Systemy nagród mają na celu aktywne oddziaływanie na zachowanie dzieci. Nagrody są przyznawane za pozytywne zachowania. W tym kontekście nagroda jest również antytezą kary.
Systemy nagród dla dzieci mogą pomóc w tym, aby pewne zachowania nabrały własnego życia. Należy jednak uważać, by nie nagradzać samowoli.
Jeśli w dużej mierze polegamy na zewnętrznych bodźcach, dziecko może automatycznie oczekiwać nagrody za każdy drobiazg.
Twój dziecko posprzątał swój pokój, wyniósł śmieci lub umył zęby i nagroda czeka. Systemy nagradzania dzieci działają w ten lub podobny sposób. Ale co właściwie kryje się za takim modelem? Czy motywowanie dzieci za pomocą nagrody ma sens? I jakie są różne podejścia? W naszym artykule chcielibyśmy przyjrzećsię bliżej systemom nagród dla dzieci. Dowiesz się, dlaczego niektóre pomysły mają sens, a na inne należy spojrzeć krytycznie.
[button]Inspiracje do systemów nagród[/button]
Spis treści
1. pierwsze spojrzenie na system nagród

Wychowanie dzieci jest bardzo różnie interpretowane przez wielu rodziców. Niektórzy rodzice pracują z karami, podczas gdy inne rodziny nagradzają swoje dzieci, gdy tylko coś pójdzie lepiej niż oczekiwano.
Systemy nagradzania dzieci mają na celu aktywne wpływanie na zachowanie dzieci, a tym samym rozwijanie pewnej samomotywacji do określonych zachowań.
Sprytny system nagród dla dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym ma sens, o ile nagrody są dostosowane do potrzeb i nie chwali się za zachowania, które są oczywiste.
Istnieją różne podejścia do nagradzania dzieci. Niektóre modele opierają się na systemie punktowym, w którym wykorzystuje się tablicę nagród, na której można stale zbierać punkty. Po osiągnięciu określonej liczby punktów, przyznawana jest wcześniej uzgodniona nagroda.
Jednak rodzice, dla których ta opcja jest zbyt kosztowna lub koncepcja budzi wątpliwości, mogą również motywować swoje dzieci poprzez indywidualne i bezpośrednie nagrody za określone zachowanie.
Przegląd tej praktyki można znaleźć w tym filmie na YouTube:
Na perspektywę otrzymania określonej nagrody, mózg reaguje uwalniając dopaminę. Oczekiwanie jest odczuwane przez nasz mózg z podobną intensywnością jak sama nagroda.
Uwaga: Więcej informacji na temat procesów zachodzących w mózgu w kontekście motywacji znajdziesz tutaj.
2. nagradzać pozytywne, ale nie oczywiste zachowania

Aby systemy nagród były przydatne w przypadku dzieci, należy dokładnie przemyśleć, jakie zachowania są dla Was normalne i w jakim stopniu powinna mieć miejsce nagroda. W zależności od tego, jaki typ wychowania dziecka preferujecie, odpowiedni system nagród może być bardzo różny .
Na przykład, jeśli normą jest, że dziecko myje zęby rano, w porze obiadowej i wieczorem, nie powinno w przyszłości otrzymywać naklejki lub magnesu na tablicy nagród.
Jeśli jednak mycie zębów przed snem stanowi problem, właściwe może być wręczenie buźki za bezproblemowe wykonanie zadania.
Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że mycie zębów stało się samodzielnym zadaniem, możesz stopniowo dostosować lub zaprzestać systemu nagród.
Zasadniczo wszystkie rzeczy, które są dla ciebie normalne, nie powinny być nagradzane. System nagród w wychowaniu dziecka ma na celu tylko odpowiednie uznanie specjalnego zachowania.
Na przykład, jeśli twoje dziecko odrabia pracę domową, nie powinno to wymagać nagrody. Jeśli jednak dziecko usiądzie w weekend lub podczas wakacji, aby nadrobić zaległości w szkole, z pewnością można połączyć to z zachętą.
Uwaga: Systemy nagród dla dzieci należy stosować tylko sporadycznie. W przeciwnym razie pochwały dla dzieci szybko stracą swoje rzeczywiste znaczenie, jeśli nie będzie nagrody materialnej.
3. Niebezpieczeństwo związane z integracją systemu nagród
Największym ryzykiem systemu nagród jest to, że Twoje dziecko nie rozwinie motywacji do robienia czegoś dla siebie, a jedynie nauczy się działać na podstawie nagród.

Gdy dziecko przyzwyczai się do regularnych nagród, trudno jest je ponownie uciąć. Jaki jest powód, aby kontynuować wcześniej nagradzane zachowanie?
Motywacja to coś, co działa na dwa sposoby. Motywacja zewnętrzna polega na ukierunkowanych bodźcach z zewnątrz. Na przykład większość dorosłych pracuje za pieniądze i jest skłonna pracować ciężej za większe pieniądze. Jednak nie można tego zwiększać w nieskończoność.
W przeciwieństwie do tego, motywacja intrinsic skupia się na własnej wewnętrznej woli. Dzieci robią zatem coś, ponieważ znajdują coś pozytywnego w samym zadaniu.
Przy ciągłych, silnych zewnętrznych bodźcach do zrobienia czegoś, własny wewnętrzny napęd może stopniowo słabnąć. Dzieci nie odkładają więc śmieci na miejsce, bo mama jest zadowolona, ale dlatego, że w systemie nagród wpisano gwiazdkę.
4 Rodzaj nagrody również decyduje o sukcesie
Stworzenie odpowiedniego poziomu systemu nagród dla dzieci nie jest takie proste. Najlepiej skorzystać z poniższych wskazówek, aby Twój pomysł się sprawdził i aby dzieci nauczyły się dostosowywać swoje zachowanie:

- Nagroda nie powinna być zbyt odległa w czasie.
- Im mniejsze jest dziecko, tym szybciej powinno otrzymać nagrodę.
- Skorzystaj z tabeli nagród do wydrukowania lub zrób wspólnie model, aby podzielić się nim z dzieckiem.
- Nie stosuj systemu nagród do codziennych zadań.
- Brak kary: raz wprowadzone punkty nie mogą być ponownie usunięte.
- Zwróć uwagę na atrakcyjność nagrody . Na przykład wizyta w kinie może być możliwa przy sześciu punktach nagrody, podczas gdy wizyta w zoo jest możliwa dopiero po uzyskaniu dziesięciu punktów.
Taki model jest szczególnie odpowiedni dla dzieci z problemami behawioralnymi, dzięki czemu uczą się one dostawać coś za dokonywanie właściwych wyborów.
Dla niektórych innych dzieci wprowadzenie specjalnego systemu jest jednak po prostu zbędne. Zastanów się więc bardzo dokładnie, jakich korzyści oczekujesz i czy da się to również zrealizować praktycznie.
Uwaga: Nie stosuj systemu z myślą o uzyskaniu dobrych ocen. Może to szybko doprowadzić do frustracji. W najlepszym wypadku wykorzystaj model do nagradzania samego uczenia się.
5 Najważniejsze punkty w skrócie
Oto krótki przegląd zalet i wad systemu nagród dla dzieci:
- Tworzy się bodziec do wykonania zadania.
- Z czasem zachowanie może stać się rutynowe.
- Można uniknąć sporów.
- Wewnętrzny napęd może zostać utracony.
- Dzieci mogą oczekiwać nagrody za każde zadanie.
- Stałe tworzenie nowych, pozytywnych bodźców wymaga wysiłku.
Inspiracja dla systemów nagród
No products found.