Krostki termiczne u dzieci są zazwyczaj nieprzyjemnie swędzące, ale nie stanowią zwykle powodu do niepokoju.
Zazwyczaj wysypka znika w ciągu kilku dni. Jeśli tak się nie stanie lub jeśli wystąpią inne objawy, takie jak gorączka, należy skontaktować się z lekarzem.
Latem szukaj kremów, które nie są tłuste, ponieważ mogą one szybciej zatkać delikatne pory dziecka.
W gorących miesiącach letnich lub na wakacjach, jest to bardziej powszechne dla dzieci, aby uzyskać pryszcze ciepła. Ale czym dokładnie są pryszcze termiczne? Jak się rozwijają ijakie są możliwości szybkiego pozbycia się ich?
W naszym artykule pokazujemy, dlaczego dzieci szybciej dostają pry szczy cieplnych i jak można temu zapobiec.
[button]Rekomendacja redakcji: Poradnik zdrowotny dla dzieci[/button]
Spis treści
1. pryszcze termiczne nie bez powodu mają swoją nazwę
Przez pryszcze cieplne lekarze rozumieją wysypkę na skórze, która pojawia się pod wpływem gorąca. Zaczerwienione miejsca, małe pęcherzyki i kilka krostek na skórze – tak wyglądają typowe pryszcze termiczne u dzieci.
Niemowlęta i maluchy rzadko odczuwają ból, ale dotknięte nimi miejsca często swędzą.
Przyczyną powstawania pryszczy cieplnych tylko pośrednio jest słońce. Kiedy latem jest ciepło, automatycznie dużo się pocimy, dzięki czemu chłodzenie powierzchni skóry odbywa się przez pory.
W przeciwieństwie do dorosłych, niemowlęta i małe dzieci mają jeszcze bardzo drobne pory, więc pot może je zatykać.
Prowadzi to do powstawania na powierzchni skóry złogów, które nie mogą być wystarczająco szybko usunięte i w ten sposób prowadzą do mini-zapaleń.
Uwaga: Krostki cieplne u dzieci to sygnał ostrzegawczy. Ponieważ chłodzące działanie własnego potu dziecka jest niewystarczające, temperatura ciała wzrasta.
Zadbaj więc o to, by jak najszybciej się ochłodziły, by zmniejszyć ryzyko udaru cieplnego.
Kilka ogólnych wskazówek, jak ułatwić dziecku funkcjonowanie w upale, znajdziesz w tym filmie na YouTube:
2. wiele dzieci jest nadmiernie ubranych w lecie
Większość rodziców ma na myśli dobro swoich dzieci i zawsze dba o to, by były one odpowiednio ubrane. Jednak chłodna bryza przy temperaturze 30° C nie jest powodem do założenia kurtki. Plamy cieplne u dzieci są często szczególnie widoczne na tych częściach ciała, gdzie ubranie przylega do skóry.
Szczególnie widoczne są krostki cieplne:
- na brzuchu,
- plecach,
- na szyi, na twarzy,
- i pod pieluszką w okolicy ud.
- oraz na grzbietach kolan i zgięciach ramion.
Szczególnie miejsca, w których dzieci bardzo się pocą, gdzie jest większe tarcie lub gdzie ubranie leży bezpośrednio na skórze są bardziej podatne na powstawanie małych krostek.
Rada: Ubranie nie powinno być szczelne, ale powinno pozwalać na lekkie chłodzenie przez wiatr. Dlatego należy zdjąć dziecku skarpetki i nie zakładać kapelusza przeciwsłonecznego w cieniu.
3. leczenie krostek pod wpływem ciepła – oto jak postępować
Krostki termiczne w medycynie:
Krostki termiczne znane są również pod terminami frytki potowe, pęcherzyki potowe, czerwony pies czy flaczki termiczne.
Miliaria, jak lekarze zwykle nazywają wysypkę skórną, występuje również w klasyfikacji ICD-10 (L 74).
Jeśli u dzieci wystąpią pryszcze cieplne, a skóra zaczyna swędzieć, pojawia się pytanie, co można teraz zrobić.
Jako środek doraźny należy zapewnić trochę chłodu w cieniu. Pozwól, aby do skóry dziecka dotarło trochę powietrza, aby ciepło nie gromadziło się między skórą a ubraniem.
Jeśli weźmiesz sobie do serca te wskazówki, swędzenie zniknie w większości przypadków w ciągu kilku godzin, czasem dopiero po kilku dniach. Leczenie za pomocą domowych środków jest zazwyczaj wystarczające.
To, co pomaga, zależy jednak zdecydowanie od tego, jak długo dziecko mocno się poci i jak wyraźne są plamy gorąca.
Uciekaj się do pudru dla niemowląt, który ukoi i ochłodzi podrażnioną skórę. Ewentualnie może pomóc kąpiel w nieco chłodniejszej wodzie lub kilka chłodnych, ale nie lodowatych okładów.
Możesz użyć rozcieńczonego o ctu jabłkowego (3 łyżki stołowe octu jabłkowego na jeden litr wody), aby delikatnie pogłaskać palcem zaczerwienione obszary skóry. Ocet jabłkowy ma działanie odkażające, dzięki czemu zatkane gruczoły potowe nie ulegają tak łatwo zapaleniu.
Jeśli skóra bardzo swędzi lub krostki z gorąca nie znikają w ciągu kilku dni, można zastosować środki homeopatyczne lub kremy lecznicze.
Maść cynkowa lub kremy z krzemionką wspomagają proces gojenia. Zanim jednak sięgniesz po tego rodzaju leczenie, skontaktuj się z pediatrą.
Rada: Zwróć uwagę na to, aby Twoje dziecko w gorące dni wystarczająco dużo piło. W przypadku krostek cieplnych można zapewnić łatwiejsze usuwanie substancji zapalnych ze skóry poprzez picie wystarczającej ilości płynów.
4 Zapobieganie wysypce cieplnej u dzieci
W trosce o zdrowie dziecka, krostki termiczne powinny występować jak najrzadziej. Dlatego w szczególnie gorące letnie dni, a zwłaszcza w wakacje, zadbaj o to, by dziecko miało umiarkowaną ekspozycję na słońce i nosiło odpowiednią odzież. Kapelusz przeciwsłoneczny jest ważny, ale nie wtedy, gdy dziecko znajduje się całkowicie w cieniu.
Dużą różnicę robi również zdejmowanie raz na jakiś czas butów i skarpetek, aby zapewnić trochę świeżego powietrza.
Najlepiej założyć trochę więcej bawełnianych ubrań, które przepuszczają powietrze. Tkaniny jedwabne również mają działanie chłodzące, ale raczej nie będą realną alternatywą dla niewielu rodziców. Koszulka nie musi być też schowana w spodnie niemowlaka, gdy jest ciepło. Dodatkowo pomaga ochłodzenie się na basenie, w morzu lub na kąpielisku.
W mieszkaniu powinno być jak najchłodniej. Jeśli nie można tego zapewnić przez wietrzenie w tropikalne noce, zadbaj o cienką letnią kołderkę w nocy, aby przykrywanie się nie stanowiło problemu.
5. rekomendacja redakcji: Poradnik zdrowotny dla dzieci
- Soldner, Georg (Author)
- Röhnelt, Romanus (Author)