- Witamina K odpowiada za krzepnięcie krwi i wzrost komórek. Jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, do których należą również witaminy A, D i E.
- Niedobór witaminy K może powodować krwawienie w mózgu.
- Niedobór witaminy K występuje częściej u noworodków.
Podczas badania noworodka szczególnie poszukuje się objawów niedoboru witaminy K. Dzieje się tak dlatego, że niedobór witaminy K jest szczególnie częsty u niemowląt, co oznacza, że witamina K musi być podawana przez lekarza w ramach badań profilaktycznych.
Dlaczego witamina K jest tak ważna dla Twojego dziecka i jak możesz rozpoznać objawy jej niedoboru, wyjaśniamy w poniższym artykule.
Spis treści
1. witamina K wspomaga układ sercowo-naczyniowy
Witamina K jest jedną z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, której główną funkcją jest umożliwienie krzepnięcia krwi. Ponadto witamina K wspomaga metabolizm, wytrzymałość kości i chroni tętnice przed złogami wapnia. Witamina K ma szczególnie pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy człowieka.
Wskazówka: Witamina K zawarta jest w wielu produktach spożywczych, takich jak zielone warzywa.
1.1 Niemowlęta wchłaniają niewiele witaminy K z mleka matki
Od 65 do 80 mikrogramów witaminy K powinno dostawać się do organizmu codziennie poprzez pożywienie. Ponieważ witamina K jest wrażliwa na światło, żywność powinna być przechowywana w ciemnym miejscu. Gotowanie nie wpływa na zawartość witaminy w żywności, ponieważ witamina K jest stabilna termicznie.
Te pokarmy zawierają szczególnie duże ilości witaminy K:
Żywność | Dzienne zapotrzebowanie |
---|---|
Pietruszka | 10 gramów |
Szpinak | 20 gramów |
Brukselka | 25 gramów |
Twaróg | 220 gramów |
Grzyby | 400 gram |
Noworodkom należy podawać dodatkowo witaminę K, ponieważ wchłaniają jej bardzo mało z mleka matki.
Uwaga: Podczas gdy przedawkowanie witaminy K nie szkodzi dorosłemu, może być przyczyną rozpadu czerwonych krwinek u niemowląt.
2. niebieskie plamy mogą wskazywać na niedobór witaminy K
Jak możesz stwierdzić, czy Twoje dziecko ma niedobór witaminy K? Lekarze zazwyczaj szukają typowych objawów niedoboru witaminy K podczas stawiania diagnozy. Wskazaniami mogą być skłonność do krwawień i szybkie powstawanie siniaków. Ból mięśni i wybroczyny również wskazują na niedobór witaminy K.
Czym jednak są wybroczyny? Wybroczyny to czerwone plamy (krwawienia) na skórze wielkości łebka od szpilki, które zwykle pojawiają się na stawach lub kostkach.
3. Przyczyny niedoboru witaminy K często leżą w jelitach.
U niemowląt przyczyny niedoboru witaminy K leżą w mleku matki, które ma tylko bardzo niską zawartość witaminy K. Ponadto flora jelitowa noworodków nie jest jeszcze w pełni rozwinięta, więc nie może tam być wytwarzana witamina K.
U dorosłych częstą przyczyną niedoboru witaminy K są choroby jelit lub zaburzenia metaboliczne. Podobnie jak niemowlęta otrzymują oni dodatkowe dawki witaminy K i zmieniają swoją dietę.
Zalety i wady karmienia piersią:
- Bogate w składniki odżywcze
- Karmienie jest możliwe w każdym miejscu i o każdej porze
- Indywidualnie dopasowane do potrzeb dziecka
- Niedrogie
- Wzmacnia więź między matką a dzieckiem
- Niska zawartość witaminy K
- Zależność od (zbilansowanej) diety matki
- Ryzyko zastoju mleka
4. Krwotok z niedoboru witaminy K może być przyczyną ciężkiej niepełnosprawności
Ponieważ w pierwszych tygodniach życia niemowlęta nie potrafią same wytwarzać witaminy K, w ramach badań kontrolnych U1, U2 i U3 pediatra podaje im doustną dawkę.
Badania profilaktyczne mają następujące punkty centralne:
- U1: Kompletne badanie dziecka bezpośrednio po urodzeniu (na sali porodowej): badanie oddechu, serca i skóry, a także sprawdzenie kończyn pod kątem ewentualnych wad rozwojowych, test na żółtaczkę, badanie krwi z pępowiny, podanie kropli z witaminą K.
- U2: pierwsza wizyta u pediatry (około 5 do 10 dni po urodzeniu): pełne badanie stawu biodrowego, odruchów, test na żółtaczkę noworodkową, krople witaminy K, ewentualnie pierwsze podanie witaminy D.
- U3: ponowna kontrola (czwarty – piąty tydzień życia dziecka) stawu biodrowego, pytania o zachowanie i rozwój dziecka, podanie witaminy K.
Jeśli dziecko nie otrzyma wystarczającej ilości witaminy K, może dojść do krwawienia niedoborowego w mózgu, zagrażającego jego życiu. Ponadto zaburzony jest rozwój mózgu, po którym następuje ciężka niepełnosprawność.
Rada: Powiedz lekarzowi o swoich obserwacjach podczas badań profilaktycznych, aby szybko rozpoznać zaburzenia rozwojowe lub braki w podaży i rozpocząć odpowiednią terapię.
5. witamina K2 umożliwia budowę mocnych kości
Witaminy z grupy K zaliczane są do grupy składników odżywczych, w skład których wchodzą witamina K1 i K2. Witamina K1 pochodzi głównie z roślin i nosi nazwę filochinonu. Witamina K2 pochodzi ze źródeł zwierzęcych i jest znana jako menachinon.
Witamina K2 znajduje się głównie w mięsie, jajach i produktach mlecznych.
Działanie obu witamin K jest bardzo różne. Witamina K1 wpływa na krzepnięcie krwi i utrzymuje tętnice wolne od złogów wapnia, natomiast witamina K2 odpowiada za tworzenie kości. Witamina K2 zapewnia wytrzymałość kości i zapobiega złamaniom.