Analiza rysunków dziecięcych: Psychologia stojąca za dziecięcymi obrazkami

Już w wieku od roku do dwóch lat dzieci zaczynają bazgrać wszelkimi rodzajami pisaków. Ponieważ poprzez te rysunki dzieci mogą wyrazić swoje uczucia, rodzice powinni zaoferować im jak najwięcej materiałów i nie krytykować ani nie …

Analiza rysunków dziecięcych: Psychologia stojąca za dziecięcymi obrazkami

Kinderzeichnungen-analysieren-Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Analiza rysunków dziecięcych: Psychologia stojąca za dziecięcymi obrazkami
Jakie są wnioski z analizy rysunków dzieci?

Dzieci opowiadają historie swoimi obrazkami i chcą wyrażać siebie poprzez rysunek.

Jakie procesy można prześledzić poprzez rysunki dzieci?

Rozwój rysunku przebiega według pewnego schematu. Przy odrobinie wiedzy można ten rozwój śledzić na żywo.

Co sprawia, że analiza obrazów jest tak produktywna?

Kolory lub motywy mogą wiele ujawnić o życiu emocjonalnym dziecka.

Już w wieku od roku do dwóch lat dzieci zaczynają bazgrać wszelkimi rodzajami pisaków. Ponieważ poprzez te rysunki dzieci mogą wyrazić swoje uczucia, rodzice powinni zaoferować im jak najwięcej materiałów i nie krytykować ani nie poprawiać bazgrołów.

Analiza rysunków dzieci nie jest taka łatwa, ponieważ rysunki muszą być zawsze rozpatrywane w kontekście. W naszym poradniku podajemy kilka wskazówek, jak interpretować różne dziecięce obrazki. Wyjaśniamy też poszczególne fazy rozwoju rysunku.

[button]Kup książki do analizy rysunków dzieci online[/button]

1. dzieci wyrażają siebie poprzez zdjęcia i rysunki

malende Kinder
Zachęcaj do chęci rysowania poprzez dostarczanie materiałów.

Psychologia od około stu lat bada, co mogą powiedzieć rysunki dzieci. Za pomocą narysowanych obrazków można zagłębić się w świat dziecka. Wiedza o pewnych etapach rozwoju pomogła psychologom coraz lepiej zrozumieć, co dziecko chce wyrazić za pomocą rysunku.

Jednak przy ocenie dziecięcych obrazków również należy zachować ostrożność. Błędne interpretacje mogą prowadzić do błędnych diagnoz i nieporozumień. Dlatego upewnij się, że nie wyciągasz pochopnych wniosków i zawsze bierzesz pod uwagę etap rozwoju i tło obrazka.

Istnieją różne okazje, które skłaniają dziecko do narysowania obrazka.

Należą do nich:

  • zdarzenie motoryczne
  • faktyczną okazję
  • okazję emocjonalną
  • i okazja materialna

Poniżej chcielibyśmy bardziej szczegółowo opisać poszczególne okazje.

Każde dziecko ma potrzebę ruchu. Wyraża się to naturalnie w bazgrołach i bazgrołach. Dziecko porusza rękami i palcami, aby ozdobić liść lub stół pisakami, a czasem nawet jedzeniem. Im większa powierzchnia, tym bardziej interesujące jest dla dziecka dać upust swojej kreatywności.

Test rysowania człowieka

Tak zwany Mann-Zeichen-Test (MZT) autorstwa Hermana Zilera jest sposobem na określenie dojrzałości rozwojowej dzieci. Jest on często stosowany w ośrodkach wczesnej interwencji lub placówkach lecznictwa zamkniętego.

Dzieci często przedstawiają na rysunkach to, co najbardziej podoba im się w rzeczywistości. Na przykład, jeśli dziecko kilka dni temu było w zoo, to następnym razem na pierwszym planie rysunku będą zazwyczaj zwierzęta. Oznacza to, że doświadczenia z życia codziennego często trafiają na obraz.

