- To normalne i ważne, że niemowlęta śpią w ciągu dnia. Noworodki nie mają jeszcze ustalonego rytmu dnia i nocy – kształtuje się on najwcześniej po około 5 tygodniach i jest oparty na zachowaniu rodziców.
- To, jak długo dzieci śpią w ciągu dnia, jest różne. Ogólnie 16-18 godzin snu dzieli się na około sześć faz snu w ciągu dnia i w nocy.
- Sen nie jest wyuczonym zachowaniem, ale naturalną podstawową potrzebą. Zdrowe środowisko snu, wrażliwe rodzicielstwo i rytuały pomogą Tobie i Twojemu dziecku spać w ciągu dnia.
Noworodki nadal potrzebują dużo snu. Około 16 do 18 godzin snu na dobę jest podzielone na około sześć faz snu. Oznacza to, że dzieci zazwyczaj nie śpią więcej niż trzy do czterech godzin na raz w ciągu dnia i nocy – a rodzice często również nie. Zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia noworodki nie mają też rytmu dzień-noc. Trzeba się tego najpierw nauczyć, ponieważ niemowlęta orientują się w zachowaniu rodziców. Niemniej jednak w pierwszym roku życia dzieci śpią również przez kilka godzin w ciągu dnia – przynajmniej przez większość czasu. Jak to prawie zawsze bywa, wyjątki potwierdzają regułę: Wyjątki potwierdzają regułę.
W tym artykule przyjrzymy się temu, co powinnaś wziąć pod uwagę, kładąc dziecko do snu w ciągu dnia i jak sobie z tym poradzić, jeśli Twoje dziecko źle śpi.
1. więcej faz snu REM do przetwarzania wrażeń
Niemowlęta śpią inaczej niż dorośli. Po pierwsze, ich fazy snu są znacznie krótsze, a po drugie, niemowlęta spędzają więcej czasu w tzw. fazach REM (od „Rapid Eye Movement”). W tych fazach wzrasta częstość oddechu i ciśnienie krwi, serce bije szybciej, a oczy poruszają się w przód i w tył z zamkniętymi powiekami: są to fazy snu, w których przetwarzane są nowe wrażenia i które służą przede wszystkim regeneracji psychicznej. Oczywiście dzieje się tak dlatego, że na początku wszystko jest dla dziecka po prostu nowe. Fazy REM są natomiast „lekkimi” fazami snu, z których wybudza się szczególnie szybko. Dlatego często może się zdarzyć, że dziecko śpi jednorazowo tylko przez 30 minut – jest to całkowicie normalne!
2. wrażliwe zachowania rodzicielskie pomagają dziecku spać w ciągu dnia
Z czasem dowiesz się, ile snu potrzebuje Twoje dziecko lub czy nie śpi za mało. Poznaj różne znaki (patrz poniżej), które powiedzą Ci, kiedy Twoje dziecko jest zmęczone. Zwłaszcza noworodek często nie potrafi utrzymać się na nogach dłużej niż dwie godziny – po tym czasie często wyraźnie walczy ze snem. Dziecko w 14 tygodniu często potrafi nie spać przez trzy godziny, a przed wieczorną drzemką nawet przez cztery godziny. Połóż dziecko na drzemkę w ciągu dnia, jeśli zauważysz któryś z tych objawów – niemowlętom zwykle łatwiej jest zasnąć, gdy nie są jeszcze całkowicie przemęczone.
Podczas snu dzieci są całkowicie bezradne i bezbronne. To wyjaśnia, gdzie dzieci wolą spać w ciągu dnia – jak najbliżej rodziców. Niektóre z nich zasypiają w ciągu dnia tylko w ramionach rodziców lub tylko przy piersi. To zrozumiałe, że jest to dla Ciebie stresujące, ale też całkowicie normalne! Im więcej bezpieczeństwa dasz swojemu dziecku, tym lepiej będzie spało i tym łatwiej będzie je uśpić. Jeśli jednak nie uda się od razu, nie wywieraj na siebie presji.
