Martwica głowy: jak reagować na łuszczącą się skorupę na głowie

Jeśli odkryjesz łupież na głowie swojego niemowlaka lub dziecka, może mieć to bardzo różne przyczyny. Łuszcząca się skorupa może świadczyć o łuszczycy, chorobie grzybiczej, mlecznym łuszczycy lub przeziębieniu głowy. Dwie ostatnie choroby wieku dziecięcego są …

Martwica głowy: jak reagować na łuszczącą się skorupę na głowie

  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Martwica głowy: jak reagować na łuszczącą się skorupę na głowie
Co to jest gnejs głowowy?

Gnejs skóry głowy odnosi się do twardej, żółtej do brązowej zabarwionej skorupy łuszczącej się na skórze. Zwykle dotyka głowy (rzadko czoła, policzków i obszaru nad brwiami). Niektóre osoby cierpiące na tę chorobę zgłaszają, że gnejs śmierdzi.

Czym różni się od czapeczki do kołyski?

Zewnętrznie, cradle cap i gnejs głowy są trudne do odróżnienia. Jednak okres czasu i kilka innych czynników pomagają odróżnić jedno od drugiego.

Jakie jest leczenie czapeczki kołyski?

Leczenie medyczne zazwyczaj nie jest konieczne. Jednak niektóre domowe sposoby na przeziębienie głowy mogą pomóc w przyspieszeniu procesu gojenia.

Jeśli odkryjesz łupież na głowie swojego niemowlaka lub dziecka, może mieć to bardzo różne przyczyny. Łuszcząca się skorupa może świadczyć o łuszczycy, chorobie grzybiczej, mlecznym łuszczycy lub przeziębieniu głowy. Dwie ostatnie choroby wieku dziecięcego są często mylone. Powód wystarczający, aby w tym artykule wyjaśnić Wam, jak można rozpoznać przeziębienie głowy.

[button]Dalsza lektura na temat zdrowia dziecka[/button]

1. trzy do czterech procent noworodków ma przeziębienie głowy

Odmiedniczkowe zapalenie nerek a czapeczka do kołyski

Potocznie często utożsamia się przestarzałe określenie „odmiedniczkowe zapalenie nerek” z czapeczką do kołyski, ale nie jest to prawidłowe. W obu przypadkach mamy do czynienia ze zmianami zapalnymi skóry w okresie niemowlęcym, ale przyczyny są różne.

Pokrzywka głowowa to niegroźna zmiana skórna, która dotyczy głównie niemowląt. Jest to przejściowy stan zapalny skóry związany ze zwiększoną aktywnością gruczołów łojowych.

Gnejs skóry głowy można rozpoznać po mocno przylegającej, tłustej, żółto-brązowej łuszczącej się skorupie (gnejs) na skórze głowy. Choroba ta występuje u około trzech do czterech procent noworodków. Łuszcząca się skorupa pojawia się zwykle w pierwszych tygodniach życia. Gnejs może również wystąpić u starszych dzieci, a nawet u dorosłych.

Początkowo jeszcze mleczny do żółtawego, skorupa ciemnieje coraz bardziej do brązowego koloru. Zazwyczaj typowe objawy ustępują u niemowląt w ciągu kilku miesięcy, nawet jeśli nie leczy się dziecka. Czasami strup śmierdzi, czasami w ogóle nie ma zapachu.

Termin techniczny: Nawet eksperci nie byli jeszcze w stanie uzgodnić jednolitego terminu. W podręcznikach mówi się o „łojotokowym zapaleniu skóry u niemowląt”, „łojotokowym zapaleniu skóry u niemowląt”, „niemowlęcym wyprysku łojotokowym” lub „łojotokowym zapaleniu skóry”.

1.1 Łuszcząca się skorupa tylko nieznacznie ogranicza niemowlę.

Ciemieniucha jest niegroźna i często mylona z czapeczką w kołysce

Ogólny stan większości niemowląt prawie nie ulega zmianie, a dolegliwości są rzadko zgłaszane. Oznacza to, że niemowlę lub maluch z katarem na głowie jest często w dobrym stanie zdrowia. Swędzenie pojawia się zwykle wtedy, gdy mamy do czynienia z wtórną infekcją. Zakażenie wtórne można rozpoznać po tym, że dziecko gorączkuje.

