Wiele osób używa słowa rozszerzona rodzina, gdy tylko rodzice mają więcej niż troje lub czworo dzieci. Rzeczywista rozszerzona rodzina składa się z 3 lub więcej pokoleń.
Nawet przy jednym lub dwojgu dzieciach organizacja życia codziennego jest najważniejsza. Jednak w dużej rodzinie struktura i porządek są jeszcze ważniejsze, aby zapewnić harmonijne życie rodzinne.
Duże rodziny często muszą naprawdę żonglować pieniędzmi. Dobre planowanie budżetu, planowanie i dzielenie się są na porządku dziennym.
[button]Kup książki na temat rodziny rozszerzonej[/button]
Statystycznie każda kobieta w Niemczech ma 1,57 dziecka. Mimo że w ostatnich latach liczba ta nieco wzrosła, duże rodziny są raczej rzadkością.
Ale co właściwie kryje się za pojęciem „duża rodzina”? Jak wygląda wspólne życie w dużym gospodarstwie domowym z wieloma dziećmi?
W naszym artykule wyruszamy na poszukiwanie wskazówek i wyjaśniamy, z jakimi wyzwaniami w codziennym życiu muszą się zmierzyć klasyczne lub nowoczesne rodziny wielodzietne.
Spis treści
1. rodzina rozszerzona – określenie nieco mylące
Zgodnie z definicją, rodzina rozszerzona obejmuje co najmniej jedno inne pokolenie oprócz rodziny nuklearnej, składające się z ojca, matki i dzieci. Jeśli w domu mieszka babcia i dziadek, to jest to rodzina rozszerzona.
W powszechnym użyciu i we współczesnych mediach termin extended family jest jednak używany nieco inaczej.
Zazwyczaj mianem rodziny rozszerzonej określa się również następujące formy rodzinne:
- Rodzinawielodzietna: Rodzina jest uważana za wielodzietną, jeśli ma 3 lub więcej dzieci.
- Rodzina wielodzietna: Jeśli w gospodarstwie domowym jest co najmniej 4 dzieci, używa się określenia „rodzina wielodzietna”.
- Rodzinypatchworkowe: Rodziny, które są rzucone razem i których partnerzy wnoszą własne dzieci do nowego związku, mogą szybko stać się nieco większe.
Ponieważ życie w życiu codziennym, jak i na wakacjach nie różni się zasadniczo w różnych formach rodzinnych, chcielibyśmy w dalszej części przyjąć luźne podejście do pojęcia rodziny wielodzietnej i tym samym objąć nim również większe rodziny.
2. życie w rodzinie rozszerzonej musi być zorganizowane
Jeśli rodzice mieszkają z wieloma dziećmi pod jednym dachem, ważne jest dobre planowanie. Jeśli nie tylko jedno dziecko chce zjeść rano śniadanie, ale 4, 5 lub nawet więcej rodzeństwa szturmuje łazienkę w tym samym czasie, szybko kończy się to chaosem.

Tym bardziej więc ważne jest, by mieć zaplanowaną codzienną rutynę, w której każde dziecko będzie miało wystarczająco dużo czasu. W końcu w rodzinach wielodzietnych jedno dziecko może szybko przegapić, jeśli rodzice nie poświęcą mu uwagi.
W rzeczywistości dzieci w dużych rodzinach często muszą nauczyć się szybciej dorastać. Jeśli rodzice przede wszystkim muszą zajmować się dzieckiem, 12- lub 14-letnie dzieci są często mniej lub bardziej pozostawione same sobie.
W wielu przypadkach jednak dzieci w rodzinie wielodzietnej nauczyły się już w tym czasie działać samodzielnie i przychodzą do rodziców tylko w ważnych sprawach.
Żadna duża rodzina nie obejdzie się bez drugiej pralki, codziennych hurtowych zakupów i wypełnionego po brzegi pamiętnika.
Niekoniecznie jednak jest to coś złego. O dziwo, wiele osób, które dorastają w rozbudowanej rodzinie, jest stosunkowo spokojna i nie jest nadmiernie przytłoczona.
Czasami może to być irytujące i wyczerpujące. Niemniej jednak, prawie żadne dziecko dorastające w rodzinie rozszerzonej nie chce obejść się bez swojego rodzeństwa. Dominuje raczej nieco inny rodzaj wspólnoty.
W tym filmie na YouTube można zapoznać się z rodziną rozszerzoną:
https://www.youtube.com/watch?v=PwoXTNf_dJw
Wskazówka: Aby nikt nie zgubił się w grupie, wszyscy członkowie rodziny muszą zwracać na siebie uwagę. Dodatkowo pomaga wyczucie, kiedy dziecko potrzebuje nieco więcej uwagi.
3. mało pieniędzy dla wielu dzieci