3. dobry sen zależy również od otoczenia
Uważaj, jeśli Twoje dziecko śpi na kanapie
Wiesz jak to jest: twoje dziecko właśnie zasnęło – na kanapie. Nie ma większego problemu, o ile nie zostawiasz go tam bez opieki, nawet „tylko na krótką chwilę”. Niebezpieczeństwo stoczenia się i zrobienia sobie krzywdy jest po prostu zbyt duże. Zabezpiecz dziecko na boku za pomocą poduszki do karmienia. Jeszcze lepiej, gdy dzieci śpią naprawdę spokojnie, możesz przenieść je ostrożnie do ich łóżka bez budzenia się. I tak jest im wygodniej na ich własnym materacu.
To, czy dziecko może spać w ciągu dnia – tak jak w nocy – zależy również od środowiska, w którym śpi. Jest wiele dzieci, które śpią tylko w chuście lub tylko w wózku i którym nic innego nie pomaga. Wydaje się, że nie mogą lub nie chcą spać, mimo że są zmęczone, mimo że zaciemnia się pokój i próbuje innych rzeczy. Ponownie należy powiedzieć w tym miejscu: Każde dziecko jest indywidualne i ogólne zalecenia, które zawsze mają zastosowanie, dlatego nie istnieją. Musisz znaleźć swój własny rytm z dzieckiem, który odpowiada wam obojgu.
Upewnij się, że w pokoju nie jest zbyt ciepło. W nocy zaleca się temperaturę około 18 stopni, więc w ciągu dnia nie powinno być zbyt gorąco. Wietrz pokój, w którym ma spać Twoje dziecko regularnie przez kilka minut.
Odpowiedź na pytanie, jak powinnaś kłaść dziecko do snu w ciągu dnia brzmi: lepiej w śpiworku, a nie z kocykiem, w pozycji leżącej i na czystym, twardym materacu. Wybór dobrego materaca dla dziecka jest ważny dla jakości jego snu. Ponadto eksperci zalecają, aby dla dobrego snu zminimalizować wszystkie czynniki zakłócające, takie jak elektrosmog i światło. Ponieważ niemowlęta często moczą pieluszki podczas snu, materac powinien być również pokryty gęstym ochraniaczem na materac.
Unikaj tego błędu!
Najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców jest zbyt późne kładzenie dziecka do snu. Jeśli jest ono już bardzo marudzące i przemęczone, jeszcze trudniej jest mu zasnąć. Nie czekaj więc, aż nadejdzie pora na sen. Przygotuj dziecko do snu zapewniając mu relaks i odpoczynek.
Podczas snu nie zaleca się zakładania czapek, ponieważ ciało oddaje ciepło przez głowę, gdy robi się zbyt ciepło. Jeśli dziecko normalnie śpi we własnym łóżku lub łóżeczku, powinnaś kłaść je tam do snu również w ciągu dnia. Pamiętaj: Większość dzieci woli spać jak najbliżej rodziców, ponieważ daje im to poczucie bezpieczeństwa. Pozostań więc przy dziecku, aż zaśnie.
Możesz też spróbować wyjść z pokoju, gdy dziecko się kiwa. Zawsze jednak wracaj do płaczącego dziecka: płacząc i krzycząc, wyraża ono swoją bezradność i strach przed rozłąką . Nie ma to nic wspólnego z psuciem, jeśli odpowiednio zareagujesz, ale po prostu z wrażliwym zachowaniem.
