Szkarlatyna u dzieci: jak pozbyć się choroby bakteryjnej

U dzieci szkarlatyna jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych. W przeciwieństwie do innych bakteryjnych zakażeń gardła, szkarlatyna jest wywoływana przez paciorkowce. [button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button] 1. obraz kliniczny szkarlatyny Przebieg szkarlatyny może być …

Szkarlatyna u dzieci: jak pozbyć się choroby bakteryjnej

Scharlach Ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Szkarlatyna u dzieci: jak pozbyć się choroby bakteryjnej
Jak rozpoznać szkarlatynę?

Choroba zwykle zaczyna się od zwykłych objawów grypy. Po kilku dniach na ciele i w ustach pojawia się wysypka.

W jaki sposób choroba jest przenoszona?

Choroba przenosi się drogą kropelkową.

Jak leczy się szkarlatynę?

Szkarlatynę leczy się antybiotykami.

U dzieci szkarlatyna jest jedną z najczęstszych chorób bakteryjnych. W przeciwieństwie do innych bakteryjnych zakażeń gardła, szkarlatyna jest wywoływana przez paciorkowce.

[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]

1. obraz kliniczny szkarlatyny

Przebieg szkarlatyny może być bardzo różny. Szacuje się, że u 20 procent zakażonych osób choroba przebiega bardzo łagodnie lub wcale. W typowym przebiegu szkarlatyna rozpoczyna się jednak 1 do 3 dni po zakażeniu wysoką gorączką, kaszlem , zapaleniem migdałków i gardła. U dzieci częściej występują też wymioty i bóle brzucha.

Szkarlatyna charakteryzuje się wysypką na języku i skórze. Na początku język jest pokryty, a kilka dni później jest bardzo czerwony, podobny do maliny. Błona śluzowa jamy ustnej jest czerwona w plamki. Ponadto w pierwszym lub drugim dniu choroby rozwija się wysypka skórna, rozprzestrzeniająca się od górnej części ciała. Wysypka ta jest również plamista, czerwona. Skóra w dotyku jest szorstka. Po około 6 do 9 dniach gorączka spada, a zmieniona chorobowo skóra schodzi w łuskach.

Powikłania szkarlatyny mogą obejmować zapalenie zatok, zapalenie płuc lub zapalenie ucha środkowego. Nawet jeśli przebieg choroby jest bardzo łagodny, mogą rozwinąć się poważniejsze powikłania, takie jak gorączka reumatyczna, zakażenia serca i nerek, które w przypadku niekorzystnego przebiegu mogą również przejść w stan przewlekły. Dlatego w rzadkich przypadkach, mimo wyleczenia szkarlatyny, na przykład z powodu utrzymywania się zapalenia ucha środkowego, uczęszczanie do przedszkola może być nadal odkładane.

2. infekcja

Scharlach Infektion durch Husten oder NIesen
Szkarlatyną można zarazić się poprzez kaszel lub kichanie.

Szkarlatyną można zarazić się w każdym wieku. Jednak szkarlatyna najczęściej występuje u dzieci w wieku od 4 do 7 lat.

Szkarlatyna jest przenoszona drogą kropelkową, na przykład przez kaszel i kichanie. Tylko w rzadkich przypadkach szkarlatyna jest przenoszona przez zanieczyszczoną wodę lub żywność. Nawet dzieci, które przeżyły już szkarlatynę, nie są trwale chronione i mogą się ponownie zarazić.

Już jeden dzień po rozpoczęciu leczenia antybiotykami chory nie jest już zakaźny. Jednak pacjenci, którzy nie są leczeni, mogą być zakaźni jeszcze nawet przez 3 tygodnie po ustąpieniu objawów.

Szkarlatyna podlega obowiązkowi zgłoszenia w niektórych stanach federalnych. Dzieci nie mogą chodzić do przedszkola, szkoły lub innych placówek komunalnych, dopóki nie mają już żadnych objawów choroby i nie były leczone antybiotykami przez co najmniej dwa dni.

3 Diagnoza i leczenie szkarlatyny

Szkarlatyna często przypomina inne bakteryjne bóle gardła, ale jest wywoływana przez paciorkowce. Za pomocą wymazu pediatra może stwierdzić, czy jest to szkarlatyna. Dzieje się tak dlatego, że w przeciwieństwie do innych chorób bakteryjnych, szkarlatyna może być leczona tylko niektórymi antybiotykami, zwykle penicyliną lub erytromycyną. Takie leczenie zalecane jest również w przypadku łagodnych przebiegów choroby. Nie ma szczepionki.

4. wskazówki dla małych pacjentów chorych na szkarlatynę

Dzieci, które dostaną gorączki podczas szkarlatyny, mogą skorzystać z odpoczynku w łóżku, okładów na łydki lub ewentualnie leków obniżających gorączkę. Należy upewnić się, że dziecko pije wystarczająco dużo, ponieważ gorączka zwiększa zapotrzebowanie na płyny.

Te i inne informacje można znaleźć również na stronie internetowej Niemieckiego Zielonego Krzyża lub na stronie TK.

Niniejszy tekst służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje badania, diagnozy lub porady przez licencjonowanego lekarza. Podane tu informacje nie mogą i nie powinny być podstawą do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszych warunków użytkowania.

5. dalsza literatura dotycząca zdrowia dziecka

Artykuły powiązane