Udar słoneczny u dzieci: objawy, czas trwania i wskazówki dotyczące leczenia

Latem udar słoneczny jest częstszy wśród dzieci niż mogłoby się wydawać. Najmłodsze dzieci są szczególnie wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i reagują na udar słoneczny znacznie silniej niż młodzież czy dorośli. Ważne jest, aby …

Udar słoneczny u dzieci: objawy, czas trwania i wskazówki dotyczące leczenia

mädchen am strand mit mütze.
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Udar słoneczny u dzieci: objawy, czas trwania i wskazówki dotyczące leczenia
Jak dochodzi do udaru słonecznego?

Udar słoneczny, czyli insolacja, spowodowany jest intensywnym działaniem promieni słonecznych na głowę i szyję dziecka.

Kiedy występuje udar słoneczny?

Objawy pojawiają się zwykle dopiero po kilku godzinach od przebywania na słońcu.

Jaka jest reakcja na udar słoneczny u dziecka?

Jeśli podejrzewasz udar słoneczny, natychmiast zabierz dziecko ze słońca w ciemne i chłodne miejsce, aby zmniejszyć objawy i postęp choroby.

Latem udar słoneczny jest częstszy wśród dzieci niż mogłoby się wydawać. Najmłodsze dzieci są szczególnie wrażliwe na bezpośrednie działanie promieni słonecznych i reagują na udar słoneczny znacznie silniej niż młodzież czy dorośli. Ważne jest, aby w nagłych wypadkach natychmiast rozpoznać udar słoneczny, aby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania. W dalszej części artykułu powiemy Ci, co wyróżnia udar słoneczny i jak powinieneś na niego reagować.

[button]Kapelusze przeciwsłoneczne dla dzieci zapobiegają nadmiernej ekspozycji na słońce[/button]

1. objawy udaru słonecznego pojawiają się zwykle z opóźnieniem

Chroń swoje dziecko przed udarem słonecznym

Podstępną rzeczą w udarze słonecznym jest to, że objawy stają się widoczne dopiero po kilku godzinach od przebywania na słońcu. Czasami nawet po tym, jak dziecko śpi. Tak więc Ty i Twoje dziecko zdajecie sobie sprawę z tego, co się dzieje, dopiero gdy jest już za późno.

Objawy udaru słonecznego u dzieci to zazwyczaj:

  • Gorąca i zaczerwieniona głowa
  • Silny ból głowy
  • Szkliste oczy
  • Niespokojność
  • Nudności i wymioty
  • Senność lub zawroty głowy
  • Zmęczenie i osłabienie
  • W cięższych przypadkach, gorączka

Jeśli Twoje dziecko cierpi na szczególnie ciężki udar słoneczny, do zwykłych objawów mogą dołączyć inne. Ich przyczyną jest zwykle silne podrażnienie opon mózgowych, a w szczególnie ciężkich przypadkach nawet tkanki mózgowej, co prowadzi do upośledzenia pracy mózgu.

W ciężkim udarze słonecznym występują również następujące objawy:

  • Sztywność szyi i ból przy poruszaniu szyją
  • Zwiększone tętno
  • Zaburzenia świadomości od dezorientacji i senności do śpiączki
  • Napady

Leczenie udaru słonecznego zawsze zależy od jego ciężkości. Zazwyczaj udar słoneczny można leczyć samodzielnie. Jeśli jednak objawy są bardzo ciężkie i np. występują zaburzenia świadomości, należy pilnie zlecić leczenie w szpitalu.

2. leczenie udaru słonecznego może być bardzo różne

Ein Kind sitzt im Schatten.
Odpoczynek w cieniu to pierwsza rzecz, którą należy zrobić, jeśli dzieci doznają udaru słonecznego.

Najważniejsze pytanie w przypadku udaru słonecznego brzmi: Co robić w ostrym przypadku? W zasadzie zależy to od stopnia ciężkości. Ale w większości przypadków objawy ustępują po krótkim czasie (kilka godzin) nawet bez specyficznego „leczenia udaru słonecznego”.

