Zapalenie ucha środkowego zwykle rozwija się z klasycznej infekcji. Jeśli jednak do normalnych objawów dołączy silny ból ucha, Twoje dziecko prawdopodobnie cierpi na zapalenie ucha środkowego.
Mimo że zazwyczaj jest ono spowodowane infekcją, możliwe są również inne przyczyny.
Twoje dziecko nie potrzebuje silnych leków na zwykłe zapalenie ucha środkowego. Więcej o tym, jak leczyć zapalenie ucha, możesz przeczytać tutaj.
Zapalenie ucha środkowego występuje bardzo często u małych dzieci. Szacuje się, że 90% wszystkich dzieci przechodzi raz zapalenie ucha środkowego. Dzieje się tak dlatego, że dzieci mają jeszcze stosunkowo krótki i szeroki przewód eustachijny, przez co zarazki mogą łatwo dostać się do ucha środkowego.
[button]Dalsze czytanie na temat zdrowia dzieci[/button]
Spis treści
1. objawy zapalenia ucha środkowego
W typowym przebiegu zapalenie ucha środkowego rozpoczyna się od nagłego, bardzo silnego bólu ucha. Jest on spowodowany gromadzeniem się płynu w uchu środkowym i wywieraniem nacisku na błonę bębenkową. U 80% chorych dzieci ból ucha ustępuje po około 3 dniach, gdy tylko błona bębenkowa ustępuje i płyn może odpłynąć przez niewielką łzę. Po jednym do dwóch tygodni, ta łza jest zwykle również zagojona.
Ponieważ zapalenie ucha środkowego często rozwija się w kontekście infekcji, często występują takie objawy jak ból głowy, gorączka, zmęczenie i ogólne złe samopoczucie. Małe dzieci lub niemowlęta często cierpią również na zaburzenia snu, niepokój i utratę apetytu. Są też marudzące i niechętnie piją.
Zwłaszcza w przypadku niemowląt rodzice powinni zlecić wyjaśnienie ewentualnego zapalenia ucha środkowego, gdy pojawi się infekcja, zwłaszcza gdy dziecko bardzo mocno płacze, gdy tylko zostanie położone przez rodziców.
Często dzieci są w międzyczasie lekko niedosłyszące z powodu płynu w uchu środkowym. Szczególnie miękkie dźwięki są wtedy często nieodczuwalne. Po dwóch lub trzech dniach objawy te powinny jednak ustąpić. Jeśli utrzymują się one dłużej niż ten czas lub jeśli utrata słuchu się zwiększa, zapalenie musi być leczone przez lekarza, aby nie doszło do powikłań.
Należy również skonsultować się z lekarzem, jeśli wystąpią inne objawy, takie jak nudności, wymioty, sztywny kark lub zaburzenia świadomości.
Zapalenie ucha środkowego może powodować poważne powikłania. Chociaż są one stosunkowo rzadkie, leczenie medyczne jest nadal zalecane jako środek ostrożności, aby zapobiec poważnym trwałym uszkodzeniom w każdym przypadku. Możliwe powikłania obejmują na przykład rozprzestrzenienie się zapalenia na kość czaszki, zajęcie ucha wewnętrznego i narządu równowagi, rozprzestrzenienie się na nerw twarzowy lub, bardzo rzadko, zapalenie opon mózgowych, zatrucie krwi u pacjentów z obniżoną odpornością lub bliznowacenie błony bębenkowej w przypadku częstych zapaleń.
2. przyczyny zapalenia ucha środkowego
Często zapalenie ucha środkowego rozwija się jako część inf ekcji górnych dróg oddechowych. Bakterie lub wirusy z gardła dostają się do ucha środkowego przez przewód Eustachiusza, gdzie wywołują stan zapalny. Tam dochodzi do zapalnego, ropnego nagromadzenia płynu i powstania podciśnienia. Ponieważ rurka eustachijska jest zamknięta przez stan zapalny, płyn nie może wypłynąć. Często powiększone migdałki gardłowe powodują również infekcje ucha środkowego u dzieci.
Zanieczyszczenie powietrza i dym papierosowy są uważane za czynniki ryzyka wystąpienia zapalenia ucha środkowego. Zapalenie ucha środkowego występuje częściej u dzieci poniżej 3 roku życia, które uczęszczają do grupy dziecięcej lub ośrodka opieki pozaszkolnej, zwłaszcza w większych grupach. Dzieci, które miały już zapalenie ucha środkowego w pierwszym roku życia, są bardziej narażone na ponowne zachorowanie. Dzieci, których członkowie rodziny byli podatni na infekcje ucha środkowego, są również bardziej narażone na zachorowanie. Ponadto istnieją również pewne choroby podstawowe, które mogą sprzyjać zapaleniu ucha środkowego.
W zasadzie zapalenie ucha środkowego może wystąpić w każdym wieku. Jednak z wiekiem stają się one coraz rzadsze.
3. leczenie zapalenia ucha środkowego
Twoje dziecko powinno zachować spokój i wystarczająco dużo pić, jeśli ma ostre zapalenie ucha środkowego. U 80% dzieci wystarczy leczenie lekami przeciwbólowymi i obniżającymi gorączkę. W przypadku niebakteryjnego zapalenia ucha środkowego może wystarczyć spray do nosa o działaniu odkażającym i łagodny lek przeciwbólowy. Jednak, aby zapobiec poważniejszym powikłaniom, czasami konieczne jest leczenie antybiotykami. O leczeniu należy porozmawiać z pediatrą lub laryngologiem.
Jeśli wystąpią komplikacje, może zostać wykonane małe nacięcie w błonie bębenkowej, aby umożliwić odpływ płynu. W przypadku przedłużającego się wysięku płynu w uchu, lekarz może również założyć tzw. rurki tympanostomijne, które zapewniają wentylację ucha środkowego.
Te i inne informacje można przeczytać na stronie internetowej Apotheken-Umschau.
Tekst ten służy wyłącznie celom informacyjnym i nie zastępuje badania, diagnozy ani konsultacji z licencjonowanym lekarzem. Podane tu informacje nie mogą i nie powinny być podstawą do samodzielnej diagnozy lub samodzielnego leczenia. Ponadto odsyłamy do paragrafu 4, ustęp 2 naszych warunków użytkowania.
4. dalsza literatura dotycząca zdrowia dziecka
- Nase, Jörg (Author)
- Keicher, Ursula (Author)