Istnieje wiele różnych objawów, które wpływają na rozwój dzieci. Są to zarówno bóle głowy, jak i nerwowe zachowanie oraz podrażnione oczy.
Badanie okulistyczne określi, w jakim stopniu wzrok dziecka jest zaburzony i czy noszenie okularów oraz inne środki są konieczne.
Ogólnie rzecz biorąc, prawie zawsze możliwa jest wymiana okularów na soczewki kontaktowe. Jednak nie wszyscy ludzie dobrze dogadują się z soczewkami kontaktowymi. Ponadto dzieci powinny być na tyle dorosłe, aby w miarę możliwości mogły samodzielnie dbać o swoje soczewki kontaktowe.
Wiele dzieci w Niemczech cierpi na dalekowzroczność. Jednak rodzice nie zawsze rozpoznają to bezpośrednio, przez co upływa niepotrzebny czas, zanim dzieci udadzą się do okulisty.
W naszym artykule pokażemy Państwu, na czym polega dalekowzroczność u dzieci, jak się rozwija i w jakim stopniu można ją leczyć.
[button]Książki z ćwiczeniami i wiedzą do ćwiczenia wzroku[/button]
Spis treści
1. dalekowzroczność u dzieci nie jest rzadkością
Według Kuratorium Dobrego Widzenia około co dziesiąte dziecko w Niemczech jest dotknięte wadą wzroku. Mimo, że większość wszystkich dzieci jest krótkowzroczna, a nie dalekowzroczna, nadal jest wiele dzieci, które mają problemy z czytaniem.
Przy dalekowzroczności (lub nadwzroczności) gałka oczna jest zbyt krótka lub moc refrakcyjna soczewki oka jest zbyt słaba. W rezultacie dzieci mają problemy z ostrym widzeniem bliskich obiektów. Z kolei przedmioty znajdujące się dalej są łatwiejsze do zobaczenia, ponieważ zmienia się kąt padania światła i powstający obraz wydaje się nieco ostrzejszy.
W zależności od stopnia dalekowzroczności u dzieci nie oznacza to jednak, że dzieci rzeczywiście widzą ostro na odległość. Widzą one jedynie lepiej niż na krótkich dystansach.
Aby móc widzieć ostro na odległość, mięśnie oka muszą być również silnie napięte. Jeśli mięśnie są napięte, soczewka może się bardziej ugiąć, dzięki czemu obraz, który w rzeczywistości powstaje dopiero za siatkówką, staje się wcześniej widoczny i tym samym wydaje się ostry.
W przeciwieństwie do krótkowzroczności, dalekowzroczność u dzieci jest czysto genetyczna.
2. rozpoznawanie dalekowzroczności u dzieci
Astygmatyzm:
Astygmatyzm jest szczególną postacią ametropii u dzieci. Z powodu krzywizny rogówki padające światło nie skupia się w jednym punkcie, lecz tylko w linii, dlatego nazywa się to również astygmatyzmem.
Staje się to problematyczne tylko wtedy, gdy przyczyną jest zaćma lub inne choroby oczu.
Niestety, nie zawsze łatwo jest wykryć wadę wzroku u dziecka. Jeśli jednak pewne objawy się skumulują, nie należy zwlekać z konsultacją z okulistą.
Na dalekowzroczność u dzieci wskazują następujące cechy:
- częste mruganie
- ruchy oczu podczas oglądania książek z obrazkami
- mrużenie oczu, pieczenie oczu, zapalenie spojówek
- Trzymanie się z dala od bliskich przedmiotów
- niechęć do czytania lub oglądania obrazków
- trudności z pracami ręcznymi (malowanie, cięcie nożyczkami)
- stosunkowo słaba równowaga z powodu słabego widzenia przestrzennego
- częste potykanie się lub wpadanie na przedmioty
- zachowanie hiperaktywne
- Bóle oczu i głowy
Oczywiście nie wszystkie z powyższych informacji automatycznie wskazują na słaby wzrok. Nie należy jednak pomijać badania wzroku, jeśli istnieje podejrzenie, że dziecko cierpi na nadwzroczność, czyli jest dalekowzroczne.
Jak objawia się dalekowzroczność u dzieci można zobaczyć na tym krótkim filmie na YouTube:
3. leczenie dalekowzroczności (nadwzroczności) u dzieci
.Wiele osób zakłada, że wady wzroku u dzieci rosną nieproporcjonalnie. Choć generalnie nie można tego wykluczyć, nigdy nie należy pomijać wizyty u okulisty.
