W pokoju dziecięcym najlepiej położyć wykładzinę dywanową lub korkową. Obie są sprężyste i amortyzują upadek. Ponieważ dzieci lubią czasem upaść na podłogę, jest to bardzo pomocne.
Jeśli chcesz umeblować pokój dziecka i rozglądasz się na rynku meblowym, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na użyte drewno. Najlepszym wyborem jest lite drewno.
Wybierając zabawki, zwróć szczególną uwagę na wskazówki producenta. Często zalecają one określony wiek do użytkowania. Pomocą przy wyborze zabawek mogą być również plomby testowe.
Jeśli chcesz umeblować pokój dziecka, dużą rolę odgrywa nie tylko jego gust, ale także bezpieczeństwo. W tym poradniku możesz przeczytać wskazówki dotyczące bezpieczeństwa w pokoju dziecięcym. Wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę podczas urządzania raju zabaw.
[button]Sprawdzone zabawki dla dzieci[/button]
Spis treści
1. podstawy: okna, podłoga, gniazdka
Pokój dziecięcy nie oznacza automatycznie pokoju przyjaznego dziecku. Wybierając lub budując własny dom, można jednak od samego początku zwracać uwagę na ogólne bezpieczeństwo przyszłego pokoju dziecięcego. Zanim więc umebluje się pokój dziecięcy, należy przestrzegać podstawowych norm bezpieczeństwa dla dzieci i maluchów.
Małe dzieci nie potrafią jeszcze dobrze ocenić zagrożeń lub po prostu nie rozumieją, dlaczego niegroźnie wyglądające gniazdko może być niebezpieczne. Z tego powodu w pokoju dziecię cym należy zawsze instalować zabezpieczenia gniazd ek. W ten sposób maluchy nie wpadną nawet na pomysł, aby włożyć tam ołówki, patyczki czy inne małe zabawki.
Podobnie sytuacja wygląda z kablami zasilającymi. Nawet jeśli nie są one bezpośrednią pułapką na prąd, o ile nie są uszkodzone, nie należy lekceważyć ryzyka upadku i potknięcia. Z tego powodu kable do lampek nocnych, radioodbiorników i tym podobnych powinny najlepiej przebiegać wzdłuż ściany i być tam zamocowane.
1.2 Ochrona okien dla dzieci: Odpowiednie zabezpieczenie okien i parapetów
Dzieci są ciekawskie, lubią obserwować i podziwiać. Szczególnie jeśli za własnymi drzwiami wejściowymi dużo się dzieje, a dziecko lubi się wspinać, okna powinny być wystarczająco zabezpieczone. Zaczyna się to już od parapetu: szczególnie szerokie parapety zachęcają dzieci do wspinaczki. Aby zapewnić bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym, należy więc zadbać o montaż raczej wąskich parapetów. Aby dziecko nie obijało się o ostre krawędzie parapetu, dostępne są również modele z zaokrąglonymi rogami. Alternatywą są dodatkowe podkładki pod ostre krawędzie.
Wskazówka: Okno można również dodatkowo zabezpieczyć. Można na przykład zlecić wykonanie zamków zintegrowanych z klamkami okiennymi.
1.3 Lampy na suficie i dywan na podłodze
Pokój dziecięcy to przede wszystkim miejsce do buszowania. Ponieważ dzieci często upadają na podłogę, najlepiej położyć w pokoju wykładzinę dywanową lub korkową. Obie są sprężyste i amortyzują upadki. Również oświetlenie powinno być zamontowane albo na suficie, albo na ścianie, aby uniknąć wypadków. Lampy podłogowe mogą się szybko przewrócić podczas szamotaniny lub romansu, a w najgorszym wypadku potłuc. Ogólnie rzecz biorąc, lampy w pokoju dziecięcym nie powinny mieć napięcia większego niż 24 V.
Wskazówka: W tym artykule można przeczytać porady i wskazówki, jak zapewnić bezpieczeństwo nie tylko w pokoju dziecięcym, ale także w całym domu.
2. uważaj na wybór mebli
Projektując pokój dziecka, należy zwrócić uwagę nie tylko na piękno mebli, ale także na ich bezpieczeństwo. Bardzo łatwo jest rozpoznać bezpieczne meble dziecięce po kilku cechach.
2.1 Dobre drewno dla dobrych mebli
Jeśli chcesz urządzić pokój dziecięcy i rozglądasz się na rynku meblowym, Twoja uwaga powinna przede wszystkim dotyczyć zastosowanego drewna. Najlepszym wyborem jest lite drewno. Takie drewniane meble są szczególnie stabilne i odporne. Niemniej jednak, w miarę możliwości warto dodatkowo przymocować szafki i półki do ściany, aby zapewnić bezpieczeństwo w pokoju dziecięcym.