4. Twoje dziecko daje ci wyraźne wskazówki, kiedy jest zmęczone.
- pociera oczy lub ma ciemne cienie pod oczami
- dużo walczy, stawia opór wszystkiemu lub chce się „zakopać” przy twojej piersi
- płacze lub krzyczy przy najmniejszej prowokacji
- dużo ziewa, ciągnie za ucho
- staje się wyraźnie cichy i traci zainteresowanie otoczeniem
5. typowe problemy z zasypianiem i możliwe rozwiązania
Wielu rodziców ma takie same lub bardzo podobne problemy, jeśli chodzi o drzemkę w ciągu dnia. Możesz spróbować następujących wskazówek:
Problem: Otrzymujesz wiele porad na temat tego, jak długo pozwolić dziecku spać, jak je uśpić, dlaczego powinnaś przestać pozwalać mu spać w ciągu dnia i tak dalej.
Rada: Zachowaj jak najbardziej przyjazny i spokojny charakter i odpowiedz, że każde dziecko ma swój własny rytm snu i dopiero go razem odkrywacie. Nie pozwól, aby komentarze Cię martwiły i zaufaj swoim odczuciom – w końcu to Ty najlepiej znasz swoje dziecko. I: I tak wiele dowiesz się tylko metodą prób i błędów!
Problem: Twoje dziecko prawie nie śpi i budzi się ponownie po krótkich fazach snu.
Rada: Wiele niemowląt budzi się częściej, ale zazwyczaj wracają do snu. Staraj się nie wyjmować dziecka z łóżeczka ani nie kłaść go od razu do łóżka, ale wypróbuj, czy nadal śpi samodzielnie. Usiądź z nim i pogłaszcz go po rękach, na przykład, lub zostaw przy nim swoją rękę.
Problem: Twoje dziecko śpi bardzo niespokojnie.
Wskazówka: Zastanów się, co możesz zrobić, aby poprawić sytuację i środowisko snu. Niespokojny sen jest czasem normalny, ponieważ niemowlęta mają wiele faz REM, a więc i wiele snów. Jeżeli dziecko ma również gorączkę, przyczyną może być choroba.
Problem: Twoje dziecko dużo śpi w ciągu dnia, a w nocy nie może zasnąć.
Rada: pozwolić im spać czy je obudzić? Na to pytanie możesz odpowiedzieć tylko metodą prób i błędów. Kiedy dzieci dużo śpią w ciągu dnia, często kładą się spać późno w nocy. Ta faza często zaczyna się między 6 a 9 miesiącem. Wypróbuj, jak Twoje dziecko reaguje, gdy budzisz je w ciągu dnia. W miarę możliwości kładź go wcześniej wieczorem, a zwłaszcza zanim będzie całkowicie przemęczone.
Problem: Twoje dziecko nie potrafi samo zasnąć.
Rada: Twoje dziecko czuje się najlepiej, gdy jest z Tobą lub innym opiekunem – bo jest tu bezpieczne! Spróbuj potraktować to jako etap, w którym musisz zapewnić dziecku jak najwięcej bezpieczeństwa. Jeśli chcesz, by dziecko nauczyło się spać samo w łóżku, to najlepiej, by zasypiało właśnie tam (a nie np. na Twoim ramieniu). Zawsze jednak wracaj do płaczącego dziecka.
Problem: Twoje dziecko budzi się w nocy i jest bardzo aktywne.
Rada: Nie rób nic w nocy, gdy dziecko się budzi. Karmienie piersią lub karmienie w ciemności tak często, jak to możliwe i mów tylko cicho.
Problem: Twoje dziecko nagle ma inne nawyki związane ze spaniem.
Rada: Nie martw się, to jak długo i jak często Twoje dziecko śpi jest zależne od wieku. Zazwyczaj dzieci śpią około 15 godzin dziennie w wieku 3 lub 4 miesięcy, z około trzema fazami snu w ciągu dnia. W wieku 6 miesięcy dziecko potrzebuje zazwyczaj dwóch dodatkowych faz snu w ciągu dnia. W wieku 1 roku dzieci nadal śpią około 14 godzin, ale teraz zazwyczaj radzą sobie z dłuższymi okresami czuwania i coraz częściej mogą pominąć posiłek w nocy – to dobrze dla Ciebie, ponieważ od tego wieku większość rodziców może spać dłużej niż 3 godziny na raz.