Jeśli dziecko ma tylko stosunkowo słabą dalekowzroczność, może się ona jeszcze zrosnąć, gdy gałka oczna nieco się wydłuży.
Jeśli natomiast dziecko cierpi na nieco bardziej wyraźną dalekowzroczność, okulary są środkiem z wyboru, aby skorygować wadę wzroku. W szczególności, jeśli oboje oczu jest w różnym stopniu dalekowzroczne, może dojść do mrużenia lub trwałego osłabienia oczu. Aby temu zapobiec, często stosuje się okulary dla dzieci. Ponadto jedno oko jest zaklejane na krótki czas.
Rada: Wczesne leczenie sprawia, że dalekowzroczność u dzieci nie prowadzi do dalszych problemów. Czasami dalekowzroczność poprawia się lub nawet całkowicie znika. W większości przypadków jednak wada wzroku pozostaje do końca życia dziecka i nie można jej wyleczyć.
3.1 Lasery nie są rozwiązaniem dla dzieci
Leczenie laserowe nie jest opcją dla dzieci poniżej 18 roku życia, a zwykle nawet poniżej 21 roku życia, ze względu na niepełny wzrost.
W późniejszym okresie z pewnością możliwe jest laserowanie oczu. Jest to jednak zalecane tylko do wartości 4, czasem 6 dioptrii.
Ponadto czynniki takie jak grubość rogówki i sprężystość tkanki decydują o tym, czy można rozważyć leczenie laserowe. Z reguły kasy chorych nie pokrywają kosztów takiego leczenia.
3.2 Trening wzroku przeciwko dalekowzroczności u dzieci
Częste korzystanie ze smartfona, komputera czy telewizora powoduje zmiany w oczach. Jednak to właśnie brak różnorodności w użytkowaniu jest głównym czynnikiem przyczyniającym się do zwiększenia krótkowzroczności u dzieci i młodzieży.
Z tego powodu dzieci nie powinny spędzać zbyt wiele czasu przed ekranem, ale powinny stawiać wyzwanie swoim oczom w zróżnicowany sposób.
Podobnie jak inne mięśnie, oko może być trenowane w pewnych granicach. Nie ma jednak jednoznacznych naukowych dowodów na sukces treningu oczu w walce z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością.
Regularne przerwy w pracy, świeże powietrze i wystarczająca ilość płynów to aspekty, które są ogólnie korzystne dla zdrowia, więc nie można ich pominąć. Czy Ty lub Twoje dzieci dodatkowo polegacie na pewnych ruchach oczu, aby poprawić widzenie, jest czymś, co powinieneś zdecydować sam. Jednak dzieci z (poważnymi) wadami refrakcji nadal będą musiały nosić okulary.
4. zamień okulary na soczewki kontaktowe
To, czy dzieci mogą przejść na soczewki kontaktowe zamiast okularów, zależy w mniejszym stopniu od tego, ile dziecko ma już lat, a bardziej od tego, ile odpowiedzialności może wziąć na siebie.
W przeciwieństwie do okularów, konieczny jest pewien wysiłek, aby wysokiej jakości soczewki pozostały zadbane i nie spowodowały żadnych uszkodzeń.
Ogólnie jednak materiały są takie, że nawet małe dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe. Średnio jednak, przejście z okularów na soczewki kontaktowe nie jest zalecane do około ósmego roku życia. Do trzeciej klasy większość dzieci jest w stanie zadbać o swoje soczewki kontaktowe w dużej mierze samodzielnie.
Największą zaletą soczewek kontaktowych jest z pewnością możliwość poradzenia sobie bez okularów i ostrego widzenia nawet na krawędziach. Z drugiej strony wadą jest ograniczenie wentylacji oczu, a więc większe prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnień.
5 Obchodzenie się bez pomocy wzrokowych nie zawsze jest dobrym pomysłem.
Zasadniczo oczy zmieniają się w trakcie rozwoju. Jeśli jednak małe dzieci są początkowo lekko dalekowzroczne, to często tracą tę wadę wzroku do około szóstego roku życia.
Dopóki oczy nie są dotknięte w różnym stopniu i nie ma niepokojących objawów, można się obejść bez okularów.
Ponieważ jednak przebieg choroby może się zmieniać, ważne są regularne badania kontrolne u okulisty. Jeśli po ukończeniu szóstego roku życia u dzieci nadal występuje dalekowzroczność, to zazwyczaj prawie nie zmienia się ona w ciągu życia.
6. książki z ćwiczeniami i wiedzą do ćwiczenia wzroku
- Schneider Ph.D., Meir (Author)
- Caster M.D., Andrew I. (Author)
- Gill, ASHIA (Author)