Style rodzicielstwa: przegląd różnych stylów tradycyjnych i nowoczesnych

Wychowanie dzieci to bez wątpienia często poruszany temat. Nic więc dziwnego, że istnieje niezliczona ilość różnych stylów rodzicielstwa. W porównaniu z wcześniejszymi czasami, dzisiejsze rodzicielstwo zapewnia zazwyczaj znacznie większą swobodę. Ponadto, istnieje również wiele innych, …

Style rodzicielstwa: przegląd różnych stylów tradycyjnych i nowoczesnych

Frau hab Bücher auf Laptop gestapelt
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. Style rodzicielstwa: przegląd różnych stylów tradycyjnych i nowoczesnych
Kiedy ludzie zaczęli rozróżniać style wychowawcze?

Pedagogika odgrywa ważną rolę dopiero od XX wieku. Badania naukowe początkowo skupiały się na podstawowych różnicach w wychowaniu dzieci. Diana Baumrind i Kurt Lewin utorowali drogę do kategoryzacji.

Czy wszystkie style wychowawcze mają wspólny mianownik?

Niektóre style rodzicielskie są bardzo podobne, podczas gdy inne formy pedagogiki są diametralnie różne.

Który styl rodzicielski odpowiada mojemu dziecku i mnie?

Przy wyborze odpowiednich stylów wychowawczych rodzice powinni kierować się nie tylko ogólnymi zasadami, ale przede wszystkim indywidualnym zachowaniem swojego dziecka.

Wychowanie dzieci to bez wątpienia często poruszany temat. Nic więc dziwnego, że istnieje niezliczona ilość różnych stylów rodzicielstwa. W porównaniu z wcześniejszymi czasami, dzisiejsze rodzicielstwo zapewnia zazwyczaj znacznie większą swobodę. Ponadto, istnieje również wiele innych, które odróżniają poszczególne style rodzicielskie z przeszłości od tych dzisiejszych.

W naszym artykule znajdziesz przegląd tego, jakie są style i czym różnią się od siebie poszczególne metody wychowania dzieci.
[button]Dalsze lektury na ten temat[/button]

1. style wychowania według Kurta Lewina

Badania nad stylami wychowania można zdecydowanie prześledzić za sprawą psychologa społecznego Kurta Lewina. Przez długi czas trzyczęściowy podział stylów wychowawczych stanowił podstawę wszelkich badań.

Według Lewina i jego współpracowników dzieliły się one na następujące metody:

Mutter schlägt Tochter mit einem Gürtel
Niestety w niektórych rodzinach przemoc nadal odgrywa rolę w wychowaniu.

2. tree cattle i levin – podobne, ale nie takie same

Vater und Sohn reden miteinander
Harmonijne współżycie wspomaga edukacja.

Oprócz stylów wychowawczych Lewina do dziś bardzo dobrze znane są trzy style wychowawcze według Baumrinda, które czasem nadal są stosowane w mniej lub bardziej ścisłej formie. Po nim nastąpiła klasyfikacja na następujące formy wychowania dzieci:

W tym krótkim przeglądzie można zobaczyć style rodzicielskie w porównaniu:

Style wychowawcze wg Lewina Style wychowawcze według Baumrinda
autorytarny autorytarny
demokratyczny autorytatywny (nieco surowszy)
leseferystyczny permisywny (z nieco większą edukacją)

3. krótki przegląd innych stylów rodzicielstwa

Wiele metod wychowania dzieci znajduje się w stanie fluktuacji i jest stale uzupełnianych lub zastępowanych przez nowe, czasem bardzo podobne koncepcje. W tym rozdziale chcielibyśmy zatem krótko przedstawić cztery inne koncepcje wychowania dzieci:

Familie stimmt ab
W demokracji każdy głos ma taką samą wartość.

3.1 Antyautorytarny styl wychowania – antyteza surowego rodzicielstwa

Termin wychowanie antyautorytarne służy jako zbiorcze określenie różnych metod wychowania, które stawiają na swobodny rozwój osobowości. Wychowanie antyautorytarne rozwinęło się jako antyteza autorytarnych metod wychowania dzieci, aby dać im jak najwięcej wolności.