Problem: Twoje dziecko nie zasypia, mimo że jest zmęczone.
Rada: Być może nie trafiłaś z czasem. Następnym razem postaraj się uśpić dziecko przy pierwszych oznakach zmęczenia.
Problem: Twoje dziecko nie zasypia lub zasypia tylko z wielkim trudem.
Rada: Również w tym przypadku może być konieczne wcześniejsze kładzenie dziecka. Wyklucz jednak inne czynniki i sprawdź temperaturę otoczenia, hałas w tle itp. Wprowadź rytuały związane z zasypianiem.
Problem: Twoje dziecko śpi zbyt mało lub zbyt krótko.
Rada: Każde dziecko jest indywidualne – podczas gdy niektóre niemowlęta śpią 18 godzin, inne śpią znacznie krócej. Jeśli jednak Twoje dziecko jest zasadniczo w dobrym nastroju podczas faz czuwania, nie powinnaś się martwić i w przeciwnym razie zapytaj o radę swoją położną lub pediatrę.
6 Nie można nauczyć się spać – sen jest podstawową potrzebą.
Wielu rodziców stresuje się najbardziej i czuje się źle, ponieważ uważa, że ich dziecko musi przesypiać noc o określonej godzinie lub nawet być kładzione o określonych porach w ciągu dnia. Dodatkowym źródłem niepewności są doradcy, którzy uważają, że dziecko musi nauczyć się spać. Ale snu nie można się nauczyć i dziecko też nie musi się go uczyć. Sen jest podstawową potrzebą, tak jak jedzenie. Jego układanie jest indywidualne i każdy śpi inaczej. Nikt jednak nie musi uczyć się snu, nawet niemowlęta i maluchy.
Dlatego spokojnie: sen nie jest czymś, czego uczysz swoje dziecko, ale podstawową potrzebą, która musi być zaspokojona. Z punktu widzenia teorii przywiązania nie jest więc korzystne, aby za pomocą programów usypiających starać się skłonić dziecko do szybszego zasypiania lub pozostawania w stanie snu przez całą noc. Jest jednak jeden wyjątek: jeśli rodzice są tak przemęczeni i cierpią z powodu skrajnego braku snu, że narastają w nich negatywne uczucia wobec dziecka, należy podjąć odpowiednie działania. W tym przypadku szczególnie pogotowie snu może udzielić dobrej i fachowej pomocy.
.
To, co możesz jednak zrobić, to nauczyć dziecko różnicy między dniem a nocą – bo to pomaga w regularnym zasypianiu. Pomagają w tym jasne rytuały, np. ubieranie się lub zmiana ubrania rano i zakładanie piżamy na czas snu. Przyjmuje się, że dzieci są w stanie zinternalizować te rytuały od około 8 tygodnia życia.
Podczasfazy czuwania w ciągu dnia może i powinno być dużo akcji i emocji: mówcie do dziecka podczas karmienia lub śpiewajcie mu, zapoznajcie je z codziennymi odgłosami (np. radio, odkurzacz, pralka) i bawcie się dużo.
W nocy natomiast należy starać się nie hałasować podczas faz czuwania, ale przyciemnić światła i hałasy oraz nie mówić zbyt wiele. Oczywiście można i należy wziąć dziecko na ręce i nosić je, jeśli tego potrzebuje – ale czasami wystarczy zostawić rękę z dzieckiem w łóżeczku, aby mogło wrócić do snu. Czasami wydaje się, że niemowlęta śpią lepiej w ciągu dnia niż w nocy. Może to być spowodowane pewnym „hałasem w tle”, który jest obecny w ciągu dnia, ale nie w nocy – w łonie matki również nie jest cicho. Dlaczego więc nie spróbować i nie sprawdzić, czy Twoje dziecko lepiej zasypia, jeśli puszczasz mu delikatną muzykę. W następnym filmie wybraliśmy dla Ciebie przykład: