High-Need Baby: Czy moje dziecko jest dzieckiem całodobowym?

[button]Buy High-Need Babies Guide[/button] Dla wszystkich rodziców narodziny dziecka zmieniają całe ich życie. Istnieją jednak znaczne różnice w tym, jak wymagające staje się ono w rzeczywistości. Niektóre niemowlęta potrzebują po prostu więcej czasu niż inne …

High-Need Baby: Czy moje dziecko jest dzieckiem całodobowym?

High-Need-Baby
  1. Magazyn
  2. »
  3. Rodzice
  4. »
  5. Edukacja dzieci
  6. »
  7. High-Need Baby: Czy moje dziecko jest dzieckiem całodobowym?
Co sprawia, że dziecko ma wysokie wymagania?

Dziecko o wysokich potrzebach jest ekstremalne we wszystkich swoich nastrojach. Po entuzjastycznym śmiechu szybko może nastąpić rozdzierający serce płacz.

Czy moje dziecko jest dzieckiem o dużych potrzebach?

Tutaj dowiesz się, jakie kryteria możesz zastosować, aby sprawdzić, czy masz dziecko o dużej potrzebie.

Jak mogę uspokoić moje dziecko?

Bliskość matki jest bardzo ważna dla dziecka o dużych potrzebach. Dlatego karmienie piersią ma zwykle działanie uspokajające, które jednak z czasem może stać się bardzo wyczerpujące.

[button]Buy High-Need Babies Guide[/button]

Dla wszystkich rodziców narodziny dziecka zmieniają całe ich życie. Istnieją jednak znaczne różnice w tym, jak wymagające staje się ono w rzeczywistości. Niektóre niemowlęta potrzebują po prostu więcej czasu niż inne dzieci.

Jak pokazuje się różnica między high need baby a dzieckiem, które płacze nieco częściej? W którym momencie jest lepiej? I jakie są tego przyczyny?

W naszym artykule chcielibyśmy dotrzeć do sedna zjawiska high need baby i wyjaśnić, na podstawie jakich objawów możesz rozpoznać, czy Twoje dziecko należy do tej kategorii.

1. niektóre dzieci są po prostu bardziej wymagające

Baby schreit
Płacz i krzyk brzmią egzystencjalnie

Płaczące dziecko, high need baby czy nawet dziecko całodobowe potrzebuje więcej uwagi i czasu. Bliskość z mamą i tatą jest niezwykle ważna, a dla świeżo upieczonych rodziców praktycznie nie ma spokojnej minuty.

Szczególnie w pierwszej ciąży wielu młodych rodziców nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, na ile zachowanie ich dziecka jest normalne, ustąpi po jakimś czasie, czy może robią coś nie tak.

Oczywiście zdarzają się błędy wychowawcze, które mają negatywny wpływ na ogólne zachowanie dziecka. Jednak istnieją również poważne różnice, których nie można przypisać środkom wychowawczym.

Najczęściej jednak jest to szczególnie widoczne dopiero przy drugim lub trzecim dziecku, kiedy możliwe jest codzienne porównywanie. Dlatego nie należy się niepokoić, jeśli klasyczne wskazówki nie wydają się działać w przypadku Państwa dziecka.

Być może jest to dziecko o wysokich potrzebach, którego potrzeby są nieco inne. Nie martw się jednak, bo nawet ten bardziej stresujący etap minie i z czasem będziesz coraz bardziej zrelaksowana.

2. high need baby – test daje pewność

Termin „high need baby” został ukuty przez amerykańskiego pediatrę dr Williama Searsa. W kolejnych rozdziałach przedstawimy Ci różne kryteria, które mogą pomóc Ci dowiedzieć się, czy Twoje dziecko jest high need baby.

W tym miejscu należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i nie ma jednoznacznej klasyfikacji. High Need Baby nie jest w żadnym wypadku chore, ale po prostu wymaga więcej uwagi niż inne dzieci. Wynik może jednak pomóc Ci w przyszłości nieco spokojniej radzić sobie z komentarzami osób postronnych.

2.1 Kryteria w krótkim czasie

Każde dziecko lub maluch, które wymaga szczególnie dużo czasu, może być sklasyfikowane jako high need baby. Szczególne znaczenie ma 12 następujących punktów:

Mutter spielt mit ihrem Baby
High Need Babies potrzebują dużo bliskości
  • Intensywne
  • Nadaktywne
  • Drenujące (pożerające energię)
  • Feeds Frequently (chce być często karmione)
  • Wymagający
  • Budzi się często (często budzi się podczas snu)
  • Niezadowolony
  • Nieprzewidywalny
  • Super wrażliwe (bardzo wrażliwe, bardzo wrażliwe)
  • Can’t Put Baby Down (odłożenie dziecka jest trudne)
  • Not A Self-Soother (nie potrafi się sam uspokoić)
  • Wrażliwe na separację (ma problemy z separacją; lęk przed separacją)

Krótkie podsumowanie poszczególnych kategorii można zobaczyć w tym filmie na YouTube:

Jeśli chcesz przeczytać szczegóły poszczególnych punktów w oryginale, możesz to zrobić tutaj.

2.2 Dzieci o dużych potrzebach mają inną osobowość

ein Baby robbt über den Boden
Każde dziecko jest inne

Każde dziecko ma swoje potrzeby. Na początku ograniczają się one do podstawowych czynników, takich jak pragnienie, głód czy bliskość. Z czasem jednak te indywidualne potrzeby stają się bardziej złożone i wielowarstwowe.

