Według badań, już w wieku przedszkolnym i szkolnym co piąte dziecko cierpi na bóle głowy. To sprawia, że pierwotne bóle głowy są najczęstszym powodem, dla którego dzieci trafiają do lekarza.
Najczęstsze przyczyny bólu głowy to stres, problemy z oczami, brak snu i nietolerancje pokarmowe. Tylko w rzadkich przypadkach ból głowy jest spowodowany inną chorobą.
Jeśli dziecko cierpi na nagłe lub częste bóle głowy, należy zgłosić się do pediatry. W zależności od przyczyny istnieją różne środki, które mogą złagodzić ból głowy. Najlepiej jest leczyć ból głowy w sposób naturalny.
[button]Kup tabletki na ból głowy[/button]
Nie tylko dorośli, ale także dzieci cierpią od czasu do czasu nabóle głowy. Wielu rodziców nie jest pewnych, czy mogą leczyć bóle głowy swoich dzieci prostymi domowymi sposobami, czy też lepiej skonsultować się z pediatrą.
To, czy konieczna jest wizyta u lekarza, zależy przede wszystkim od tego, gdzie odczuwany jest ból i jak bardzo jest onintensywny. Ważne jest również, czy występują inne dolegliwości. W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić najczęstsze przyczyny bólów głowy u dzieci. Wyjaśniamy, jak można leczyć bóle głowy prostymi domowymi sposobami oraz kiedy konieczne jest udanie się do lekarza.
Spis treści
1. bóle głowy coraz częściej występują również u dzieci

Przewlekłe lub napadowe bóle głowy mogą występować zarówno jako choroba sama w sobie, jak i jako objaw towarzyszący innej chorobie. Jeśli są chorobą samą w sobie, nazywane są pierwotnymi bólami głowy. Jeśli ból głowy jest jedynie objawem towarzyszącym, nazywany jest wtórnym bólem głowy.
Większość ludzi wie, że bóle głowy stały się powszechną chorobą. Jednak na bóle głowy cierpi również coraz więcej dzieci. Co piąte dziecko w wieku przedszkolnym i szkoły podstawowej mówi, że już cierpi na bóle głowy. Według badań, aż 33 do 40% nastolatków w wieku od 12 do 15 lat ma do czynienia z bólami głowy co tydzień.
Trzy najczęstsze rodzaje pierwotnych ból ów głowy to:
- Migrena: umiarkowany do silnego ból, który jest odczuwany jako pulsujący, pulsujący lub uderzający; często występuje w okolicy czoła i tylko po jednej stronie; osoby cierpiące są wrażliwe na światło i dźwięk; inne objawy towarzyszące to nudności i wymioty; ataki trwają średnio od czterech godzin do trzech dni.
- Napięciowy ból głowy: ból jest częstszy wieczorem i występuje zarówno z tyłu głowy, jak i na czole; zazwyczaj po obu stronach występuje tępy, uciskający lub ciągnący ból głowy; ból może trwać od kilku minut do kilku dni
- Klasterowe bóle głowy: są najcięższymi pierwotnymi bólami głowy; kłujący, piekący lub sondujący ból w okolicy skroni i oczu; może występować epizodycznie kilka razy dziennie
2. przyczyny bólów głowy mogą być bardzo różnorodne

Jeśli bóle głowy występują jako samodzielny obraz kliniczny, możliwe są bardzo różne przyczyny. O ile w niektórych przypadkach ból jest wywoływany przez czynniki zewnętrzne, to istnieją również wewnętrzne aspekty, które powodują bóle głowy u dzieci.
Szczególnie w przypadku napięciowych bólów głowy, najczęstszej formy bólu głowy, przyczyny nie zostały jeszcze wyjaśnione. Eksperci są zdania, że czynniki zewnętrzne (napięcie) i wewnętrzne (stres, strach, smutek) łączą się w rozwoju. Dlatego w wielu przypadkach dzieci zmagają się również z bólem szyi i napięciem w całym obszarze pleców.
Najczęstsze przyczyny bólów głowy u dzieci to:
- Odwodnienie
- Brak snu
- Problemy z oczami
- Zmartwienia, niepokój i stres
- Nietolerancje pokarmowe
- Napięte mięśnie szyi
- Niewłaściwie ustawione zęby
Przyczyny migreny również nie są jeszcze w pełni poznane. Naukowcy zakładają, że ból wynika z połączenia czynników genetycznych i wpływów zewnętrznych.
Jeśli ból głowy występuje jako objaw towarzyszący innym chorobom, przyczyny wynikają oczywiście z danej choroby. Często dotknięte nim dzieci cierpią na infekcje grypopodobne lub choroby gorączkowe. W bardzo rzadkich przypadkach może to być zapalenie opon mózgowych lub wstrząs mózgu.
Przyczyny bólu głowy u dzieci można również zobaczyć w tym filmie:
3. sprawdź dziecięce bóle głowy

