za obronę immunologiczną. Jeśli jednak staną się tak duże, że zablokują gardło, dziecko nie może już oddychać przez nos i musi oddychać przez usta.
Polipy bardzo często pojawiają się przy powiększonych migdałkach podniebiennych. Ich zadaniem jest również zwalczanie zarazków i wzmacnianie układu odpornościowego. Jeśli Twoje dziecko cierpi na chroniczne przeziębienia, stale oddycha przez usta i regularnie ma infekcje ucha środkowego, to jest to pewny znak, że migdałki są za duże.
Czasami również alergie, takie jak katar sienny, mogą powodować podrażnienie i obrzęk błony śluzowej Twojego dziecka. Odpowiednie testy alergiczne można zlecić lekarzowi laryngologowi.
Operacja migdałków u dzieci
Jeśli dzieci cierpią na zapalenie migdałków wielokrotnie przez wiele lat, dobrym pomysłem może być chirurgiczne usunięcie migdałków. Jednak korzyść jest często ograniczona, ponieważ otaczająca tkanka może nadal ulegać zapaleniu.
Ponieważ dzieci i tak mają wąskie gardło, otyłość może również prowadzić do chrapania. Nadmiar tłuszczu zalega również w tkankach gardła, przez co drogi oddechowe stają się jeszcze węższe i oddychanie przez nos jest prawie niemożliwe.
W najgorszym przypadku chrapanie może być spowodowane bezdechem sennym. Powoduje on przerwy w oddychaniu, które mogą trwać nawet kilka sekund. Oddychanie jest następnie wznawiane z głośnym chrapaniem.
Podsumowując, następujące przyczyny mogą być odpowiedzialne za chrapanie u dzieci:
- Przeziębienia i infekcje
- Polipy
- Powiększone migdałki podniebienne
- Alergie
- Otyłość
- Bezdech senny
3. chrapanie może prowadzić do zaburzeń rozwojowych u dzieci
Niemowlęta, maluchy i dzieci szczególnie potrzebują dużo snu, aby przetworzyć to, co przeżyły i nabrać nowej energii.
Jednak chrapanie powoduje, że dzieci budzą się w nocy raz po raz, przez co sen jest permanentnie zakłócony. Te zaburzenia snu prowadzą z kolei do tego, że w ciągu dnia dziecko jest zmęczone i niespokojne. Ponadto zmniejsza się zawartość tlenu we krwi, przez co zdrowie może zostać poważnie naruszone.
Ponadto mózg nie może już prawidłowo pracować ze względu na niską jakość regeneracji. Jest to szczególnie widoczne w przypadku problemów z koncentracją. Może to prowadzić do zakłócenia rozwoju fizycznego i psychicznego, więc pojawiają się problemy z nauką.
4 W przypadku bezdechu sennego pomocna może być maska do oddychania.
Według danych IGS (Initiative Gesunder Schlaf) około 20% chrapiących dzieci cierpi na bezdech senny. Te przerwy w oddychaniu mogą być niebezpieczne i dlatego muszą być pilnie leczone.
Dlatego ważne jest, aby rodzice natychmiast skonsultowali się z lekarzem, jeśli ich dziecko regularnie chrapie i występują inne objawy, takie jak ciągłe oddychanie przez usta. Pierwszą osobą, z którą należy się skontaktować jest pediatra. W razie potrzeby może on skierować dziecko do laryngologa.
Jeśli za chrapanie u dzieci odpowiedzialne są migdałki lub powiększone migdałki, sensowne może być ich chirurgiczne usunięcie. Podczas gdy usunięcie migdałków jest nieszkodliwą procedurą, w przypadku usunięcia migdałków występują pewne nieprzyjemne skutki uboczne. O korzyściach i zagrożeniach związanych z daną terapią można wcześniej porozmawiać z lekarzem prowadzącym.
Jeśli jednak Twoje dziecko chrapie, niektóre wskazówki i triki mogą również pomóc w zapobieganiu chrapaniu.
Poniższe narzędzia mogą pomóc w walce z chrapaniem:
- Spray do nosa: Spray do nosa może pomóc w walce z chrapaniem poprzez działanie dekoncentrujące na błony śluzowe. Jednak ta metoda leczenia powinna być stosowana tylko przez krótki czas.
- Szyna na chrapanie: Specjalnaszyna na chrapanie wykonana z tworzywa sztucznego sprawia, że dolna szczęka nie opada podczas snu do tyłu. Dzięki temu drogi oddechowe pozostają drożne. Szyna może być wykonana na zamówienie przez ortodontę.
- Poduszka przeciw chrapaniu: Ta poduszka może pomóc w niektórych rodzajach chrapania. Specjalny kształt umieszcza głowę w pozycji, która zapobiega wpadaniu języka do gardła.
- Globulki: Istnieją również pewne możliwości w dziedzinie homeopatii. Na przykład globulki mogą być pomocne przeciwko chrapaniu u dzieci.
- Maska do oddychania: Jeśli Twoje dziecko cierpi na bezdech senny, maska na nos i twarz może chronić przed przerwami w oddychaniu. Kieruje ona dodatnie ciśnienie powietrza do dróg oddechowych pacjenta przez cały czas.