Ludzie wyrażają uczucia lub wrażenia przede wszystkim za pomocą języka. Dzieci jednak wolą wyrażać się poprzez obrazki. Dlatego takie uczucia jak radość, smutek czy strach mogą mieć ogromny wpływ na rodzaj rysunku. Dzieci lubią też przedstawiać na obrazku charakter i intensywność relacji.

Okazja materialna jest, że tak powiem, kamieniem węgielnym do tworzenia dziecięcych obrazków. Aby zmotywować dzieci do rysowania, należy zaoferować jak najwięcej materiałów i stworzyć przyjemną atmosferę. Ponadto ważne jest, aby nie dawać dzieciom żadnych wytycznych i nie krytykować obrazka.

2. każde dziecko przechodzi przez pewien rozwój malarski

Psychologia rozwojowa bada między innymi to, w jakim stopniu rozwój przebiega według pewnego schematu. Psychologowie i naukowcy stwierdzili, że każde dziecko przechodzi przez różne fazy. Większość modeli opiera się na etapach rozwoju malarskiego według Piageta (1992).
W poniższej tabeli chcielibyśmy bardziej szczegółowo przedstawić różne fazy rozwoju malarstwa:

Wiek (w latach) Faza Opis
0-1 Smarowanie
  • w tej fazie na pierwszy plan wysuwa się radość z ruchu
  • Aby wypróbować różne rzeczy, dzieci używają farb, kaszki, piasku, a nawet kału.
  • Na początku kredki nie są używane do malowania, a jedynie wprowadzane do buzi.
1-2 Bazgranie
  • Na początku dzieci preferują linie zygzakowate.
  • Wykorzystywane są wszystkie dostępne dla dziecka powierzchnie.
  • rysunki te nie mają jeszcze żadnego znaczenia
  • kolory nie odgrywają jeszcze żadnej roli
  • Bazgranie sprzyja rozwojowi motorycznemu
2-4 Faza przed schematem
  • Dzieci zaczynają rysować koła
  • w tym kontekście rozwija się również tzw. głowonóg (człowiek składa się z głowy, rąk i nóg; brakuje górnej części ciała; ręce i nogi nie przylegają bezpośrednio do ciała; oko i usta znajdują się poza twarzą)
  • pierwsze znaki graficzne powstają zazwyczaj w wieku od trzech do czterech lat
  • poszczególne elementy są rozmieszczane na stronie
  • Kolory stają się coraz ważniejsze, tak że są wykorzystywane również do przedstawiania emocji.
  • Dziecko zaczyna rysować inne obiekty, takie jak zwierzęta (pies, koń, ptak), samochód, chmury i drzewa.
5-8 Faza schematu I
  • Dzieci zaczynają w tej fazie rysować transparentnie, co oznacza, że rysują rzeczy, które w rzeczywistości nie byłyby widoczne (rentgen)
  • ludzie nie są już przedstawiani jako głowonogi, ale znacznie bardziej szczegółowo
  • rozmieszczenie i wielkość elementów nie opiera się na rzeczywistości, ale na indywidualnym postrzeganiu
8-12 Faza schematu II
  • Obrazy stają się bardziej szczegółowe
  • Dzieci dodają indywidualne szczegóły do typowych obiektów
  • Uwzględniane są relacje wielkościowe
  • Dzieci coraz częściej zwracają uwagę na reprezentowanie trzeciego wymiaru

3. znaczenie różnych kolorów

Kinderzeichnungen Haus
Dzieci zrównoważone najczęściej używają wielu różnych kolorów

Jak już wspomniano, poszczególne kolory nie odgrywają znaczącej roli w fazie bazgrolenia. Od tego momentu jednak stają się one dla dzieci coraz ważniejsze. Na początku dzieci będą starały się nadać osobom, zwierzętom lub przedmiotom kolor, w jakim występują w rzeczywistości. Oznacza to, że łąka jest zielona, niebo jest niebieskie, a słońce żółte.