Wskazówka: przetestuj meble dziecięce, zanim dziecko wprowadzi się do pokoju.
W przypadku szuflad należy upewnić się, że posiadają one zabezpieczenie przed wysuwaniem, aby ich zawartość nie wyładowała się na maluchu podczas wysuwania. Ponadto nie należy ustawiać przed oknem mebli takich jak krzesła czy stoliki. Pokój dziecięcy często służy do wspinaczki i stanowi w tym przypadku zagrożenie dla bezpieczeństwa.
2.2 Bez szkodliwych substancji: etykiety jakościowe pomagają w orientacji
Zwłaszcza przy zamawianiu mebli dziecięcych przez internet zalecana jest ostrożność. Nie wszyscy producenci stosują w swoich meblach szkodliwe substancje. Kolorowe farby niskiej jakości mogą wydzielać w pomieszczeniu opary i gazy.
Aby uniknąć dokonania niewłaściwego zakupu lub narażenia zdrowia dziecka, wysokiej jakości i przyjazne dla środowiska meble dziecięce otrzymują znaki jakości. Za orientację służą między innymi znak jakości Ral lub znak GS. Pierwszy z nich ocenia wysoką jakość mebli, drugi – bezpieczeństwo. Jeśli na opakowaniu produktu widnieje niebieski anioł, oznacza to, że został on wyprodukowany w sposób szczególnie przyjazny dla środowiska i jest odpowiednio wolny od substancji szkodliwych.
Inny znak jakości został przedstawiony w tym filmie:
2.3 Bezpieczeństwo łóżeczka
Monitorowanie dziecka
Monitorowanie dziecka pozwala na kontakt z dzieckiem nawet w nocy. Obecnie dostępne są nawet modele z transmisją wideo.
Niemowlęta i maluchy zazwyczaj śpią jeszcze w łóżeczku. Kupując je, zwróć uwagę na to, czy szczebelki są na tyle wąskie, że dziecko nie może przez nie przełożyć głowy, a tym bardziej części ciała i zostać uwięzione.
Jeśli łóżeczko ma regulowane dno, powinno być ustawione bardzo nisko, gdy tylko dziecko potrafi podciągnąć się na szczebelkach lub nawet już stoi w łóżeczku. Oczywiście należy też zadbać o to, aby po zakończeniu i złożeniu łóżeczka nie wystawały z niego żadne śruby. Zalecana jest stabilna rama z listew, ponieważ dzieci lubią używać łóżka jako zamku do skakania.
2.4 Brak łóżka piętrowego w wieku poniżej 6 lat
Łóżko piętrowe jest szczególnie popularne wśród dzieci. Występują one teraz w niezliczonych wzorach z ramą do wspinaczki, zjeżdżalnią lub jako zamek księżniczki. Szczególnie w tej części pokoju dziecięcego bezpieczeństwo jest be-all i end-all. Szczególnie w przypadku podwójnego łóżka piętrowego należy upewnić się, że jest ono odporne na przewrócenie. Aby być po bezpiecznej stronie, przymocuj je do ściany. Drabina powinna zawsze sięgać do podłogi i być tam dodatkowo zamocowana. Szczególnie w przypadku górnego poziomu, na łóżku musi znajdować się stabilne zabezpieczenie przed wypadnięciem, aby dziecko nie mogło z niego wypaść w nocy.
3. zabawki powinny być regularnie sprawdzane
Podczas projektowania pokoju dziecka nie powinno zabraknąć zabawek. Wybierając zabawki, zwróć szczególną uwagę na wskazówki producenta. Często zalecają one określony wiek do użytkowania. Na przykład Playmobil i Lego nie są odpowiednie dla małych dzieci ze względu na wiele małych części. Pomocą przy wyborze zabawek mogą być również plomby testowe.
Należy również regularnie sprawdzać zabawkę. Odłączające się lub odpryskujące części muszą być natychmiast zakazane w pokoju dziecięcym. Ważne jest również sprawdzenie jakości i ewentualnych szkodliwych substancji zabawek dawanych w prezencie.
Szczególnie zabawki elektroniczne powinny być sprawdzone pod kątem wad. W przeciwnym razie mogą one spowodować porażenie prądem dziecka lub pożar w pokoju. Ponadto zabawki nie powinny znajdować się w plastikowych torbach! Istnieje niebezpieczeństwo uduszenia, jeśli dzieci wciągną je przez głowę.