Nie oznacza to jednak, że nie odbywa się wychowanie, nawet jeśli forma wychowania była czasem tak rozumiana.
W istocie rodzice i wychowawcy mają za zadanie wspierać i zachęcać dzieci, ale bez popychania ich w określonym kierunku.

3.2 Autokratyczny styl wychowania nie jest już prawie stosowany

W zasadzie styl autokratyczny może być postrzegany jako wzmocnienie autorytarnego stylu wychowania. Według zwolenników wychowania autokratycznego dzieci muszą nauczyć się przestrzegać ścisłych reguł. Nie ma tu miejsca na swobodny rozwój osobowości. Często ten rodzaj wychowania dzieci sprzyja obniżeniu poczucia własnej wartości.

Izraelskie badanie wykazało, że dzieci były znacznie bardziej narażone na niezadowolenie z siebie i swojego ciała, jeśli ich ojciec zachowywał się w sposób autorytarny lub autokratyczny.

ein kleiner Junge weint
Każde dziecko szuka opiekuna

3.3 Negatywny styl wychowania – dzieci są zaniedbywane

Negatywny styl wychowania oznacza, że dzieci są narażone na poważne zaniedbania ze strony rodziców. Ta skrajna forma nie wyznacza dzieciom żadnych zasad ani granic. Wychowanie to w tym kontekście niewłaściwe słowo. Wiele dzieci nie ma okazji zbudować zaufania do swoich opiekunów, przez co zwątpienie w siebie i ogólne poczucie niepewności rozwija się w młodym wieku. Te smutne przykłady pokazują, że dzieci nie potrafią się same wykształcić.

3.4 Egalitarny styl rodzicielstwa – rodzicielstwo na poziomie oczu

W przeciwieństwie do autorytatywnego lub demokratycznego stylu wychowania, w wychowaniu egalitarnym rodzice i dziecirówni. Opinia dzieci jest nie tylko brana pod uwagę, ale ma równe znaczenie.

Mimo że dzieci mają możliwość dyskutowania o wielu sprawach i wyrażania swoich życzeń, koncepcja edukacji egalitarnej często niesie ze sobą problemy z odnalezieniem się w hierarchicznie zorganizowanym społeczeństwie.

Skutki zbyt ekstremalnej formy wychowania można zobaczyć na tym filmie:

4. znajdź właściwy styl – nie każdy sposób wychowania odpowiada wszystkim dzieciom

Teraz już wiesz, jakie są różne style rodzicielskie. Z pewnością jednak nie masz odpowiedzi na pytanie, jak wygląda idealne wychowanie. Nawet jeśli istnieją pewne metody wychowawcze, które budzą szczególne wątpliwości, prawie wszystkie różne style mają zarówno zalety, jak i wady.

Kinder rennen über eine Wiese
Nie można traktować każdego dziecka tak samo

Ogólnie jednak najbardziej pomocny dla dzieci jest kochający dom, w którym panują zasady, ale mają one możliwość swobodnego rozwoju.

Pamiętaj jednak w tym momencie, że niektóre dzieci mają zupełnie inne zachowania, więc metoda wychowawcza nigdy nie powinna być ustalona w kamieniu. Podczas gdy używanie prawie żadnych zasad może działać bardzo dobrze z niektórymi dziećmi, inne dzieci wykorzystują to na swoją korzyść wcześnie i uczą się dostawać swój własny sposób.

Jednak poniższe krótkie wskazówki powinny pomóc w podjęciu decyzji za lub przeciw temu czy innemu stylowi:

  • Dzieci potrzebują zasad, aby móc się swobodnie rozwijać w ustalonych ramach.
  • Miłość i bliskość to najważniejsze aspekty budowania zaufania.
  • Dzieci rozwijają się różnie na różnych etapach życia, więc zmiana modelu może być konieczna.
  • Tylko ci, którzy mogą wypróbować siebie, nauczą się radzić sobie z negatywnymi sytuacjami.
  • Słuchaj swojego dziecka i daj mu poczucie, że zawsze jesteś przy nim.

5. dalsza literatura przedmiotu



Artykuły powiązane