W większości przypadków bóle głowy są niegroźne i szybko mijają. Jeśli jednak dziecko cierpi na codzienne lub nawracające bóle głowy, zdecydowanie należy udać się do lekarza. To samo dotyczy nagłych bólów, które są bardzo intensywne.
Skonsultuj się również z pediatrą, jeśli występują następujące objawy:
- Ból głowy i mdłości
- gorączka i ból głowy
- wymioty
- silny ból szyi
- zawroty głowy i zaburzenia widzenia
Uwaga: Jeśli ból głowy jest bardzo silny i występują również inne objawy, może to być poważna choroba, która wymaga natychmiastowego leczenia. W takich przypadkach nie należy zwlekać z konsultacją z pediatrą lub pogotowiem ratunkowym.
W gabinecie pediatry przeprowadzane są różne badania. Przede wszystkim ważne jest, aby wykluczyć inne choroby jako przyczynę bólu głowy. Jeśli lekarzowi uda się zdiagnozować pierwotny ból głowy, zostaną skonsultowani inni lekarze z różnych dziedzin, aby wyjaśnić przyczyny objawów.
4. leczenie bólu głowy zawsze zależy od przyczyny
Leczenie jestczęsto bardzo wymagające, ponieważ bóle głowy u dzieci mogą być bardzo złożone. O ile w niektórych przypadkach wystarczą proste środki, o tyle w przypadku silniejszych bólów konieczne jest podawanie leków, np.
W dalszej części artykułu chcielibyśmy przedstawić, jak można leczyć bóle głowy u dzieci. Ponadto podamy wskazówki, jak zapobiegać bólowi.
Rada: Jeśli bóle głowy występują regularnie, należy prowadzić z dzieckiem dzienniczek bólu głowy. Można tam zapisywać pory dnia i intensywność bólu.
4.2 Zwalczanie bólu domowymi sposobami
Leczenie bólów głowy za pomocą progresywnej relaksacji mięśni
Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Düsseldorfie i Szpitala Dziecięcego w Wuppertalu wykazało, że dzieci z przewlekłymi bólami głowy odniosły korzyści z udziału w kilku sesjach progresywnej relaksacji mięśni.
Ponieważ dzieci nie tolerują jeszcze dobrze leków, w pierwszej kolejności należy zastosować domowe sposoby lub leki homeopatyczne, aby złagodzić ból. W przypadku ostrych bólów głowy może pomóc na przykład zimna flanela położona na czole dziecka.
W zależności od przyczyny ulgę mogą przynieść również następujące środki:
- więcej snu
- odpoczynek i specyficzne ćwiczenia relaksacyjne
- dużo ruchu na świeżym powietrzu
- Zwiększenie ilości wypijanych napojów każdego dnia
- Zmiana diety
- Ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie szyi i ramion
- Rozproszenie uwagi
Te środki są również idealne do zapobiegania bólom głowy u dzieci.
Upewnij się również, że Twoje dziecko spędza jak najmniej czasu przed telewizorem lub komputerem. To również może prowadzić do regularnych bólów głowy i problemów z oczami. W przypadku stresu lub niepokoju możesz również skonsultować się z psychoterapeutą.
4.1 Leczenie bólu głowy u dzieci za pomocą leków

Jeśli ból głowy jest tak silny, że proste domowe sposoby już nie wystarczają, można podać dziecku odpowiednie leki. Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) nie jest jednak wskazany dla dzieci poniżej 14 roku życia, ponieważ składniki te mogą wywołać tzw. zespół Reye’a.
W takim przypadku najlepiej zastosować paracetamol lub ibuprofen. Zawsze należy zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania, aby uniknąć przedawkowania. Tabletki powinny być jednak przyjmowane tylko w wyjątkowych przypadkach, gdy ból jest ogromnym obciążeniem.
Jeśli ból głowy jest przewlekły, a więc pojawia się niemal codziennie, leki nie mają sensu. W najgorszym wypadku rozwija się tzw. ból głowy przeciwbólowy, który jeszcze bardziej pogłębia problem. Dlatego najlepiej udać się do specjalisty od bólu głowy, aby opanować problem.
5. kup tabletki na ból głowy
No products found.