W przeciwieństwie do klasycznej rodziny 3- lub 4-osobowej, jeden z rodziców musi koniecznie przejąć organizację w domu. Pozostaje więc tylko jeden dochód i zasiłek na dziecko jako źródło utrzymania.
Duża ulga podatkowa lub inne świadczenia państwowe nie są dostępne dla rodzin wielodzietnych. W związku z tym pieniądze domowe muszą być precyzyjnie podzielone, aby na koniec miesiąca móc nakarmić wszystkie dzieci.
Prezenty i częste wyjścia są więc rzadkością. Jednak wiele rzeczy jest również trudnych lub niemożliwych do zrealizowania ze względu na zwykły brak czasu.
Dzieci muszą więc w młodszym wieku nauczyć się samodzielnego myślenia i działania. Ponadto bodźce finansowe odgrywają w rodzinach wielodzietnych jedynie bardzo podrzędną rolę.
O wiele ważniejsze dla wszystkich członków rodziny są wspólnota i poczucie wspólnoty.
Mimo niewielkiego budżetu, żadne dziecko nie powinno zostać pominięte. Mniejsze życzenia muszą być możliwe do spełnienia przy planowaniu budżetu.
Nawet w starszym wieku rodzinom wielodzietnym nie jest łatwiej, ponieważ do dyspozycji pozostaje tylko jeden dochód, który na emeryturze jest jeszcze znacznie niższy.
4 Wakacje w rozszerzonej rodzinie – wyzwanie logistyczne
Każdy, kto planuje wakacje dla dużej rodziny z piątką, szóstką lub siódemką dzieci, powinien zacząć planować z odpowiednim wyprzedzeniem. Współczesna rodzina XXL preferuje domy wakacyjne, ponieważ na wakacjach jest zdecydowanie taniej.
Kilka pokoi hotelowych, a także fotele lotnicze dla wszystkich dzieci to droga sprawa, na którą mało która duża rodzina może sobie pozwolić. Jednak niektóre biura podróży reagują na tę lukę na rynku i oferują specjalne pokoje rodzinne, które mogą pomieścić więcej niż tylko 3 osoby.

Niemniej jednak podróżowanie własnym busem jest zazwyczaj pierwszym wyborem. Dzięki temu można również schować wszystkie bagaże, w tym ogromny garnek do gotowania.
Aby się zrelaksować i faktycznie mieć jakieś wakacje, przygotowanie musi być właściwe. Dlatego weź sobie do serca poniższe wskazówki, jeśli chcesz zaplanować wakacje z dalszą rodziną:
- Planuj z dużym wyprzedzeniem. Zastanów się, czy bardziej odpowiadałby Ci rodzinny kurort czy własny domek letniskowy.
- Nie wybieraj krótkich wycieczek, ale zaplanuj pobyt na co najmniej 10 dni.
- Kup z wyprzedzeniem wszystkie przybory na wyjazd i spakuj walizki dzień przed wyjazdem.
- Zbierz wszystkie dokumenty tożsamości i dokumenty podróży i sprawdź ich ważność z wyprzedzeniem.
- Dobrze jest, gdy można wcześniej zarezerwować opiekę nad dziećmi lub opiekunkę.
- Zaangażuj w planowanie całą rodzinę. W ten sposób mniej zależy od Ciebie, a Twoje dzieci nauczą się myśleć razem z Tobą.
- Zawsze planuj czas na nieprzewidziane sytuacje. Szczególnie w przypadku wielu dzieci w nieznanym otoczeniu nie zawsze wszystko idzie gładko.
- Starajcie się mieć przynajmniej krótkie przerwy w pracy jako para.