Alergia na słońce u dzieci: Zapobiegaj alergii prawidłowo już teraz

Nadejście wiosny i pierwsze ciepłe słoneczne dni zapraszają do zabawy na świeżym powietrzu to często wielka radość. Dla niektórych dzieci radość ta jest jednak tłumiona, gdy reagują one wrażliwie na nieznane im światło słoneczne, zwłaszcza …

Alergia na słońce u dzieci: Zapobiegaj alergii prawidłowo już teraz

sonnenallergie-ratgeber
  1. Magazyn
  2. »
  3. Zdrowie
  4. »
  5. Choroby wieku dziecięcego
  6. »
  7. Alergia na słońce u dzieci: Zapobiegaj alergii prawidłowo już teraz

Nadejście wiosny i pierwsze ciepłe słoneczne dni zapraszają do zabawy na świeżym powietrzu to często wielka radość. Dla niektórych dzieci radość ta jest jednak tłumiona, gdy reagują one wrażliwie na nieznane im światło słoneczne, zwłaszcza na początku lata.

1. alergia na słońce: co to właściwie jest?

Z reguły alergia na słońce nie ma nic wspólnego z klasyczną alergią. W większości przypadków przyczyną jest zwiększona wrażliwość na promienie UVA; rzadziej powodem reakcji skórnych są promienie UVB lub światło widzialne.

Zazwyczaj u dzieci, a nawet u dorosłych, pojawia się zaczerwieniona wysypka skórna, z bąblami lub pęcherzami, które bardzo swędzą. Występują one od kilku godzin do kilku dni po przebywaniu na słońcu. Zwłaszcza jeśli skóra nie jest jeszcze przyzwyczajona do słońca, może zareagować wysypką w bardzo odsłoniętych miejscach. Obszary te mogą się różnić w zależności od dziecka. Typowe obszary to ramiona, przedramiona, szyja lub grzbiety rąk i twarz.

Wyróżnia się trzy różne formy alergii na słońce:

  1. Polimorficzna lekka dermatoza, w której objawy zwykle ustępują po przyzwyczajeniu się skóry do słońca. W niektórych przypadkach jednak skóra reaguje wysypką w regularnych odstępach czasu.
  2. Trądzik majorkański występuje częściej u młodych dorosłych, których skóra jest skłonna do trądziku. Najczęściej skóra reaguje na składniki filtrów przeciwsłonecznych, gdy jest wystawiona na działanie promieni UV. Również w tym przypadku objawy zwykle ustępują po unikaniu ekspozycji na słońce.
  3. Reakcje fotoalergiczne mogą być również spowodowane przez kontakt z roślinami lub niektórymi lekami pod wpływem światła słonecznego.

Jak mogę temu zapobiec?

sonnenallergie-massnahmen
Jeśli podejrzewasz, że Twoje dziecko ma alergię na słońce, powinnaś unikać bezpośredniego światła słonecznego i chronić skórę dziecka poprzez noszenie długich ubrań
.

Najlepszym sposobem zapobiegania alergii na słońce jest powolne przyzwyczajanie dziecka do słońca. Możesz to wspierać unikając południowego słońca i po pewnym czasie zakrywając szczególnie wrażliwe miejsca długimi rękawami lub podobnymi.

Tabletki z beta-karotenem również mogą mieć działanie zapobiegawcze. Muszą one jednak być przyjmowane przez okres 8-12 tygodni. Porady na ten temat można uzyskać w lokalnej aptece. Można też kupić specjalne kremy do opalania, które chronią wrażliwą skórę i osoby ze skłonnością do alergii na słońce. Powinny one mieć wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA i w miarę możliwości nie zawierać tłuszczów ani emulgatorów.

I uważaj podczas jazdy samochodem: szyby nie przepuszczają promieniowania UVB, ale szkło nie chroni przed promieniowaniem UVA. Dlatego za szkłem prawie nigdy się nie opalasz i zazwyczaj nie doznajesz też poparzeń słonecznych. Jednak bez wystarczającej ochrony za szybą można nabawić się alergii na słońce.

Co robić w przypadku alergii na słońce?

Przy pierwszych oznakach alergii na słońce dziecko powinno unikać słońca, bawić się w cieniu i nosić ubrania z długim rękawem, dopóki skóra się nie uspokoi.

Dermatolog może wyjaśnić dokładną przyczynę reakcji i przepisać leki do jej leczenia. Jeśli objawy są bardzo ciężkie i znaleziono przyczynę, dermatolog może również rozważyć terapię światłem.

Te i inne informacje można znaleźć na stronie internetowej Niemieckiego Zielonego Krzyża oraz na stronie Federalnej Centrali Edukacji Zdrowotnej.

Niniejszy tekst ma charakter wyłącznie informacyjny i nie zastępuje badania, diagnozy ani konsultacji z licencjonowanym lekarzem. Podane tu informacje nie mogą i nie powinny być podstawą do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszych warunków użytkowania.

Artykuły powiązane