Bardzo rzadko na całym ciele pojawia się zaczerwienienie i łuszczenie. Tylko w jednym na dziesięć przypadków zapalenie rozprzestrzenia się na większe obszary: łuszczenie jest bardziej nasilone, a katar rozprzestrzenia się także daleko od głowy: Na twarzy, pachach, pachwinach i pośladkach.

1.2 Jak odróżnić cefaliczne zapalenie nerek od kołyskowego zapalenia skóry

Rogowacenie głowy często mylone jest z innymi chorobami skóry. Dzieje się tak dlatego, że łuszczyca i choroby grzybicze często mają podobne objawy. Przede wszystkim jednak martwica skóry głowy jest mylona z czapeczką do kołyski. Mimo wielu różnic, jednoznaczna diagnoza jest często trudna. Również objawy, takie jak zapach, są często wymawiane w różny sposób. Niemniej jednak, poniższa tabela może służyć jako przewodnik:

Łuszczyca głowy Kołyska
Kiedy pojawia się choroba? w pierwszych dniach po urodzeniu po dwunastym tygodniu życia
Jak długo trwa choroba? goi się po około 12 tygodniach może trwać od miesięcy do lat (do okresu niemowlęcego)
Jakie są objawy? Łuski są miękkie i łojowe. Skóra pod nimi jest tylko lekko zaczerwieniona, jeśli w ogóle. Łuski są twarde. Skóra jest wyraźnie zaczerwieniona i często krwawo podrapana.
Gdzie rozwija się skorupa? Pod włosami na głowie (jeśli są obecne) na twarzy (zwłaszcza czoło, policzki, nad brwiami)
Jak zachowuje się dziecko? mało dotknięte, mało zauważalny świąd ciężkie upośledzenie, silny świąd
Jak można pomóc dziecku? Nie wymagać terapii, usuwać skorupy (nie zdrapywać!) Leczenie świądu, usuwanie skorupek (nie zdrapywać!)

2. Nie wiadomo, dlaczego powstaje łuszcząca się skorupa.

Jak dotąd przyczyny powstawania gnejsu skóry głowy są wciąż niejasne. Eksperci zakładają, że istnieje związek z aktywnością gruczołów łojowych. Czynnikiem wyzwalającym może być nieprawidłowe działanie lub podrażnienie. Dlatego osoby, które mają tendencję do przetłuszczania się włosów lub skóry tłustej, mają większe ryzyko zachorowania na gnejs skóry głowy niż inni. Może to być również wywołane przez reakcję alergiczną na grzyba skóry. Osoby, które się obudziły, donoszą, że stres i pogoda mogą mieć wpływ na ich objawy. Z kolei w górach, nad morzem lub latem objawy ulegają poprawie.

Hormony (w tym przypadku męskie hormony płciowe) mogą również odgrywać rolę, jak pokazują te wyjaśnienia:

  1. Objawy zwykle znikają ponownie między trzecim a czwartym miesiącem życia. Jest to okres, w którym niektóre męskie hormony w organizmie również się zmniejszają.
  2. Jeśli dorośli są dotknięci, dostają przeziębienia głowy szczególnie w okresie menopauzy.

Domowe sposoby wspomagają proces leczenia, ale leczenie nie jest absolutnie konieczne.

Skorupki należy usuwać dopiero po ich namoczeniu.

Tak naprawdę nie musisz leczyć przeziębienia głowy. Jeśli chcesz przyspieszyć proces leczenia, łagodne kąpiele są rozwiązaniem.

Usuwać łupież czy nie? Pediatra ma radę: Wieczorem natrzyj dotknięty łupieżem obszar ciała oliwką dla dzieci, olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Następnego dnia rano umyj włosy dziecka łagodnym szamponem dla dzieci. Teraz możesz ostrożnie usunąć zmiękczoną warstwę łupieżu za pomocą miękkiej gąbki lub szczotki.

Ulgę zaczerwienionej skórze głowy po usunięciu łupieżu obiecują ciepłe okłady na ciało z herbatą.

Jeśli stan zapalny jest silniejszy, pomóc może krem zawierający kortyzon. Z kolei należy unikać maści kryjących, takich jak wazelina.

Uwaga: Nigdy nie używaj szamponu przeciwłupieżowego. To jeszcze bardziej podrażni skórę i oczy dziecka. Nie należy też próbować usuwać warstwy łupieżu bez uprzedniego namoczenia. Może to spowodować powstanie blizn.

4. Więcej informacji na temat zdrowia dziecka

Artykuły powiązane