Skolioza u dzieci: przyczyny, objawy i terapia

Skolioza to schorzenie ortopedyczne, w którym kręgosłup jest skrzywiony. Niektóre osoby zmagają się z powodu niej z krzywą postawą lub garbem na plecach. Wielu rodziców zastanawia się jednak ,jak mogą rozpoznać skoliozę u swojego dziecka. …

Skolioza u dzieci: przyczyny, objawy i terapia

Kind mit krummer Wirbelsäule
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Rozwój dziecka
  6. »
  7. Skolioza u dzieci: przyczyny, objawy i terapia
Co to jest skolioza?

W skoliozie kręgosłup wygina się na bok, tworząc krzywą postawę. Ponadto poszczególne trzony kręgów są skręcone.

Jak można rozpoznać tę chorobę?

Około 80 do 90% skolioz występuje bez rozpoznawalnej przyczyny. Objawy zwykle rozwijają się dopiero w późniejszym przebiegu choroby.

Jak leczy się skoliozę?

Rodzaj leczenia zwykle zależy od stopnia skrzywienia i wieku pacjenta. Ośrodki rehabilitacyjne oferują programy, dzięki którym można uniknąć późniejszych konsekwencji, takich jak np. obsunięcie się dysku.

Skolioza to schorzenie ortopedyczne, w którym kręgosłup jest skrzywiony. Niektóre osoby zmagają się z powodu niej z krzywą postawą lub garbem na plecach. Wielu rodziców zastanawia się jednak ,jak mogą rozpoznać skoliozę u swojego dziecka.

W naszym poradniku chcielibyśmy wyedukować Cię w temacie skoliozy u dzieci. Powiemy Ci, co powoduje to schorzenie i czy występują określone objawy. Następnie przedstawimy Ci różne możliwości leczenia skoliozy.

[button]Więcej informacji na ten temat[/button]

1. skolioza oznacza skrzywienie kręgosłupa

Operacje kręgosłupa w Niemczech

Według badań Fundacji Bertelsmanna w roku 2014/2015 co tysięczny Niemiec przeszedł operację kręgosłupa, w której usztywniono poszczególne kręgi. W porównaniu z rokiem 2007/2008 liczba operowanych osób wzrosła o 44%.

Skolioza to choroba, która dotyczy kręgosłupa. Może dotyczyć kręgosłupa piersiowego, lędźwiowego lub obu. W tym przypadku kręgosłup jest skrzywiony, a niektóre kręgi są nawet skręcone. Kręgi następnie usztywniają się tak, że ruchy są ograniczone.

Eksperci szacują, że skolioza dotyczy około 4% populacji. Deformacja ta występuje znacznie częściej u dziewcząt i kobiet.

Skoliozamoże pojawić się w różnym czasie. Plotka głosi, że skolioza może dotyczyć niemowląt. W rzeczywistości jednak są to niewielkie deformacje, które pojawiają się w związku z położeniem w łonie matki. Z reguły nie jest konieczna terapia, ponieważ znikają one ponownie samoistnie.

Jeśli skolioza występuje w okresie niemowlęcym, nazywana jest skoliozą niemowlęcą. Między czwartym a dziesiątym rokiem życia nazywana jest skoliozą młodzieńczą. Najczęstsza jest jednak tak zwana skolioza młodzieńcza. Dotyka ona dzieci od około jedenastego roku życia, czyli od początku okresu dojrzewania.

2. większość skolioz jest idiopatyczna

Schiefstellung durch verkrümmte Wirbelsäule
Skrzywiony kręgosłup można zobaczyć gołym okiem w cięższych przypadkach.

Skoliozy można podzielić na różne formy. Ta klasyfikacja skupia się na przyczynie krzywego kręgosłupa.

  • Skolioza idiopatyczna występuje bez uchwytnej przyczyny.
  • Skolioza wtórna rozwija się z powodu innej choroby.

W80 do 90 % przypadków jest to skolioza idiopatyczna. Eksperci zakładają, że plecy, a tym samym kręgosłup, rosną szczególnie szybko w okresie dojrzewania. Jeśli jedna strona rośnie szybciej niż druga, ciała kręgów skręcają się, co prowadzi do skrzywienia.

U wielu pacjentów skolioza początkowo występuje bez objawów. Oznacza to, że można ją rozpoznać jedynie po tym, że miednica jest skrzywiona lub ramiona znajdują się na różnych wysokościach. Oznacza to, że schorzenie to jest początkowo problemem czysto kosmetycznym.

Z czasem jednak, u większości pacjentów od około 30 do 40 roku życia, mogą pojawić się nieprzyjemne objawy.

Należą do nich:

  • Ból pleców
  • Bóle głowy
  • Ból szyi
  • Ból w okolicy kości kulszowej
  • Napięcie mięśniowe
  • Duszność i uczucie ucisku w klatce piersiowej z powodu zmniejszonej pojemności płuc

Rada: Aby zapobiec pogłębianiu się skoliozy, ważne jest, aby była ona jak najwcześniej wykryta i leczona. Dobrą okazją do tego jest badanie J1, które odbywa się między 12 a 14 rokiem życia.