Jednak dzieci używają kolorów także do malowania uczuć. Wnioski dotyczące zdrowia psychicznego można jednak wyciągnąć dopiero w przypadku dzieci od około szóstego roku życia. Dzieci, które wykazują zdrowie psychiczne, zwykle używają wielu różnych kolorów, aby wyrazić swój obraz. Staje się to zauważalne dopiero wtedy, gdy dziecko preferuje lub nawet wyłącznie używa jednego koloru do swoich rysunków.

Podczas gdy ciepłe kolory, takie jak czerwony lub żółty, zwykle oznaczają równowagę, ciemne kolory, takie jak czarny lub niebieski, są uważane za oznaki smutku. Chociaż dzieci lubią używać koloru czerwonego do swoich rysunków, dominacja tego koloru może być oznaką złości, przemocy i agresji. Smutne rysunki, w których dominuje kolor czarny mogą wskazywać, że dziecko ma stany lękowe.

Uwaga: Nie należy oceniać zbyt szybko! Obrazek może być również narysowany tylko jednym kolorem, ponieważ np. reprezentuje on aktualnie ulubiony kolor lub nie było pod ręką innego ołówka.

Zrozumienie różnych motywów

Kinderzeichnungen Familie
Zdjęcie rodzinne jest popularnym motywem wśród dzieci.

W rozwoju rysunkowym dzieci pewne motywy pojawiają się ciągle na nowo.

Przede wszystkim wśród nich są:

  • portret ego
  • obraz rodziny (np. rodzina ze zwierzętami)
  • różne cechy płci
  • własny dom
  • reprezentacje natury

Przede wszystkim interesujące jest to, jak dziecko przedstawia siebie na rysunku. Podczas gdy dzieci pewne siebie dbają o to, aby to one stanowiły centrum obrazka, dzieci nieśmiałe mają tendencję do rysowania siebie mniejszego i w obecności zwierząt lub roślin. Jeśli dziecko się boi lub czuje się zagrożone, często stosuje się również takie symbole jak chmury lub błyskawice nad własną głową. Części ciała, które są ważne dla dzieci, są na przykład przedstawiane szczególnie duże.

To samo dotyczy relacji w rodzinie. W takich obrazkach rodzinnych osoby, które są dla dziecka szczególnie ważne, są malowane szczególnie duże i w centrum obrazka. Na przykład, jeśli dzieci narysują na obrazku rodzinnym przyjaciół, można wnioskować, że odgrywają oni ważną rolę w życiu dziecka. Jeśli jeden z członków rodziny jest narysowany szczególnie duży i potężny, może to wskazywać, że ta osoba wywiera dużą władzę nad pozostałymi. Jeśli dziecko rysuje rodzinę jako zwierzęta, może chcieć wyrazić ukryte uczucia.

Gdy tylko dzieci poznają swoje cechy płciowe, osoby płci żeńskiej i męskiej są rysowane w sposób szczególnie stereotypowy. Na przykład, podczas gdy mężczyzna uzyskuje pełną brodę, kobieta ma szczególnie błyszczące, długie włosy. W wieku przedszkolnym odpowiednie osoby są następnie malowane z piersiami lub penisami.

Bardzo popularne wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest rysowanie domu. Domy te są ważnym symbolem bezpieczeństwa. Otwarte i radosne dzieci często rysują bardzo duży dom z wieloma ozdobami.

Słońce, drzewa, kwiaty i chmury to motywy, które dzieci lubią uwieczniać na obrazku. Im są starsze, tym ilustracje stają się bardziej realistyczne. Rysunek drzewa mówi też wiele o rozwoju i dojrzałości dziecka. Podczas gdy na początku drzewo jest tylko niewyraźnie przedstawione, z czasem składa się z pnia, korony i korzeni.

5. kup książki do analizy rysunków dzieci online


Artykuły powiązane