Im szybciej zareagujesz na udar słoneczny odpowiednimi środkami, tym krócej będą trwały objawy. Najważniejszym natychmiastowym działaniem, jak wspomniano wcześniej, jest wyprowadzenie dziecka ze słońca w ciemne i chłodne miejsce. W przypadku podejrzenia udaru słonecznego Twoje potomstwo powinno być najpierw ułożone na plecach. Jeśli występuje przytomność, najlepiej lekko unieść głowę i górną część ciała. Ponadto należy schłodzić głowę, szyję i tułów za pomocą domowych środków, takich jak zimne okłady lub „cool packs”.

Uwaga: Upewnij się, że nigdy nie stosujesz „chłodnych okładów” bez warstwy tkaniny pomiędzy czynnikiem chłodzącym a skórą, aby uniknąć odmrożeń.

Jeśli objawy u dziecka nie poprawią się w krótkim czasie, należy wezwać pogotowie lub odwiedzić izbę przyjęć szpitala. Jeśli jednak dziecko jest nieprzytomne lub zachowuje się nieobliczalnie, a jego stan się stopniowo pogarsza, należy natychmiast wezwać lekarza pogotowia.

Bardzo ważne jest również, aby nigdy nie zostawiać dziecka samego z udarem słonecznym. Zamiast tego, zostań z nim i postaraj się przekazać mu poczucie bezpieczeństwa. Dzięki temu łatwiej będzie Twojemu dziecku przetrwać udar słoneczny.

Dzieci dotknięte udarem słonecznym z powodu długiego przebywania na słońcu wypociły zwykle dużo płynów i elektrolitów. Jeśli objawy są tylko łagodne i nie powodują zaburzeń świadomości ani nudności, można już podać dziecku coś do picia lub coś słonego do jedzenia. Pomocne są również leki w postaci proszku elektrolitowego z apteki, który zastąpi sole utracone w wyniku obfitego pocenia się.

Środki przeciwbólowe takie jak ibuprofen czy diklofenak powinny być stosowane tylko po konsultacji z lekarzem. Dzieje się tak dlatego, że w przypadku bardzo silnego udaru słonecznego takie leki mogą nawet zaszkodzić zdrowiu dziecka.

Natychmiastowe środki w skrócie:
  • Przenieść dziecko w chłodne, zacienione miejsce.
  • Ułożyć dziecko z lekko uniesioną głową i górną częścią ciała
  • Położyć zimne okłady na głowę i szyję
  • Uspokajaj dziecko i nie zostawiaj go samego
  • Upewnij się, że dziecko pije wystarczającą ilość płynów
  • Pogotowie ratunkowe jest konieczne, jeśli stan dziecka nie poprawia się szybko lub wręcz pogarsza się.

Tutaj znajdziesz więcej informacji i wskazówek, jak leczyć udar słoneczny.

3. Udar słoneczny u dzieci – istnieją z góry przewidziane niebezpieczne sytuacje

Oczywiście udar słoneczny najczęściej występuje latem, kiedy wraz z dziećmi spędzamy więcej czasu na świeżym powietrzu. W większości przypadków osoby dotknięte chorobą nie zauważają, że zostały zbyt intensywnie wystawione na działanie słońca.

Dzieje się tak zwłaszcza w sytuacjach, gdy głowa jest regularnie chłodzona (słowo kluczowe: kąpiel) lub temperatura otoczenia jest odbierana jako raczej chłodna, mimo intensywnego promieniowania słonecznego. Taka sytuacja może mieć miejsce np. w górach lub przy silnym wietrze.

Najczęstsze niebezpieczne sytuacje, w których bezpośrednie promieniowanie słoneczne często nie jest od razu zauważane, to:

  • Sport na słońcu: W przypadku niektórych sportów nakrycie głowy jest niepraktyczne. Dlatego nie nosi się go (piłka nożna).
  • Spanie na słońcu: W zależności od tego, jak długo przebywa się na słońcu, wzrasta ryzyko udaru słonecznego.
  • Jazda samochodem: Szczególnie w kabrioletach dzieci są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ale ciepło przenika również przez szkło szyb samochodowych.
  • Wędrówki po górach: Promienie słoneczne są tam szczególnie silne, a temperatury często niskie.