3. leczenie zależy od ciężkości skrzywienia

Istnieje wiele różnych sposobów leczenia skolioz u dzieci. Głównym celem jest zapobieganie dalszemu skrzywieniu, a tym samym zapobieganie wtórnym chorobom, takim jak przepuklina dysku. Dla optymalnego leczenia kluczowe jest uwzględnienie stopnia skrzywienia. Powszechna jest następująca klasyfikacja:

  • Łagodna skolioza: kąt do 40 stopni.
  • Umiarkowana sk olioza: kąt pomiędzy 40 a 60 stopni
  • Ciężka skolioza: kąt powyżej 60 do 80 stopni
  • Bardzo ciężka sk olioza: kąt powyżej 80 stopni

3.1 Fizjoterapia w przypadku łagodnej skoliozy

Therapie bei Skoliose
Jeśli dziecko cierpi na łagodną skoliozę, ćwiczenia fizjoterapeutyczne mogą już pomóc.

Jeśli dziecko ma łagodną skoliozę, lekarz zwykle najpierw przepisuje fizjoterapię. W tej terapii stosowane są różne ćwiczenia. W przypadku mniejszych dzieci stosuje się ćwiczenia Bobath lub Vojty. Jeśli dzieci są nieco starsze, fizjoterapeuci stosują metodę Schrotha.

Gimnastyka i ćwiczenia mają na celu wzmocnienie pleców, danie kręgosłupowi oparcia i złagodzenie bólu. Dodatkowo dzieci powinny uprawiać sport. Najlepiej sprawdzają się takie sporty jak pływanie czy wspinaczka. Ważne jest, aby pacjenci wykonywali ćwiczenia regularnie przez dłuższy czas. Tylko wtedy ta terapia jest skuteczna.

Ponadto istnieje możliwość wypróbowania alternatywnych metod leczenia. W tej dziedzinie szczególnie popularna jest terapia Dorna. Pamiętaj jednak, aby wcześniej omówić każdą terapię ze swoim lekarzem.

Wskazówka: Dzieci, które cierpią na skoliozę, powinny zaopatrzyć się w specjalny materac, który zapewnia dodatkowe wsparcie dla kręgosłupa. Szczegółową poradę w tym zakresie najlepiej uzyskać w specjalistycznym sklepie.

3.2 Gorset stosuje się przy umiarkowanie ciężkiej skoliozie.

Arzt und Kind mit Korsett
Gorset podtrzymujący pomaga kierować kręgosłup we właściwym kierunku
.

Niestety w przypadku umiarkowanie ciężkiej skoliozy nie wystarczy już zwykłe wykonywanie ćwiczeń. W tym przypadku stosuje się również tak zwany gorset. Jest on zazwyczaj wykonany z tworzywa sztucznego i podkładek uciskowych.

Aby podtrzymać indywidualny kształt kręgosłupa, każdy gorset jest wykonywany na zamówienie. W zakładaniu i zdejmowaniu gorsetu skoliozowego pomagają paski i rzepy. Aby uzyskać zadowalający efekt, gorset musi być noszony przez co najmniej 20 godzin dziennie.

Leczenie gorsetem jest jednak odpowiednie tylko dla dzieci i młodzieży, które jeszcze rosną. Na tym etapie istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że kręgosłup może być jeszcze wygięty.

Uwaga: gorset musi być noszony przez wiele lat. Dlatego zastanówcie się wspólnie z dzieckiem, w jaki sposób można uczynić codzienne życie najbardziej komfortowym. Jeśli to możliwe, sport powinien odbywać się bez gorsetu.

3.3 W szczególnie ciężkich przypadkach konieczna jest operacja

Operationssaal
W operacji usztywnia się dotknięty chorobą odcinek kręgosłupa.

Na szczęście tylko nieliczne dzieci są dotknięte ciężką lub bardzo ciężką skoliozą. Jeśli jednak skolioza nadal się pogłębia lub jest bardzo ciężka, konieczna jest operacja. W takim przypadku należy poszukać dobrej kliniki z doświadczonymi lekarzami.

Podczas operacji, która jest bardzo skomplikowana, odsłonięta zostaje dotknięta część kręgosłupa. Następnie chirurg zakłada pręt, który jest mocowany za pomocą śrub lub haków. W ten sposób niektóre kręgi zostają usztywnione.

Po operacji dziecko może skorzystać z terapii w ośrodku rehabilitacyjnym. Tam uczy się, jak radzić sobie z usztywnieniem. Ponadto uczone są nowe wzorce ruchowe.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi

Schwangere Frau mit Skoliose
Kobiety ze skoliozą nie mają nic niezwykłego, czym mogłyby się martwić w czasie ciąży.

Czy skoliozę można wyleczyć?

Nie. Niestety, nie jest możliwe wyleczenie skoliozy. Celem terapii jest zatrzymanie progresji skrzywienia i złagodzenie objawów, takich jak ból pleców. W celu utrzymania jakości życia ważne jest również uprawianie sportu i włączenie niezbędnych ćwiczeń do codziennego życia.

Czy przy skoliozie powinnam spodziewać się problemów z ciążą?

Kobiety, które chcą mieć dzieci, nie muszą z nich rezygnować z powodu skoliozy. Według najnowszych badań, w czasie ciąży nie ma różnicy, czy cierpią na skoliozę, czy nie. Wbrew powszechnej opinii nie jest to problem, aby urodzić naturalnie.

Czy po operacji dzieci mogą znów normalnie się poruszać?

Chociaż operacja polega na usztywnieniu, nie oznacza to wcale, że swoboda ruchu jest ogromnie ograniczona. Wręcz przeciwnie, osoby, które przeszły operację, po korekcji mogą poruszać się lepiej, ponieważ odczuwają znacznie mniejszy ból.

5. więcej informacji na ten temat

Artykuły powiązane