W zasadzie wszystkie niemowlęta potrzebują dużo uwagi, ale zazwyczaj domagają się jej tylko w określonym zakresie w poszczególnych obszarach. Natomiast liczba punktów, w których high need babies domaga się więcej czasu, jest pozornie nieograniczona.

Wiele z wymienionych pokrótce kryteriów pozwalających zaklasyfikować dziecko jako high need baby jest zrozumiałe samo przez się. Jest jednak kilka punktów, w których chcielibyśmy interweniować i rozwinąć je nieco bardziej.

2.2.1 Intensywność jest zwiększona

U high need baby emocje są bardzo widoczne. Tuż po urodzeniu niemowlęta płaczą niezwykle głośno, domagając się uwagi matki.
Jeśli potrzeby nie są pielęgnowane, głośność prawie się nie zmienia. To, czego pragną dzieci, chcesz osiągnąć bezpośrednio i bez kompromisów.

Uwaga: Termin hiperaktywne jest nieco mylący, ponieważ szybko jest to mylone z ADHD. W rzeczywistości jednak high need babiespo prostu niezwykle jasne i pełne napędu. Nie ma jednak problemów z tym, że łatwo się rozpraszają.

2.2.2 Karmienie piersią jako problem
Mutter stillt ihr Baby
Karmienie piersią zazwyczaj staje się obciążeniem.

Większość niemowląt o wysokich potrzebach często prosi o pierś matki. Niestety, jest to nie tylko bardzo wyczerpujące, ale również stanowi duże obciążenie fizyczne.
Dlatego też niemal nieuchronnie wiele matek kończy się przedwczesnym odstawieniem od piersi. Zadbaj jednak o to, aby dziecko było nie tylko głodne, ale jednocześnie szukało bezpieczeństwa.

Staraj się więc utrzymywać fizyczną bliskość. O tym, w jakim stopniu fizyczna bliskość może mieć pozytywny wpływ na relację z dzieckiem, szerzej opowiemy w naszym artykule o rodzicielstwie bliskości (attachment parenting ).

2.2.3 Dzieci o wysokich potrzebach śpią słabo

Ze względu na ogromną energię, jaką dziecko o wysokich potrzebach wykazuje w ciągu dnia, można by założyć, że noc będzie spokojna i dziecko będzie musiało nadrobić zaległości w spaniu.
Jednakże, ku przerażeniu zaniepokojonych rodziców, tak nie jest. Wręcz przeciwnie, dzieci śpią stosunkowo niespokojnie i trudno im odpocząć.

Wynika to przede wszystkim z ogromnej szybkości ich myśli. Ze względu na ich dużą wrażliwość, wpływy zewnętrzne zalewają dziecko bez wystarczającego filtra. Potrzebuje ono czasu, aby uporządkować i przetworzyć te informacje. Szczególnie w ekscytujących dniach, kiedy dziecko doświadczyło wielu nowych rzeczy, zasypianie może stać się jeszcze trudniejsze.

Rada: Dlatego postaraj się zaplanować fazę relaksacyjną przed snem. Przeczytaj coś dziecku, posłuchaj kojącego słuchowiska radiowego lub posłuchaj wspólnie relaksującej płyty CD.

2.2.4 Niezadowolenie i nieprzewidywalność – prawdziwe wyzwanie

Jeśli Twojemu dziecku podobało się coś wczoraj, nie oznacza to, że dzisiaj musi być tak samo. Niestety, wiele dzieci o wysokich potrzebach jest raczej niezadowolonych, co zwykle daje się zauważyć poprzez głośny płacz.

Ważne jest, abyś nie pozwoliła, aby to Cię zdenerwowało. Są dni, kiedy nic nie jest w porządku, ale one też miną.

Jednak w nieprzewidywalności jest też coś pozytywnego: po strasznym krzyku może nastąpić wspaniały śmiech.

2.2.5 Zaplanuj czas na rozstania

Dziecko o wysokich potrzebach jest bardzo przywiązane do rodziców. Dlatego daj dziecku trochę więcej czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia i obcych ludzi.

Często jest to problematyczne, gdy dziecko ma iść do przedszkola. Bądź świadoma lęku dziecka i z zaufaniem pracuj nad powolnym oddalaniem się krok po kroku.

3. ważne pytania i odpowiedzi – FAQs

Kleinkind lacht
Wiele dzieci potrzebuje coraz mniej czasu.

Czy ilość potrzebnego czasu zmniejsza się w ciągu pierwszych miesięcy lub lat?

Ogólnie rzecz biorąc, high need babies z czasem coraz bardziej odłączają się od rodziców. Może to jednak trwać nieco dłużej niż w przypadku innych dzieci. Jednak po zakończeniu fazy osiedlania się w przedszkolu prawie wszyscy rodzice odzyskują trochę czasu dla siebie.

Czy dziecko o wysokich potrzebach jest szczególnie inteligentne?

Z pewnością istnieją dzieci, które są bardzo inteligentne. High need babies szybko się uczą, ponieważ są bardzo ciekawskie i trudno je zatrzymać czymkolwiek. To z pewnością może wpływać na inteligencję, ale nie oznacza automatycznie, że high need babies wyrastają na bardziej inteligentnych dorosłych.

Jak radzić sobie w codziennym życiu z dzieckiem o wysokich potrzebach?

Trzeba przyznać, że jest to duże wyzwanie. Jednak inni już sobie z nim poradzili. Wymieniajcie się pomysłami, przyjmujcie pomoc, jeśli to możliwe i starajcie się codziennie tworzyć małe przerwy, aby móc wziąć głęboki oddech.
W partnerstwie łatwiej jest pozwolić na indywidualną wolność.

4. Kup poradnik o dzieciach wymagających szczególnej troski

Artykuły powiązane