Pseudokrup jest szczególną formą zapalenia krtani.
O przyczynach opowiemy tutaj.
Chociaż krup może mieć poważne konsekwencje, jeśli nie jest leczony, rodzice powinni zachować spokój. Niemniej jednak należy jak najszybciej skonsultować się z pediatrą.
Krup, zwany również kaszlem krupowym lub zespołem krupu, jest chorobą układu oddechowego, która występuje głównie u małych dzieci do szóstego roku życia. Zdecydowanie częściej zapadają na nią chłopcy niż dziewczynki.
[button]Przewodnik po chorobach wieku dziecięcego[/button]
Spis treści
1. obraz kliniczny pseudokrupu
Pseudokrup jest szczególną postacią zapalenia krtani. Błona śluzowa znajdująca się poniżej strun głosowych ulega zapaleniu i obrzękowi, przez co dochodzi do zwężenia przewodu pokarmowego. Prowadzi to do „szczekającego” kaszlu u dzieci i może powodować duszności i problemy z oddychaniem.
Dzieci często dostają pseudokrupu przed infekcją górnych dróg oddechowych. Objawy pojawiają się zwykle nagle wieczorem lub w nocy. Kaszel i duszności mogą towarzyszyć słyszalne gwizdki przy wdechu. Chrypka, łagodna gorączka lub niewielkie trudności w przełykaniu mogą również towarzyszyć pseudokrupowi.
Duszność może wywołać u chorego dziecka lęk przed uduszeniem się, co zwykle pogarsza objawy. Dlatego ważne jest, aby rodzice zachowali spokój i starali się uspokoić dziecko. Tylko rzadko atak staje się tak silny, że istnieje ryzyko uduszenia. Jeśli jednak napad jest ciężki, rodzice powinni natychmiast wezwać karetkę.
2. przyczyny pseudokrupu
Przyczyną pseudokrupu często są infekcje wirusowe. Łagodna infekcja grypopodobna, infekcje bakteryjne lub reakcje alergiczne mogą również wywołać atak pseudokrupu.
Dym papierosowy i inne zanieczyszczenia w powietrzu sprzyjają pseudokrupom. Dlatego należy za wszelką cenę unikać dymu papierosowego w domu.
3. Wskazówki dla rodziców
Rodzicom często nie jest łatwo zachować spokój podczas ostrego ataku. Jest to jednak ważne, aby zapobiec pogłębianiu się problemów z oddychaniem.
Federalna Centrala Edukacji Zdrowotnej radzi rodzicom w takich przypadkach, aby posadzili dziecko w pozycji pionowej lub podnieśli je. Pomocne może być oddychanie wilgotnym, ciepłym powietrzem, na przykład nad wanną z gorącą wodą. Pomocne może być również chłodne powietrze z lodówki lub wdychanie świeżego powietrza przez otwarte okno. Gdy dziecko się uspokoi, zaleca się podawanie zimnej wody lub herbaty do picia małymi łykami. Po zakończeniu ataku korzystne jest świeże powietrze.
Ponieważ pseudokrup, który jest leczony zbyt późno, może zagrażać życiu, rodzice powinni poważnie potraktować nagły szczekający kaszel dziecka i skonsultować się z pediatrą, jeśli podejrzewają pseudokrup. Pomoc medyczna jest zwykle potrzebna przy pierwszym ataku, jeśli rodzice nie mają doświadczenia z tą chorobą i trudno jest przewidzieć, jak rozwinie się atak. Badanie jest również konieczne, aby odróżnić pseudokrup od prawdziwego krupu, który występuje np. przy błonicy. Lekarz doradzi rodzicom, jak reagować podczas ataku i może przepisać czopki zawierające kortyzon do podawania w razie kolejnego ataku.
Jeśli ich dziecko jest w ciężkim stanie oddechowym, rodzice muszą natychmiast wezwać karetkę.
4. źródła i linki
Federalne Centrum Edukacji Zdrowotnej podaje tutaj informacje na temat krupu, przyczyn, wskazówek dotyczących zachowania i środków zaradczych.
Więcej informacji rodzice mogą znaleźć również na stronie internetowej firmy Stada.
Niniejszy tekst służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje badania, diagnozy lub porady licencjonowanego lekarza. Podane tu informacje nie mogą być i nie powinny być wykorzystywane jako podstawa do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszego Regulaminu.
5. poradnik o chorobach wieku dziecięcego
- Soldner, Georg (Author)
- Keicher, Ursula (Author)