Istnieją również choroby, które pod względem obrazu klinicznego i przyczyn są bardzo podobne do udaru słonecznego. Należy do nich przede wszystkim udar cieplny, który jest najcięższym i zagrażającym życiu rodzajem wyczerpania cieplnego. Skóra na całym ciele jest czerwona, gorąca i sucha.

Uwaga: w udarze ciepl nym dotknięte nim dzieci zwykle dostają wysokiej gorączki, często powyżej 40 stopni. Ponadto oddychają płytko i szybko, wymiotują lub mogą wystąpić u nich halucynacje, drgawki lub zaburzenia świadomości , a nawet omdlenia. W takim przypadku należy natychmiast wezwać pogotowie.

4. środki zapobiegawcze przed udarem słonecznym

Ein Kind schläft am Strand in der Sonne.
Zasypianie w słońcu na plaży może szybko zebrać swoje żniwo
.

Nie należy lekceważyć działań profilaktycznych, które pozwolą uniknąć gorszych powikłań, takich jak obrzęk mózgu. Kilka prostych zasad postępowania może w łatwy sposób zapobiec udarowi słonecznemu.

Jeśli unika się dłuższych pobytów na słońcu, udar słoneczny jest prawie niemożliwy. Jest na to dobre powiedzenie w języku angielskim: „Between eleven and three, stay under a tree”. Dlatego unikajcie z dziećmi słońca między godziną 11 a 15 i pozostańcie w cieniu.

Jeśli nie możesz uniknąć słońca, upewnij się, że masz odpowiednią ochronę . Używanie filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony przed udarem słonecznym nie jest zalecane. Promienie ultrafioletowe są zatrzymywane, ale nie można zapobiec gromadzeniu się ciepła na głowie.

Bardziej wskazane jest stosowanie nakryć głowy , takich jak kapelusze, czapki lub podobne, które w ogóle nie dopuszczają promieni słonecznych do głowy i zapobiegają nagrzewaniu. Szczególnie przydatne są nakrycia w jasnych kolorach, ponieważ odbijają one większość światła, a głowa nie nagrzewa się tak szybko jak w przypadku ciemnych materiałów.

5. Kapelusze przeciwsłoneczne dla dzieci zapobiegają nadmiernej ekspozycji na słońce

No products found.

Jan & Jul Niemowlęta dziecięca oddychająca bawełniana czapka z wiadrem ochrona UV 50, dobre dopasowanie, regulowany sznurek, khaki, 53 cm
  • ☀ Gro-With-Me: regulowane sznurki zapewniają idealne dopasowanie i wiele lat użytkowania
  • ☀ Doskonała ochrona przed słońcem: oddychająca bawełna 50+ UPF i szerokie rondo, wzmocnione z przodu.
  • ☀ Dobre trzymanie: regulowany pasek pod brodę z klipsem zabezpieczającym zapewnia dobre dopasowanie.
  • ☀ Możliwość spakowania: lekka i łatwa do złożenia, dzięki czemu pasuje do każdej kieszeni.
  • ☀ Rozmiary: S: 0 – 6 miesięcy (głowa do 45 cm); M: 6 do 24 miesięcy (głowa do 50 cm); L: 2 – 5 lat (głowa do 53 cm); XL: 5 – 12 lat (głowa do 56 cm).
    Wcześniej sprzedawana jako Twinklebelle
Iq-Company Dziecięca Czapka z Daszkiem Iq Uv 200, Niebieski, 50-55Cm
  • Wysoka ochrona przed promieniowaniem słonecznym
  • Wysoki komfort noszenia
  • Materiał przepuszczający powietrze
  • Szybkoschnący, wytrzymały materiał

Artykuły powiązane