- Czkawka u niemowląt występuje głównie w pierwszych tygodniach życia. Czkawka jest normalna, nieszkodliwa i nie stanowi powodu do niepokoju.
- Czkawka u dziecka występuje, ponieważ mięśnie przepony nie są jeszcze w pełni rozwinięte.
- Czkawka jest naturalnym odruchem. Zarówno w łonie matki, jak i u noworodków, zapobiega przypadkowemu przedostawaniu się płynu do płuc.
Być może czułaś to w brzuszku podczas ciąży: dzieci często mają czkawkę. Czkawka u dzieci – podobnie jak u dorosłych – jest naturalnym i nieszkodliwym odruchem. Ale dlaczego i skąd się bierze, jak można się jej pozbyć i co zrobić, aby jej zapobiec? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym poradniku.
1. podczas czkawki spazmy przepony
Przepona: ważny mięsień
Przepona to płaski mięsień, który oddziela jamę brzuszną od jamy klatki piersiowej. Odpowiada za trzy czwarte pracy mięśni podczas wdechu.
Przyczyną czkawki u niemowląt jest spazmatyczny skurcz przepony. Normalnie oddech wydostaje się przez szczelinę między strunami głosowymi. Ponieważ jednak szczelina ta zamyka się odruchowo przy skurczach przepony, powietrze gromadzi się. Gdy tylko się wydostanie, pojawia się czkawka i bulgotanie typowe dla czkawki. Proces ten nie jest niebezpieczny, jest normalny, a czasem nawet bardzo ważny.
2. czkawka zapobiega wdychaniu płynów.
Czkawka to także odruch, który występuje naturalnie jako ochrona przed połykaniem lub wdychaniem płynów . Jeśli zmieni się rytm oddychania, na przykład podczas karmienia piersią lub snu, dziecko może zacząć czkawkować.
Nawet jeśli Twój noworodek wydaje się mieć czkawkę cały czas, nie ma powodów do niepokoju. Dzieje się tak dlatego, że przepony niemowląt nie są jeszcze „skończone” i zmieniają się na nowo z każdym impulsem wzrostu. Szczególnie narażone na czkawkę są noworodki, które są jeszcze karmione piersią. Tutaj może się zdarzyć, że wszystko dzieje się jednocześnie: Mleko matki jest połykane i wdychane jest powietrze. Następnie zamyka się krtań – i dziecko ma czkawkę.
W poniższym filmie położna wyjaśnia, że czkawka u noworodków jest całkowicie normalna i nieszkodliwa:
3. wypluwanie jako efekt uboczny czkawki
Jeśli Twoje dziecko nie tylko często ma czkawkę, ale także pluje po piciu z butelki lub karmieniu piersią, jest to normalny efekt uboczny. Zwykle dzieje się tak dlatego, że noworodek pije zbyt szybko, krztusi się i próbuje jednocześnie oddychać. Kiedy powietrze jest połykane podczas picia, w żołądku pod mlekiem tworzy się pęcherzyk powietrza. Kiedy to powietrze przedostaje się do góry, zwykle pojawia się z nim trochę mleka, a dziecko ma czkawkę i pluje. Przy okazji, czkawka ma bardzo pożyteczną funkcję dla dziecka: pomaga ona powietrzu szybciej wydostać się z żołądka. Przy okazji, wypluwanie nie jest problematyczne, ale jeśli zawsze dzieje się to w sposób gwałtowny i dużym łukiem, powinnaś to sprawdzić u pediatry.
4 Co może pomóc przeciwko czkawce u niemowląt? Możesz zatrzymać i zapobiec czkawce za pomocą tych 5 porad
Jeśli dziecko stale ma czkawkę, wielu rodziców zastanawia się, jak długo powinni obserwować ten stan lub jak pozbyć się czkawki. Dla wielu jest to naprawdę trudne, aby obserwować, jak dziecko z czkawką jest naprawdę roztrzęsione. Proszę nie próbować domowych środków zaradczych, które są często zalecane dla dorosłych, takich jak trzymanie nosa. Zamiast tego możesz spróbować tych 6 wskazówek, aby czkawka ustąpiła i dać dziecku trochę przerwy. Ale nawet jeśli czkawka nie ustąpi, małe pocieszenie dla Ciebie i Twojego dziecka: czkawka prawdopodobnie nie jest w ogóle postrzegana przez maluchy jako zła lub nieprzyjemna – wiele z nich nawet drzemie bez problemu.
.
- Unikaj czkawki: beknij dziecku po każdym karmieniu lub butelce, zwłaszcza jeśli chcesz je potem uśpić. Aby to zrobić, weź dziecko na ręce i bardzo lekko poklep je po plecach.
- Ciepło często pomaga, gdy bekanie już się zaczęło, na przykład umiarkowanie ciepła (nie gorąca!) poduszka z ziarnem na brzuchu dziecka.
- Brzmi to dziwnie, ale pomaga: dmuchaj delikatnie w twarz dziecka . Zmieniony rytm oddychania może rozluźnić przeponę i czkawka zniknie.
- Śmiech może również zatrzymać czkawkę z powodu zmiany rytmu oddychania. Spróbuj delikatnie łaskotać podeszwy stóp dziecka.
- Zawsze proponuj dziecku łyk do picia po posiłku (pomaga to szczególnie u nieco starszych dzieci) lub podawaj smoczek.
- Delikatny masaż niemowlęcia pomaga dziecku spokojniej oddychać, a tym samym rozluźnić przeponę.